Láska z Ruska: Muž z Prahy se zamiloval na výletě v Moskvě. Vztah zkomplikovala válka, přesto v únoru proběhla pohádková svatba!
Rozhovor
Zdroj: Sergej a Alex, se svolením
<Path>

Láska z Ruska: Muž z Prahy se zamiloval na výletě v Moskvě. Vztah zkomplikovala válka, přesto v únoru proběhla pohádková svatba!

Láska nezná hranic. Toho jsou důkazem dva muži, kteří nedávno prožili nejdůležitější událost jejich života – totiž oficiální stvrzení vztahu. O svatbě i společných plánech se nám Sergej rozpovídal v rozhovoru, který doplnil i Alex. Ten však zatím neumí česky, a tak i jeho pohled z většiny zastal jeho šťastný partner.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
17. 2. 2023

Sergeji, odkud pocházíte? Kdy a jak jste se usadil v Česku? Jste tu už odmalička?

Dětství jsem strávil v Americe. Vrátil jsem se do Ruska, když mi bylo 18 let a nastoupil jsem na právnickou univerzitu v Moskvě. O několik let později jsem se přestěhoval do Prahy, kde žiji mnoho let.

Co vás původně vedlo do Moskvy, kde jste později potkal svou lásku?

Do Moskvy mě pozvali mí blízcí přátelé, kteří mě před tím několikrát navštívili v Praze.

Alexi, prozradíte nám i vy o sobě něco? (Překládá Sergej – pozn. red.)

Alex: Je mi 31 let. Až donedávna jsem žil a pracoval v Moskvě jako průmyslový designér v energetické společnosti. Mám rád hudbu. Píšu vlastní hudbu pro sebe a další umělce a nahrávám i vlastní skladby.

To je moc zajímavé! Kde jste se vy dva poprvé uviděli? Kdo koho oslovil?

Poprvé jsem se setkal s Alexejem v kavárně na Ochotenj Rjád, kam jsme přišli s mými přáteli. Okamžitě mezi námi vzplála jiskra. Začali jsme komunikovat na různá témata. Druhý den jsme s přáteli plánovali navštívit Gorkého festGorkého parku v centru Moskvy a pozvali jsme i Alexeje, aby nám dělal společnost.

Jak proběhlo první rande? Co jste dělali?

Můj pobyt v Moskvě se chýlil ke konci a já se potřeboval vrátit do České republiky. Přestože jsme se s Alexem znali jen pár dní, rozhodl jsem se ho pozvat na rande na nejvyšší vyhlídkovou plošinu v jedné z věží v komplexu Moskva CITY, odkud jsme si užívali výhled na noční město a jedli zmrzlinu. Poté mě Alexej pozval na romantický výlet lodí po řece Moskvě.

Kdy vám došlo, že je to člověk, který se vám nejen líbí, ale táhnou vás k němu silné city?

Bylo to právě ten večer, kdy jsme měli naše první romantické rande a podařilo se nám komunikovat mnohem blíže. S Alexejem jsme se tak sblížili, že pár dní poté, co jsem odjel do Prahy, jsme si začali každý den telefonovat. Moc se nám stýskalo a v určitém okamžiku jsme si uvědomili, že virtuální komunikace pro nás není vhodná. Pozval jsem Alexeje na návštěvu do Prahy, ale protože v té době Česká republika již nevydávala víza ruským občanům, rozhodli jsme se, že si Alexej koupí letenku do Budapešti a odtud pojedeme do Prahy autem. Strávíme nějaký čas v Praze a já se pak vrátím do Ruska společně s ním.

Vaše rodina je seznámena s vaší sexuální orientací? Pokud ano, jak proběhl coming-out?

Moje rodina žije v Evropě již mnoho let a zastává poměrně liberální názory. Nemohu plně prohlásit, že přijali zprávu o mé příslušnosti k LGBT s naprostou pozitivitou, ale nakonec to tolerují.

Před pár dny jste se s Alexem vzali. Moc gratuluji! Kde svatba probíhala?

Naše svatba se konala ve městě BudvaMontenegru, na pobřeží Jaderského moře, v kruhu našich nejbližších přátel. Byla to nejdůležitější událost našeho života! Svatba se konala ve stylu filmu o písních skupiny ABBA: Mamma Mia!. Bylo to nejšťastnějších pár dní u moře a samozřejmě naše registrace partnerství. Nelze si ani představit lepší svatbu.

<Path> Vzpomínky na romantické začátky maminek malého Marvina: Přes pět let to byla platonická láskaZdroj: Katka a Aneta Malinovy, instagramový profil katkamalinova.cz, redakce

Proč jste si vybrali právě Černou Horu? Šlo o volbu srdce, nebo i o volbu praktickou ve smyslu toho, že tam Alex mohl vycestovat a mohli jste se tam vzít?

Černá Hora je nepochybně úžasná a pohostinná země a kdybychom měli znovu na výběr, určitě bychom si vybrali stejně. Navíc v této konkrétní situaci, kdy bylo Alexovi opakovaně zamítnuto vízum, se Černá Hora ukázala být pro nás ideální volbou. Koneckonců, od nedávné doby jsou v Černé Hoře oficiálně povoleny sňatky osob stejného pohlaví.

Jaká byla svatba? Povězte, co jste si naplánovali, jaké jste měli dekorace, jídlo…

Jak jsem již zmínil, byla to nejkrásnější a nezapomenutelná událost v našem životě. Po registraci jsme šli na focení, které se konalo na skalnatém mořském pobřeží; v restauraci jsme my a naši hosté ochutnávali spoustu rybích pokrmů a mořských plodů. Kolemjdoucí na nábřeží nám gratulovali, všichni byli velmi milí a pohostinní.

Máte s Alexem stejný vkus?

Pokud dva lidé v páru mají stejný vkus a preference, pak bude společný život trochu nudný. Učíme se jeden od druhého, učíme se něco nového.

Tipy redakce

Jak plánujete společný život? Kde budete žít?

Poté, co se Alexej přestěhuje do České republiky, plánujeme žít společně v Praze. I když mu bude nějakou dobu trvat, než se přizpůsobí novému prostředí, nové zemi, naučí se jazyk, seznámí se s kulturními hodnotami, pravidly a základy.

Nyní, když jste sezdáni, postupují úřady jinak? Dovolí Alexovi příjezd do Česka?

Náš rodinný svazek nebyl uzavřen kvůli dokumentům a legalizaci. Především to byla naše touha svázat uzel, stát se plnohodnotnou rodinou. Tedy upevnit naše vzájemné vztahy.  Pokud jde o formality, ano, to by mělo Alexejovi usnadnit příjezd do České republiky jako rodinnému příslušníkovi.

Jaké jsou vaše plány? Chtěli byste třeba děti?

Našim plánem do blízké budoucnosti je vybudovat šťastnou milující rodinu. Pokud je to možné, chceme aktivně podporovat a chránit práva LGBT lidí, účastnit se fór, konferencí a diskuzí.

Strašně bychom si přáli, aby se o našem příběhu dozvědělo co nejvíce lidí, kteří možná procházejí stejnou situací. Aby v sebe věřili a došli k cíli. Aby bojovali za svá práva!

 Co se týče dětí, zatím jsme o tom nepřemýšleli.

Myslíte si, že pravá láska překoná všechno?

Prozatím. Po tom všem, co jsme museli společně překonat, v to nejen věříme. Můžeme to říci s naprostou jistotou!

O tom, jaká je situace LGBTQ+ lidí v Rusku a jakými nesnázemi si museli Alex a Sergej projít, aby se mohli vídat, si můžete přečíst v druhém rozhovoru přesně za týden!

Svatební foto mužům nafotilo LGBT Wedding BURO Montenegro.

Zdroj: Sergej a Alex, IG: @nick_dav_official, YouTube kanál Sergej Zujev (@sergejzujev5032), redakce

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop