Utajené soukromí doktora Káji ze Slunce, seno… Koho skrýval v ložnici, s kým zažil harašení a co se mu stalo osudným
LGBT+
Zdroj: Filmové studio Barrandov, se svolením

Utajené soukromí doktora Káji ze Slunce, seno… Koho skrýval v ložnici, s kým zažil harašení a co se mu stalo osudným

Kdo by neznal nejslavnější homosexuální postavu české kinematografie? V druhém a třetím díle trilogie Slunce, seno zazářil Josef Stárek (†48) alias doktor Kája Kroupa. Scény s ním jsou legendární a dodnes jedny z nejvtipnějších. Jak se k natáčení dostal, proč zemřel tak mladý, jaké neuvěřitelné zážitky s ním měl štáb a jak na něj vzpomíná režisér Zdeněk Troška? Web LUI pro vás má řadu dodnes neznámých informací.
Albert Prokop Albert Prokop Autor
29. 3. 2023

DOKTOR KÁJA, PRVNÍ SLAVNÁ GAY POSTAVA U NÁS

Ve filmech to sice nikdy nezaznělo, ale Josef Stárek hrál tak, že to každému bylo jasné: jeho doktor Kája Kroupa ze Slunce, seno a pár facekSlunce, seno, erotika byl nefalšovaný gay. Prozradila ho jak teatrálnost, komediantství a přehnaná gesta, tak samozřejmě hlas. A Josef Stárek nijak nepřeháněl: podle soudobých svědků se přesně takhle prezentoval i v civilu. „Ano, Pepíček nemusel nikoho hrát, byl stejný i v reálu,“ potvrdil LUI i sám Zdeněk Troška.

I když v osmdesátých letech minulého století byla homosexualita absolutní tabu, národ si legračního Káju, původně nápadníka Blaženy, pak opečovatele paní řídící Václavky Hubičkové (Jiřina Jirásková) zamiloval.

POMOHL MUŽŮM KE COMING OUTU

Možná si to ani tolik neuvědomujeme, ale herec pomohl komunitě, když díky jeho ztvárnění postavy společnost zaregistrovala, že s gayi může být legrace a že jsou to fajn lidé. Také zženštilým klukům trochu ušlapal cestičku – a nebudeme si nic nalhávat, že zvlášť mezi gayi je spousta těch, kteří se „tetkám“ posmívají doteď – když naznačil, že jsou sice trochu jiní, ale je s nimi zábava a mají v sobě kromě přehrávání i spoustu lidskosti.

„Je pravda, že mi pak začaly chodit dopisy pánů s poděkováním. Že se také oženili, aby to ukryli, ale že vzali manželky do kina a pak si s nimi povídali. Některým to v životě pomohlo,“ potvrdil nám Troška.

PRVNÍ VTIPNÉ SETKÁNÍ S TROŠKOU

Ale zpátky k samotnému Josefu Stárkovi. Je to vlastně zázrak, jak se obyčejný člověk provozující standardní povolání dvěma filmy proslavil tak, že si jej vybaví hned každý Čech, Moravan a Slezan i čtvrt století po jeho nešťastném úmrtí.

Stárek pracoval jako číšník ve vyhlášeném gay klubu U Petra Voka na pražském Andělu. Do podniku pravidelně chodila i herečka Helena Růžičková, takže časem došlo i na to, že přátelského obsluhujícího seznámila i s kamarádem, režisérem Zdeňkem Troškou.

„Za totality byl podle Helsinských dohod o právech člověka oficiálně otevřen jediný podnik pro homosexuály a pro lesbičky U Petra Voka. A tam se chodila pobavit i spousta známých osobností. Jednoho krásného dne jsem šel po ulici, potkal jsem tlupu lidí v čele s Helenou, která táhla do ‚hampejzu‘, jak jsme tomu říkali. ‚Pojď s námi, bude sranda.‘ Tak jsem tam šel a obsluhoval nás číšník Pepa. Zpozoroval mě a říká: ‚Režisér! A živej! Holky pomoc!‘ Tak jsme se seznámili,“ vzpomínal tvůrce nesmrtelné trilogie v roce 2003 v pořadu TV Prima Slunce, seno, Helena (k vidění na YouTube).

