Vztahy v čase války: Muž z Prahy je hrdý na svého partnera. Mladý Rus by ve své vlasti čelil následkům za protiválečnou píseň
Rozhovor
Zdroj: Sergej a Alex, se svolením
<Path>

Vztahy v čase války: Muž z Prahy je hrdý na svého partnera. Mladý Rus by ve své vlasti čelil následkům za protiválečnou píseň

Příběh Sergeje a Alexe začal v Moskvě. Dva muži se zamilovali a během chvíle bylo jasno: Je tu problém, a to se vzdáleností. Láska na dálku a dojíždění, to bývá těžké i v době míru – natož když se rozhoří válka.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
24. 2. 2023

O vašem seznámení a svatbě jsme vydali nedávno samostatný článek. Ale jak jste se vídali, než jste se vzali? Vím, že Alex, který pochází z Ruska, narazil problém s vízem a nemohl za vámi, Sergeji, přiletět do Čech. To zní jako poměrně velký problém, když se člověk těší na svou lásku. Jak jste toto řešili?

Ano, opravdu to tak bylo. Bohužel bezprostředně po mém odletu z Ruska se politická situace mezi Ruskem a Ukrajinou a zároveň mezi Ruskem a Evropou prudce zhoršila. Velvyslanectví mnoha států se rozhodla nevydávat víza občanům Ruské federace. Vzdušný prostor mezi Ruskem a ostatními státy byl uzavřen. Alexej a já jsme přišli o možnost pendlovat mezi Moskvou a Prahou přes Budapešť. Jediný způsob, jak jsme se mohli znovu setkat, bylo dopravit se do Turecka do Istanbulu, kde jsme se právě setkali o několik týdnů později.

Jaká je v Rusku podle Alexovy osobní zkušenosti situace v ohledech LGBTQ+ lidí? Byl někdy diskriminován, měl obavy o své zdraví nebo život…?

Moje okolí a mí blízcí přátelé s tím nikdy neměli žádný problém, ale já osobně jsem zažil homofobii a napadení. Většina LGBT lidí se zpravidla snaží „nechlubit“ se se svou orientací na veřejnosti. Je docela nebezpečné žít v zemi, která přijímá zákony proti LGBT lidem a LGBT propagandě. Osoba čelí trestní odpovědnosti, když je obviněna z LGBT propagandy.

Jsou nyní, v době Rusko-Ukrajinské války, problémy ještě větší, anebo nemá tamní válečná nálada na situaci LGBTQ+ lidí vliv?

Jedná se spíše o politickou záležitost než o to, jak veřejnost vnímá LGBT lidi. Co se týče veřejnosti, lidé se aktuálně spíš zajímají o otázky bydlení, vnitrostátní politiky a ekonomické situace.

Zde se však hodí poznamenat, že v předválečném období Rusko nemělo takové represivní zákony týkající se LGBT lidí jako po začátku války. Bohužel v současné době jsou práva LGBT osob stále více porušována na legislativní úrovni.

Alexi, jaká z vašeho pohledu obecně panuje nálada v Rusku? Mají běžní lidé povědomí o tom, co se skutečně děje na Ukrajině? (Odpověď překložil Sergej – pozn. red.)

Alex: Já a moje okolí zrovna nesledujeme propagandu a dostáváme informace z nezávislých zdrojů. Z toho můžeme říci, ano, víme, co se na Ukrajině děje.

Zde ale stojí za zmínku skutečnost, že za protiválečnou pozici v Rusku lidé čelí trestní odpovědnosti, takže málokdo si to v dnešní době dovolí.

<Path> Manželství pro všechny jde do druhého čtení. Prošel ale i pokus o ústavní zákazZdroj: novinky.cz, ČT24, LUI.cz

Alexova rodina je stále v Rusku? Jak se daří přímo jim? Jak žijí?

Z bezpečnostních důvodů bych se dál raději nedotýkal tématu rodiny.

Děkuji za upřímnost a rozumím. Tedy zpět k vašemu vztahu: Láska na dálku je náročná, notabene v době války. Promítá se nějak problematika politiky do vašeho vztahu?

Pokud mluvíme o politice, naše názory s Alexejem jsou v mnoha otázkách podobné a nejsou zde žádné neshody.

Ví Alexova rodina, že je Alex gay? Jak to přijímají?

Ano. Alexova rodina ví, že je gay a zachází s tím s pochopením.

Pocházíte s Alexem z podobného kulturního prostředí, nebo se musíte jeden od druhého učit zvyky a tradice?

