„Bitcoin považuji za stejnou jistotu jako zlato. Klasické peníze jsou nutné zlo,“ říká Jakub Hlavenka, ředitel společnosti 2Bminer
Rozhovor
Zdroj: 2Bminer/ Se svolením
<Path>

„Bitcoin považuji za stejnou jistotu jako zlato. Klasické peníze jsou nutné zlo,“ říká Jakub Hlavenka, ředitel společnosti 2Bminer

Kryptoměny – strašák i příslib zajímavé budoucnosti jako ze sci-fi knih a filmů. Někdo je nenávidí, jiní jsou z nich nadšení, další trpělivě vyčkávají, jak to s nimi dopadne. Ale ať to bude jakkoliv, nikdo už nebude vnímat klasické peníze jako doposud. Kryptoměny lze získat několika způsoby, velmi oblíbeným je jejich těžba. I proto jsme se zeptali na pár osobních otázek Jakuba Hlavenky, jednoho ze zakladatelů mezinárodní společnosti 2Bminer, která na trh dodává těžební stroje na doposud nejpopulárnější kryptoměnu – Bitcoin. Jak se osobně staví k digitálním platidlům a co očekává v nejbližší budoucnosti? Jaké byly začátky podnikání v tomto oboru? Co se stane, když kryptoměny zaniknou? A co by poradil začínajícím těžařům? Dozvíte se na následujících řádcích.
Michal Černý Autor
29. 6. 2023

Máte bohaté zkušenosti z jiných oborů na celosvětové úrovni. V čem byl a je obor těžby kryptoměn pro vás tak atraktivní?

Miluji jeho pestrost. Každý den jsme hlouběji v králičí noře a jen zjišťuji, kolik je třeba se ještě naučit a jak obrovský potenciál zde leží. Nemám téměř žádné stereotypní dny, je třeba rychle reagovat a rychle se rozhodovat. Každé správné i špatné rozhodnutí je hned vidět. Nikdy jsem nebyl korporátní člověk a agilita naší práce je něco, co jsem dlouho hledal.

Tipy redakce

Mělo založení společnosti 2Bminer nějaký vliv na váš životní styl? Jaké výzvy a překážky jste museli na začátku podnikání řešit? Věděli jste dostatečně dlouho dopředu, do čeho jdete, nebo tato možnost přišla nečekaně rychle a vy jste se museli většinu věcí učit za pochodu?

Ano, zásadní. A to především kvůli časové náročnosti. První hosting byl v USA. Musel jsem tak přes den obsluhovat klienty a po večerech, kvůli časovému posunu, komunikovat s hostingem. Tušil jsem, do čeho jdu, jen jsem nečekal tak raketový start. Těžbu už jsem si osahal dříve, než jsme ji nabídli klientům. Tohle odvětví vás ale stejně vždycky překvapí. U první objednávky, kterou naši zákazníci udělali (devět strojů v hodnotě cca 3 mil. korun), došlo kombinací rekordních cen Bitcoinu a blížících se Vánoc k dopravnímu kolapsu. Ze slíbených tří týdnů dodání byly najednou dva měsíce. Teď už nám zákazníci věří a ví, že co si objednají, to dostanou. A to s prvotřídním servisem. Na začátku je pochopitelně každý opatrný. Klienti tak chodili za mnou a mým společníkem Michalem s opatrnými dotazy, jestli ty stroje vážně přijedou. 

Byla to věc, kterou jsme neuměli ovlivnit. Dneska už naštěstí máme u dodavatelů strojů kredit a víme, kdy nám zboží do hostingu dorazí.

<Path> „Češi neumí plánovat výdaje, překvapí je, že mít dítě se finančně blíží hypotéce,“ říká manažer finančně-poradenské firmyZdroj: Partners

Máte jakékoliv obavy či pochybnosti ohledně vývoje kryptoměny? Případně měl jste dříve nějaké obavy a získané zkušenosti vás příjemně vyvedly z omylu?

Když jsem do podnikání vstupoval, byl jsem ohledně kryptoměn velice opatrný. Věřil jsem ideji, ale říkal si, co když… Čím více toho o technologii vím, tím jsem klidnější. Bitcoin dnes považuji za stejnou jistotu jako zlato. U kryptoměn bych byl ale opatrnější. Jejich vývoj probíhá v cyklech. Nyní končí cyklus tzv. kryptozimy, čeká nás růst a v následujícím roce věřím, že padnou i rekordy. Výhoda těžaře je, že na něm stojí všechno. Pokud nebudou těžaři, nebude ani bitcoin, takže to pro nás musí být z dlouhodobého hlediska vždy profitabilní. Vyveden z omylu bývám celkem často, tak snad se alespoň v těchto faktech nepletu.


Jaké hodnoty a principy jsou pro vás při podnikání v oblasti kryptoměn nejdůležitější? Jak se tyto hodnoty promítají do vašeho každodenního života?

Jeden z úžasných přínosů kryptoměn je, že zatraktivnily investiční prostředí pro mladé. Když mi bylo 18 let, tak jsem o investicích moc nevěděl. Vše bylo složité nebo to byl podvod a starší generace nás od toho odrazovala. Dnes mi přijde, že je to běžná součást investování mladých lidí. Ať už nakupují stroje, nebo si jen částečně spoří do bitcoinu, tak myslí na svou budoucnost, a to je posun k lepšímu. Přesně tento faktor se projevil v podnikání i u mě. Nikdy jsem nebyl tak spořivý, jako jsem teď. Je dobré myslet o víc než jeden krok dopředu. Proto je naše společnost od začátku podnikání v zisku a svou těžbu drží na delší časové období. 

Co vám osobně tato práce přináší? Jde čistě o zájem působit na poli kryptoměn a o příležitost „být u toho“? Nebo máte dobrý pocit z toho, že pomáháte budoucím generacím kompletně proměnit způsob náhledu na finance a tvořit nový digitální svět?

Přináší mi radost. Každých 20–30 let je tu nějaká revoluce a ani jednu z předešlých jsem nemohl kvůli svému věku využít. Tato je tu TEĎ a já jsem u toho. Ba co víc, mohu se na ní podílet! Vzniká zde obrovská škála možností, a to i mimo digitální svět financí. Naše těžební stroje, které jsou veřejností často mylně vnímány jako zbyteční energožrouti, přináší revoluci do energetiky a způsobů vedení hostingů.

Servery bank jsou kvůli své centrálnosti omezeny na bezpečné lokální prostředí, tedy spotřebovávají energii na místech, kde by ji lépe mohli využít obyvatelé. Těžební zařízení, které v podstatě jako takový server funguje, lze díky jeho decentralizovanému řešení zapojit téměř kdekoliv na světě. Můžete tedy spotřebovávat energii v zemích, kde jí mají přebytek. Můžete využívat elektráren, které jsou běžně koncipované na větší odběr, než jaký je reálný, a tím tuto zbytkovou energii monetizovat. Je navíc neuvěřitelné, jak jsou Češi v tomto oboru úspěšní. Většina zásadních inovací v tomto odvětví přišla právě z Čech.

Když jsme u toho, jak vnímáte kritická slova mnohých aktivistů, kterým se nelíbí těžba kryptoměn ve vztahu k životnímu prostředí?

Kritika našeho odvětví plyne z jeho nepochopení. Těžit v centru Prahy je hloupost, proti tomu bych klidně protestoval také. Ale řešení, kdy zhodnotíte energii na místě, kde není plně využita, a tím posílíte infrastrukturu a zlevníte energii pro místní, už tak špatné není. Existují i zajímavější řešení, kdy můžete využít tzv. flaru (plynu, který je pálen na ropných věžích bez užitku) a využijete ho k těžbě bitcoinu. Pak dokonce čistíte životní prostředí. Je mnoho řešení a já jsem rozhodně pro, aby byla upřednostňována ta, která nám mohou dlouhodobě prospívat.

Sehraný tým je základ úspěchu
Foto: 2Bminer/ Se svolením

Proč jste si zvolili právě těžbu? Existují i další způsoby, například správa virtuálních peněženek a provoz směnárny či burzy, které jsou dnes pro lidi finančně mnohem dostupnější, jednodušší a flexibilnější.

Mám rád jednoduchá řešení, která nejsou čistě virtuální. U nás nedochází ke speciálním algoritmům, spekulacím a hazardu, který vás může z minuty na minutu, kvůli výpočetní chybce, stát jmění. Je zde i minimální riziko hackerského útoku v porovnání s ostatními odvětvími. Začali jsme tedy dělat to, co nás samotné bavilo. Těžba je za nás ta nejkonzervativnější a nejprivátnější cesta, jak se k bitcoinu dostat. Navíc vlastníte velmi drahý výkonný počítač, který má svou hodnotu i mimo svět bitcoinu. Pokud tedy máte někoho, jako je 2Bminer, kdo se vám stará o jeho údržbu a opravy, pak je to velmi bezstresový způsob zhodnocování financí v kryptosvětě. 

 

Ačkoliv je kryptoprůmysl stále častějším tématem a obliba kryptoměn a jejich použití stoupá, je tento obor stále ještě „v plenkách“. Máte nějaký záložní plán, kam se posunout v případě krachu kryptoměn, nebo takový scénář pro vás vůbec neexistuje?

Nevěřím, že takový scénář nastane. Naše stroje jsou nejvýkonnější počítače na světě. Lze je samozřejmě využít pro AI, Metaverse a mnoho dalšího, ale nemyslím si, že nás tyto alternativy budou někdy zajímat. Co vnímám jako zajímavé pro sebe, je dopad na energetiku a její přeměna díky těžbě. Tomuto odvětví se hodlám v budoucnu víc věnovat.

<Path> Ronaldo opět v hledáčku médií! Jak je to s jeho sexuální orientací?Zdroj:

Jak vnímáte vývoj trhu kryptoměn? Dnes jich existují desítky, avšak na předních příčkách oblíbenosti a použití se objevují již dlouhá léta stále ty samé. Myslíte si, že dojdeme ke společnosti, ve které se bude používat pouze jedna či dvě z nich a zbytek odpadne?

Bitcoin byl první a má nejbezpečnější a nejspravedlivější pravidla. Myslím si, že většina kryptoměn časem zmizí. Zůstanou jen ty, které budou v něčem využitelnější než bitcoin. Lze si to představit na drahých kovech. Bitcoin je zlato (bezpečné, omezené množství, ideální k dlouhodobé úschově), ale i stříbro má své využití a díky svým vlastnostem má svou hodnotu jako i další drahé kovy.

 

A jak vnímáte klasické peníze? Myslíte si, že kryptoměny klasické peníze přemohou, nebo budou i v budoucnu tyto dvě komodity koexistovat?

Klasické peníze zatím stále vnímám jako nutné zlo, ale i s ohledem na to, co se děje, vidím, jak vrtkavý ten systém je. Nelíbí se mi ani to, jak snadno vám někdo může sáhnout na peníze a rozhodovat, co s nimi bude, a jestli máte právo je vlastnit. To se vám u bitcoinu nestane. Myslím si, že peníze postupně zaniknou a vzniknou vládní kryptoměny. Evropská unie plánuje do 3 let krypto euro. Mají jednodušší a lepší technologii. Evropa najednou nebude závislá na americkém SWIFTU. Je snazší vše evidovat a zaznamenávat, nicméně ve vládní variantě kryptoměn samozřejmě bude kontrola a centralizace a možnost emitovat nové a nové coiny dle potřeby, a tím způsobovat inflaci. Hodně věcí to nejspíš usnadní a zlevní, ale pořád tu bude důvod držet si nestátní digitální zlato zvané Bitcoin.

Jakub Hlavenka má jasnou vizi
Foto: 2Bminer/ Se svolením

Těžíte také na vlastních strojích? Nakupujete kryptoměny běžným způsobem, nebo jsou vaše kryptopříjmy spojené pouze s provozem společnosti? Investujete obecně do kryptoměnového trhu i jinými způsoby?

Ano, jediné, za co utrácím natěžené Bitcoiny, jsou těžební stroje na Bitcoin. Ohledně nákupu kryptoměn – proč byste si je kupovali, když si je lze legálně „tisknout”? Těžba je hlavní způsob, jak do tohoto světa investuji. Ze spekulací mám špatné spaní.
 

Jak přistupuje vaše společnost ke vzdělávání lidí v oblasti kryptoměn? Je pro vás důležité, aby byly celospolečensky kryptoměny přijímané, nebo vám dostačuje určitý počet zaujatých lidí, kteří s vámi v dlouhodobém horizontu spolupracují?

Většina našich klientů jsou nováčci v odvětví. Jsme zvyklí pomáhat jim s prvními krůčky. Kde založit svou kryptopeněženku, jak Bitcoiny přijímat a posílat atd. Jsme rádi, že to lidi zajímá, a i v tomto se snažíme přispívat celé komunitě. Čím více lidí si to vyzkouší a zjistí, jak snadné a svobodné to je, tím rychlejší bude plošné přijetí kryptoměn.
 

