„Rozhodl jsem se, že budu hetero,“ tvrdí gay, podle nějž je jeho orientace prokletí, které mu znemožňuje žít tak, jak chce
Rozhovor
Zdroj: AdobeStock
<Path>

„Rozhodl jsem se, že budu hetero,“ tvrdí gay, podle nějž je jeho orientace prokletí, které mu znemožňuje žít tak, jak chce

LGBT lidé mají obvykle celou řadu přání týkajících se možného zlepšení jejich životů, chtěli by (logicky) rovná práva a to, aby je společnost akceptovala. Jen málokdo by ale čekal, že se mezi nimi najdou i tací, kteří by chtěli svou orientaci změnit. Přesně to je ale případ Jindřicha (36), který nejenže touží po změně orientace, ale již má i naplánováno, jak začne vést dle jeho slov „klasický rodinný život“…
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
29. 3. 2023

Coming out je pro LGBT lidi poměrně citlivým procesem, který ale obvykle ústí v pocit určitého „osvobození“. Bylo to tak i u vás?

Já bych řekl, že jsem došel ke stavu úplně opačnému. Jasně, že jsem si v pubertě uvědomoval, že asi nebudu mít ty sexuální preference takové, jako je má většina. Jenže spolu s tím mi postupně začaly docházet ty důsledky. Takže od chvíle, kdy jsem si uvědomil, že jsem gay – a nakonec s tím teda i seznámil své blízké – jím být nechci.

Jaké důsledky jste si uvědomil?

V prvé řadě mi je nepříjemné najednou se ocitnout v nějaké kategorii, která ze své podstaty omezuje to, co mohu a nemohu dělat a jaká jsou moje práva. Ono je určitě skvělé hlásat hrdě do světa „tady mě máte, já jsem gay“, jenže zároveň s tím prohlášením jako by se člověku na hlavu vysypal kýbl hnoje, ze kterého už se jen tak nevyhrabe. Jasně, přitahují mě muži a považoval bych za přirozené s mužem žít, jenže mě to zároveň naprosto diskvalifikuje z celé řady dalších dle mého názoru také „přirozených“ aktivit.  

<Path> Jsou všichni gayové promiskuitní? Realita je mnohem složitějšíZdroj: Zdeněk Sloboda, Petr Weiss, Ivo Procházka

Co považujte za „přirozené aktivity“?

Myslím, že v každém lidském životě jsou určité milníky – podle mě je to svatba a založení rodiny. Pro hetero populaci se jedná o naprosto samozřejmou součást života. Heterosexuálové se zamilují, zplodí děti… pak se třeba i rozvedou (smích), ale v podstatě mohou dělat vše, co chtějí a po čem touží dle libosti. Bez jakýchkoliv překážek. A teď si představte, jak si já jako gay beru přítele a máme spolu dítě… Zatímco v prvním případě za klasickou svatbou budeme muset bůhvíkam a ten sňatek u nás stejně nikdo neuzná, dítě, to je prostě „zboží“, na které si asi jen stěží naspořím.

Příčinou toho, že byste byl rád také heterosexuální, jsou tedy společenské, resp. právní nerovnosti, na které LGBT lidé stále narážejí?

Na jednu stranu ano, konkrétně umožnění sňatku je opravdu jen otázkou platných zákonů. Pak je tu ale ještě problém s těmi dětmi. Já děti miluju a chtěl bych mít vlastní. A to si teda řekněme na rovinu, toho bohdá nebude, aby dva chlapi spolu měli dítě. To, co je pro hetero lidi dokonce někdy i problém, a tak se početí snaží bránit, je pro nás gaye něco úplně nedosažitelného. A všechny ty komplikované, drahé a různě rizikové procesy ohledně umělého oplodnění, surogátních matek a podobně, to je přece šílenost…

Příčiny vaší frustrace chápu, ovšem nenapadá mě žádné její efektivní řešení…

Prostě budu hetero! (smích)

Pokud vím, tak sexuální orientace rozhodně není něčím, co by bylo možné změnit... (smích)

Tak jasně, že asi nevyrazím někam za hranice pronikat do tajů bizarní konverzní terapie. (smích) Na druhou stranu už jsem docela unavený i z gay života. Z hledání partnerů, z toho, jak mnozí další gayové fungují a jaké hodnoty vyznávají. Já nemám rád sex na jednu noc, nemám rád tu povrchnost, která je s ním spojená, a už mě unavuje i to, že vlastně nemám žádné pozitivní vyhlídky do budoucna.

A jaké je tedy vaše řešení, pokud nějaké máte?

Jsem si jistý, že za to, co teď řeknu, by mě mnozí chtěli poslat do horoucích pekel. Ale i když se za to, že jsem gay, skutečně nijak nestydím, zároveň si moc přeju mít klasickou rodinu a žít běžný rodinný život. Tak běžný a klasický, že na jednu stranu chci, aby způsob založení této rodiny byl pro mě komfortní, a na stranu druhou bych chtěl, aby i to dítě žilo komfortní život v klasické rodině, tedy s tátou a mámou. Tak, jako jsem s mámou, tátou a bratrem vyrůstal já.

Takže si plánujete najít ženu, založit s ní rodinu a svou orientaci tajit?

To ne, nechci před nikým nic tajit, to bych se sám na sebe nemohl podívat. Ale ženu bych si najít chtěl – takovou, které nebude vadit, že jsem gay, a bude ochotná se mnou žít. Rozhodně jí jsem schopen slíbit, že se budu chovat jako příkladný muž, manžel a otec. Nechci nijak vytvářet modely žádných alternativních soužití, kdy spolu žijí třeba gay a lesba.

Pokud jste ale gay, dokáže vás sex se ženou uspokojit?

Víte, kolik lidí v minulosti žilo a i dnes žije úplně bez sexu? (smích) Toho aktu jako takového se ženou schopen jsem, co mi to dá, nebo nedá, je věc druhá. Nakonec to uspokojení ale není bezpodmínečné ani při gay sexu. Pro mě rozhodně na prvním místě stojí přání mít rodinu, což považuji za důležitější než vlastní sexuální uspokojení. Takže udělám vše pro to, aby moje případná partnerka byla spokojená, své – sexuální – potřeby jsem rozhodnutý odsunout na vedlejší kolej. Protože mojí hlavní potřebou je ta rodina.

Zdroj: Redakce

Populární
články

E-Shop