Já jsem dlouhodobě žil v Evropě a Americe. Alex většinu času strávil v Rusku. Kultura a tradice jsou samozřejmě odlišné. Poznáváme se navzájem, poznáváme také kulturní tradice toho druhého. Se mnou Alex poprvé v životě ochutnal český knedlík a moc mu chutnalo! (smích)

Tipy redakce

Jaké všechny země odmítly vydat Alexovi vízum? Pokaždé to bylo prostě proto, že je Rus?

Alex měl termín na maďarském velvyslanectví pro vízum 25. února 2022 – bezprostředně druhý den po začátku konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou – a byl odmítnut. Dokonce mu zavolal maďarský konzulát a nabídl vrácení konzulárního poplatku kvůli tomu, že vízum nebude uděleno.

Pak požádal o italské vízum, ale i tam odmítli s odvoláním na nedostatek finančních prostředků na bankovním účtu, ačkoli toto zjevně nebyl skutečný důvod.

Dále jsem požádal o registraci našeho manželství na matričním úřadě v Německu v Drážďanech. Dokumenty byly přijaty a bylo nám přiděleno datum svatby na 24. února 2023. S tímto potvrzením Alex požádal o svatební vízum na německém velvyslanectví v Turecku (kde žil po opuštění Ruska a kde měl povolení k pobytu), ale ani Němci nechtěli přijmout žádost o vízum.

S vízem byl zjevně velký problém. Nakonec jste ale našli místo, kde jste se mohli vídat, a to v Turecku. Jaký mají tamní obyvatelé názor na gaye? Cítili jste se tam spolu bezpečně a v pohodě?

Turecko se ukázalo být velmi pohostinnou a přátelskou zemí. Navzdory obrovskému kulturnímu rozdílu se nám v krátké době podařilo získat velmi dobré známé, kteří se později stali našimi přáteli, pomohli nám vyřešit různé obtížné situace, překonat jazykovou bariéru. Stojí za zmínku, že Turecko je muslimská země s vlastními zákony a předpisy. Samozřejmě, že téma LGBT není otevřeně sofistikované, ale ve velkých městech jako je Istanbul nebo Ankara existuje mnoho LGBT podniků.

Zmínil jste se mi, že se Alex nemůže vrátit do Ruska, a to kvůli jak svým osobním názorům, tak kvůli orientaci. Můžete to trochu rozvést? Jaké problémy by jej v Rusku čekaly?

Již jsme hovořili o politickém pronásledování lesbických žen, homosexuálů, bisexuálů a transsexuálů. Také vzhledem k tomu, že se Alexej zabývá hudbou a texty, nemá v Rusku možnost svobodně vyjádřit své myšlenky. Například před několika lety napsal protiválečnou píseň, která se jmenuje „Nepotřebujeme válku“. Nedávno byl informován, že za tuto píseň čelí administrativní odpovědnosti a pokutě. Další věc je, že neoficiálně jsou v Rusku všichni mladí lidé, kteří opustili zemi po 24. únoru 2022, považováni za zrádce vlasti a jsou vystaveni pronásledování státem.

Svatební foto mužům nafotilo LGBT Wedding BURO Montenegro.

Zdroj: Sergej a Alex, IG: @alyosha_music, soundcloud.com, lui.cz, redakce

Populární
články

Některé mučicí nástroje se dochovaly dodnes
LIDÉ

Hrozivé sexuální mučení praktikované v minulosti se týkalo především žen a gayů. Jak si naši předci představovali správné „tresty“?

Autor: Mirka Dobešová
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Mít v 90 letech svůj první veřejný coming není jednoduché, ale Kenneth Felts svůj strach překonal a změnil tím zbytek svého života
LIDÉ

V 90 letech se rozhodl pro veřejný coming out a změnil tím zbytek svého života. Příběh Kennetha Feltse inspiruje tisíce lidí po celém světě

Autor: Michal Černý
Pokud se budou pozitivní výsledky klinických testů opakovat, mohou se muži těšit na své „antikoncepční Eldorádo“
TĚLO & MYSL

Zapomeňte na kondomy či vasektomii, vědci přichází s revolučním řešením. Antikoncepční gel pro muže se na trh dostane za pár let

Autor: Michal Černý
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Je tohle podoba domů budoucnosti?
LIVING

Změna klimatu žádá změnu bydlení. Plovoucí domy, které odolají záplavám i tajfunu, již slouží jako inspirace architektů napříč světem

Autor: Mirka Dobešová
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko

E-Shop