Tajemství gay Hollywoodu: První otevřeně homosexuální herec dobyl svět před 100 lety. Které hvězdy ale svou orientaci tajily?
LGBT+
Zdroj: Wikipedia/Wikimedia Commons BY-SA 3.0/Foto: Lassos the moon

Tajemství gay Hollywoodu: První otevřeně homosexuální herec dobyl svět před 100 lety. Které hvězdy ale svou orientaci tajily?

Celebrit, které se identifikují jako LGBT, je dnes nespočet. Není to ale tak dávno, kdy se odlišná sexuální orientace v zábavním průmyslu víceméně tutlala. Přesto existuje celá řada příběhů gay/les vztahů celebrit v dobách zlaté éry Hollywoodu. Jeden z nich ale přece jen vyčnívá – a týká se hvězdy 30. let minulého století, Williama Hainese. Ten totiž žil – na rozdíl od řady kolegů – naprosto otevřeně…
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
12. 5. 2023

1930: první otevřený gay herec

Psal se rok 1930 a obrovskou hollywoodskou hvězdou byl William „Billy“ Haines. O tom, že je gay, se vědělo a on se tím ani netajil. Se svým partnerem Jimmiem Shieldsem se objevoval na veřejnosti a také na řadě společenských akcí. „To, co dělá Williama Hainese revolučním, je autenticita, s níž žil svůj život v době, kdy neexistovaly žádné příslušné ´vzory´. Byl příkladem někoho, kdo žije v souladu se svým přesvědčením a nenechá se definovat ostatními,“ píše tedy William J. Mann v životopisné knize zaměřující se právě na Hainese. I když Haines hrál postavy zdánlivě heterosexuální, podle Manna do nich vždy vdechl kus vlastní osobnosti a toho, kým byl. „Haines se stal největší hvězdou roku 1930. A to proto, že nepředstíral, že je někým jiným, než byl. Všichni věděli, že je gay,“ dodává Mann.

Morálka nadevše

Problém však nastal již v roce 1933. Tehdy byl totiž vydán kodex filmové produkce, který zavedl také přísná pravidla morálky. Filmová produkční společnost MGM nejprve na Hainese začala tlačit, aby zmírnil své okázalé chování, a nakonec mu dala ultimátum: buď se se svým partnerem rozejde (a nechá se zatáhnout do inscenovaného klasického sňatku, tzv. levandulového manželství), nebo o kariéru přijde. Haines se rozhodl pro svého partnera. „Miloval Jimmieho, nehodlal se ho vzdát, a to ani kvůli kariéře. Je to raný příklad potvrzení queer identity jako základní součásti toho, kým člověk je. Haines se nehodlal změnit, aby vyhověl očekáváním,“ píše tak Mann. Dle legend dokonce Haines na daný požadavek vznesený přímo šéfem studia MGM, Louisem B. Mayerem, odvětil, že se svého partnera vzdá tehdy, pokud se Mayer vzdá své manželky.

Tipy redakce

Ačkoliv upřednostnění partnera nakonec Hainese skutečně stálo další hereckou kariéru a Hollywood v roce 1935 opustil, stal se vyhledávaným interiérovým designérem. Podílel se mj. na zařízení domů Joan Crawford, Carole Lombard, Nancy a Ronalda Reaganových, a dokonce i svého někdejšího šéfa Mayera.

I když milostný příběh Hainese a Shieldse skončil víceméně tragicky, měl přece jen ponuře romantické kouzlo. Haines totiž zemřel v roce 1973 na rakovinu plic. Nedlouho poté si Shields vzal život a v dopise na rozloučenou uvedl, že nebyl schopen jít dál bez muže, kterého miloval. Ne náhodou tedy Joan Crawford později prohlásila, že Haines a Shields byli dva nejšťastnější lidé Hollywoodu a poselství jejich příběhu je zřejmé: rozpoznat, co je v životě opravdu důležité, a stát si za tím. I když po Hainesově opuštění Hollywoodu se podmínky pro gay/les herce/herečky radikálně zhoršily, to, že nespočet umělců/kyň dnešní doby může žít otevřeně a bez omezení, je pak dle mnohých minimálně zčásti díky této hollywoodské ikoně.

<Path> Čtveřice homosexuálů, které křesťanská církev povýšila na svatéZdroj:

Spencer Tracy

Poté, co se homosexualita stala nežádoucí, bylo třeba začít ji skrývat. Klasickým příkladem této praxe se stal i Spencer Tracy, držitel dvou Oscarů, který byl dle dobových svědectví přinejmenším bisexuál. Sexuální vztahy s jinými muži mu totiž nebyly cizí. Tracy však na rozdíl od Hainese na to, že bude vystupovat jako heterosexuál, přistoupil. Filmová studia tedy zapracovala na tom, aby veřejnost přesvědčila, že mezi ním a Katharine Hepburn, s níž natočil devět filmů, existuje romantický vztah. Mimochodem, Katharine Hepburn zase údajně udržovala dlouhý (40 let trvající) vztah se ženou, Phyllis Wilbourn, takže to byla vlastně win-win situace.

Cary Grant

Ikonou zlaté éry Hollywoodu byl i Cary Gant, který získal také dvě nominace na Oscara. Grant byl ženatý s Barbarou Hutton, ale podle vzpomínek Scottyho Bowerse žil s dalším hercem, Randolphem Scottem (který byl formálně také ženatý). „My tři jsme spolu zažili spoustu sexuálních dobrodružství,“ uvedl také Bowers. Vztah Granta a Scotta přitom trval dlouhé roky a sdíleli společně více různých nemovitostí.

Rock Hudson

Pravá sexuální orientace Rocka Hudsona byla v podstatě nejstřeženějším hollywoodským tajemstvím. Hudson byl totiž „lamač ženských srdcí“ a obrovský idol. Když v roce 1955 reportéři časopisu Confidental pohrozili tím, že informaci o tom, že je herec gay, zveřejní, musel jeho agent podniknout adekvátní kroky. Rychle zařídil, aby si Hudson vzal svou mladou sekretářku Phyllis Gates. A pak důsledně trval na tom, že se jednalo o pravé, nikoliv „levandulové“ manželství. Přesto ale lidé v branži věděli své.

Podobných příběhů by pak bylo možné uvést nespočet – a všechny plynuly z jediného: z nepřijetí LGBT lidí ve společnosti, což se začalo více měnit až v posledních dvou dekádách. Přesto je však odlišná sexuální orientace v mnoha dalších branžích i dnes velkým tabu – a zářným příkladem může být vrcholový sport. V něm však k podobným pokrokům jako v Hollywoodu zatím příliš nedochází.

Zdroj: ew.com, backlots.net, historydaily.org, en.paperblog.com, townandcountrymag.com, globalnews.ca, indiewire.com, buzzfeed.com, historydaily.org, researchgate.net

Populární
články

E-Shop