Vztahy v čase války: Muž z Prahy je hrdý na svého partnera. Mladý Rus by ve své vlasti čelil následkům za protiválečnou píseň
Rozhovor
Zdroj: Sergej a Alex, se svolením
<Path>

Vztahy v čase války: Muž z Prahy je hrdý na svého partnera. Mladý Rus by ve své vlasti čelil následkům za protiválečnou píseň

Příběh Sergeje a Alexe začal v Moskvě. Dva muži se zamilovali a během chvíle bylo jasno: Je tu problém, a to se vzdáleností. Láska na dálku a dojíždění, to bývá těžké i v době míru – natož když se rozhoří válka.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
24. 2. 2023

O vašem seznámení a svatbě jsme vydali nedávno samostatný článek. Ale jak jste se vídali, než jste se vzali? Vím, že Alex, který pochází z Ruska, narazil problém s vízem a nemohl za vámi, Sergeji, přiletět do Čech. To zní jako poměrně velký problém, když se člověk těší na svou lásku. Jak jste toto řešili?

Ano, opravdu to tak bylo. Bohužel bezprostředně po mém odletu z Ruska se politická situace mezi Ruskem a Ukrajinou a zároveň mezi Ruskem a Evropou prudce zhoršila. Velvyslanectví mnoha států se rozhodla nevydávat víza občanům Ruské federace. Vzdušný prostor mezi Ruskem a ostatními státy byl uzavřen. Alexej a já jsme přišli o možnost pendlovat mezi Moskvou a Prahou přes Budapešť. Jediný způsob, jak jsme se mohli znovu setkat, bylo dopravit se do Turecka do Istanbulu, kde jsme se právě setkali o několik týdnů později.

Jaká je v Rusku podle Alexovy osobní zkušenosti situace v ohledech LGBTQ+ lidí? Byl někdy diskriminován, měl obavy o své zdraví nebo život…?

Moje okolí a mí blízcí přátelé s tím nikdy neměli žádný problém, ale já osobně jsem zažil homofobii a napadení. Většina LGBT lidí se zpravidla snaží „nechlubit“ se se svou orientací na veřejnosti. Je docela nebezpečné žít v zemi, která přijímá zákony proti LGBT lidem a LGBT propagandě. Osoba čelí trestní odpovědnosti, když je obviněna z LGBT propagandy.

Jsou nyní, v době Rusko-Ukrajinské války, problémy ještě větší, anebo nemá tamní válečná nálada na situaci LGBTQ+ lidí vliv?

Jedná se spíše o politickou záležitost než o to, jak veřejnost vnímá LGBT lidi. Co se týče veřejnosti, lidé se aktuálně spíš zajímají o otázky bydlení, vnitrostátní politiky a ekonomické situace.

Zde se však hodí poznamenat, že v předválečném období Rusko nemělo takové represivní zákony týkající se LGBT lidí jako po začátku války. Bohužel v současné době jsou práva LGBT osob stále více porušována na legislativní úrovni.

Alexi, jaká z vašeho pohledu obecně panuje nálada v Rusku? Mají běžní lidé povědomí o tom, co se skutečně děje na Ukrajině? (Odpověď překložil Sergej – pozn. red.)

Alex: Já a moje okolí zrovna nesledujeme propagandu a dostáváme informace z nezávislých zdrojů. Z toho můžeme říci, ano, víme, co se na Ukrajině děje.

Zde ale stojí za zmínku skutečnost, že za protiválečnou pozici v Rusku lidé čelí trestní odpovědnosti, takže málokdo si to v dnešní době dovolí.

<Path> Janis Sidovský & Pavel Vítek: Chceme manželství pro všechny, protože jenom to znamená, že bychom měli plná práva a byli společností přijatíZdroj: Bohdana Rambousková, Janis Sidovský, Pavel Vítek

Alexova rodina je stále v Rusku? Jak se daří přímo jim? Jak žijí?

Z bezpečnostních důvodů bych se dál raději nedotýkal tématu rodiny.

Děkuji za upřímnost a rozumím. Tedy zpět k vašemu vztahu: Láska na dálku je náročná, notabene v době války. Promítá se nějak problematika politiky do vašeho vztahu?

Pokud mluvíme o politice, naše názory s Alexejem jsou v mnoha otázkách podobné a nejsou zde žádné neshody.

Ví Alexova rodina, že je Alex gay? Jak to přijímají?

Ano. Alexova rodina ví, že je gay a zachází s tím s pochopením.

Pocházíte s Alexem z podobného kulturního prostředí, nebo se musíte jeden od druhého učit zvyky a tradice?

Já jsem dlouhodobě žil v Evropě a Americe. Alex většinu času strávil v Rusku. Kultura a tradice jsou samozřejmě odlišné. Poznáváme se navzájem, poznáváme také kulturní tradice toho druhého. Se mnou Alex poprvé v životě ochutnal český knedlík a moc mu chutnalo! (smích)

Tipy redakce

Jaké všechny země odmítly vydat Alexovi vízum? Pokaždé to bylo prostě proto, že je Rus?

