„S mým nejlepším přítelem nás obvykle považují za gay pár. Blízké přátelství mezi hetero muži je asi i proto tabu,“ popisuje Ondřej
Rozhovor
Zdroj: AdobeStock
<Path>

„S mým nejlepším přítelem nás obvykle považují za gay pár. Blízké přátelství mezi hetero muži je asi i proto tabu,“ popisuje Ondřej

Vzít se za ruku, obejmout se, políbit při setkání – to je v případě žen-kamarádek naprosto běžné. Nikdo se rozhodně nepozastaví nad tím, pokud si jsou přítelkyně blízké a dávají si najevo svou náklonnost. Jenže ve společnosti se neměří stejným metrem. Pokud se podobně chovají muži, jejich okolí si nezřídka utvoří úplně jiný obrázek reality: jsou to gayové. Ne náhodou je tak blízké přátelství mužů naprosto odlišné od toho ženského, nemluvě o tom, že je také poměrně vzácné. Možná i proto, že se muži prostě bojí onoho „zaškatulkování“. Své o tom ví i Ondřej. Ten se svým nejlepším přítelem Filipem platí za „nerozlučnou dvojku“ – a také se běžně setkává s tím, že je lidé považují za partnery…
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
21. 6. 2023

Ondřeji, jak dlouho trvá vaše přátelství s Filipem?

Trvá patnáct let. Potkali jsme se v sedmnácti, když jsme oba byli na táboře jako vedoucí. Hned jsme si naprosto sedli. Bylo to jako bychom se znali odjakživa. V podstatě hned po tom táboře jsme se začali vzájemně navštěvovat a trávit spolu volný čas – i když v té době každý z nás bydlel v jiném městě. Podobně to pokračovalo i v době, kdy jsme studovali. Já v Brně a Filip v Praze. Právě v Praze jsme se ale nakonec oba zase sešli. Filip v ní po studiích zůstal, já jsem se časem přistěhoval kvůli práci. Ale nebydlíme spolu, aby bylo jasno! (smích)

Když zdůrazňujete, že spolu nebydlíte, asi to má důvod – opravdu je vaše přátelství s Filipem tak „zvláštní“, že si okolí myslí, že tvoříte pár?

Musím říct, že si to za tu dobu myslela spousta lidí. Vlastně už na tom táboře před patnácti lety si to o nás hned všichni začali myslet. (smích) A to jsme spolu prostě jen trávili čas. To nakonec děláme dodnes. Zajdeme spolu na pivo, na večeři, protože máme obdobné zájmy, občas spolu jedeme i na dovolenou. Podotýkám, že když jsme v určitých fázích měli i partnerky, tak jsme jeli všichni čtyři společně. Takže opravdu nejsme gayové (smích), ale pojí nás tolik společných věcí, máme tolik společných témat, že si stále máme co říct.

Tipy redakce

V případě žen podobný typ vztahu nikoho nepřekvapuje. V případě mužů je to ale jinak – často si náklonnost vyjádřit neumí, nebo se toho bojí. Možná i proto, že mají strach z toho, co se děje vám – že je druzí budou považovat za gaye. Jak se s podobnými situacemi vyrovnáváte?

Už jsme si zvykli. Když jsme se poznali, bylo to těžší, taky bych řekl, že před patnácti lety být gay pořád nebylo tak v pohodě jako dnes. Takže tehdy se nás to, že si o nás někdo za našimi zády něco šuškal, celkem dotýkalo. Postupem času jsme si na ty reakce zvykli. Je vlastně docela zábavné porovnávat, jak se v čase proměnily. Dnes, pokud někdo získá pocit, že jsme s Filipem partneři, obvykle je k nám moc milý. Vlastně v posledních letech jsme se setkali drtivě s pozitivním přijetím, což je vtipné, vzhledem k tomu, že jsme oba hetero.

A jak v takových chvílích reagujete?

