Proč jsou přátelství mezi gayi a ženami tak běžná? Co takové vztahy pojí? A jaké z nich plynou výhody?
LGBT+
Zdroj: Adobe Stock

Proč jsou přátelství mezi gayi a ženami tak běžná? Co takové vztahy pojí? A jaké z nich plynou výhody?

Přátelství je jeden z nejdůležitějších pilířů našeho života. Kamarádi jsou lidé, které jsme si vybrali, aby s námi sdíleli cestu. Jsou tu, když je nám dobře, zasmějeme se a vytvoříme si skvělé vzpomínky. Ale jsou tu i v momentech, kdy je jednoduše všechno na nic. Podpoří, pomohou a už jen společné sdílení má silný terapeutický účinek. Nejspíš jste si všimli, že se i ve filmech a seriálech roztrhnul pytel s ukázkami přátelství mezi gayem a ženou. A taková spojenectví nejsou žádnou výjimkou ani v běžném životě. Co k sobě ženy a gaye táhne?
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
29. 8. 2023

Žádné hry

Výzkum měl ukázat, že ženy mají tendenci svým gay kamarádům věřit mnohem více než heterosexuálním mužům a jiným ženám. Rady od nich berou více bez podezřívavosti a zábran. Jde o to, že heterosexuální muži a jiné ženy mohou mít potenciálně jiné úmysly, proč jistou radu dávají – u žen může zapůsobit soutěživost a u mužů přitažlivost. Jednoduše lépe se v životních otázkách i v dilematu hezčího svetru věří někomu, kdo hraje úplně jinou soutěž a nemá ani potřebu ani důvod vás jakkoli předehnat či uhnat.

Žena poradí líp

I gayové si mají rádi chodit pro radu k ženám, nejen naopak. To prý proto, že žena dokáže poskytnout vhled do partnerských problémů z pozice toho, kdo také chodí s muži a potenciálně tedy řeší podobné problémy. Tento pohled nemůže gayovi nabídnout heterosexuální muž. A pokud jde o jiné gaye, jsme na stejném problému jako žena-žena. Prostě nedůvěra kvůli často i nevyřčené či přímo pouze podprahové soupeřivosti.

Gayům nevadí krásné ženy

Že je to divný podnadpis? No, když se nad tím zamyslíte… Říká se, že přátelství dvou žen může být ohroženo tím, že je jedna značně atraktivnější. Jestli je to pravda, to je na úvaze každého. Nicméně u gayů tento problém nenastává. I žena, která o sebe intenzivně pečuje a má naděleno od přírody se v tomto vztahu může uvolnit. Nejen proto, že ji nikdo nebude svádět (o tom později), ale taky proto, že nemusí řešit holčičí války. Protože co si budeme – krásné ženy jsou často záměrně hodnoceny jinými ženami jako nafoukané, arogantní, či přímo zlé a hloupé. Jednoduše jako hrozba. Ať žijí pomluvy a (ne)vyrovnávání se s vlastním JÁ.

Ženy jsou méně homofobní

A to je fakt. Ženské ego není ohroženo tím, že bude považováno za příliš jemné, láskyplné nebo jakkoli jinak spojené s něžnějšími (až „gay“) projevy. Třeba výzkum v Polsku ukázal, že ženy mnohem častěji podporují stejnopohlavní manželství a alternativní způsoby reprodukce pro homosexuální páry. S někým, kdo vás apriori neodsoudí, se přeci jen přátelí snáz.

Pomáhají i stereotypy

Zde mám ještě poznámku k předchozímu odstavci. Samozřejmě může působit i stereotypizace heterosexuálního muže jako homofobního drakobijce. Gayové mohou mít i neopodstatněný strach z iniciace přátelství s heterosexuálním mužem, u něhož se obávají negativní zpětné vazby. Ne všichni heterosexuální muži jsou však homofobové a ne všechny ženy jsou v tomto ohledu otevřené. Rozhodně jsem tím nechtěla říct opak! Ale pojďme dál.

Zdroj uvádí, že ženy ve vedoucích pozicích moc rády vidí mezi svými podřízenými gaye, a to proto, že je vnímají jako kompetentnější, poctivější, uvědomělejší a jednoduše jako spolehlivější a vřelejší zaměstnance. A stejné je to s přátelstvím. Gaye mohou mít ženy spojené se stereotypně hodným, přívětivým člověkem ze seriálu, který má též rád růžovou, romantické songy a pro kamarádku by udělal cokoli, aniž by jí jakkoli konkuroval či zkoušel okouzlit, když to přeženu.

<Path> Stále single? Možná si za svou samotu můžete sami, provádíte totiž sabotáž sebe sama!Zdroj: independent.co.uk, dare2date.com.au, cosmopolitan.com

Pocit bezpečí

Podle psychologa Erica Russella hraje velkou roli taky pocit bezpečí. Říká (volně přeloženo): „Jde o to, že v takovém vztahu chybí sexuální motivace, která se často objevuje ve vztahu heterosexuálního muže k ženě.“ To dává ženám, které o techtle mechtle nestojí, pocit klidu, jistoty a mohou se uvolnit a otevřít, aniž by si musely dávat pozor, zda si jejich vstřícné chování druhá strana nevyloží nesprávně. Gayové podle něj v přátelství se ženou nalézají bezpečí díky tomu, že není potřeba se šponovat. Necítí takový tlak na nějaké společensky uznatelné „chlapáctví“ a mohou být sami sebou i v ohledech, které mohou být stereotypně přiřazovány spíše k ženským projevům.

