Ve Výměně manželek došlo na gay žádost o ruku. „Kdyby tě odmítnul, přijeď zpět,“ ocenil svého náhradního gay manžela Mirek (36)
Komentář
Zdroj: AdobeStock
<Path>

Ve Výměně manželek došlo na gay žádost o ruku. „Kdyby tě odmítnul, přijeď zpět,“ ocenil svého náhradního gay manžela Mirek (36)

I když nespočtu různých reality show by jistě bylo možné vytýkat jejich (ne)kvalitu, občas se objeví i světlé okamžiky. Platí to i pro Výměnu manželek, která je již v podstatě stálicí na našich televizních obrazovkách. Ačkoliv ve většině případů je sledování „Výměny“ spíše utrpením, zářnými výjimkami se stávají díly, v nichž vystupují gay páry. A TV Nova tak patří velká poklona za osvětu masového publika v hlavním vysílacím čase. Včerejší díl totiž byla skutečně radost sledovat (a pokud novácká produkce tento díl na termín, který připadá na Mezinárodní den proti homofobii a transfobii IDAHOT, nasadila cíleně a nejednalo se o dílo náhody, je namístě smeknout podruhé).
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
18. 5. 2023

Opěvujme zatracovanou Výměnu manželek

K Výměně manželek by jistě bylo možné mít tisíce výhrad. Ostatně, na toto téma již vznikly i odborné práce. Irena Reifová z FSV UK pak došla k závěru, že hlavním záměrem této show je jednoduše „zostuzování lidí“. Jistě, každý se rád podívá na to, že jsou i tací, kteří žijí hůře než on. V mnoha případech je to pravda – a ze sledování „Výměny“ se tak stává do jisté míry voyeurské guilty pleasure. Samozřejmě, že stranou nezůstává ani produkce, která natáčení vede takovým směrem, aby byl výsledek divácky atraktivní. A tak můžeme z pohodlí vlastního gauče sledovat, jak jiní lidé žijí své upachtěné životy, utápí se v dluzích, problémech a nedokáží se postarat sami o sebe, natož o své děti. Těžko říci, zda po zhlédnutí podobných dílů je po závěrečných titulcích divákům skutečně lépe, nebo zda spíše nepropadnou do hluboké deprese z toho, čeho museli být svědky.

V každém případě ale neexistuje lepší způsob, jak masovému publiku ukázat něco, s čím samo nepřichází do kontaktu, než prostřednictvím televizní obrazovky. Může to být příklad odstrašující, ale i pozitivní, přičemž toto celkové vyznění opět spočívá významně v rukou produkce. A ta konkrétně v případě „Výměny“ ukazuje, že i pořad, který obvykle budí velké vášně, dokáže přinést prostě úplně obyčejný lidský (a dojemný) příběh.

Účastníky „Výměny“ se tentokrát stali manželé Lucie a Mirek a partneři Vladimír a Vasi. Zatímco manželé společně vychovávají malou (dvouletou) dcerku Karolínu (a každý má ještě potomka z předchozího vztahu, ti se ale v pořadu neobjevili), gay pár děti nemá, ale moc by si je přál. Vlastně to byl i důvod k přihlášení se do „Výměny“. Vladimír si chtěl vyzkoušet, zda by péči o malé dítě zvládl. Ačkoliv se tedy v počátku bál, jak jej nový manžel přijme, ukázalo se, že spolu vytvoří skutečně perfektní tým.

Některé momenty, kdy Mirek a Vláďou spolu pečovali o malou holčičku, byly nakonec naprosto kouzelné. „Už jsi někdy dělal culíky?“ ptal se tak Mirek Vládi. A ten jen kroutil hlavou. Oba se nakonec shodli, že culíky budou pro ně oba prostě premiéra. Když se Vláďovi podařilo Karolínu velmi úspěšně nakrmit a uspat a jeho nový manžel Mirek se vrátil domů, tak Vláďův úspěch bezprostředně ohodnotil slovy „ty vole, dobrý!“ A pak si spolu dali pivo. Nakonec bylo zjevné, že tahle pánská symbióza je absolutně dokonale funkční (a to prý i proto, že Vláďa je kuchař, takže svého nového manžela dokázal i náležitě kvalitně nakrmit).

Tipy redakce

Velmi milého přijetí se ale Vláďovi dostalo i od prarodičů malé Karolíny, kteří dokonce dorazili na večeři, na niž je Vláďa pozval (kdy „dědeček“ vesele při prvním setkání pronesl: „a hele, máme tu mamiňáka!“). Sám Mirek pak nejenže Vláďovi dal na rozloučenou fotku své malé dcerky a manželky (se slovy, že mnoho portrétů žen asi jinak mít doma s partnerem nebudou…), ale celou „Výměnu“ ohodnotil slovy: „Byl jsem velice překvapen, jak se s tím Vláďa popral. Bylo to jako by přijel kámoš, v rámci udržování režimu byl dokonce lepší než moje žena,“ smál se.

<Path> Pink, Sheryl Crow a další umělkyně nesouhlasí s výsledky Grammy. Pobouřil je hlavně výrok šéfa ankety, že „musí zabrat, aby vyhrály“Zdroj:

A podobná pohoda zavládla i na druhé straně, Lucie si s Vasim užila pohodových 10 dní a tato dvojice měla zároveň čas i na probrání dalších osobnějších témat. „Až to půjde, chtěli bychom si také pořídit dítě. Proč bychom nemohli dát lásku dětem z dětského domova?“ vysvětloval tak Vasi Lucce. Řeč došla na rozdíly mezi manželstvím a registrovaným partnerstvím (které by mohl gay pár žijící v Potůčníku u Hanušovic uzavřít nejblíže v Olomouci) a Vasi se Lucce také svěřil, že jej Vláďa jen tak mezi řečí požádal o ruku, ale doposud mu nedal prstýnek. A právě to se nakonec Vláďa rozhodl změnit. Koupil prstýnek a Vasiho se rozhodl požádat znovu a lépe. Neexistuje přitom pravděpodobně krásnější ocenění toho, jak Vláďa v nové rodině fungoval, než Mirkova hláška: „A kdyby tě odmítnul, tak přijeď zpátky“. Neodmítnul. A všichni přítomní byli naměkko (vsadíme se, že i diváci).

Díky, Novo

Komerční televize nemusí plnit veřejnou službu, a tak je čistě jen na jejím rozhodnutí, co se rozhodne (v mezích zákona) vysílat. I když „Výměna“ si četnou kritiku v mnoha případech zaslouží, zejména díly, v nichž vystupují gayové, vždy mediálním prostorem velmi rezonují. Stalo se přitom pravidlem, že celkově je přijetí ze strany diváků velmi pozitivní (stačí si vzpomenout na dávnou „Výměnu“ s Markem a Jiřím Zlými nebo s Danem Krejčíkem a Matějem Stropnickým). Veřejnost na podobné příběhy nereaguje nijak nenávistně, nezřídka se spíše diví, jak jsou stále stejnopohlavní páry diskriminovány. I poznání skrze obrazovku se počítá. Jen škoda, že k podobnému prozření, že gay/lesbické rodiny fungují jako kterékoliv jiné, zatím stále nedošla česká politická reprezentace. Na manželství pro všechny už i včera bylo pozdě.

Zdroj: Autorský text, mediar.cz, TV Nova

Populární
články

E-Shop