Homosexualita jako následek traumatu? Rodina dospělého gaye nepřijala coming out. Důvody hledají v tom, co se mu stalo jako dítěti
Rozhovor
Zdroj: Adobe Stock
<Path>

Homosexualita jako následek traumatu? Rodina dospělého gaye nepřijala coming out. Důvody hledají v tom, co se mu stalo jako dítěti

Máte za sebou coming out, případně znáte někoho, kdo jím prošel? A jaká zkušenost to byla? Muž, se kterým jsme si popovídali, své rodině oznámil, že je gay, už před téměř rokem. Přesto prý stále není pochopen. Problém ovšem prý není v nějakém odsouzení, ale v popření a hledání skrytých „příčin“, které – pokud budou v jeho hlavě odstraněny – by potenciálně mohly situaci zvrátit.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
31. 3. 2023

Musím říct, že jsem se pousmála, když jsme si poprvé psali. Máte poměrně barvitý smysl pro vtipný psaný text, a přitom to, jak jste mi popsal svou zkušenost s coming outem, jistě muselo být zraňující. Rád obracíte věci, které vás trápí, v žert?

Já se nerad trápím. Neotáčím to, abych nějak mátl lidi. Já sám se tomu chci radši zasmát, i když je to třeba pro někoho moc brzy nebo moc citlivé téma. Nechci věci tolik prožívat, protože to nemá žádný smysl. Nezměním to, co dělají nebo říkají ostatní, tak se snažím měnit svoje reakce na takové věci. Dřív jsem byl hodně citlivý, všechno jsem si bral. Ale dlouhodobě na tom pracuji, protože nechci chodit spát i vstávat s úzkostí. Snažím se kontrolovat svoje reakce a uvědomovat si, že záleží jenom na mně, co si z které situace vezmu.

To zní velmi osvíceně. K tomu jste došel sám, nebo u nějakého odborníka?

Máte pravdu, že dlouhodobě chodím na terapii – asi je to vidět, že? (smích) Hodně jsem řešil právě svoje úzkosti a nejlépe se mi to povedlo překonávat právě takhle.

Řešil jste úzkostné stavy i kolem coming outu?

Spíš kolem jeho přípravy. Když jsem na to myslel a hodně jsem se zabýval tím, jak to asi dopadne, to bylo nejhorší období. Pak už to bylo lepší, i když to nedopadlo úplně ideálně. Nejhorší je asi ta nejistota.

Ony úzkosti vám začaly kdy? Děje se to už od dětství, nebo to přišlo s pubertou či dospělostí?

Já si ze svého dětství moc nepamatuju. Každý se mě vždycky ptá, jaké bylo to nebo tamto a já nevím. Když mi bylo pět, dostal jsem se do dětského domova. Co bylo předtím, to prostě z většiny vytěsňuji. Pamatuji si jen hrubé obrysy několika událostí – třeba si vzpomínám, jak jsem jednou seděl ve školce a byl jsem tam sám s učitelkou. Nejspíš si mě tehdy rodiče vyzvedli posledního, to si nevzpomínám, ale vím, že jsem si hrál s domečkem pro panenky a stavěl jsem v něm zábrany z kostek. Ty vidím naprosto přesně, ale proč jsem byl ve školce jen s učitelkou? To si pouze domýšlím.

Rozumím. Jelikož mluvíte o rodině a coming outu, mohli bychom si prosím jen ujasnit, o kterou rodinu jde? Biologickou, nebo snad nějakou adoptivní?

Obojí. Moje teta se vrátila ze zahraničí, aby se o mě mohla starat, když se to všechno stalo, a tak jsem vyrůstal s biologickou tetou. Ale je to pro mě vlastně máma a říkám jí „mami“.

Ve zprávě jste se mi otevřel v tom smyslu, že váš coming out doprovázela diskuze o traumatech. Nechci otázku položit příliš jasně, protože si nejsem jistá, jestli jsem si něco nedomyslela nesprávně. Nicméně pochopila jsem to tak, že vaše maminka (tedy biologická teta) má za to, že jste gay z důvodu prožitého traumatu… Jak to myslela?

Odteď kdykoli řeknu „mamka“, myslím tím tetu – tedy ženu, co mě vychovala. Mamka právě nesnáší tu osobu, co mě porodila. Nemluvily spolu už v době, kdy jsem se narodil. Byly tam velké rodinné rozepře a když mamka odjela do zahraničí za manželem, tak už skončily kontakty úplně. Hlavně po tom, co umřela i babička.

No, abych to zkrátil. Mamka si myslí, že moje biologická matka mě protáhla tak těžkým dětstvím, že to na mě má následky.

<Path> „Už chápu, co lidé myslí tím, když říkají, že sex je skvělý,“ svěřil se muž, který po rozvodu zkusil pánskou placenou společnostZdroj: Anonymní respondent, redakce

A má pravdu?

V něčem ano. Chodím na ty terapie. Úzkosti – abych vám konečně odpověděl –, mám už odmalička, ale až v dospělosti jsem si je pojmenoval. Tím, že jsem rané dětství vytěsnil, je jasné, že něco ve mně asi zbylo. Můj terapeut říkal, že děti si pamatují dlouhodobě věci třeba od tří let. Ne teda úplně perfektně, ale nějaké vzpomínky přeci jen mají. Já jich mám opravdu málo a většina je z míst mimo domov nebo biologické rodiče. Něco málo si pamatuju z dětského domova – z nějakého důvodu hlavně to, že tam měli fakt moc dobrou krupicovou kaši. (smích) Ale nejvíc vzpomínek na dětství mám až od doby, co si mě k sobě vzala mamka s tátou.

Proč si maminka myslí, že vás vaše biologická matka dostala do situace, že by vám to dokonce převrátilo sexuální orientaci, když to řeknu opravdu hodně nešikovně?