Tipy redakce

A na závěr – co byste doporučil začínajícím těžařům? Na jaké překážky a výzvy se mají připravit v roce 2023/2024?

Pro ty, kdo se rozhodují, jestli spekulovat, nebo těžit – zde platí stejné pravidlo jako u kasina. Chceš-li vyhrát, musíš být jeho majitelem, v tomto případě těžařem.

Pro ty, kdo přemýšlejí, kdy do rozjetého vlaku naskočit – v následujícím roce nás čeká tzv. halving (půlení odměny pro těžaře). Tento jev se opakuje a vždy s ním jde ruku v ruce zásadní růst ceny BTC a odměn pro těžaře. Teď jsou ceny strojů stále na svých minimech. Není tedy lepší doba, kdy začít, než právě teď. Jakmile bitcoin začne růst na ceně, tak začnou růst i ceny strojů. Pamatujeme si i trojnásobné ceny za stroj.

Pro ty, kdo už těží – přistupujte k těžbě jako dlouhodobé investici. Neřešte denní výkyv, miner always wins. Těžbu směňujte až v momentě, kdy vidíte, že se vám líbí návratnost z těžby. 

Mineři jsou sexy. Jsou?
Foto: 2Bminer/ Se svolením

Moc děkujeme panu Hlavenkovi za rozhovor a přejeme co nejvíce spokojených těžařů, kteří pomáhají změnit svět financí ke spokojenosti všech. 

Zdroj: 2Bminer.com, FB 2Bminer.com

Populární
články

HIV+ diagnóza nemusí být překážkou pro zplození potomka "tradiční" cestou – ilustrační foto
LIDÉ

HIV pozitivní tatínek Jonáš (35): „Byli jsme překvapení, že můžeme mít normálně děti,“ přiznává. Nečekaná diagnóza mu v životě pomohla

Autor: Martin Lyko
Volně k použití kdykoliv a kdekoliv?
HOT!

„Volně k použití“ aneb nový sex-trend s prvky fetiše. Prý je vzrušující, ovšem balancuje na hraně znásilnění

Autor: Mirka Dobešová
Se surogátní matkou Chelsea to bylo pro Lukáše a Jakuba perfektní spojení, které si od začátku sedlo
LIDÉ

Dva tátové Jakub a Lukáš: Naše rodina je sice netradiční, pro nás je ale normální. Pro naše děti uděláme první poslední

Autor: Irena Piloušková
Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt
TĚLO & MYSL

Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt

Autor: Irena Piloušková
Je vzhled pokožky projevem stárnutí, nebo je to naopak?
TĚLO & MYSL

Vrásky, pigmentové skvrny či znaménka neodráží stárnutí. Pokožka naopak určuje naše zdraví. Lze si tak péčí o pleť prodloužit život?

Autor: Mirka Dobešová
Panoramatický vlak Bernina Express u ledovce Morteratsch. © Rhätische Bahn
Travel Trends 2023

Váháte, kam na pozdní letní dovolenou? Zde je několik důvodů, proč byste měli jet do Švýcarska

Autor: Michal Černý
Jan Gemrot má za sebou i spoustu charitativních aukcí. Nejraději má ale kolaboraci s Janem Černým, která vznikla za účelem podpory dětí postižených autismem
LIDÉ

Jan Gemrot: Malování je velmi osamělá činnost. Považuji to za formu meditace či modlitby

Autor: Rozálie Růžičková
Giorgia Meloni, italská premiérka a členka konzervativní strany Bratři Itálie
AKTUALITY

Italská vláda vede válku proti LGBT+ rodinám. Dopady nových nařízení jsou alarmující. Hrozí podobná situace také Česku?

Autor: Martin Lyko
Větší sexuální výdrž, lepší výkon a vyšší prožitek - to prý zaručí injakulace
HOT!

Nový sexuální trend: injakulace. Co byste o ní měli vědět a proč díky ní prožijete netušené potěšení?

Autor: Mirka Dobešová
Masturbace je příjemná a zdravá zároveň. Není důvod se za ni stydět
HOT!

Naučte se masturbovat: 5 rad, jak si místo rychlovky před spaním dopřát intenzivní orgasmický zážitek

Autor: Martin Lyko

E-Shop