Gayové diskriminují zženštilé gaye, stejně jako hetero muži. Sami si tak pod sebou podřezávají větev
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Gayové diskriminují zženštilé gaye, stejně jako hetero muži. Sami si tak pod sebou podřezávají větev

Nejen hetero muži, ale také sami gayové diskriminují vůči homosexuálům, kteří působí zženštile, a sami tak své společenské skupině ztěžují podmínky. Ukázal to psychologický experiment, který provedla Univerzita v Sydney.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
20. 3. 2023

Západní společnost akceptuje gaye čím dál tím více, přesto žitá zkušenost naznačuje, že většímu přijetí se těší homosexuálové, kteří působí mužně. Zženštilí gayové čelí diskriminaci, a to klidně od dalších gayů. Ukázal to výzkum, který udělal Ben Gerard, MPhil. ze School of Psychology na Univerzitě v Sydney. V simulovaném výběrovém řízení na vůdčí pozici preferovali teplí i neteplí muži gaye, kteří působili maskulinně.

Výzkum, jehož výsledky byly publikovány v prestižním vědeckém časopise Sex Roles, je první experimentální studií svého druhu, která sleduje, jaké postavení mají v pracovní hierarchii muži, kteří působí více tradičně žensky než mužně. Od ostatních experimentů se liší tím, že nepracuje s písemnými popisy, ale používá audiovizuální nahrávky, na nichž vystupují profesionální herci.

Diskriminují se navzájem

Fakt, že i sami gayové jsou zaujatí vůči zženštile působícím gayům, jim jako společenské skupině nesvědčí. Diskriminací si tak můžou sami pod sebou podřezávat větev a bránit tomu, aby je společnost více přijímala. „Gay muži si kvůli implicitnímu zaujetí potenciálně sami navzájem brání v přístupu na vlivné a vůdčí pozice,“ míní Gerrard. „Stále se očekává, že se muži budou přizpůsobovat tradičněji maskulinnímu stylu leadershipu. Když co do mužného působení selžou, riskují, že ztratí svůj status. Je to příklad internalizované homofobie, která je v gay komunitě přítomná, a má to negativní dopad na příležitosti pro tuto komunitu.“

Průběh experimentu

Pro svou studii vytvořil Gerrard fiktivní plánovanou turistickou reklamu pro město Sydney, která ho měla reprezentovat v zámoří, a účastníci průzkumu (256 mužů, polovina gayové, polovina heterosexuálové) do ní měli vybrat herce. Jejich úkolem bylo na základě videomedailonků vybrat muže, který by se hodil na pozici lídra nebo někoho, koho by publikum obdivovalo.

Medailonky, na jejichž základě se účastníci průzkumu rozhodovali, byly natočeny s profesionálními herci. V medailonku hráli muže gaye, vždy ale ve dvou podobách. Jednou vystupovali herci tradičně maskulinně, jednou upravili svůj projev (gesta, držení těla a hlas) tak, aby vyznívali zženštile. Slovní obsah jejich projevů ale zůstal stejný. Všichni herci byli také gayové i ve skutečném životě.

Na videu muži říkají: „Myslím si, že to, co máme já a můj přítel na Sydney nejraději, je počasí. Komu by se nelíbilo mít 6 měsíců léta, nemám pravdu? Jídlo… spoustu skvělých možností… a nejlepší káva na světě. Samozřejmě až na Melbourne. A… hádám, že o dopravě a nájmech se bavit nebudeme.“

Výsledky nevěstí nic dobrého

Většina účastníků jednoznačně preferovala na pozici „vůdce“ gaye, kteří působili maskulinně. Zjištěné výsledky mimo jiné implikují, že i při skutečném výběru nových zaměstnanců preferují lidé do vůdčích pozic muže, kteří odpovídají tradičním představám o maskulinitě. Podle Gerrarda to ale nemusí být v současné době správný přístup.

„Pracujeme v dnešní době v týmech, kde jsou za efektivní vůdčí vlastnosti považovány vlastnosti, které jsou zároveň ženské – vřelost, empatie a dobrá schopnost komunikace. Homosexuál, který se prezentuje více žensky, by mohl být ideálním kandidátem na vedoucí pozici. Přesto na úrovni vedoucích pracovníků stále oceňujeme jako měřítko schopnosti vést tradiční mužnost, protože tradiční ženské vlastnosti jsou považovány za příliš měkké nebo nedostatečně autoritativní.“

<Path> Mike Tyson boří stereotypy – růžové oblečení považované za „zženštilé“ mu pomáhá k bojovné náladě. Jak růžovou správně (mužně) nosit?Zdroj: Gq.com, Fashionbeans.com, Artofmanliness.com

„Tato homofobní předpojatost vytváří na feminní gaye tlak, aby se přizpůsobili, chovali více maskulinně, pokud chtějí obstát stejně jako heterosexuální muži,“ řekl Gerrard. „Potřebujeme, aby se zvýšila autentická reprezentace emancipovaných homosexuálních mužů, kteří se prezentují feminně – zejména v médiích. Abychom čelili předsudkům ohledně jejich schopnosti vést. V rámci komunity a náborových procesů je třeba zajistit osvětu a informovanost o tom, že lidé můžou být nevědomě ovlivnění těmito předsudky.“

Zdroj: Giphy

Začarovaný kruh a jak z něj ven

S diskriminací mužské „zženštilosti“ je to začarovaný kruh. A neprospívá ani gayům ani obyčejným mužům. Tím, že muži, až už teplí nebo neteplí, diskriminují feminní rysy ostatních mužů, vytvářejí sami sobě prostředí, v němž jsou takové rysy nepřijímány. Projevem takového implicitního nepřijetí jsou třeba i věty o tom, že „chlapi nebrečí“ nebo hlášky jako „nebuď baba“. Patří tam ale samozřejmě také možná podvědomý dojem, o kterém mluví zmíněná studie: Že na vůdčí pozice se hodí více ti, kdo působí mužně. A to všechno vytváří společenskou atmosféru, ve které muži přemýšlejí, jestli je náhodou okolí neodsoudí za to, že šli na manikúru, mají růžové tričko nebo nemají rádi pivo.

Jak z toho ven? Vlastně úplně snadno. Stačí prostě muže, kteří jsou feminní, přijímat. Obrazně společensky i zcela konkrétně profesně. Aktivně si uvědomit, že „zženštilé“ vystupování ničemu nevadí (protože nevadí), a pak se jeho diskriminování vyhnout. Nevysmívat se mu a nešuškat si s kolegy nebo kamarády, že „ten je jasnej“. Pokud si tohle muži uvědomí, postupně si sami vytvoří prostředí, ve kterém se pak nebudou muset bát, že „nejsou chlapi“.

Zdroj: Sex Roles / Springer.com, Sydney.edu.au, YouTube

Populární
články

Jan Graubner se sice za přílišného konzervativce nepovažuje, ovšem na tranzici má dosti vyhraněný názor
AKTUALITY

Člověk je muž, nebo žena, své pohlaví nelze měnit, říká pražský arcibiskup Jan Graubner a současný přístup k tranzicím přirovnává k pandemii

Autor: Michal Černý
Stomie dnes neznamená konec světa ani života
LIDÉ

„Od svých třiceti let mám vývod. Nejprve jsem myslel, že můj život skončil,“ vzpomíná Zdeněk. Jak jej dnes tzv. stomie omezuje?

Autor: Mirka Dobešová
Suchý toaletní papír se hlavně v USA začíná stávat nežádoucím zbožím
LIDÉ

Nápad za miliardu?! Čtyři kamarádi chtějí nahradit suchý toaletní papír svým vlastním inovativním produktem

Autor: Michal Černý
Významné postavy české LGBT+ aktivistické scény
LIDÉ

Kdo patří mezi nejvýznamnější postavy české LGBTQ+ aktivistické scény?

Autor: Irena Piloušková
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Bezobalových prodejen je v Česku stále minimum
TRENDY

„Prodavačky mi nedůvěřivě prohlíží pečivo v mém látkovém sáčku. Jako bych byl exot,“ říká Erik o úskalích života „bez odpadu“

Autor: Mirka Dobešová
Výška přímo souvisí s celou řadou zdravotních problémů
TĚLO & MYSL

Všeho moc škodí a platí to i pro výšku. Mužům vyšším než 175 centimetrů hrozí celá řada zdravotních rizik

Autor: Mirka Dobešová
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Zažijte splynutí s oceánem na palubě Scenic Neptune II
LUXURY TRAVEL

Prožijte románových „20 000 mil pod mořem“ na vlastní kůži (a oči). Prozkoumat oceán v ponorce nemusí dnes být jen sen

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce

E-Shop