My se o těch věcech moc nebavíme, ale faktem je, že jsem viděl různé věci, podle toho, co mi mamka naznačila. Moje biologická matka byla závislá na drogách. Prodávala z domova fakt všechno, až skončila na ulici. A prodávala i sebe. Nejspíš jsem něco viděl, já nevím. Mamka mi něco naznačila, v jakých podmínkách jsem žil, ale já opravdu moc nevím.

Tipy redakce

Myslí si, že to, že jste možná svou biologickou matku viděl pod vlivem drog nebo v situacích, kdy prodávala své tělo, vás změnilo? Celkem logicky by to poznamenalo každé dítě, ale spíš by mě jako první napadly jiné následky než změna sexuální orientace… Nicméně nejsem psychiatr ani psycholog, mohu se jen domnívat…

Já si upřímně nemyslím, že mi trauma tohle způsobilo. Jasně, jsem si vědom toho, že něco v hlavě „máklé“ asi mám, když trpím úzkostmi, které řeším prakticky celý život. Ale nad sexem se ženou nepřemýšlím jako nad něčím, co by mi vyvolávalo nějakou traumatickou reakci nebo šílený odpor. Spíš mě to jenom nebere. A ať se v mé první rodině stalo cokoli, nebylo to tak, že by mě nějak bili nebo hůř. Spíš jsem tak nějak asi byl páté kolo u vozu.

Mamince jste to vysvětlil?

Snažil jsem se, ale nedá si říct. Cokoli se mi kdy v životě nedařilo, ať už to bylo přestat plakat, protože mě neměli rádi kluci na hřišti, anebo když jsem napoprvé nedal maturitu, vždycky si mamka povzdechla nad tím, že mi to způsobila moje biologická matka a jaký jsem chudák, že to na mě má následky.

Nemyslí to špatně. Naopak mě možná někdy až moc omlouvala, vždycky za mě orodovala u učitelů, nikdy na mě nebyla moc přísná, protože mě nechtěla rozhodit. Ale ve finále mi přijde, že to celé víc ublížilo jí než mně. Protože to ona se k tomu neustále vrací. Ale co já vím, že ano. Někdy člověk vidí na svých blízkých víc, než na sobě vidí oni sami. Každopádně i když jsem ochoten přiznat, že má mamka pravdu téměř vždycky, v tomhle si myslím, že se mílí. Mně se prostě jen obyčejně líbí kluci. A doufám, že to někdy přijme.

Zdroj: Anonymní respondent, redakce

Populární
články

Život v kvantovém světě začal stejně jako u tisíců dalších lidí, tedy zvýšeným zájmem o matematiku a fyziku
LUI BALANCE

„To, čím v životě procházíme, jsou lekce. Když je zvládneme, dosáhneme vnitřní harmonie a nekonečné lásky,“ říká kvantový fyzik Jan Rak

Autor: Michal Černý
„Nikdy bych nečekal, že se z běžné návštěvy očního rozjede takové kolečko,“ vypráví muž
LIDÉ

„Nikdy bych nečekal, že se z běžné návštěvy očního rozjede takové kolečko,“ vypráví muž. „Tělo se mi mstí. Nenávist se projeví,“ varuje

Autor: Irena Piloušková
Před necelými šesti lety začala v Polsku úřední šikana LGBT lidí, která byla konečně zrušena. Tím ale boj za jejich práva teprve začíná
AKTUALITY

Konec „zón bez LGBT“ v Polsku: Symbolický pád bariér a vítězství důstojnosti

Autor: Michal Černý
Michaela Mrázková odhalila tajemství léčivého úklidu – méně věcí v domácnosti znamená menší chaos. A to jak doma, tak celkově v životě.
LUI BALANCE

„Zkroťte svou přeplněnou šatní skříň! Tento malý krok může podpořit větší životní změnu,“ říká autorka projektu Léčivý úklid

Autor: Bohdana Rambousková
Žijeme ve velmi náročné době, a proto není divu, že tzv. syndrom vyhoření už není jen výsadou starších lidí, ale může nás postihnout v jakémkoliv věku
TĚLO & MYSL

Jak rozpoznat příznaky vyhoření a jak s nimi pracovat podle odborníků na duševní pohodu

Autor: Michal Černý
Některé matky se úplně mateřsky nechovají
LIDÉ

„Pro matku jsem nikdy nebyl dost dobrý, vše jen kritizuje. Já jsem utekl, o tátu se bojím,“ popisuje Jan toxické rodinné vztahy

Autor: Mirka Dobešová
Andrew Tate a jemu podobní influenceři jsou nejpopulárnější mezi mladými muži s vysokoškolským vzděláním, kteří finančně nijak nestrádají
TRENDY

6 z 10 mladých můžu ovlivňují „influenceři maskulinity“, varuje nová studie

Autor: Veronika Košťálková
Někdy může stres člověka úplně paralyzovat
LUI BALANCE

Potřebujete ulevit od stresu? Čelte duševnímu napětí třemi „ezo“ technikami, které vás postaví pevně na nohy

Autor: Martin Lyko
Mysl hraje ve zdraví i vzhledu velkou roli
LUI BALANCE

Neuroglow: Stav mysli má na zdraví těla mnohem větší dopad, než byste čekali. Jak následovat nový trend péče o sebe sama?

Autor: Michal Černý
Eva Kadlecová nově vede česko-slovenskou zmrzlinovou divizi The Magnum Ice Cream Company
LIDÉ

Zmrzlinový boj o rovnost: „Zisk z prodeje příchutě Bohemian Raspberry jde do Mercuryho nadace,“ říká šéfka česko-slovenského zmrzlinového byznysu

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop