Jsou stovky nových sexualit „import ze Západu“? Vůbec ne. Indická mytologie je plná jinakosti, gay lásky i zajímavých způsobů početí
LGBT+
Zdroj: AdobeStock

Jsou stovky nových sexualit „import ze Západu“? Vůbec ne. Indická mytologie je plná jinakosti, gay lásky i zajímavých způsobů početí

Různé mytologické příběhy, pověsti a obecně legendy z dávné minulosti mohou být i dnes zajímavým zdrojem informací o někdejších kulturách. A také o tom, jak lidé v dobách minulých žili a smýšleli. Jak totiž mnohé dochované příběhy naznačují, již před tisíci lety ve společnosti běžně žili lidé různé sexuální orientace a tvořili také dnešním pohledem „netradiční“ seskupení. Ačkoliv samozřejmě nelze pro tyto situace užívat v plném významu dnešní „nálepky“, minimálně si lze utvořit obrázek o tom, že dnešní svět rozhodně není tak „zvrhlý“, jak se mnozí snaží tvrdit… A dokazuje to i řada queer legend z Indie.
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
23. 5. 2023

Až překvapivě otevřená Indie?

I když dnešní Indie přímo neuznává (neumožňuje) stejnopohlavní manželství (a páry stejného pohlaví nemohou společně adoptovat děti), v rámci tzv. indexu rovnosti, jenž se zaměřuje na celou řadu aspektů týkajících se rovného postavení LGBTQ+ osob, dosahuje hodnoty 63 bodů ze 100. Homosexualita není postavena mimo zákon, naopak diskriminace LGBTQ+ lidí je formálně nelegální. Stejně tak je zakázána tzv . konverzní terapie (cílená „léčba“ homosexuality). Ani tranzice (změna pohlaví) není problémem, byť je vyžadováno podstoupení příslušných chirurgických zákroků. Novodobá historie LGBTQ+ práv je v Indii poměrně bohatá (a k řadě pokroků došlo až v poslední dekádě), ovšem různé queer legendy se celou indickou kulturou vinou hluboko do minulosti.

Desítky sexualit jako „import ze Západu“?

Je přitom třeba říci, že mnoho indických historiků aktivně zpochybňuje myšlenku, že vše queer přichází ze Západu. Že nic takového není pravda, by si nakonec mohla uvědomit i řada konzervativců ze zemí střední a východní Evropy, kteří tvrdí, že veškeré pokrokové myšlenky týkající se různých podob lidské sexuality a také různých identit jsou importovány právě ze západních zemí. Nejenže nic takového zřejmě není pravda, ale lidská sexualita měla nespočet podob již v dávné minulosti. To pak platí i pro rozmanité genderové identity. Pokud si tedy dnes někdo klepe na čelo a považuje desítky různých sexualit za výmysl moderní doby, měl by se spíše obrátit do historie. A klidně i do té indické.

„Množství různých sexualit bylo vždy součástí indické mytologie a historie,“ shrnuje tak indický mytolog Sundeep Verma. Dle jeho slov dokonce slovník sanskrtu Shabda-kalpa-druma uvádí dvacet typů sexualit a v indické kultuře tak existují i různé specifické termíny jen pro mužskou, ale i ženskou homosexualitu. „Text Narada Smriti-ratnavali, souhrn védských zákonů, uvádí také to, že muži, kteří se chovají jako ženy, nebo ženy, které se chovají jako muži, jsou k tomuto determinováni již v době jejich početí v děloze,“ dodává také Verma. V podstatě by se tak dalo říci, že v Indii již dávno věděli to, k čemu ona západní kultura musela obrazně řečeno dojít po dlouhé a velmi bolestivé cestě.

<Path> Přijetí, pochopení a podpora – toho všeho se dostalo Indovi od jeho silně věřící hinduistické rodiny. Vystrojili mu tradiční svatbu, a to ačkoliv si bral mužeZdroj:

Gayové, děti a surogátní mateřství?

I když dnes je v Indii rodičovství pro gay páry poměrně problematickou otázkou, příběh dvojice bohů, Mitry a Varuny, ukazuje, že před dávnými časy si právě tito dva muži, bohové Slunce, prokazovali vzájemnou hlubokou náklonnost. Často je řeč přímo o hluboké lásce a Mitra a Varuna jsou také zachycováni společně např. ve zlatém voze taženém sedmi labutěmi. Ve starověkém textu Bhagavata Purana je dokonce možné naleznout pasáže popisující, jak se této dvojici narodilo dítě, když jejich semeno dopadlo na termitiště. Tento příběh je pak často zmiňován jako dávný příklad surogátního mateřství.

Tipy redakce

V mytologickém textu Krittivasa Ramayana je zase zachycen příběh dvou královen, žen krále Dilipa. Ten ale zemře, aniž by zplodil potomka. Bůh Šiva se tak královnám zjeví ve snech a vyjeví jim své poselství, že když se ženy spolu pomilují, narodí se jim syn. S požehnáním Šivy pak jedna z královen skutečně otěhotní a porodí dítě, nového krále.

Rozmanité příběhy lásky a jejího naplnění

Samozřejmě, že v souvislosti se sexualitou asi každého napadne také Kámasútra. Ta přitom také vypovídá o tom, že queer láska byla v minulosti považována za úplně běžnou a nikdo se nad ní nepozastavoval. Jak tedy vysvětluje Madhavi Menon, univerzitní profesor a ředitel Centra pro studium genderu a sexuality, „napříč indickou kulturou a historií najdete nespočet příkladů queer lásky, které ani nejsou nijak explicitě pojmenovány, protože existují přirozeně a všude.“ A to nakonec platí pro všechny kultury po celém světě. Tím, co je totiž skutečně „moderním vynálezem“, jsou paradoxně striktní pravidla morálky a značná míra prudérnosti (pokud bychom navíc zůstali v Indii, tak tam byly konkrétně tyto „hodnoty“ opravdu ze Západy importovány). Právě to jsou přitom faktory, které vnímání odlišné sexuální orientace i rozmanitosti genderové identity v posledních staletích významně negativně ovlivnily, a to napříč jednotlivými kulturami.

Zdroj: equaldex.com, nst.com.my, vice.com, culturaldaily.com, lawctopus.com

Populární
články

E-Shop