Duhová rodina je úplně stejná jako ta hetero: Důvody pro nenávist vůči ní nedávají smysl
LGBT+
Zdroj: Adobe Stock

Duhová rodina je úplně stejná jako ta hetero: Důvody pro nenávist vůči ní nedávají smysl

Vůbec nechápu, že když už nežijeme ve středověku a společnost neovládají názorově militantní náboženské kruhy, proč se kolem tohoto tématu musíme pořád motat. Ale je bohužel pořád s námi jako pověstný kostlivec ve skříni: neustále někdo brojí proti tomu, aby i dvě lesby nebo dva gayové mohli mít rodiny s dětmi. Jako by se snad jejich rodiny lišily od takzvané nukleární, tradiční rodiny. V textu se vám budu snažit ukázat, že členové takových famílií mají radosti i slasti nachlup stejné. A proč argumenty těch, kteří jsou proti, neobstojí?
Albert Prokop Albert Prokop Autor
30. 6. 2023

I od každého gay táty se dítě naučí něco jiného

Pokud bude mít dítě dvě maminky nebo dva tatínky, škarohlídům a konzervám to může sice přijít zvrácené, ale ti, kdo mají otevřené srdce i mysl a jde jim především o děti, přece musejí cítit, že je to stokrát lepší, než aby dítě žádné rodiče nemělo.

A i když půjde o dva mužské rodiče, stejné pohlaví, pořád jde o dva různé lidi, z nichž každý může dítěti ze sebe předat něco jiného. Jeden může být jemnější, citlivější, empatičtější, konejšivější, druhý například alfa chlap, který potomka naučí s nářadím, bude ho vést ke spolehlivosti a k pravdomluvnosti. To samé mají holky.

Ani v tom se zkrátka duhová rodina neliší.

LGBT+ rodiny nejsou o sexu

Je to zvláštní, ale přestože jde o téma týkající se dětí, spoustě lidem stejně naskočí hlavně u gay páru automaticky to, co spolu dělají v posteli. Vnímáme snad klasické manžele, maminku a tatínka, optikou toho, že spolu souloží? Určitě ne.

Dva tátové i dvě mámy, stejně jako tradiční dvojice, spolu bezpochyby vedou pohlavní život, ale jakmile si pořídí děti, všechno se podřídí jim.

A pak mají starosti úplně nachlup stejné jako neduhové famílie: dítě má prdíky, stůně, špatně artikuluje, má problémy s učením, pere se, řeší spolu, kdo koho kdy odveze na jaký kroužek… prostě úplně ty nejklasičtější rodičovské problémy.

Nejsou teplé, lesbické, jsou zkrátka totožné bez ohledu na to, co páry spolu provádějí po nocích v intimní oblasti.

Věřte nebo ne, na sex při rodičovském zápřahu častokrát nemá pomyšlení žádný pár, ať už je pohlavně poskládaný jakkoli.

<Path> Coming out prarodičům byl třešnička na dortu, vzpomíná Honza. Jak spolu s Jirkou pečují o svůj vztah i společnou firmu?Zdroj: Jirka a Honza, redakce, boysandroses.com, IG: @boys.and.roses

Budou se mu vysmívat ve škole. A to má být argument?

Mně samotnému se v dětství spolužáci vysmívali za to, že mám pitomého tátu (mimochodem byl to otčím a měli pravdu, ve škole předváděl hrozné výstupy). Stejně tak se určitě řadě dětí z duhových rodin stane, že se jim budou vysmívat, že mají dva fotříky nebo dvě matky.

Pro některé je to argument proti vzniku duhových rodin. Že tím zabráníme dětskému traumatu. Jenže tohle jednak není k tíži stejnopohlavních rodičů, naopak jsou na vině spíš rodiče těch vysmívajících se dětí, že je naplnili nenávistí k jinakosti, navíc důvodů pro dětskou šikanu může být i u dětí vyrůstajících v hetero rodině opravdu spousta.

Znal jsem dvojici, která byla těžce asociální. Rodiče vše propili nebo prohráli v automatech, chlapeček chodil do školy špinavý, zanedbaný a v oblečení jak z popelnice. Chuděra to dostával strašně sežrat. Taky jsem ale neslyšel argument: heterosexuálům seberme jejich děti, teoreticky mohou být alkoholici a jejich potomkům se pak mohou ve škole vysmívat.

A mimochodem, když už jsem sem dal tento případ: sociálka rodinu hlídala, sem tam zasáhla, ale nikdy jim kluka nesebrala. Důvod? Přes to všechno se o něj v rámci možností starali dobře, a co je hlavní, měli ho rádi, netýrali ho fyzicky. I takoví rodiče dostali šanci, kterou by leckteří duhovým rodinám upírali.

Co na to výzkumy

Stejnopohlavními rodinami se zabývají i četné studie. Podle americké Národní knihovny medicíny vesměs ukazují, že děti vychované v duhových rodinách se mají dobře, ať už jde o vzdělání, kognitivní a sociální vývoj, psychické zdraví, průběh raného dětství, sexuální aktivity a zneužívání návykových látek v pubertě. V ničem negativně nevybočují.

Podle jednoho čínského výzkumu dokonce v lecčems předčí i děti z takzvaných tradičních rodin: ačkoli hrozí různá stigmata ze strany většinové společnosti, děti se prý tak mohou naučit větší empatii a toleranci k rozmanitosti.

I řada českých odborníků potvrzuje, že děti dvou tátů či dvou matek nestrádají, jak ukazuje zpráva iniciativy Jsme fér.

Stejná láska

Co gaye a lesby vůbec neodlišuje od tradiční rodiny, to je láska k jejich dětem. „Být s miminkem každý den, vidět každou změnu, každý pokrok v jeho růstu, pomazlit se, kdykoliv se vám zachce, a hlavně hned od narození, to je prostě to nejlepší, co může vytvořit nejsilnější pouto rodiny,“ prozradili před časem iDnes.cz Dominik a Jan, kteří své soužití se synem popisují na instagramovém účtu Tři chlapi v chalupě. Pro nepředsudečné sledující je čirá radost to číst.

<Path> Jak se liší cestování pro LGBTQ+ lidi a proč je to důležité? Kde je nejvíce nebezpečno a kde se dočkáte nejvstřícnějšího uvítání?Zdroj: nomadicmatt.com, forbes.com, redakce

Děti si nevyrobí sami. Víte to jistě?

Ale vraťme se ke vzniku duhových rodin a k tomu, proč jim někteří říkají „ne“, bez ohledu na city těch, kterých se to bytostně dotýká. Kritici se zaklínají tím, že duhová rodina je proti přírodě.

Vždyť příroda podle nich zařídila, že stejnopohlavní jedinci nemohou mít vlastní děcka.

Jenže to není pravda.

Jednak příroda zařídila existenci samotných gayů a leseb, takže na nich není vůbec nic nepřirozeného, navíc děti mohou pocházet z jejich heterosexuálního styku, ať už z předchozích takových svazků, nebo po domluvě s kamarádem, kamarádkou.

A i kdyby nemělo dítě geny táty a táty nebo mámy a mámy: kolikrát mohou být nepříbuzní mnohonásobně lepšími a víc milujícími rodiči než ti, kteří se narodili s většinovou orientací a jedinou jejich kvalifikací pro rodičovství je jen to, že jim jde dobře plození vlastních potomků.

Zkrátka a dobře: Ať už se dítě narodí s geny jednoho z rodičů, nebo ne, tak co je to za nesmysl argumentovat neschopností rodičů plodit? Neexistují snad heterosexuální rodiny s neplodnými dospělými, kteří si dítě adoptovali? Pokud někomu vadí rodiny bez vlastních dětí, tak tedy čekám, jak budou prosazovat šílený zákon o jejich úplném plošném zákazu.

Jenže takhle to ti, kteří vyloženě nenávidí LGBT+ rodiny, samozřejmě nechtějí. Chtějí omezit práva a existenci výhradně a jen duhových rodin. Pokud možno je úplně vymýtit.

Jiné formy rodin jsou tu stovky let

Jestli si pod pojmem rodina někdo představuje jen tátu a mámu a děcka, která si sami dospělí „poctivě“ vyrobí, tak neví vůbec nic o vývoji lidstva.

Kolikrát tátové museli do války, kde padli, a dětičky pak vychovávaly maminky, babičky, tetičky. Ale pořád to byla rodina. Dospělí spolu nespali, to není u rodiny vůbec žádnou podmínkou, rodina má především přispívat k zdravému vývoji děcek, učit je, jak se pohybovat ve světě, být pro ně zázemím, jistotou (jakousi opěrnou zdí, hnízdem) i v rané dospělosti.

A takhle to funguje stovky, nebo spíš tisíce let.

Také se častokrát stalo, že dítě bylo kompletně sirotkem a starali se o něj ať už příbuzní, nebo poměrně cizí lidé z vesnice. Třeba i klidně bezdětní. Nebyli snad pak rodina? Samozřejmě byli, ale to se haterům stejnopohlavních rodin nehodí do krámu, tak tohle záměrně ignorují.

Tipy redakce

Nedostatečné mužské a ženské vzory?

Snad tisíckrát vyvrácená lež je ta, že když budou dva gayové vychovávat chlapce, vyroste z něj homosexuál. (Nebo že ho budou prznit, což se ve velmi krajním případě bohužel taky může stát, stejně tak jako se to také stává synům v hetero rodinách, které kvůli tomu nebudeme zakazovat.)

Přesto sem tam v diskuzích stále ještě podobné výtky čteme. Jde ovšem o pouhou nevědomost, protože sexualitu nemůžete nikomu vnutit, s tou se člověk narodí. Nikoho ji nenaučíte. A že dítě potřebuje ženské i mužské vzory? No samozřejmě! I u LGBT+ rodin je mají. Ty nežijí v izolaci, nedrží děti doma v kleci, homo kluci se stýkají s ženami (představte si to!), pak tu máme babičky, dědečky a podobně.

Dítě potřebuje hlavně lásku. Samo je bez předsudků, tu mu vštěpujeme až my, dospělí. Takže mu je úplně jedno, kdo jsou jeho rodiče (ne od slova rodit, ale od rodu, tedy pokračování rodu), hlavní pro každé malé dítě je, že ho doma mají rádi.

Výroba dětí a právo na biologické rodiče

Často slýchám jisté nářky nad tím, že dítě má právo na své biologické rodiče. Neznám právní aspekt takového požadavku, ale čistě rozumově mi něco říká, že dítě má hlavně právo na láskyplný domov. A děcáky jsou třeba plné dětí, které by také chtěly mít právo na biologické rodiče, přesto ho nemají. Tak v čem je problém? Nemluvě o tom, že tam, kde se třeba ženy domluví s kamarádem, často tatínka přiznávají, netají ho.

Pak tu máme dost morálně ošidnou problematiku výroby dětí na zakázku, což nyní řeší i zákonodárci a uvažují nad tím, že to začne být trestné. Do tohohle tématu se ale nebudu pouštět, protože mu nerozumím. Duhová rodina ovšem automaticky neznamená tohle, jak jsme si řekli už na začátku tohoto článku a jak ukazuje i video výš.

Je čas přestat škodit

Závěrem bych chtěl poděkovat za to, že jste dočetli až sem, a vyslovit vroucí přání: neškoďme si.

Dětem vyrůstání v duhových rodinách tedy neškodí vůbec. I když se některé militantní protihomosexuální organizace snaží tvrdit opak, desítky let zkušeností na Západě hovoří zcela jinak. I vlastní zkušenosti z Česka už máme a jsou naprosto pozitivní.

A protože dětem duhové rodiny neškodí, neškoďme jim ani my. Co je dobré, má právo na existenci, bez ohledu na jakýkoli předsudek každého z nás.

Zdroj: LUI, Albert Prokop, National Library of Medicine, Royal Australian College of General Practitioners (RACGP), Jsme fér, iDnes.cz, YouTube, Instagram

Populární
články

Sprcha ráno, nebo večer? To je otázka...
TĚLO & MYSL

Sprcha ráno, nebo večer? Odborníci bádali nad tím, co je správně. Jejich zjištění asi nikoho moc nepotěší

Autor: Mirka Dobešová
Nebinarita představuje výzvu jak pro jednotlivce, kteří se s ní identifikují, tak pro zdravotnický systém, který musí najít způsoby, jak jim poskytovat vhodnou péči.
AKTUALITY

„Na nebinaritu nevěřím a vlastně jí ani nerozumím,“ říká přední česká sexuoložka, která se specializuje na trans pacienty

Autor: Michal Černý
Vztahy s otcem nejsou po coming outu ideální
LIDÉ

„O tom, že jsem gay, mám podle mámy raději mlčet. Podle táty je moje orientace nepřirozená,“ popisuje mladík svůj coming out

Autor: Redakce
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Trápí-li vás dlouhodobě neobvyklý zápach moči, rozhodně nic nepodceňujte a okamžitě zajděte k lékaři
TĚLO & MYSL

Neobvyklý zápach moči: Co může znamenat a proč byste jej neměli brát na lehkou váhu?

Autor: Redakce
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko
Zážitek z porna může být natolik intenzivní, že ho můžeme začít vnímat jako realitu a být zklamaní z toho, že to pak ve skutečnosti funguje úplně jinak
TĚLO & MYSL

Přestaňte si ničit sebevědomí i tělo na základě toho, co vidíte v pornu. Jeho obsah slouží čistě pro zábavu, není to vzdělávací dokument

Autor: Redakce
Kariéra sexu a peněz vypadá možná lákavě, může být ale pěkně temná
HOT!

5 bývalých pornoherců se svěřilo, jak skutečně probíhá práce před kamerou

Autor: Martin Lyko

E-Shop