Kyberšikana dětí v Česku: Dcera poslala spolužákovi intimní fotku, chtěl za ni peníze nebo potěšení, vypráví matka
Rozhovor
Zdroj: Adobe Stock
<Path>

Kyberšikana dětí v Česku: Dcera poslala spolužákovi intimní fotku, chtěl za ni peníze nebo potěšení, vypráví matka

Je to nešvar, který má ale spoustu podob a vážných nebezpečí. A nejenže jde o trestný čin, navíc může skončit i tragédií. Hovořili jsme s matkou jedné z oběti vydírání přes vlastní intimní fotky. Její povídání je mrazivé.
Albert Prokop Albert Prokop Autor
19. 5. 2023

Kyaberšikana nebo přesněji sextorze (sexuální vydírání) je bohužel neblahý fenomén a bude třeba se o něm bavit víc, abychom zabránili zvyšování počtu případných obětí.

Dnes už se ve školách totiž šikanuje podstatně jinak než za našich časů.

I mezi dětmi, ať už se blíží k plnoletosti, nebo jim ještě nebylo patnáct, totiž dochází ve školních kolektivech k přeposílání erotických fotek spolužákům.

Ti to ale bohužel v těchto telecích letech často pojmou tím nejhorším možným způsobem – rozešlou například celé třídě, nebo hrozí, že pokud dítě na fotce, často dívka, něco neudělá pro vyděrače, pošle snímky do světa.

Náhodná záchrana dcery

Zdokumentovali jsme případ Moniky z Prahy, který je sice o něco starší, šestnáctileté gymnazistce, ale přesně popisuje, co se také děje. Její příběh nám vyprávěla dívčina stejnojmenná matka.

„Stalo se to loni a přišla jsem na to úplnou náhodou. Šla jsem odpoledne kolem parku naproti škole, tam seděla na lavičce partička kluků. Spěchala jsem, ale pak jsem zaslechla, jak jeden jeden z nich vyřvává, že vyloudil fotky z ,tý prsatý Petry‘ a že už se těší, až je ,zejtra pošle po třídě, že jí udělá strašnou ostudu‘, tak jsem zapomněla, kam jsem to pospíchala.

Pochopitelně mě zarazilo, co říká, tak jsem se podívala a byli to kluci, které jsem znala od vidění z gymplu, takže byli určitě dceřini spolužáci,“ vypráví žena.

Volala jsem hned Mončině třídní, okamžitě věděla, o koho jde, a slíbila, že to budou řešit. Večer, když přišla z kroužků, jsem se na to zeptala holky, jestli se tohle děje u nich ve škole normálně a její reakce mě zarazila,“ popisuje dál.

„Zrudla, vůbec mi neodpověděla a že se musí jít učit. Svoje dítě znám moc dobře, tak jsem věděla, že se něco děje, proto jsem na ni uhodila. Lezlo to z ní dlouho, nakonec se mi tam rozbrečela s tím, že se jí to stalo ve škole už taky,“ povídala Monika a trochu se jí u toho třásl hlas.

<Path> Je u vás doma opravdu všechno v pořádku? „Toxického rodiče není snadné rozeznat,“ podělil se o svou zkušenost otec tří dětíZdroj: Anonymní respondent, redakce

Vydírání: Buď ukážeš víc, nebo tě znemožním

Mělo jít o kluky v podstatě z té samé party, které její matka slyšela (a viděla) v parku.

„Jeden z těch blbců se jí prostě děsně líbil. Trochu s ní filtroval už dřív, najednou ji zničehonic napsal a začal ji balit po chatu, lichotil jí, takže úplně vypnula. A když jí pak poprosil, jestli mu může poslat nějakou svou odvážnější fotku, že se mu pak na ni bude myslet líp, tak se pro něj nafotila ve spodním prádle. Naštěstí ne nahá, ale i tak mě to šokovalo, protože jsem ji jako každá máma vnímala pořád trošku jako svoji malou holčičku.“

Odpovědí byla pochvala, ale pak konverzace ten den skončila.

„Druhý den se jí vysmál, řekl jí, že je úplně blbá a že jestli nechce, aby celá škola viděla, co je za couru, že se musí vykoupit. Monika byla fakt ještě nevinný dítě, tak ji to strašně vyplašilo a zhroutil se jí svět. Dokonce jí pak řekl, že buď se s ní bude moct trochu pomazlit, nebo mu dá pět tisíc. Nebo ostuda. Že je to na ní.“

<Path> Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné obdobíZdroj: Anonymní respondenti, redakce, LUI

Vyšetřování

K události došlo jen pár dnů předtím, než matka zalarmovala její třídní kvůli případu jiné spolužačky.

„Nejvíc mě mrzí, že v té době jsme měli v práci uzávěrku a já tam byla od rána do večera, tak jsem se dceři nemohla moc věnovat. Prožívala si pár dní peklo. V tomhle věku je každý problém konec světa, tohle obzvlášť. Naštěstí se to začalo řešit a brzy dojde i k soudu. Ve škole proběhlo školení, ať se to děcka nebojí hlásit, takže věřím, že nic podobného tam dlouho nezažijí,“ věří matka Moniky.

„Dceru to psychicky naštěstí moc nepoznamenalo. Stačilo pár týdnů a už byla veselá jako dřív. Jen je trochu míň důvěřivá, opatrnější, ale to není v jejím věku na škodu. Slyšela jsem ale od policie o případech, kdy pak holky potřebovaly psychologickou pomoc, některé si prý dokonce sáhly i na život. Někdy bohužel úspěšně,“ dodala.

Tipy redakce

Trestný čin

Tohle se ale zdaleka netýká jen nezkušených nezletilých. Předloni policie dopadla tehdy čtyřiadvacetiletého studenta vysoké školy, který pod nejrůznějšími záminkami od většinou dospělých mužů i žen vylákal intimní fotografie a následně jim hrozil, že pokud mu nezaplatí, zveřejní je. Strážci zákona ho tehdy obvinili z trestných činů vydírání, sexuální nátlak a podvod (vydával se například i za ženu), hrozilo mu až pět let vězení. Informovaly o tom tehdy Novinky.

Policie uvedla, že podle průzkumu až 14 procent dětí sdílí intimní fotografie a pěti z nich se již setkala s nějakou formou jejich zneužití. Stejnou zkušenost má i každý třetí dospělý.

Častějšími pachateli než spolužáci jsou ale spíš úplně cizími lidmi, kteří „mají rozbitou webkameru“ a často se vydávají za někoho jiného.

Samotná strážci pořádku k problematice vydala příručku zaměřenou obecně na děti, v níž radí, jak v takovém případě postupovat. Velké zkušenosti s nahlášenými případy kyberšikany má i Linka bezpečí. Telefonátů s tímto tématem řeší její odborníci tisíce ročně.

Jak ochránit dítě

Každý rodič chce být tím nejlepším a nejzodpovědnějším na světě. Ale uhlídat vše nejde. Někdy si můžete všimnout úplné změny chování syna či dcery, jindy to bude v sobě skrývat. Čím větší důvěra mezi dětmi a rodiči panuje, tím je pak pro nezletilé snazší, aby se se svými pocity svěřili.

Určitě není ale na škodu opakovaně ho nebo ji poučovat o pravidlech chování na internetu už ve věku, kdy na něm začne být výrazněji aktivní a kdy už nad veškerými aktivitami dítěte rodiče nemají úplný přehled.

Mělo by vědět, že nemá všem slepě důvěřovat, také to, že když se s ním někdo bude chtít bavit o něčem, co je mu nepříjemné, má odmítnout a odejít z konverzace. Stejně tak všechno, co se týče svlékání a podobně musí být tabu.

Jestli by v dnešním světě děti měly znát něco, co odříkají jako násobilku i ve dvě ráno, když je probudíte, jsou to právě zásady internetové bezpečnosti. Jen tak sníží riziko, že jim někdo ublíží.

Zdroj: LUI, Novinky.cz, Policie ČR, Linka bezpečí

Populární
články

E-Shop