„Šaty a lodičky jsou pro mě osvobozující, manželka mě podporuje,“ tvrdí muž, jenž doporučuje vyzkoušení dámského oblečení i ostatním mužům
Rozhovor
Zdroj: AdobeStock
<Path>

„Šaty a lodičky jsou pro mě osvobozující, manželka mě podporuje,“ tvrdí muž, jenž doporučuje vyzkoušení dámského oblečení i ostatním mužům

Muž v dámských šatech? To je představa, kterou si lidé většinou spojí s travesti/drag show a nezřídka také s gayi. Vedle toho samozřejmě existují také muži, kterým nošení dámských šatů přináší určité „uspokojení“. Jirka se však sám neřadí ani do jedné z kategorií – dámské oblečení a boty se mu líbí, stejně jako pocit narušení určitých zažitých pořádků. Jak vůbec na myšlenku, aby si vyzkoušel šaty a boty na podpatcích, přišel? A jak reagovali jeho nejbližší?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
3. 5. 2023

Jirko, kde se dle vašeho názoru vzalo vaše zalíbení v převlékání se za ženu?

Mě to začalo zajímat v době, kterou by v Česku bylo možné označit za určitou „zlatou éru travesti show“. To bylo nějak kolem roku 2000. Moje manželka se doslechla, že jedna ta skupina bude mít vystoupení nedaleko od nás, a protože nechtěla jít sama, tak si mě vzala jako doprovod. Musím říct, že mě to na první pohled naprosto okouzlilo. Jak se všichni ti muži dokázali za pomoci líčidel a oblečení – a samozřejmě také díky správné volbě pohybů – změnit po dobu toho představení v ženy.

Návštěva travesti show vás tedy přiměla k tomu, abyste si také vyzkoušel vzít na sebe „ženskou roli“?

Ono mě to v první fázi spíš inspirovalo. Vždycky jsem byl docela exhibicionista a rád jsem bavil lidi kolem sebe. Ale do té doby mě nenapadlo, jaký potenciál by mohlo mít převléknutí se za ženu. Od té chvíle, co jsem poprvé viděl to travesti show, se mi hlavou honilo, že bych to taky mohl zkusit. Ale teda musím říct, že jsem docela velký chlap, měřím metr devadesát, a co se týká nějakého líčení, v tom taky nejsem nijak zběhlý. Takže jsem si řekl, že na to půjdu „od lesa“. Podělil jsem se o tu myšlenku s mými kolegyněmi v práci a ty mě začaly povzbuzovat v tom, ať si nějaké vystoupení připravím na náš firemní večírek. Nakonec jsem se nechal „zlomit“. (smích) I s ohledem na tělesnou konstituci jsem ale vůbec neusiloval o to být nějakou krásnou ženou. Připravil jsem si proto skeč, v němž jsem vystupoval jako naše uklízečka. A zalíbilo se mi to.

Zalíbila se vám ta „hra na ženu“?

Jak se to vezme, mě bavila hlavně ta související vizualita. Uklízečka nebyla žádná kráska, ale mě začalo zajímat, kde bych mohl sehnat třeba dámské boty ve své velikosti. Myslím boty na pořádném podpatku. Dnes už to není problém, dříve to bylo relativně komplikované. Ale když jsem sehnal svoje první lodičky, měl jsem z toho naprosto neuvěřitelnou radost. Musím taky říct, že smekám před všemi ženami, které umí na podpatcích elegantně chodit – je to pořádná dřina…

Jak se na váš nový zájem dívala vaše žena?

To se asi budete divit, ale manželka mě velmi podporovala a podporuje. A vlastně i naše dcera. (smích) Na těch podpatcích mě učila chodit právě moje žena – a dokonce se mnou připravovala i pár scének. Sama mě taky „doporučila“ na jejich firemní večírek.

Tipy redakce

Vaší manželce nepřipadlo zvláštní, že se najednou zajímáte o nákup bot, make-upu a šatů?

Jestli se jí to zdálo zvláštní, tak mi to nikdy neřekla – a ani to nedala nijak najevo. Často se mnou naopak mnohé ty věci vybírala a různě mi radila.

Většina mužů, kteří se věnují travesti show, jsou gayové. Řečí stereotypů v sobě jistou míru „ženství“ mají. Nenarazil jste někdy na nějaké související předsudky? Jak na vaši zálibu nahlíží vaše okolí?

Nikdy jsem na žádné problémy nenarazil. A to bydlíme s rodinou na malé vesnici, já sám pracuju v zemědělství, na pozici, která vyžaduje určitou míru síly a odolnosti. No, pro ženy by ta práce asi moc nebyla – i když nevylučuju, že by ji taky zvládly. (smích) Nikdo z mých kolegů a ani nikdo u nás na vsi mi nikdy nedal najevo, že by si o mně myslel cokoliv špatného. A vystupoval jsem i na našem obecním plese! (smích) Musím ale říct, že ta moje vystoupení, to byla taky určitá fáze – asi pět let, dnes už nic takového nedělám.

<Path> Kontroverzní slovenský fotograf Peter ERZVO ZvonárZdroj:

Takže jste dámské šaty a lodičky uložil na dno skříně?

To zase ne! (smích) Během těch mých různých skečů a vystoupení jsem zjistil, že mi dělá radost, když můžu mít na sobě pěkné sukně, šaty. A taky ty boty na podpatcích. Okouzlení travesti show postupně přešlo, stejně jako odezněla ta vlna zájmu v obecné rovině. Já si tak ty dámské věci čas od času užívám doma, už jen „za zavřenými dveřmi“.

Uměl byste nějak popsat, co přesně vám nošení dámských šatů a bot přináší?

Musím v prvé řadě říct, že doma se rozhodně nemaluju nebo nenosím paruky. To mi nic neříká. Ale prostě se mi líbí, jaké mají ženy možnosti při výběru oblečení a bot. Jsou mnohem širší než naše – mužské. Ženy mohou nosit kalhoty, tenisky… Ale my muži, když si na sebe vezmeme sukni nebo boty s podpatkem, hned můžeme působit jako nějací zvrhlíci. Já sám se teda za nikoho takového nepovažuju. Taky bych rád zdůraznil, že mě nijak „nevzrušuje“ nošení dámského spodního prádla. (smích) Samozřejmě, že i tak si někdo může myslet, že je můj zájem divný. Manželka je s tím ale naštěstí pořád v pohodě a nijak jí to nevadí.

Takže se v dámských šatech a botách sám sobě líbíte?

Mně se líbí ta možnost překročení nějakých pomyslných hranic. Být ženou (smích) bych rozhodně nechtěl, ale čas od času si užívám to, co je za ženské považované. Nákupy šatů, bot. A pak mám fakt radost, když mi ty vybrané věci přijdou a já si je můžu obléknout. Možná je to nějaký fetiš (smích), ale to mi je docela jedno. Miluju ty materiály, ze kterých se vyrábějí šaty, stejně tak si užívám tu chůzi v botách na podpatcích. I když mám teda potom při své výšce problém vůbec projít dveřmi. (smích) A vlastně si myslím, že by si dámské oblečení měl vyzkoušet každý muž…

Jaký vás k tomu vede důvod?

Protože by třeba pánové zjistili, že mají i jiné možnosti. Vždyť ženy taky donedávna kalhoty nenosily. Je to vlastně dost podobné. Ale zatímco ženám se podařilo ty stereotypní představy „prorazit“, my muži se asi bojíme, že kdybychom nosili šaty, rovnou bychom „změkli“. Já si to nemyslím, dámské oblečení je pro mě osvobozující.

Zdroj: Redakce/Respondent

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
K močení si sedá více než 50 % českých mužů
AKTUALITY

Vsedě močí překvapivé množství mužů, zjistil průzkum vyprovokovaný novinářem. Víme také, co preferují Češi

Autor: Martin Lyko
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop