Rozchod, který bolí i po letech: „Věřila jsem, že za to nemůže,“ krčí rameny žena, která až roky po ukončení vztahu zacítila zradu
Rozhovor
Zdroj: Adobe Stock
<Path>

Rozchod, který bolí i po letech: „Věřila jsem, že za to nemůže,“ krčí rameny žena, která až roky po ukončení vztahu zacítila zradu

Jestli něco opravdu bolí na duši, pak jsou to odchody milovaných – ať už hovoříme o nejhorším nebo o rozchodech, ztrátách důvěry nebo jiných důvodech pro ukončení něčeho natolik drahocenného, jako je partnerství, přátelství či jiná blízká vazba. Žena, která poskytla LUI rozhovor, se sama přihlásila se svým příběhem. Cítí totiž, že její důvěra byla zrazena na opravdu mnoha úrovních.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
24. 4. 2023

Abych vysvětlila perex, kterým jsem začala článek: Vás na vašem rozchodu nejvíce zasáhlo to, že jste nejspíše nedostala všechny podstatné informace. Nerozumíte tomu, co se stalo a přesto, že jste byla s bývalým přítelem za dobře, časem se to změnilo. Proč?

Náš rozchod proběhl na přátelské úrovni, protože jsme oba věděli, že nemáme šanci jít dál. Tomu jsem věřila další skoro tři roky, kdy jsme se přátelili, a i jsem ho podporovala v nalezení nové lásky. Ale pak ji našel a já jsem se nestačila divit. Hrozně mi ublížilo, koho přijal do svého osudu jako „lásku svého života“.

Než se dostaneme k tomu rozporu, který jsme zatím neodkryly – zdá se mi, že hodně věříte v osud. Myslíte si, že vám aktuální situace byla souzena?

Máte pravdu, že je to moje velké téma a asi je to na první dobrou znát. Jsem zastánce toho, že osud jednoduše existuje. Máme něco zapsané v knize života, kterou dopředu neznáme. Nicméně reakce jsou pouze na nás. Takže ve finále může být konec příběhu úplně v našich rukou, jestli to dává smysl. Chci tím říct, že si myslím, že nám osud dává do cesty některé překážky a příležitosti schválně. Jsou nám souzeny. Ale jak si s nimi poradíme a co z toho vzejde, je na nás.

A k druhé části otázky, já si myslím, že tohle byla hrozně špatně zvládnutá zkouška mého bývalého přítele.

Ublížil vám?

Hrozně moc. Opravdu jsem ho milovala a vzdát jsem se ho dokázala jen proto, že jsem myslela, že pro nás není cesta.

Proč jste si myslela, že cesta není?

Můj bývalý přítel byl dokonalý partner. Opravdu ano. Zezačátku. Ale pak bylo vidět, že je čím dál nešťastnější, a nakonec z něj vypadlo, že se mu líbí muži. Mrzelo ho to. Dokonce plakal a omlouval se mi. Říkal, že jsem to nejlepší, co ho kdy potkalo a že si to vyčítá. Že jsme jako Freddie Mercury a jeho Mary. Vzala jsem to, protože za to prostě nemůže. Plakala jsem taky, ale řekla jsem mu, že mu přeju štěstí. A opravdu jsem mu přála, aby našel muže, který k němu bude hodný a budou šťastní.

Rozešli jste se a přátelili se. To je hezké. Nicméně vím, že už to moc hezké není…

Věc se má teď tak, že se prý zamiloval do jedné naší společné známé. Já si s ní nikdy neměla moc co říct a není mi ani moc sympatická. Ale to je vedlejší. Hlavní je, že je to žena. A on si ji chce vzít.

Když vám to říkal, jak jste reagovala?

Myslela jsem si, že si dělá legraci. Věděla jsem, že spolu začali trávit hodně času, ale to mi nevadilo. Proč by nemohl mít jiné kamarádky než mě? Nicméně on teď přišel s tím, že mi musí oznámit, že našel lásku svého života a chce si ji vzít. Úplně mě to zničilo.

Nepřejete mu štěstí?

O to nejde. Jde o to, že to nechápu. Pokud jsme spolu nemohli být jen proto, že jsem žena, ale jinak prý bylo všechno z mé strany perfektní, tak jak je možné, že najednou mu jiná žena dokáže dát, co mu chybělo? Nedává to smysl. Myslím si – přesně, jak jsem vám psala do zpráv –, že mám právo na to, aby mi to někdo vysvětlil. Zjevně jsem nedostala všechny informace a celou dobu, co jsem se snažila srovnat s tím, že láska mého života je na kluky, jsem asi byla obelhávaná.

<Path> „Trvalo roky, než jsem si v hlavě srovnal, že jsem gay, a řekl to ženě. Před dětmi jsme to tajili,“ vzpomíná na svůj coming out OldřichZdroj: Redakce/Respondent

Říkám si, jestli váš bývalý není jednoduše bisexuál…

Je mi jedno, co je. Jeho výmluva, že spolu končíme proto, že jsem žena, prostě neplatí. Já mu tehdy ustoupila ve všem. Nechala jsem mu všechno, co po rozchodu chtěl, pomohla jsem mu najít i nový byt a psychologa. A radila jsem mu do nových vztahů, řešila s ním jeho úzkosti, klidně ve dvě ráno jsem zvedla telefon a poslouchala, když si potřeboval promluvit, dělala jsem všechno… Věřila jsem, že za to nemůže a chtěla jsem mu být oporou.

Mám pocit, že se cítíte zneužitá. Je to tak?

Přesně, to je to slovo!

Tipy redakce

Hovořili jste o tom? Zdá se mi, že jste byli velmi dobří přátelé, že jste se skutečně nějakou dobu ve všem podporovali. Najednou komunikace vázne?

On mi k tomu není schopen říct nic, co by mi to vysvětlilo. Krčí rameny, opakuje, že za to nemůže a že to neplánoval.

Promiňte mi přímou otázku, ale víte jistě, že se vám při rozchodu jen nevymluvil? Je to samozřejmě ošklivý předpoklad a doufám, že to tak není. Jen abychom pro čtenáře tuto možnost zmínili a případně vyvrátili…

Vím, protože chvíli byl i s několika muži. To jsem nesla v pohodě, protože prostě to tak bylo. Měla jsem pocit, že to nemůžu změnit a nejde se na něj zlobit. Dokonce jsem byla i u toho, když rodině řekl, že je na kluky…

Byla jste u jeho coming outu? Jeho rodině nebo té vaší?

Jeho rodině. Bylo to dost dramatické. Já si byla a jsem s jeho rodinou hodně blízká. Musela jsem se ho i zastat, protože se na něj rodiče zlobili, že nás vztah ukončil. Bylo to celkem dost vyhrocené a já se ho tam celou dobu zastávala. I jsem se pak dál vídala s jeho mamkou a sestrou a snažila jsem se za něj vždycky orodovat. Já pitomá jsem i jeho mamku přesvědčila, aby mu víc věřili a půjčili mu peníze do začátku podnikání. A on přitom podnikat pořád nezačal, ale náhodou má se svou novou přítelkyní nově vybavený byt. Je mi z toho na nic…

To mě moc mrzí. Je v tomhle celém povídání i nějaké pozitivní okénko? Nebo bohužel ne?

Snažím se hledat to dobré. Mám třeba nového kamaráda. Kluka, se kterým můj bývalý několik měsíců chodil. Všichni tři jsme spolu vloni dokonce byli i na výletě v Londýně. Je hrozně fajn. Taky ho miloval a taky se rozchodem hodně trápil. On na rozdíl ode mě bere líp to, že je náš bývalý bisexuální. Je mu jedno, s kým je, mrzí ho jen to, že nejsou spolu. Já to ale strávit prostě nemůžu. Ne v situaci, kdy jsem věřila, že náš jediný problém je to, že jsem žena.

<Path> Mužům kriticky schází blízcí přátelé, dle výzkumu je nemá každý pátý. Co je důvodem a jak se absence přátel podepisuje na zdraví?Zdroj: vox.com, variety.com, deseret.com, axios.com, theguardian.com, seapointcenter.com, precisionnutrition.com, harpersbazaar.com

Moc mě mrzí vaše trápení. Vždycky se snažím hledat vysvětlení, která nevycházejí ze zlého úmyslu nebo přímočaré lži a říkám si, jestli se váš bývalý partner jen prostě zatím nehledá. Třeba sám v době, kdy jste se rozcházeli, neměl jasno, jak to má. Jen cítil, že se mu líbí muži a váš vztahový nesoulad tomu přisuzoval…

Možná…

Nyní vás zjevně opravdu bolí ztráta přítele a kamaráda v jedné osobě. To je mi moc líto…

My dva už nikdy kamarádi nebudeme. Cítím se zrazená na tolika úrovních, že to ani neumím vysvětlit. Snad bude šťastný, ale pomáhat mu v tom už nebudu.

Zdroj: Anonymní respondentka, redakce

Populární
články

Přijmout partnera svého syna se zdá být samozřejmé, ne vždy tomu tak ale je
LIDÉ

„Synův coming out byl šok, když ale na oběd přivedl přítele, zamilovali jsme si ho,“ shrnuje Tomáš. Jak se s tím, že syn je gay, vyrovnal?

Autor: Mirka Dobešová
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Sora je původem z Jižní Koreje
LUI BODY

Trápí vás pleš? Přirozeně vypadající řešení jsme probrali se zakladatelkou studia, které se zaměřuje na mikropigmentaci

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Luxusní dýhování pokračuje jako obložení za televizí
Living 2023

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Autor: Martin Lyko
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop

E-Shop