Alex měl termín na maďarském velvyslanectví pro vízum 25. února 2022 – bezprostředně druhý den po začátku konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou – a byl odmítnut. Dokonce mu zavolal maďarský konzulát a nabídl vrácení konzulárního poplatku kvůli tomu, že vízum nebude uděleno.

Pak požádal o italské vízum, ale i tam odmítli s odvoláním na nedostatek finančních prostředků na bankovním účtu, ačkoli toto zjevně nebyl skutečný důvod.

Dále jsem požádal o registraci našeho manželství na matričním úřadě v Německu v Drážďanech. Dokumenty byly přijaty a bylo nám přiděleno datum svatby na 24. února 2023. S tímto potvrzením Alex požádal o svatební vízum na německém velvyslanectví v Turecku (kde žil po opuštění Ruska a kde měl povolení k pobytu), ale ani Němci nechtěli přijmout žádost o vízum.

S vízem byl zjevně velký problém. Nakonec jste ale našli místo, kde jste se mohli vídat, a to v Turecku. Jaký mají tamní obyvatelé názor na gaye? Cítili jste se tam spolu bezpečně a v pohodě?

Turecko se ukázalo být velmi pohostinnou a přátelskou zemí. Navzdory obrovskému kulturnímu rozdílu se nám v krátké době podařilo získat velmi dobré známé, kteří se později stali našimi přáteli, pomohli nám vyřešit různé obtížné situace, překonat jazykovou bariéru. Stojí za zmínku, že Turecko je muslimská země s vlastními zákony a předpisy. Samozřejmě, že téma LGBT není otevřeně sofistikované, ale ve velkých městech jako je Istanbul nebo Ankara existuje mnoho LGBT podniků.

Zmínil jste se mi, že se Alex nemůže vrátit do Ruska, a to kvůli jak svým osobním názorům, tak kvůli orientaci. Můžete to trochu rozvést? Jaké problémy by jej v Rusku čekaly?

Již jsme hovořili o politickém pronásledování lesbických žen, homosexuálů, bisexuálů a transsexuálů. Také vzhledem k tomu, že se Alexej zabývá hudbou a texty, nemá v Rusku možnost svobodně vyjádřit své myšlenky. Například před několika lety napsal protiválečnou píseň, která se jmenuje „Nepotřebujeme válku“. Nedávno byl informován, že za tuto píseň čelí administrativní odpovědnosti a pokutě. Další věc je, že neoficiálně jsou v Rusku všichni mladí lidé, kteří opustili zemi po 24. únoru 2022, považováni za zrádce vlasti a jsou vystaveni pronásledování státem.

Svatební foto mužům nafotilo LGBT Wedding BURO Montenegro.

Zdroj: Sergej a Alex, IG: @alyosha_music, soundcloud.com, lui.cz, redakce

Populární
články

Trans a testosteronové atletky mají zákaz závodit v kategorii žen
AKTUALITY

Zdravý rozum zvítězil: Trans a testosteronové atletky mají zákaz závodit v kategorii žen

Autor: Albert Prokop
Někteří gayové skutečně touží po tom, aby byli hetero
LIDÉ

„Rozhodl jsem se, že budu hetero,“ tvrdí gay, podle nějž je jeho orientace prokletí, které mu znemožňuje žít tak, jak chce

Autor: Mirka Dobešová
The Ugly Duchess
AKTUALITY

Renesanční dílo „Ošklivá vévodkyně“ vůbec nezachycuje ženu. Odborníci míní, že na obraze visícím v Národní galerii je muž-transvestita

Autor: Mirka Dobešová
Dodnes trpí tím, že v krásných šatech prý stále vypadá jen jako chlap v sukni
LIDÉ

„Závidím všem ženám. Své kamarádky nenávidím,“ přiznává žena, která cítí, že ji na cestě za vysněným vzhledem limitují lékaři

Autor: Irena Piloušková
Pro dokonalé fotky kdekoliv
AKTUALITY

Fujifilm představuje kapesní fotoaparát Instax Mini 12, který vás okouzlí na první pohled!

Autor: Michal Černý
Marcel Gecov
Living 2023

„Lůžkoviny a ložní prádlo Lejaan vnáší do ložnic hotelový komfort,“ popisuje unikátnost české značky jeden z jejích zakladatelů

Autor: Mirka Dobešová
Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu
WELLBEING

Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu

Autor: Redakce
Living 2023

Zámek v Osečanech Matěje Stropnického a Daniela Krejčíka se postupně proměňuje v netradiční bydlení. S LUI můžete nahlédnout dovnitř

Autor: Jan Witek Witek
Miroslav Hradil je jedním ze zakladatelů zaměstnanecké pro-LGBT skupiny ve ŠKODA AUTO
LIDÉ

„Na předsudky a stereotypy narážejí LGBT lidé i v práci, podpůrné skupiny jim ukazují, že i na nich záleží,“ říká spoluzakladatel jedné z nich

Autor: Mirka Dobešová
Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve štědrých prostorách Top Hotelu v Praze
Living 2023

Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve stylu nejen Prahy, ale i Osla nebo Berlína!

Autor: Irena Piloušková

E-Shop