Vztahy v čase války: Muž z Prahy je hrdý na svého partnera. Mladý Rus by ve své vlasti čelil následkům za protiválečnou píseň
Rozhovor
Zdroj: Sergej a Alex, se svolením
<Path>

Vztahy v čase války: Muž z Prahy je hrdý na svého partnera. Mladý Rus by ve své vlasti čelil následkům za protiválečnou píseň

Příběh Sergeje a Alexe začal v Moskvě. Dva muži se zamilovali a během chvíle bylo jasno: Je tu problém, a to se vzdáleností. Láska na dálku a dojíždění, to bývá těžké i v době míru – natož když se rozhoří válka.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
24. 2. 2023

O vašem seznámení a svatbě jsme vydali nedávno samostatný článek. Ale jak jste se vídali, než jste se vzali? Vím, že Alex, který pochází z Ruska, narazil problém s vízem a nemohl za vámi, Sergeji, přiletět do Čech. To zní jako poměrně velký problém, když se člověk těší na svou lásku. Jak jste toto řešili?

Ano, opravdu to tak bylo. Bohužel bezprostředně po mém odletu z Ruska se politická situace mezi Ruskem a Ukrajinou a zároveň mezi Ruskem a Evropou prudce zhoršila. Velvyslanectví mnoha států se rozhodla nevydávat víza občanům Ruské federace. Vzdušný prostor mezi Ruskem a ostatními státy byl uzavřen. Alexej a já jsme přišli o možnost pendlovat mezi Moskvou a Prahou přes Budapešť. Jediný způsob, jak jsme se mohli znovu setkat, bylo dopravit se do Turecka do Istanbulu, kde jsme se právě setkali o několik týdnů později.

Jaká je v Rusku podle Alexovy osobní zkušenosti situace v ohledech LGBTQ+ lidí? Byl někdy diskriminován, měl obavy o své zdraví nebo život…?

Moje okolí a mí blízcí přátelé s tím nikdy neměli žádný problém, ale já osobně jsem zažil homofobii a napadení. Většina LGBT lidí se zpravidla snaží „nechlubit“ se se svou orientací na veřejnosti. Je docela nebezpečné žít v zemi, která přijímá zákony proti LGBT lidem a LGBT propagandě. Osoba čelí trestní odpovědnosti, když je obviněna z LGBT propagandy.

Jsou nyní, v době Rusko-Ukrajinské války, problémy ještě větší, anebo nemá tamní válečná nálada na situaci LGBTQ+ lidí vliv?

Jedná se spíše o politickou záležitost než o to, jak veřejnost vnímá LGBT lidi. Co se týče veřejnosti, lidé se aktuálně spíš zajímají o otázky bydlení, vnitrostátní politiky a ekonomické situace.

Zde se však hodí poznamenat, že v předválečném období Rusko nemělo takové represivní zákony týkající se LGBT lidí jako po začátku války. Bohužel v současné době jsou práva LGBT osob stále více porušována na legislativní úrovni.

Alexi, jaká z vašeho pohledu obecně panuje nálada v Rusku? Mají běžní lidé povědomí o tom, co se skutečně děje na Ukrajině? (Odpověď překložil Sergej – pozn. red.)

Alex: Já a moje okolí zrovna nesledujeme propagandu a dostáváme informace z nezávislých zdrojů. Z toho můžeme říci, ano, víme, co se na Ukrajině děje.

Zde ale stojí za zmínku skutečnost, že za protiválečnou pozici v Rusku lidé čelí trestní odpovědnosti, takže málokdo si to v dnešní době dovolí.

<Path> „Boží trest čekám každým dnem,“ konstatuje mladík, kterého odsoudila rodina. „Ani počasí pro nás není bezpečné téma,“ dodáváZdroj: Anonymní respondent

Alexova rodina je stále v Rusku? Jak se daří přímo jim? Jak žijí?

Z bezpečnostních důvodů bych se dál raději nedotýkal tématu rodiny.

Děkuji za upřímnost a rozumím. Tedy zpět k vašemu vztahu: Láska na dálku je náročná, notabene v době války. Promítá se nějak problematika politiky do vašeho vztahu?

Pokud mluvíme o politice, naše názory s Alexejem jsou v mnoha otázkách podobné a nejsou zde žádné neshody.

Ví Alexova rodina, že je Alex gay? Jak to přijímají?

Ano. Alexova rodina ví, že je gay a zachází s tím s pochopením.

Pocházíte s Alexem z podobného kulturního prostředí, nebo se musíte jeden od druhého učit zvyky a tradice?

Já jsem dlouhodobě žil v Evropě a Americe. Alex většinu času strávil v Rusku. Kultura a tradice jsou samozřejmě odlišné. Poznáváme se navzájem, poznáváme také kulturní tradice toho druhého. Se mnou Alex poprvé v životě ochutnal český knedlík a moc mu chutnalo! (smích)

Tipy redakce

Jaké všechny země odmítly vydat Alexovi vízum? Pokaždé to bylo prostě proto, že je Rus?

Alex měl termín na maďarském velvyslanectví pro vízum 25. února 2022 – bezprostředně druhý den po začátku konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou – a byl odmítnut. Dokonce mu zavolal maďarský konzulát a nabídl vrácení konzulárního poplatku kvůli tomu, že vízum nebude uděleno.