Možná bychom mohli dělat osvětu v tom, že přátelství mezi muži rozhodně může být pestřejší a hlubší, než jak je obvykle pojímáno a prezentováno, že? No, neděláme to. Pokud už s námi někdo jedná jako s párem, tak ho při tom necháme. Nám to nijak nevadí a nemá smysl ještě druhou stranu uvádět do rozpaků. (smích)

Jak obecně vnímáte dnešní běžné „mužské přátelství“ -  a proč je podle vašeho názoru právě takové, jaké je?

Já ani nevím, jestli něco jako to mužské přátelství v nějaké širší míře existuje. Abych to vysvětlil – chlapi, co se kamarádí, jdou spolu do hospody, jdou na fotbal a prostě dělají různé chlapské věci.  A chlapské věci obvykle nezahrnují třeba posezení u kávy nebo rozebírání osobnějších věcí. Teda, to soudím z vlastní zkušenosti a toho, co vidím v okolí. Třeba pokud jde o budoucnost, vztahy, řekl bych, že muži to v sobě všechno tak nějak dusí. Já když jsem se rozcházel s přítelkyní, se kterou jsem měl už poměrně vážný vztah, jsem to všechno s Filipem probíral. On mi hrozně pomohl. A vlastně to je oboustranné. Je to člověk, o němž vím, že se na něj můžu kdykoliv obrátit s čímkoliv. Je mezi námi naprostá důvěra a otevřenost.

<Path> Mužům kriticky schází blízcí přátelé, dle výzkumu je nemá každý pátý. Co je důvodem a jak se absence přátel podepisuje na zdraví?Zdroj: vox.com, variety.com, deseret.com, axios.com, theguardian.com, seapointcenter.com, precisionnutrition.com, harpersbazaar.com

Pokud se dle vašeho názoru muži snaží v sobě řadu věcí dusit, tušíte také proč?

Myslím, že je to asi dané obecně kulturně a výchovou. Vlastně od dětství jsou kluci vedení k tomu, aby nebyli žádné bačkory. Nemají brečet. Nemají projevovat svoje pocity. Možná i proto pak mají problém i v romantických vztazích nějak jasně projevovat partnerkám lásku. Takže vlastně není divu, že neumí pracovat ani s něčím tak běžným, jako je přátelství. Mně to, jak s Filipem fungujeme, od počátku přišlo naprosto přirozené. A je to tak dodnes. Když se nevidíme osobně, zavoláme si, máme o sebe vzájemně starost, prostě se projevujeme jako lidi, co se mají rádi.

Čemu přikládáte to, že vám s Filipem se podařilo vybudovat si takto blízké přátelství, které mezi heterosexuálními muži příliš běžné nebývá?

Vůbec to nedokážu posoudit, nerad bych se dopouštěl nějakých generalizací. Ale oba jsme asi vyrostli v docela liberálních rodinách, které jsou poměrně otevřené všemu. I kdybychom gayové byli, vlastně by to našim rodinám taky nevadilo, naši si to, že něco s Filipem mám, taky jednu chvíli mysleli. (smích)  Takže nás asi nijak moc nesvazovala nějaká ta nepsaná pravidla toho, co a jak dělat v zájmu našeho pomyslného mužství. (smích)

Takže byste i ostatním mužům doporučil, aby se zbavili zábran a zkusili verzi přátelství, které je běžné mezi ženami?

Vidíte, možná už to, že je blízké přátelství považované za „ženské“, by vlastně mohl být ten problém. Chlapi přece nejsou žádné drbny, nechodí řešit vztahové problémy do vinárny, nepojídají dorty, zatímco si stěžují na svůj protějšek… (smích) Takže já bych všem mužům doporučil, aby se pokusili navázat úplně normální mužské přátelství, ale takové, které bude upřímné, otevřené, blízké a nebude omezené žádnými společenskými mantinely.

Zdroj: Redakce/respondent

Populární
články

Volvo XC90 okouzlí stejně jako známý most
STYL

S Volvem XC90 přes ikonický most Öresund aneb Severská preciznost v praxi, bezpečí pro každého a malé nahlédnutí „za oponu“

Autor: Mirka Dobešová
Helena Valtrová se do vedení hotelu Emblem dostala nezvykle klikatou cestou. Vystudovala práva na prestižní univerzitě ve Velké Británii, několik let působila na ministerstvu životního prostředí, kde měla na starosti evropské dotace. Její život ale postupně nasměroval do hotelnictví – a dnes je už téměř patnáct let ředitelkou nezávislého butikového hotelu v centru Prahy. Emblem pomáhala otevírat v roce 2013 a od té doby stojí za jeho vizí i každodenním chodem. Její přístup je postavený na důvěře, empatii, osobním kontaktu a důrazu na detail. V rozhovoru otevřeně mluví o tom, jak těžké je skloubit vedení rodinné značky s mateřstvím, i o tom, proč luxus už dávno není o pozlátku, ale o lidech.
LIDÉ

„Luxus už není jen o posteli a mramoru. Host chce zážitek,“ říká Helena Valtrová, která řídí jeden z nejstylovějších hotelů v Praze

Autor: Šimon Hauser
Pornhub každoročně zveřejňuje přehled Pride Insights s daty o sledovanosti queer obsahu.
TRENDY

Kdo vládne gay filmům pro dospělé? Pornhub zveřejnil nejpopulárnější hvězdy roku 2025

Autor: Šimon Hauser
Jack Twist (Jake Gyllenhaal) a Ennis Del Mar (Heath Ledger) v jedné z klíčových scén filmu Brokeback Mountain (2005). Příběh o lásce dvou mužů, která vzniká na izolované pastvině ve Wyomingu, se stal symbolem queer reprezentace na filmovém plátně a změnil způsob, jakým Hollywood vypráví o intimitě, touze a vnitřním zápasu.
KULTURA

Nejslavnější gay romance všech dob znovu v kinech. Zkrocená hora zůstává jedním z největších příběhů queer kinematografie

Autor: Šimon Hauser
Politika podle něj není jen o sloganech, ale o konkrétních opatřeních. „Na rozdíl od jiných stran nabízíme řešení, která opravdu reagují na to, co mladou generaci trápí,“ říká.
LIDÉ

„V patnácti jsem chodil na plesy a politika šla mimo mě. Dnes vedu Mladé Pirátstvo a kandiduju do sněmovny,“ říká Kristián Sušer, trojka jihočeské kandidátky za Piráty

Autor: Šimon Hauser
Monika Pločová ví, jak vypadá závislost zevnitř. Dnes pomáhá lidem najít cestu zpátky k sobě i k životu bez útěků.
LIDÉ

„Při léčbě závislostí je klíčové, aby terapeut uměl odložit vlastní ego,“ říká žena, která závislost poznala na vlastní kůži a dnes lidem pomáhá skrze jedinečný léčebný program

Autor: Šimon Hauser
Polyamorní vztah může tvořit více než dvě osoby. Pro mnohé jde o naplněný partnerský model, nikoli o krátkodobé experimentování.
LIDÉ

„Polyamorie není o sexu s kýmkoli. Je to upřímnější než většina vztahů, které jsem zažil,“ říká muž, který má dvě partnerky

Autor: Šimon Hauser
Víra a identita se nemusí vylučovat – místo v lavici je pro každého.
LIVING

Co Bible opravdu říká o homosexualitě? Méně, než by si homofobové přáli

Autor: Šimon Hauser
Rodičovství zůstává pro mnohé naplněním života. Pro jiné ale není tou správnou cestou – a to je v pořádku.
TRENDY

„Když vidím, kam se svět řítí, připadá mi nefér přivádět na něj další bytost.“ Stále více lidí se rozhoduje pro život bez dětí i kvůli klimatické úzkosti

Autor: Šimon Hauser
Tomáš Rajchl ve své denní rutině nezačíná meetingy, ale meditací. „Vstávám v pět, cvičím, držím půsty. Ta struktura mi dává klid i energii tvořit.“
LIDÉ

„Každé pondělí nejím. A večer už většinou nezvedám telefon.“ Tomáš Rajchl o vnitřní hygieně a balancu mezi světem a sebou

Autor: Šimon Hauser

E-Shop