„A povídá mi: ‚Pane režisére, já vám něco řeknu. Viděl jsem Slunce, seno, jahody, moc se mi to líbilo, ale mohlo to být ještě hezčí, kdybych v tom hrál já.‘ Tak jsem řekl, že co není, co může být, ale nevěřil mi. Po pěti letech, když jsme točili Slunce, seno a pár facek, jsem do role doktora Káji Kroupy původně obsadil Oldu Kaisera. Pak jsem ale náhodou potkal další lidi, co šli do Voka a vzpomněl jsem si na Pepu. A došlo mi, že by mohl hrát Káju. Druhý den v pět odpoledne jsem mu to přišel říct. Podíval se na mě a prý co dál. Byl jsem podle něj ten den třináctý, kdo ho chtěl vyvést aprílem. Bylo prvního dubna, tak mi nechtěl věřit. Za týden pro něj ale přijela volha filmových studií Barrandov, aby ho dovezla na kamerové zkoušky. Doprovázely ho servírky a kuchaři. Loučil se s nimi, mával a říkal: ‚Sbohem, sbohem, Hollywood volá!‘“ vyprávěl Troška.

Tipy redakce

- - -

Hlášky Káji Kroupy:

„Blaženko, to jsem já, Kája. Já jsem vám přišel říct, že vás miluju. Že si vás asi vezmu.“

„Babi, já vám napíšu moc dobrou medicínu. Lepší. A do svatby budete zas jako rybička.“

„No jo, ale celý léto budeš někde pod stanem? Holky, dejte pokoj. Nastydlý ledviny, vaječníky, komáři. Berušky, tady jsem upekl buchtičky. Jsou výborný, báječný, drobátko se mi přichytly, ale budou vám určitě chutnat.“

„Hezky papkej… Poupátko moje, už pro něj jdu. Tady je cukříček…“

„Tomu chlapci snad jde o život!“ (zachraňuje násilím vysvlečeného Jiřího Lábuse)

- - -

ÚMRTÍ A TAJNÝ VZTAH

O soukromí Josefa se toho moc neví. Po práci číšníka U Petra Voka a ještě v jednom podobném podniku na pražském Újezdu si pár let vyzkoušel prodávat občerstvení v pražské zoo, v 90. letech si navíc ještě střihl roličku štamgasta v Dobrodružství kriminalisty a také hostinského v Princezně ze mlejna, již v roce 1998 mu ale život ukončil problém se srdcem.

„Bohužel zemřel na infarkt. Bylo mu pouhých osmačtyřicet. Přišel domů ze zaměstnání, udělal si v kuchyni kávu a zemřel,“ vzpomínal v Blesku režisér Zdeněk Troška.

Zlé jazyky tvrdí, že Josef  byl díky nově nabyté slávě celebritou mezi návštěvníky pražských gay podniků a že se účastnil jednoho divokého večírku za druhým. Alkohol tam tekl proudem. Ani v lásce neměl mít štěstí. Častokrát ho prý okradli mládenci, v jejichž náručích hledal porozumění.

„Byl to bonviván. Poté, co se stal díky filmu slavným, nalepili se na něj prostituti. Několikrát ho ti kluci okradli. Doplatil na podsvětí nočních podniků,“ tvrdil Blesku v roce 2005 dnes již také zesnulý herec Václav Glazar, další z vyhlášených pražských gayů přelomu tisíciletí.

Jenže to Troška spíš rozporuje.

„Ano, nasával. To je pravda. Ale jinak se mi nezdá, že by byl přelétavý. Měl moc hezký vztah, myslím, že se jmenoval Tomáš. Jednou jsem byl u nich doma, tak nás Pepíček představil. Byl to sympatický člověk a co vím, byli spolu dlouho,“ sdělil LUI.

„Pepa byl mistr komedie, měl obrovský smysl pro humor. Perlil a bavil celý štáb tak, jak byl zvyklý z lokálu,“ popisuje skvělého neherce Stárka pro náš web.

Přidal k dobru i historku mimo natáčení. Také při čtení vyloženě slyšíte, jak to pronáší sám doktor Kája?

„Šli jsme na houby, protože jich rostlo hodně. Pepíček tam jen tak stál a říká: ‚To jsem blázen! Vy furt něco sbíráte a já nevidím jediný hříbek, nic!‘ Když jsem se za ním otočil, tak jsem mu řekl, ať se ani nehne. Kolem něj bylo asi sedm hřibů. A on je stejně neviděl. ‚No prosím tě, kde by byly?‘ A díval se přitom do korun stromů,“ směje se Troška.

<Path> Nejlepší LGBT+ obsah na HBO Max a Disney+Zdroj: LUI, HBO MAX, FILMTORO, ČSFD, IMDb

SEXUÁLNÍ HARAŠENÍ A ZÁSTUPY NEVĚST

Josef Stárek se stal nejen ikonickou komickou figurou, ale také idolem pro řadu zklamaných žen.

„Pro premiéře facek dostával opravdu velké množství dopisů od ženských, které si ho chtěly vzít. Psaly mu, že takového muže, který nakoupí, uvaří, upeče, vypere, uklidí a vyžehlí, že by si ho hrozně považovaly. Stěžoval si mi: ‚Dostávám stovky dopisů od ženských a ani jeden jedinej nepřišel od chlapa!‘ Tak jsem mu povídal, že má doma Tomáše a že mu to stačí,“ vytahuje z paměti uznávaný i zatracovaný tvůrce populárních komedií a pohádek.

„Pak jsme jeli na nějakou premiéru a paní vedoucí kina, velice korpulentní dáma s obrovským poprsím, po něm neuvěřitelným způsobem vyjela. Udělali nám tam hostinu a ona ho obskakovala, pořád mu těmi ňadry mávala před nosem. On stále uhýbal, uhýbal, tak to pak vybalila sama: ‚Kájo, hele, ty jsi sám, já jsem sama, co kdybychom to dali dohromady?‘ ‚To bychom museli být lesby, ty blbá!‘ Ale stejně to nepochopila. S ženskými měl fakt problémy. Každá ho chtěla mít doma,“ dodal pro LUI Zdeněk Troška.

Zdroj: LUI.CZ, ALBERT PROKOP, BLESK.CZ, YOUTUBE.COM

Populární
články

Celý život se hnát kupředu a pak ani nemít čas na drobné radosti? To dnešní mladí lidé nechtějí
LIDÉ

Mileniálové odmítají žít jako „křečci v kole“. Jejich řešením nesmyslnosti tvrdé práce je „měkký život“, jenž se vrací k dávným hodnotám

Autor: Mirka Dobešová
Budou roušky opět „v kurzu“?
LIDÉ

Jak bude vypadat příští pandemie? Přijít může dřív, než si myslíme, varují vědci

Autor: Martin Lyko
Semeno sice jako mlíčko trochu vypadá, konzumace mléka se na jeho chuti ovšem podepisuje negativně
HOT!

Slané, hořké, nasládlé: Na chuť semene má vliv strava, ale taky nemoci. Experimenty zkušených dokazují, co se na šmaku podepisuje nejvíc

Autor: Martin Lyko
Učitelka mu nejen nepomohla situaci zvládnout, ještě přilila olej do ohně
LIDÉ

„Doufám, že jednou naše školství dojde do bodu, kdy učitelé budou umět pracovat s dětmi, jako jsem byl já. Mám trauma,“ říká mladík

Autor: Irena Piloušková
Zásnuby jsou sice romantická záležitost, na sociální sítě ale informace o vašem vztahu nepatří
STYL

Proč nepatří milostný status na sociální sítě aneb 8 věcí, které byste podle expertů neměli sdílet online

Autor: Martin Lyko
Udělat si sem tam nějaký rituál nebo meditaci ničemu neškodí, pozor byste si měli dát ale na to, když vás někdo přesvědčuje o vaší důležitosti pro celý svět
TĚLO & MYSL

Esoterika je jako droga. Při výjimečném použití vás nakopne, dlouhodobé „užívání“ vám ale může zničit život

Autor: Michal Černý
Elektro-sex? Co dříve patřilo drsnějším povahám, je dnes už rozšířenou praktikou, která navzdory mýtům může být i velmi romantická
HOT!

Elektrosex? Co dříve patřilo drsnějším povahám, je dnes už rozšířenou praktikou, která navzdory mýtům může být i velmi romantická

Autor: Irena Piloušková
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Řada mužů trpí duševními problémy, ale z mnoha důvodů nevyhledá pomoc
LIDÉ

„Muži se bojí projevit slabost. Než jsem šel na terapii, 10 let jsem trpěl,“ popisuje Adam. Obával se i nálepky „cvoka“

Autor: Mirka Dobešová
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko

E-Shop