Zamilované pohledy i mrazivá připomínka: Lucemburský premiér oslavil 8. výročí svatby se svým manželem
News
Zdroj: Arno Mikkor / Wikimedia Commons / se svolením

Zamilované pohledy i mrazivá připomínka: Lucemburský premiér oslavil 8. výročí svatby se svým manželem

Romantické a politické zároveň, takové je foto, kterým lucemburský ministerský předseda Xavier Bettel včera oslavil 8 let manželství se svým mužem.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
16. 5. 2023

Zamilované pohledy do očí, radostné úsměvy a v pozadí slavnostní vojenský špalír – fotka, na které by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby ovšem šťastným párem nebyli dva muži a jeden z nich navíc významný světový politik – premiér Lucemburska Xavier Bettel. Na snímku, kterým včera oslavil své svatební výročí, je se svým partnerem belgickým architektem Gauthierem Destanayem.

Veřejný projev náklonnosti mezi oběma muži je vzhledem k jeho politickému postavení nejen symbolem lásky, ale jde také o nesmírně důležitou reprezentaci viditelnosti a přijetí LGBT+ lidí. A to na mezinárodní úrovni. Něco tak prostého jako oslava výročí svatby se stává politicky významným aktem.

A právě významnosti takového činu si je Bettel nepochybně vědom, protože fotku na Twitteru, kde ji v pondělí publikoval, doplnil následujícím popiskem: „Před 8 lety jsme si řekli své ANO a sdílíme společně své životy, problémy i radosti. Ale neměli bychom zapomínat, že být gay je v příliš mnoha zemích stále zločinem.“

<Path> Adéla Horáková ze Jsme Fér: Českou ekonomiku stojí diskriminace minimálně 5 miliard ročně. Za manželství pro všechny budeme bojovat dálZdroj: Jan Witek, Oliver Cuadra

Bettel se svým partnerem žil nejprve v registrovaném partnerství, a to od roku 2010. Když pak v roce 2015 jeho kabinet schválil v Lucembursku manželství pro všechny, vstoupili spolu oba muži do manželství. Jako gay se Xavier Bettel veřejně vyoutoval v roce 2008 v pořadu televize RTL. Od roku 2013 je prvním předsedou Lucemburska, který je otevřeně gay.

Zdroj: Queer.de, Twitter.com

Populární
články

E-Shop