Ve Výměně manželek došlo na gay žádost o ruku. „Kdyby tě odmítnul, přijeď zpět,“ ocenil svého náhradního gay manžela Mirek (36)
Komentář
Zdroj: AdobeStock
<Path>

Ve Výměně manželek došlo na gay žádost o ruku. „Kdyby tě odmítnul, přijeď zpět,“ ocenil svého náhradního gay manžela Mirek (36)

I když nespočtu různých reality show by jistě bylo možné vytýkat jejich (ne)kvalitu, občas se objeví i světlé okamžiky. Platí to i pro Výměnu manželek, která je již v podstatě stálicí na našich televizních obrazovkách. Ačkoliv ve většině případů je sledování „Výměny“ spíše utrpením, zářnými výjimkami se stávají díly, v nichž vystupují gay páry. A TV Nova tak patří velká poklona za osvětu masového publika v hlavním vysílacím čase. Včerejší díl totiž byla skutečně radost sledovat (a pokud novácká produkce tento díl na termín, který připadá na Mezinárodní den proti homofobii a transfobii IDAHOT, nasadila cíleně a nejednalo se o dílo náhody, je namístě smeknout podruhé).
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
18. 5. 2023

Opěvujme zatracovanou Výměnu manželek

K Výměně manželek by jistě bylo možné mít tisíce výhrad. Ostatně, na toto téma již vznikly i odborné práce. Irena Reifová z FSV UK pak došla k závěru, že hlavním záměrem této show je jednoduše „zostuzování lidí“. Jistě, každý se rád podívá na to, že jsou i tací, kteří žijí hůře než on. V mnoha případech je to pravda – a ze sledování „Výměny“ se tak stává do jisté míry voyeurské guilty pleasure. Samozřejmě, že stranou nezůstává ani produkce, která natáčení vede takovým směrem, aby byl výsledek divácky atraktivní. A tak můžeme z pohodlí vlastního gauče sledovat, jak jiní lidé žijí své upachtěné životy, utápí se v dluzích, problémech a nedokáží se postarat sami o sebe, natož o své děti. Těžko říci, zda po zhlédnutí podobných dílů je po závěrečných titulcích divákům skutečně lépe, nebo zda spíše nepropadnou do hluboké deprese z toho, čeho museli být svědky.

V každém případě ale neexistuje lepší způsob, jak masovému publiku ukázat něco, s čím samo nepřichází do kontaktu, než prostřednictvím televizní obrazovky. Může to být příklad odstrašující, ale i pozitivní, přičemž toto celkové vyznění opět spočívá významně v rukou produkce. A ta konkrétně v případě „Výměny“ ukazuje, že i pořad, který obvykle budí velké vášně, dokáže přinést prostě úplně obyčejný lidský (a dojemný) příběh.

Účastníky „Výměny“ se tentokrát stali manželé Lucie a Mirek a partneři Vladimír a Vasi. Zatímco manželé společně vychovávají malou (dvouletou) dcerku Karolínu (a každý má ještě potomka z předchozího vztahu, ti se ale v pořadu neobjevili), gay pár děti nemá, ale moc by si je přál. Vlastně to byl i důvod k přihlášení se do „Výměny“. Vladimír si chtěl vyzkoušet, zda by péči o malé dítě zvládl. Ačkoliv se tedy v počátku bál, jak jej nový manžel přijme, ukázalo se, že spolu vytvoří skutečně perfektní tým.

Některé momenty, kdy Mirek a Vláďou spolu pečovali o malou holčičku, byly nakonec naprosto kouzelné. „Už jsi někdy dělal culíky?“ ptal se tak Mirek Vládi. A ten jen kroutil hlavou. Oba se nakonec shodli, že culíky budou pro ně oba prostě premiéra. Když se Vláďovi podařilo Karolínu velmi úspěšně nakrmit a uspat a jeho nový manžel Mirek se vrátil domů, tak Vláďův úspěch bezprostředně ohodnotil slovy „ty vole, dobrý!“ A pak si spolu dali pivo. Nakonec bylo zjevné, že tahle pánská symbióza je absolutně dokonale funkční (a to prý i proto, že Vláďa je kuchař, takže svého nového manžela dokázal i náležitě kvalitně nakrmit).

Tipy redakce

Velmi milého přijetí se ale Vláďovi dostalo i od prarodičů malé Karolíny, kteří dokonce dorazili na večeři, na niž je Vláďa pozval (kdy „dědeček“ vesele při prvním setkání pronesl: „a hele, máme tu mamiňáka!“). Sám Mirek pak nejenže Vláďovi dal na rozloučenou fotku své malé dcerky a manželky (se slovy, že mnoho portrétů žen asi jinak mít doma s partnerem nebudou…), ale celou „Výměnu“ ohodnotil slovy: „Byl jsem velice překvapen, jak se s tím Vláďa popral. Bylo to jako by přijel kámoš, v rámci udržování režimu byl dokonce lepší než moje žena,“ smál se.

<Path> Robinsonův ostrov: Vaříme na Filipínách aneb plazením vpřed!Zdroj:

A podobná pohoda zavládla i na druhé straně, Lucie si s Vasim užila pohodových 10 dní a tato dvojice měla zároveň čas i na probrání dalších osobnějších témat. „Až to půjde, chtěli bychom si také pořídit dítě. Proč bychom nemohli dát lásku dětem z dětského domova?“ vysvětloval tak Vasi Lucce. Řeč došla na rozdíly mezi manželstvím a registrovaným partnerstvím (které by mohl gay pár žijící v Potůčníku u Hanušovic uzavřít nejblíže v Olomouci) a Vasi se Lucce také svěřil, že jej Vláďa jen tak mezi řečí požádal o ruku, ale doposud mu nedal prstýnek. A právě to se nakonec Vláďa rozhodl změnit. Koupil prstýnek a Vasiho se rozhodl požádat znovu a lépe. Neexistuje přitom pravděpodobně krásnější ocenění toho, jak Vláďa v nové rodině fungoval, než Mirkova hláška: „A kdyby tě odmítnul, tak přijeď zpátky“. Neodmítnul. A všichni přítomní byli naměkko (vsadíme se, že i diváci).

Díky, Novo

Komerční televize nemusí plnit veřejnou službu, a tak je čistě jen na jejím rozhodnutí, co se rozhodne (v mezích zákona) vysílat. I když „Výměna“ si četnou kritiku v mnoha případech zaslouží, zejména díly, v nichž vystupují gayové, vždy mediálním prostorem velmi rezonují. Stalo se přitom pravidlem, že celkově je přijetí ze strany diváků velmi pozitivní (stačí si vzpomenout na dávnou „Výměnu“ s Markem a Jiřím Zlými nebo s Danem Krejčíkem a Matějem Stropnickým). Veřejnost na podobné příběhy nereaguje nijak nenávistně, nezřídka se spíše diví, jak jsou stále stejnopohlavní páry diskriminovány. I poznání skrze obrazovku se počítá. Jen škoda, že k podobnému prozření, že gay/lesbické rodiny fungují jako kterékoliv jiné, zatím stále nedošla česká politická reprezentace. Na manželství pro všechny už i včera bylo pozdě.

Zdroj: Autorský text, mediar.cz, TV Nova

Populární
články

Ne každý podpatek musí úplně škodit
TĚLO & MYSL

Skutečně podpatky nohám i zádům jen škodí? Vědci nově doložili, že jeden typ podpatků zdraví prospívá. A nosit by je měli i muži

Autor: Mirka Dobešová
Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Plavání bez plavek je oblíbená kratochvíle, ovšem pobyt na sluníčku bez plavek není bez rizik
SUMMER VIBES

Chystáte se vyrazit opalovat „na ostro“? Nezapomeňte věnovat potřebnou péči vašemu nádobíčku, jedině tak se vyhnete velkému utrpení

Autor: Mirka Dobešová
Letní měsíce údajně prospívají nejen celkovému vzhledu, ale i intimním partiím
TĚLO & MYSL

Teplé letní dny prý svědčí mužskému nádobíčku. Je „letní přirození“ jen toužebné přání, nebo realita?

Autor: Mirka Dobešová
I lenoši mohou být výkonní, jen musí vědět, jak na to
TĚLO & MYSL

Pět snadných triků pro lenochy, jak zvýšit vlastní výkonnost. Odkládání úkolů „na potom“ už nebude mít šanci

Autor: Mirka Dobešová
Průzkumy opakovaně potvrzují, že manželství je tím nejdůležitějším pro pocit štěstí
LIDÉ

Peníze štěstí nezaručí. Receptem na spokojený život je manželství, potvrzují výzkumy

Autor: Mirka Dobešová
Příprava koktejlu Geranium
TRENDY

„Opičí bar“ v centru Prahy slibuje nejen skvělý gin, ale i koktejly, které osloví každého – včetně abstinentů a veganů

Autor: Mirka Dobešová
Batoh z řady Thule Subterra 2 je stylový a praktický
LUXURY TRAVEL

Nejlepší parťáci na cesty? Jeden je malý, skladný a má čtyři kolečka a druhý se vám „usadí“ na zádech, aniž byste si všimli

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop