„Dítě na nás nesmí být zlé a my nejsme zlí na něj,“ říká zásadový otec. „Neděláme si z něj dojnou krávu na lajky,“ dodává
Rozhovor
Zdroj: Adobe Stock
<Path>

„Dítě na nás nesmí být zlé a my nejsme zlí na něj,“ říká zásadový otec. „Neděláme si z něj dojnou krávu na lajky,“ dodává

O výchově a rodinné soudržnosti jsme si povídali s tatínkem, pro kterého jsou jeho muž a dítě na prvním místě. Rodinu chrání natolik, že se rozhodl ji nijak neprezentovat online, avšak rád by podpořil stejnopohlavní páry, které se bojí do toho „šlápnout“ a splnit si sen stát se rodiči. Nic podle něj není tak skvělé jako být otcem.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
15. 3. 2023

Vím, že jste tatínkem, ale dohodli jsme se – pro ochranu vašeho dítěte –, že jej budeme plně anonymizovat. Nebudeme tedy zmiňovat pohlaví, natož jméno. A říkal jste, že bude raději, když nezmíníme ani věk…

Je to tak. Nejsme rodiče, kteří by chtěli dítě dávat na odiv světu. Nefotíme ho ze všech stran na sociální sítě, neděláme si z něj dojnou krávu na lajky. Nesnažíme se stát influencery ani sbírat sympatie cizích lidí. Je nám úplně jedno, co si kdo myslí. Naopak chceme naše dítě chránit. Nechceme, aby nějaký malý člověk na internetu začal psát hnusné věci, aby si našel fotku našeho dítěte a třeba jej nějak začal napadat. Nechceme naše dítě těmhle věcem vystavovat. Až jednou bude dospělé, samo se rozhodne, jestli chce být veřejně jakkoli aktivní.

Je podle vás od rodičů k dětem nefér, když veřejně postují jejich fotky, videa a další soukromé materiály?

Rozhodně! Jasně, taky máme milion fotek, videí a všeho možného. Ale posíláme to jen nejbližším – rodině a blízkým přátelům, které chceme, aby naše dítě mělo v životě. Samozřejmě máme alba, takže zdokumentovaný máme opravdu každý prd. (smích) Ale dávat to veřejně? To mi připadá na hlavu postavené a nezodpovědné. Svět je plný divných lidí, zlých lidí, škodolibých. A i kdyby se ani nic z toho nestalo, třeba si naše dítě bude přát jako dospělé žít v online anonymitě. To mu moc neprospěje, když se bude internetem povalovat spousta jeho materiálu z dětství. Co když z něj jednou bude Superstar nebo prezident? Samozřejmě to říkám s absurdní nadsázkou, každopádně je to materiál, který je jeho soukromý.

Takže to necháte na něm, až to bude v jeho, řekněme, mentálních silách, aby si vybral, zda chce být na internetu. Aplikujete podobný přístup i ve výchově? Necháváte už nyní třeba nějaká rozhodnutí na svém dítěti? Máte volnější výchovu ve smyslu projevování se a jak se u fanoušků tohoto způsobu výchovy říká: ukazování jedinečnosti? Nebo jste více tradiční a přílišná benevolence je podle vás na škodu?

U nás platí, že všichni mají právo na názor, ale nejsme na sebe zlí. My své dítě fyzicky netrestáme, to je podle nás za hranou, ale to neznamená, že ho nevychováváme. My nejsme zlí na něj a dítě nesmí být zlé na nás, takže nějaký křik v obchodě nebo vydupávání si čehokoli, to na mě ani na manžela opravdu neplatí.

Čili nemáte problém jej napomenout a směrovat?

Naopak. Rodič má přeci děti směrovat. To je výchova. Zdá se mi jako hloupost tvrdit, že se dítě nejlíp vychová samo. Na co teda má rodiče? Místo sloužících? To je hloupost. Zároveň si myslím, že tím, že mu dáme to nejlepší – nejenom finančně, ale i právě morálně, že děláme největší službu právě jemu.

Někteří lidé tvrdí, že jsou děti homosexuálních párů znevýhodněné v tom, že se jim budou ostatní děti nebo lidé obecně smát. Jaká je v tomhle ohledu vaše zkušenost? Setkali jste se s něčím takovým?

Osobně nikdy. Rád bych vám řekl něco šokujícího, ale upřímně: fakt nikdy nic! Lidi na nás sem tam křičeli na ulici, když jsme byli s manželem venku jen my dva. Občas na nás promluvil nějaký pitomec nebo chtěl dělat problémy v hospodě. Ale když jdeme s dítětem, je klid. Zdá se, že i blbci chápou, že není dobré před dítětem dělat zle. To oceňuji. (smích)

To ráda slyším! Lepší než šokující zpráva, je vždycky ta dobrá!

 A co široká rodina? Jak přijali váš coming out v době, kdy jste s ním přišli a co říkali na rozhodnutí stát se tatínky?

Přiznávám, že moji rodiče nebyli úplně nadšení, když jsem zpočátku přišel s tím, že mám partnera. Moc nám nevěřili, že nám to vydrží. A když jsme přišli s tím, že chceme dítě, nevěřili, že si ho „zařídíme“. Měli to za nemožné, moc komplikované, uspěchané… Ale teď jsou to nadšení prarodiče, nemůžeme si stěžovat!

Tipy redakce

Komplikované chápu, ale proč uspěchané? Byli jste spolu teprve krátce?

Byli jsme spolu několik let. Myslím, že se naši spíš báli, jak velký závazek to bude, že s tím bude spojeno hodně oplejtaček, že jsme ještě mladí a měli bychom se věnovat kariéře a zábavě, ne řešení papírů a doufání v dítě… Svým způsobem to chápu. Ono to skutečně nebyla žádná sranda!

Děťátko máte adoptované a má kořeny v zahraničí – v rodné zemi vašeho muže. Plánujete pro něj i sourozence?

Hodně jsme se o tom bavili, ale nakonec jsme došli k závěru, že radši jedno dítě, které bude mít všechno, než dvě, u kterých bychom museli dělat kompromisy. Nakonec to dopadlo tak, jelikož se moje sestra rozvádí, že u sebe máme velmi často i její děti, takže jsou u nás téměř neustále teď děti tři. To stačí, věřte mi! (smích)

<Path> Nadávky a postrkování: Šikana na střední měla větší dopad na agresora než na oběť. Dnes jsou muži v kontaktu a žijí podobné životyZdroj: Anonymní respondent, lui.cz, redakce

Vycházejí děti spolu? Nežárlí třeba?

Zpočátku to nebylo snadné, protože samozřejmě sestřiny děti byly z celé té nové situace nesvé a nešťastné. O jejich otci si teď myslíme svoje a ony o to víc stěží chápou, co se to děje. Sestra je z toho všeho nervově v čudu, což jim taky nepřidalo, takže ty začátky byly krušné, ale už se to podle mě zvládá dobře. Manžel je hodně společenský, akční, už i líp rozumí česky a obecně je to rozený rodič-bavič. Takže on hodně uvolňuje atmosféru a jsme jedna velká šťastná rodina!

Zdroj: Anonymní respondent, redakce

Populární
články

Stomie dnes neznamená konec světa ani života
LIDÉ

„Od svých třiceti let mám vývod. Nejprve jsem myslel, že můj život skončil,“ vzpomíná Zdeněk. Jak jej dnes tzv. stomie omezuje?

Autor: Mirka Dobešová
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Některé mučicí nástroje se dochovaly dodnes
LIDÉ

Hrozivé sexuální mučení praktikované v minulosti se týkalo především žen a gayů. Jak si naši předci představovali správné „tresty“?

Autor: Mirka Dobešová
Zažijte splynutí s oceánem na palubě Scenic Neptune II
LUXURY TRAVEL

Prožijte románových „20 000 mil pod mořem“ na vlastní kůži (a oči). Prozkoumat oceán v ponorce nemusí dnes být jen sen

Autor: Redakce
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Mít v 90 letech svůj první veřejný coming není jednoduché, ale Kenneth Felts svůj strach překonal a změnil tím zbytek svého života
LIDÉ

V 90 letech se rozhodl pro veřejný coming out a změnil tím zbytek svého života. Příběh Kennetha Feltse inspiruje tisíce lidí po celém světě

Autor: Michal Černý
Červené víno je pro naši pleť jako elixír stáří
TĚLO & MYSL

Červené víno jako nepřítel krásné pleti. Proč víno škodí pokožce víc než pivo a co vše s ní alkohol dělá?

Autor: Redakce

E-Shop