Muži jsou prý z Marsu a ženy z Venuše. Je komunikace muž-muž či žena-žena snazší? Co si o tom myslí ti, kteří chodili „s obojím“?
Rozhovor
Zdroj: Adobe Stock
<Path>

Muži jsou prý z Marsu a ženy z Venuše. Je komunikace muž-muž či žena-žena snazší? Co si o tom myslí ti, kteří chodili „s obojím“?

Láska je láska. Když chodí kdokoli s kýmkoli. Že je komunikace mezi partnery někdy problém, to známe skoro všichni. Sem tam nějaké to neporozumění vyvstane mezi asi většinou lidí. Jelikož se říká, že mnoho nepochopení vzniká mezi muži a ženami proto, že jsou tak nějak „odjinud“, zajímalo mě, co si o tom myslí ti, kteří si zkusili chodit jak s mužem, tak ženou. A vyzpovídala jsem hned čtyři odpovídající respondenty – Marka, druhého Marka (ať žije shoda jmen pro jednoduchost článku, že ano) Terku a Vojtu.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
10. 8. 2023

Marek (30)

Marek bydlí v Praze, ale narodil se na západě Čech. Vyrůstal, jak sám říká, v normální rodině. Měli normálně peněz, normální rozhled a normální možnosti. To znamená, že jednou za rok byli na menší dovolené u moře, Vánoce byly plné dárků, ale během roku si nehráli na žádné milionáře a většinou se vařilo doma, větší dárky byly spíše k „svátkům-pátkům“ a oblečení z velké části dědil po dvou starších bratrech.

Marek chodil víceméně celou střední školu a polovinu té vysoké s dívkou. A bylo mu fajn. Jak říká, měli mnoho společného. Rádi se smáli, milovali seriály, chodili spolu na minigolf a často si místo nákupu jídla ze studentského příjmu koupili spíš lístky do kina. „Tu dobu nazývám období bohémství,“ směje se Marek, když mi vypráví, jaké to bylo. Tehdy i kouřil, rád si dal skleničku tvrdého a pil i pivo. Zvlášť mu nechutnalo, ale „bylo levné a bylo ho hodně.“

„Komunikace s přítelkyní byla vlastně snadná. Neměli jsme moc vážných plánů. Minimálně na střední ne. A pak na vysoké, když se to začalo krystalizovat, to přišlo přirozeně a pomalu. Brali jsme všechno v klidu,“ říká a prý vzpomíná v dobrém.

Rozchod nakonec přišel z Markovy strany, ale jen proto, že si prý přiznal, jak se věci mají – že i když má přítelkyni moc rád a nechtěl jí nikdy ublížit, je prostě gay. Když jsem se ho zeptala, zda se mu s mužem komunikuje o poznání lépe, odpověděl mi:

„Jestli jsme oba z Marsu, nevím. (smích) Ale musím říct, že se hádáme mnohem víc. Taky jsme oba o moc náročnější, než si pamatuju, že jsem byl na škole. Máme už nějaké svoje zvyky a potřeby. Myslím, že to je hlavní důvod hádek. Když už jste moc dospělí na nekomfort z ústupků,“ uzavírá porovnání.

Marek (22)

Druhý Marek je též nyní ve vztahu s mužem, ale má za sebou jak vztahy s ženami, tak s muži. Je gay, ale říká o sobě, že v sobě umí objevit i „bi“ stránku. Vztah, který nyní má, je první, který bere stoprocentně exkluzivně. V ostatních vztazích ať už s muži nebo ženami si vždy udržoval zadní vrátka a toužil po jiném dobrodružství. To se změnilo s poznáním muže, se kterým je nyní.

„Za mě je to tak, že s přítelem se prakticky nehádáme. Umíme se dohodnout. Málokdy se na sebe fakt naštveme. To s holkama mě štvalo víc věcí. Ale taky s jinýma chlapama. Za mě je to o tom, jestli někoho opravdu milujete. Pak se snažíte komunikovat a chápat se. Když jeden z vás nebo oba necítíte, že jste na prvním místě, jde to do kytek a začnete se dohadovat a nechápat se,“ myslí si.

<Path> Rostoucí nenávist, násilí i trvající nerovnost. Nejen většinovou populaci čeká v roce 2023 řada výzev. S čím se budou muset poprat LGBT lidé?Zdroj: rferl.org, gaytimes.co.uk, hrc.org, lui.cz, ct24.ceskatelevize.cz, idnes.cz, irozhlas.cz, ochrance.cz, welcometothejungle.com, wave.rozhlas.cz

Terka (27)

Terka a její partnerka se nyní těší na miminko, které její partnerka čeká. Pro Terku je to první vztah se ženou, ale doufá prý, že poslední. „S přítelkyní spolu samozřejmě chceme být napořád,“ směje se a dodává, že tím pádem dokáže hovořit pouze za tuto jedinou zkušenost se ženou. A ta je prý fantastická.

„Máme ve vztahu hodně emocí, to jo, jsme dvě ženský, dvoje hormony, dvě silné intuice. To je vždycky jízda. Nicméně paradoxně máme mnohem méně krizí, než co jsem kdy měla s chlapama. Přijde mi, že chlapi jsou větší hysterky!“ Terka má ve vztazích zkušenost takovou, že více hádek a důvodů k emočním výbuchům prý do vztahu vždycky přinesl muž, byť tvrdil, že „on je ten racionální a ví, co dělá“. Ve finále to byla Terka, kdo prý udržel konstruktivní přístup.

Tipy redakce

„Podle mě jsou ženy z Venuše a muži z Marsu. A proto si ženské rozumí líp, podpoří se, mluví spolu o vztazích mnohem hlouběji než s chlapama. Jsou schopny hlubšího propojení, a proto nejsou frustrované, když jsou spolu. Nabídnou si to, co samy potřebují a chápou to,“ myslí si Terka.

Vojta (42)

Vojta byl dokonce ženatý, byl i registrovaným partnerem a nyní žije sám. Považuje se za uměleckou, citlivou duši, což mu prý vždy ztěžovalo všechny vztahy. Hodně věci prožívá, ale zároveň je umí pak přetavit do výsledků. O ruku žádal dvakrát. Dvakrát dostal kladnou odpověď a pokaždé byl stejně nadšený. Problém v komunikaci ale obecně vidí spíše s muži. Mezi ženami má více přátel a vzpomíná, že se se ženou ve vztahu chápal mnohem více než s bývalým partnerem. Říká:

„U mě je to o emocích. Jak jsem k partnerovi cítil to, co ještě k nikomu jinému, zatemňovalo mi to mozek. Nemohl jsem v krizi vůbec přemýšlet. Měl jsem pocit, že bojuji o život, o podlesní nádechy, když jsme se hádali. Pořád jsem byl vyděšený, co bude dál, jestli se rozejdeme, pořád se mi hroutil svět. Tak moc jsem ho miloval, že jsem se nechal i hodně manipulovat a zneužívat. Bývalou manželku jsem měl taky moc rád, ale nebylo tam to, co jsem nevěděl, že potřebuju. To něco, co z nás, gayů, asi dělá gaye. (smích) Jakmile jsem to našel, našel jsem i novou úroveň strachu, paniky, zmatení a samozřejmě taky nové dno,“ vypráví o své zkušenosti.

Zdroj: Marek, Marek, Terka, Vojta, redakce

Populární
články

E-Shop