Tipy redakce

Co na to internetové diskuze

Zde vám přeložím několik názorů diskutujících na stránce Quora.com na téma „Proč mají gayové tolik ženských kamarádek?“

John Stanley: „Hádám, že je to tím, že gayové nebudou obtěžovat ženy, které v nich nenacházejí zalíbení.“

Frederick Wright: „Celé je to filmová blbost. Vidíme to ve filmech i televizních pořadech. Takže je přirozené myslet si, že heterosexuální ženy touží poznat eunucha, který by ani mouše neublížil a bude s nimi nakupovat a pomlouvat celebrity.“

Joaquin´s Gold: „Protože jsou svým způsobem ženy a starají se tak o svou ženskou stránku.“

Názory respondentů

Zeptala jsem se několika respondentů, co si o tom myslí. A tady máte odpovědí:

Marika (18): Můj nejlepší kamarád je gay. Známe se už od školky. Myslím, že máme prostě stejnou energii. U nikoho jiného jsem tohle nenašla a ani nehledám. Jsem takhle spokojená!

Roman (36): S muži jsem samozřejmě taky kamarád, ale se ženami prožívám jiné zážitky, které jsou mi blízké a nemusím se cítit divně. Málo mužů – heterosexuálů – si skutečně užije třeba romantický film v kině. Nebo minimálně to nechtějí přiznat. Za mě je to o těch společných zájmech, které vím, že mám a nestydím se za to!

Denisa (33): Gay kamaráda mám od doby, co jsem se přestěhovala do Prahy. Zpočátku jsem se tu divila všemu. (smích) Ale teď už mě ani nenapadne se ohlédnout za dvěma zamilovanými muži. V Praze je to narozdíl od vsi všem jedno. A mně je s mými kamarády moc fajn. Jsou srdeční, otevření, citliví, ale zábavní… Navíc mají styl! Jestli nevíte, co si koupit na sebe, běžte na nákup s gayem!

Jan (50): Já jsem ženy vždycky miloval, byť ne tím způsobem, který ode mě čekala rodina. (smích) Ženy jsou úžasná stvoření. Kolikrát šílenější a odvážnější než chlapi. V té energii je mi dobře.

Zdroj: timesofindia.indiatimes.com, researchgate.net, sciencedirect.com, quora.com, theconversation.com, Roman, Denisa, Jan, Marika

Populární
články

Przní se kvůli nebinárním lidem čeština? Podle odborníků se jazyk vyvíjí neustále a změny jsou tedy přirozené
LIDÉ

Vysvětleno: Nebinární lidé a čeština. Aneb měli bychom namísto „Martin přišel“ nově psát „Martin přišelx?“

Autor: Mirka Dobešová
Bionický pensi vrátí erekci i těm, kterým jiná lečba nepomáhá
TĚLO & MYSL

Bionické penisy pomáhají mužům s poruchami erekce a nejen jim. Před „akcí“ je stačí nafouknout a zachrání i ty, kdo o úd přišli úplně

Autor: Martin Lyko
Vzájemná masturbace je důležitou součástí sexuální spokojenosti
HOT!

Vzájemná masturbace je klíčem ke šťastnému sexuálnímu životu, tvrdí vědci. Oproti sexu má navíc hromadu výhod

Autor: Martin Lyko
"Často klientkám jen naslouchám. Neplatí si mě vždy jen pro sex"
PODCAST

Profesionální společník Tom (34): Mé klientky mi platí 4 tisíce na hodinu. Jde o dobře situované ženy ve středním věku. Ne vždy dojde na sex

Autor: Jakub Starý
Petr Kavrentzis vedle svého nápadu
LIDÉ

„Projekt vznikal ‚odspodu‘, od zaměstnanců. Pro finance jsme sahali do rezerv,“ prozrazuje o výrobě duhového auta Enyaq Respectline autor nápadu ze Škoda Auto

Autor: Martin Lyko
Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt
TĚLO & MYSL

Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt

Autor: Irena Piloušková
Mnoho z těch, kdo jsou donuceni podstoupit nelidské praktiky v ruských „nápravných“ centrech, nedokáže o svých zážitkých promluvit
AKTUALITY

„Nutili mě vykastrovat prase“, popisuje trans žena praktiky, kterým musela čelit během tzv. konverzní terapie v ruském „nápravném“ zařízení

Autor: Martin Lyko
Panoramatický vlak Bernina Express u ledovce Morteratsch. © Rhätische Bahn
Travel Trends 2023

Váháte, kam na pozdní letní dovolenou? Zde je několik důvodů, proč byste měli jet do Švýcarska

Autor: Michal Černý
Na co se ptát na prvním rande? Co radí byznysové médium, láskyplný web, stránka pro mladé nebo samotný Grindr?
FUN

Na co se ptát na prvním rande? Co radí byznysové médium, láskyplný web, stránka pro mladé nebo samotný Grindr?

Autor: Irena Piloušková
Převlékání mužů za ženy bylo v Londýně 18. století docela běžné
LIDÉ

Princezna Serafína nepatřila do královské rodiny, jako drag queen se ale vepsala do historie. Jaká byla britská gay kultura 18. století?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop