„Partnera považují často za mého syna, jsem totiž starší než jeho rodiče,“ popisuje Václav. Jaká úskalí má gay vztah s věkovým rozdílem 35 let?
Rozhovor
Zdroj: AdobeStock
<Path>

„Partnera považují často za mého syna, jsem totiž starší než jeho rodiče,“ popisuje Václav. Jaká úskalí má gay vztah s věkovým rozdílem 35 let?

Ačkoliv hodnocení vztahů druhých nikomu nepřísluší, běžně k němu dochází. A jakmile jsou mezi partnery jakékoliv „do očí bijící“ rozdíly, na problém je zaděláno. Klasickým kamenem úrazu pak může být věk. V takovém případě je navíc v rámci hetero vztahů uplatňován dvojí metr, a to dle toho, zda je výrazně mladší žena, nebo naopak muž. Jak je to ale v případě, že 35letý rozdíl od sebe dělí gay pár?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
12. 4. 2023

Václave, žijete s partnerem, který je výrazně mladší než vy. Ve vztazích mnozí věk partnerů velmi řeší, jak reagovalo vaše okolí?

Právě reakcí okolí jsem se velmi dlouho bál. S partnerem nás totiž dělí 35 let. Vlastně musím přiznat, že se nám občas stává, že nás považují za otce se synem. Je to bizarní, ale vlastně pochopitelné, přece ve společnosti pořád jako norma platí heterosexualita, takže v případě dvou mužů nikoho hned nenapadne: jasně, ti jsou pár.

Tohle vnější hodnocení ale jistě přicházelo od lidí, s nimiž nejste v bližším kontaktu. Jak váš vztah ale přijali blízcí nebo kolegové?

V době, kdy jsme se s partnerem poznali, jsem pracoval ve vysokém managementu jedné nadnárodní firmy. O tom, že jsem gay, jsem v práci nikdy nemluvil. V mládí jsem byl dokonce ženatý, ale ten vztah vzal samozřejmě rychle za své. Děti jsme naštěstí nestihli, ale tahle drobná epizoda mi vlastně nezamýšleně poskytla určité krytí. Vlastně ani příbuzní se v tom, jaký je můj osobní život, nepatlali. Takže když to shrnu, jít takhle z čisté vody s pravdou ven, to jsem se bál.

Takže jste svůj vztah s partnerem tajili?

Přesně tak, partnerovi bylo v době, kdy jsme se poznali, 23 let. To se psal rok 2015, takže partner byl už vychovaný v době, že být gay je dost v pohodě. Zpočátku vůbec nechápal, proč se bojím se s ním ukazovat na veřejnosti a vodit se s ním za ruku. Nakonec k tomu ale přistoupil skvěle a dal mi čas. V soukromí jsme spolu trávili každou volnou chvíli, užívali si sebe navzájem, ale jen za zavřenými dveřmi. Nakonec jsme i přijali tu hru otec-syn. Když jsme spolu jeli někam třeba na víkend, aby to nebylo divné, skutečně jsme jako otec a syn na veřejnosti vystupovali. Bylo to dost uvěřitelné a pro mě komfortnější.

Od roku 2015 uplynulo osm let. Pořád jste tedy pár jen v soukromí?

To ne. (smích) Když jsme se s partnerem poznali, já jsem se do něj skutečně zamiloval. Ale měl jsem v hlavě i takový ten varovný hlas, že z jeho strany to prostě bude klasická mladická láska – na pár měsíců. Víte, kdo je sugar daddy? Toho jsem se taky bál! (smích) Že je se mnou spíš pro určité výhody, které z toho vztahu plynou – protože já jsem samozřejmě již docela zajištěný, kdežto on teprve dokončoval vysokou školu. Tak jsem si prostě říkal, že to bude chvilková záležitost a že ho to přestane se mnou, s dědkem, po čase bavit. I proto jsem se nehrnul do žádných velkých prohlášení. Nechtěl jsem se „odkopat“, abych pak akorát nebyl všem jen k smíchu, že jsem se na stará kolena zbláznil a uhnal si ještě k tomu mlaďocha.

Jak tedy k vašemu coming outu došlo?

Bylo to pozvolné. Vzhledem k mému věku už moc blízkých příbuzných nemám, zbyl mi jen bratr, který je ještě starší, a jeho děti. I když bratr to zprvu moc dobře nevzal, jeho žena a děti mě podpořily. To pro mě byla vzpruha. Skvělá byla v tu dobu moje neteř, která si s mým partnerem skvěle „sedla“ – aby ne, byli v podobném věku (smích) – a tak nás začala častěji navštěvovat a taky mě podporovat v tom, abych se nebál žít otevřeně. Nejprve jsem se tedy začal stýkat s partnerovými přáteli, před nimiž jsme už vystupovali jako pár. A byl jsem opravdu překvapen, že nikdo náš věkový rozdíl – minimálně tedy před námi – neřešil. Postupně jsme tak spolu začali chodit i mezi mé přátele – a i když pro některé byl náš vztah trošku šokující informace, většina z nich partnera přijala. V práci jsem mezitím skončil a vydal se svou vlastní cestou, takže mým stávajícím spolupracovníkům můj vztah nijak divný nepřipadá. Seznámili se se mnou až v době, kdy jsem už s partnerem otevřeně žil.

<Path> „Chtěla bych, aby se při coming outu brala na zřetel zranitelnost i druhé strany,“ říká žena, která ztratila vztah se synemZdroj: Anonymní respondentka, redakce

Je vždycky skvělé, když člověk vidí, že rodina za ním stojí. Vaši příbuzní tedy vašeho partnera přijali. Platí to i pro vás a rodinu vašeho partnera?

No, je pravda, že jsem starší než jeho rodiče. (smích) Ale oni jsou teda skvělí. O partnerově orientaci vědí od doby, kdy dospíval, a mají bezvadný vztah. Vždycky ho ve všem podporovali, takže když mě k nim přivedl, byli úplně v klidu. Berou věci, jak přicházejí, a sami mi pak řekli, že vidí, jak je jejich syn šťastný a spokojený, a že se díky mně taky „uklidnil“. To byla pro mě velká poklona. Každopádně s partnerovými rodiči se pravidelně stýkáme – a několikrát jsme společně trávili i Vánoce a dovolenou.

Věkový rozdíl 35 let je ale přece jen docela velký – jak se tedy po boku takto mladého muže cítíte?

Je pravda, že mně už táhne na sedmdesátku, ale troufám si říct, že právě díky mladšímu partnerovi jsem v takové kondici, v jaké nejsou ani mnozí dnešní padesátníci. (smích) Ale je pravda, že jsem byl vždycky velmi sportovně založený a dbal i na to, jak vypadám. Každopádně s partnerem chodíme cvičit, plavat, v létě jezdíme na kole, v zimě lyžujeme. Takže věřím, že ani on se v mé společnosti nenudí.

Váš vztah trvá už osm let, takže se zdá, že všechny překážky jste docela elegantně překonali. Máte s partnerem nějaké plány do budoucna?

Partner naštěstí není ten typ, co by toužil po dětech – alespoň zatím (smích), takže to, v čem bych byl jistě věkem limitován, nás netrápí. Bydlíme spolu, máme psa… a pokud by mělo jít o nějaké „plány“, tak bychom se rádi vzali. Ale klasicky. Registrace se mi nelíbí. Tak uvidíme, jestli se v Česku dočkáme. A jestli já se toho dožiju! (smích)

Zdroj: Redakce/Respondent

Populární
články

Správné nabíjení telefonu je někdy trochu složitější než se může zdát
LIDÉ

Přestaňte ničit baterii svého telefonu několika zbytečnými chybami

Autor: Michal Černý
Gay páry dnes již docela běžně děti vychovávají
LIDÉ

„Chtěli jsme být s partnerem rodiči za každou cenu, dnes kvůli tomu syn trpí,“ přiznává Erik, který svého rozhodnutí lituje

Autor: Mirka Dobešová
Pro někoho je BDSM jen čistokrevná úchylárna, pro jiného zase životní poslání
LIDÉ

„BDSM je můj smysl života,“ říká Lucie, kterou fascinovala bolest už na základní škole

Autor: Michal Černý
Má generace Z tu nejlínější pracovní morálku?
TRENDY

„Na obědě jsem minimálně 82 minut.“ Generace Z otevřeně přiznává, jak okrádá zaměstnavatele o čas i peníze

Autor: Michal Černý
I ženy, jejichž životní trajektorie vedou jinými směry, mohou nacházet společnou řeč a navzájem se podporovat
LIDÉ

„Ničí vám přátelství mrňata vašich kamarádek? Problém bude patrně ve vás,“ vzkazuje třicátnice, která mateřství aktuálně neplánuje

Autor: Veronika Košťálková
Ani studium na křesťanské škole neznamená, že by vaši sexuální orientaci nebo genderovou identitu měli učitelé jakkoliv hanět
LIDÉ

„LGBT je hřích,“ řekla učitelka a byla vyhozena z práce. Soud její žalobu ministerstva školství nyní zamítl

Autor: Michal Černý
Portrét muže, který musel opustit vše, aby našel svobodu
LIDÉ

V Rusku ho vydírala policie, protože je gay. Uprchl proto do Kanady a Čechům vzkazuje: “Bojujte za svá práva, dokud ještě můžete”

Autor: Redakce LUI
Společnost Generator představila výsledky originálního průzkumu, který zjišťoval, z jakých cestovatelských zvyků mají mladí lidé „osypky“
CESTOVÁNÍ

Duolingo i stání ve frontě na letadlo. Které návyky byste si měli odpustit na cestách, ať z vás generace Z nemá „osypky“?

Autor: Veronika Košťálková
„Venerofobie mi seznamování kazí. Zodpovědnost, jakou bych si představoval, se nenosí,“ říká muž. „Asexuální nejsem,“ dodává
LIDÉ

„Venerofobie mi seznamování kazí. Zodpovědnost, jakou bych si představoval, se nenosí,“ říká muž. „Asexuální nejsem,“ dodává

Autor: Irena Piloušková
Myslím, tedy jsem! Ale kde jsem?
BEYOND REALITY

Pochybnostmi o realitě se zabýval i René Descartes: „Myslím, tedy jsem!“ Jenže kde vlastně jsme?

Autor: Redakce LUI

E-Shop