Záhada ženského mozku: Proč něžné pohlaví nikdy nepochopí partnerskou nevěru a „dělá z toho drama“
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Záhada ženského mozku: Proč něžné pohlaví nikdy nepochopí partnerskou nevěru a „dělá z toho drama“

Pamatujete, kolikrát vás ve vztahu neskutečně rozčilovalo, proč „to“ ona (on) vůbec nedokáže pochopit? Vždyť je to přece tak jednoduché, naše drahé polovičky by s námi měly být zajedno. Jenže nejsou. A i když některé studie tvrdí, jak máme v podstatě podobné mozky, příčinou nejspíš nebude jen vliv prostředí a výchovy. Prostě jsme jiní. A proto také určitá velká část zástupců obou pohlaví hledí na nevěru trochu jinak než ta druhá skupina. Co s tím?
Albert Prokop Albert Prokop Autor
3. 5. 2023

Nové výzkumy mužského a ženského mozku

I když vědci v poslední době tvrdí, že muži a ženy mají v podstatě velice podobný mozek, a spoustu rozdílů vysvětlují spíš sociokulturní vlivy než biologickými příčinami, přesto jako by v oblasti sexu kolikrát šlo o dva úplně odlišné živočišné druhy.

Jistě, jsou kompatibilní a schopné si navzájem přinést potěšení (o plození potomků ani nemluvě). Jenže když přijde na soužití ve vztahu, v manželství a především v hodně diskutované otázce nevěry, přichází často zásadní disproporce v názorech.

Chlap za nevěru nemůže?

Někteří lidé jsou dlouhodobě přesvědčeni o tom, že chlap za nevěru prostě nenese žádnou vinu. Že je rozsévač a je mu to dáno přírodou. Že byl vždy lovec, tak zkrátka loví. A ze své podstaty že ani věrný být nejde. Prostě že za vše může ve skutečnosti evoluce.

„Z evolučně psychologického hlediska se na nevěru pohlíží spíše jako na strategii motivovanou správným fungováním vyvinutého psychologického mechanismu, kterým se jedinci snaží zvýšit svůj vlastní reprodukční úspěch na úkor úspěchu svých partnerů. Očekává se, že nevěra vedla k evoluci dalšího psychologického mechanismu, který způsobuje, že jedinci v reakci na domnělou nebo skutečnou nevěru prožívají romantickou (citovou) žárlivost vůči jejich partnerovi,“ tvrdí například odborná práce z Florida Atlantic University.

Jenže na to jsou i jiné úhly pohledu.

„Díky své praxi partnerského kouče dobře vím, že evoluční teorie je jenom výmluva anebo možná i dobrá záminka k tomu, aby si někteří muži lovili, jak chtěli. Mluvila jsem se stovkami mužů a řešila jejich nevěry, milenky a manželky. Ani jeden z nich neuvedl, že to byl prostě přirozený pud podle nějaké teorie,“ tvrdí například Lenka Černá z webu Můjvztah.cz. Ve skutečnosti prý ztrácíme pocit, že jsme „mača“, po narození dětí míváme pocit, že manželka už je jen matka a zapomíná na to být milenkou, nevěrní jsme také prý proto, jelikož jsme údajně dětinové a rádi se bavíme, chceme to i od partnerky, kde se nám toho moc nedostává, stěžujeme si, že s námi naše drahé polovičky nemají sex nebo si zkrátka potřebujeme něco dokazovat.

Otázka do pranice: nemůže mít ovšem pravdu stejně i ona evoluční teorie, přičemž muži na terapeutickém sezení třeba až tak hluboce své skutky nezkoumají a nerozebírají?

<Path> Záhada chybějící kosti v penisu konečně objasněna!Zdroj:

Jiný názor

Není předčasné tedy evoluční myšlenky zahazovat?

Psychologové z Norské univerzity vědy a technologie a Texaské univerzity spolu před pár lety provedli studii ohledně nevěry tisícovky žen a mužů a ta zase ukazuje spíš na evolučním směrem. Vyšlo jim totiž, že mužský a ženský pohled na nevěru je radikálně rozdílný. Mužům silněji vadí sexuální nevěra, prý proto, že pak nemají jistotu, že případné dítě by bylo jejich, ženám zase ta citová, protože pak hrozí angažovanost jinde a nezajištění vlastní rodiny.

Zajímavý je i výzkum, který probíhal v ČR a o kterém uspořádal přednášku Klub českých skeptiků Sisyfos. Doporučuji zhlédnout.

Tipy redakce

Jak se v tom všem vyznat?

Fakt je ten, že kolem sebe jsem v průběhu času nashromáždil docela hodně exemplářů oněch „rozsévačů“. Někteří na to byli hrdí, někteří si něco skutečně dokazovali, jiní vysvětlovali, že prostě ženy a dívky jsou tak krásná stvoření, že je škoda ochutnávat plody lásky jen od jedné z nich.

„Zda je člověk od přírody, tedy evolučně designován jako člověk monogamní, promiskuitní nebo polygamní, je jednou ze základních otázek sexuologie,“ přiznával sexuolog Petr Weiss už před lety. Zatím neznáme odpověď, spíš se o ni odborníci přou. A možná nebude nikdy známá žádná definitivní a jednoznačná. Vždy ji mohou ovlivňovat vnější vlivy, vztah k náboženství, světonázoru a podobně.

Feministka: Ať jsou polygamní, budete spokojené

A abych vám ještě víc udělal zmatek v hlavě, mám tu ještě jeden odborný názor.

„Spousta mužů by svou ženu nikdy neopustila, protože je matkou jejich dětí, je pilířem jejich života. Často své manželky respektují, milují a obdivují a jsou pro ně nepostradatelné, ale cítí, že k naplnění svého mužského života potřebují malé úlety. S city si v záležitostech moc hlavu nelámou; nechávají si je pro své ženy. Pro mnoho mužů je toto oddělení snadné,“ tvrdí francouzská psycholožka Maryse Vaillant a pozor, velká feministka.

Ve svých názorech jde ještě dál: podle ní by se člověk měl chovat tak, jaká je jeho přirozenost, tedy být i polygamní, když to potřebuje. Když se bude nutit k opaku své podstaty, může to podle ní ohrozit i své zdraví. A pro ženy to z jejího pohledu může být úleva přijmout sex i jinde: muž nebude strádat, zlepší se mu psychika a bude se chovat lépe i doma.

Závěr

Kdyby to bylo možné a pokud je pán pro seznamování se s dalšími ženami, nejsnadnější by pochopitelně bylo mít otevřený vztah. Jenže v tom je ta naše rozdílnost, že jen málokteré ženě to takto vyhovuje. Pak může zvolit několik řešení: odejít středem, zkusit si promluvit (komunikace je základ), jestli se to dá ukončit a zda existuje šance, že se to už nebude opakovat, nebo to zkrátka mlčky akceptovat. Nikdy si ale nikdo z nás ve vztahu nesmí dělat „násilí“. Čiňme (si) jen to, co zjistíme, že je pro nás to nejlepší. Ať už je to cokoli legálního…

Zdroj: Psycnet, iDnes.cz, Lidovky, ProLékaře.cz, Florida Atlantic University, Youtube, Sisyfos, Můjvztah.cz

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Sora je původem z Jižní Koreje
LUI BODY

Trápí vás pleš? Přirozeně vypadající řešení jsme probrali se zakladatelkou studia, které se zaměřuje na mikropigmentaci

Autor: Irena Piloušková
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Luxusní dýhování pokračuje jako obložení za televizí
Living 2023

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Autor: Martin Lyko

E-Shop