Pak požádal o italské vízum, ale i tam odmítli s odvoláním na nedostatek finančních prostředků na bankovním účtu, ačkoli toto zjevně nebyl skutečný důvod.

Dále jsem požádal o registraci našeho manželství na matričním úřadě v Německu v Drážďanech. Dokumenty byly přijaty a bylo nám přiděleno datum svatby na 24. února 2023. S tímto potvrzením Alex požádal o svatební vízum na německém velvyslanectví v Turecku (kde žil po opuštění Ruska a kde měl povolení k pobytu), ale ani Němci nechtěli přijmout žádost o vízum.

S vízem byl zjevně velký problém. Nakonec jste ale našli místo, kde jste se mohli vídat, a to v Turecku. Jaký mají tamní obyvatelé názor na gaye? Cítili jste se tam spolu bezpečně a v pohodě?

Turecko se ukázalo být velmi pohostinnou a přátelskou zemí. Navzdory obrovskému kulturnímu rozdílu se nám v krátké době podařilo získat velmi dobré známé, kteří se později stali našimi přáteli, pomohli nám vyřešit různé obtížné situace, překonat jazykovou bariéru. Stojí za zmínku, že Turecko je muslimská země s vlastními zákony a předpisy. Samozřejmě, že téma LGBT není otevřeně sofistikované, ale ve velkých městech jako je Istanbul nebo Ankara existuje mnoho LGBT podniků.

Zmínil jste se mi, že se Alex nemůže vrátit do Ruska, a to kvůli jak svým osobním názorům, tak kvůli orientaci. Můžete to trochu rozvést? Jaké problémy by jej v Rusku čekaly?

Již jsme hovořili o politickém pronásledování lesbických žen, homosexuálů, bisexuálů a transsexuálů. Také vzhledem k tomu, že se Alexej zabývá hudbou a texty, nemá v Rusku možnost svobodně vyjádřit své myšlenky. Například před několika lety napsal protiválečnou píseň, která se jmenuje „Nepotřebujeme válku“. Nedávno byl informován, že za tuto píseň čelí administrativní odpovědnosti a pokutě. Další věc je, že neoficiálně jsou v Rusku všichni mladí lidé, kteří opustili zemi po 24. únoru 2022, považováni za zrádce vlasti a jsou vystaveni pronásledování státem.

Svatební foto mužům nafotilo LGBT Wedding BURO Montenegro.

Zdroj: Sergej a Alex, IG: @alyosha_music, soundcloud.com, lui.cz, redakce

Populární
články

„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku
Family

„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku

Autor: Jan Witek Witek
Pepovi je 37, že je HIV pozitivní zjistil asi před 4 lety
World AIDS day

„Není to pro mě nemoc, ale vir,“ říká o své HIV pozitivitě 37letý Pepa. Rodině řekl i o drogách, HIV status ale přesto tají

Autor: Martin Lyko
Díky kouzlům se Martin s Milanem podívali i na zámek Hluboká
Living 2/23

Bydlení Martina a Milana ve stylu maximalismu: „Nejde nám o trendy, ale o to, aby se nám tu dobře žilo.“

Autor: Ondřej Josef Kubáček
Ne každé dítě v sobě objeví zrovna zálibu v šicích strojích...
LIDÉ

Je mu 7 let a už šije outfity pro Sharon Stone. Malý návrhář Max bere svět módy útokem a chce být novým Guccim

Autor: Mirka Dobešová
První polibky, sex i rozchody, v teplé mapě světa najdete vše
LIDÉ

„Teplá Google mapa“ ukazuje, kde a jaká dobrodružství se stejným pohlavím Češi zažili. Nejvíc překvapí intimita

Autor: Martin Lyko
Oloupal by vám partner pomeranč? Pak máte nakročeno k dlouhému a šťastnému vztahu
LIDÉ

TikTokem se šíří „teorie pomerančové kůry“. Jestli chcete vztah, který vydrží, pak by vám měl partner oloupat pomeranč

Autor: Martin Lyko
Větší sexuální výdrž, lepší výkon a vyšší prožitek - to prý zaručí injakulace
HOT!

Nový sexuální trend: injakulace. Co byste o ní měli vědět a proč díky ní prožijete netušené potěšení?

Autor: Mirka Dobešová
Větší bohatství že neznamená větší spokojenost? Vědci by se s vámi hádali
TĚLO & MYSL

Štěstí si za peníze nekoupíš? Nesmysl. Bohatství větší spokojenost skutečně přináší, říkají odborníci

Autor: Martin Lyko
Nejhezčí dárek je ten darovaný z lásky
AKTUALITY

Dárky (nejen) pro muže už nemusíte vymýšlet. Díky tomuhle obřímu přehledu tipů je stačí jen vybírat. A to i těm, „co už všechno mají“

Autor: Martin Lyko
LIDÉ

Jiřina Hofmanová během práce u policie vyšetřovala nejzávažnější trestné činy. Kvůli výhrůžkám musela změnit svůj způsob života a získala i policejní ochranu

Autor: Jan Witek Witek

E-Shop