Žádost o ruku na Valentýna: romantika, nebo kýč? Muž z Ostravska chtěl využít loňský únor k zásnubám. Co letos radí ostatním?
Rozhovor
Zdroj: Adobe Stock
<Path>

Žádost o ruku na Valentýna: romantika, nebo kýč? Muž z Ostravska chtěl využít loňský únor k zásnubám. Co letos radí ostatním?

Valentýn je svátek lásky. Že jste ještě nezaregistrovali srdíčka všude kolem? A chodíte ven? Valentýn v posledních letech skutečně prorostl do naší (spotřební) kultury, a tak již mnohem více lidí slaví tento původně anglosaský speciální den. Vloni inspiroval jednoho muže k zakoupení zásnubního prstenu a k romantické žádosti. Tato zkušenost mu podle jeho soudu dala dost na to, aby letos poradil ostatním.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
8. 2. 2023

Tak začneme pěkně v horké kaši: Jste stále zasnoubený, už v chomoutu, nebo snad opět svobodný?

Svobodný, jak asi tušíte. (smích)

Co se nepovedlo?

Vloni jsme s přítelem jeli na Valentýna na hory. Kamarád má v Krušných horách moc krásnou chatu, a když říkám „chatu“, nemyslím tím nějakou barabizničku. Myslím tím opravdu krásný dům s dřevěným obložením, krbem, čtyřmi ložnicemi, a dokonce lyžárnou/kolárnou. Ten rok tam pozval víc lidí, bylo něco jako valentýnská party.

Když vás přeruším, tuším, že vám celá ta romantika hor připadala jako skvělá příležitost…

Přesně! Představte si to: horká čokoláda, praskající krb, svíčky, výborná večeře, za okny výhled, před tím strávený den venku, uvolněný atmosféra…

To je jako z učebnice romantiky!

To jsem si taky říkal!

Ale…?

Ale zjevně jsem s tím nápadem nebyl sám.

Večer jsme přijeli do chaty a že se všichni převlíkneme na pokojích – byli jsme tam tři páry. No a v plánu byla společná večeře a pak rozchod. Já se těšil, že po večeři udělám tu čokoládu a požádám přítele o ruku. Měl jsem v plánu nějaké čachry se šlehačkou a prstenem, vím, že to zní přehnaně a taky to s odstupem slyším, ale v ten moment to dávalo smysl.

No tak tam tak sedíme, jíme večeři, já si přemýšlím o šlehačce a najednou kamarád vedle si kleknul a požádal před námi všemi svoji holku o ruku.

Nene!

Jo! Jako moc jsem jim to přál, ale naštvalo mě to! Celého mě to rozhodilo. Řekl jsem něco jako: „Tak když oni, tak my taky!“ Ale přítel to moc nevzal a bylo to trapné. Ostatní se tak jako zasmáli z povinnosti, ale je mi jasné, že jsem neúmyslně zkazil něčí důležitý moment a strhnul jsem pozornost na sebe. Ale opravdu jsem nechtěl.

Přítel vás odmítl?

Problém je v tom, že i kdybyste mě zabila, tak nechápu, kam se poděl prsten. Měl jsem dojem, že jsem si ho dal do kapsy. Ale nebyl tam. Vypadalo to, že jen strhávám pozornost. Ten pitomej jsem prsten v ten moment prostě nenašel. Po chvíli hledání se všichni vypařili na pokoje a přítel na mě byl pěkně naštvaný.

Nepochopil, že jste byl rozhozený? Nepomohl hledat?

On mi dodnes nevěří, že jsem to měl v plánu. Já ten prsten našel až když jsme přijeli domů. Měl jsem ho v tašce, kterou bych přísahal, že jsem pořádně prohledal už na místě. Takže si přítel myslí, že jsem ten prsten koupil pak až ve městě a že lžu. A to mi dost ublížilo. Několikrát jsme se kolem toho hádali. Přítel mi tehdy i řekl, že jsem prý hrozně nejistý, pořád někoho napodobuju, snažím se všem dorovnat a že jsem to s těmi zásnubami přehnal.

<Path> Lásku našli na loňském Pridu. Letos přišli znovu a spojili další pár. Čerstvě zamilovaný muž nám povyprávěl svůj příběhZdroj: Ali, redakce

Proto jste se i rozešli?

Nevím proč, ale přestalo nám to od té chvíle klapat. Pořád jsme se o něčem hádali. Lezlo nám všechno na nervy. Nakonec přítel z bytu v létě odešel a na naši společnou dovolenou jsem musel vzít kamarádku, protože on jet nechtěl.

Tak to mě moc mrzí. Vypadá to na návrat, nebo je vše ztraceno?

Asi se k sobě nevrátíme. On už má někoho jiného, já se taky snažím začlenit. Mně to jde hůř, jsem víc uzavřený, taky jsem starší a přijde mi, že mladí kluci se seznamují rychleji. Jsem teď trochu ztracený, ale aspoň jsem se zaměřil na práci. Stihl jsem od té doby povýšení, zrenovoval jsem koupelnu…

Pustil jste se prostě s vervou do všeho ostatního…

Přesně tak. Mám v plánu si koupit psa a začít běhat, protože mi přijde, že to už potřebuju. Čím jsem starší, tím mám pomalejší metabolismus a nechci skončit jako špekáček. Takže teď plány hodně směřuju spíš směrem péče sama o sebe. A pak se uvidí, jestli někoho potkám, nebo ne.

Snažíte se někoho si najít, anebo počkáte na osud?

Spíš počkám. Já se vždycky hodně snažil. Už jako kluk. To je tím, že na škole jsem nikdy nebyl moc oblíbený, neměl jsem kamarády ve svém věku. Trpěl jsem, když jsem musel do školy a trávit s těmi lidmi čas. Hodně se mi smáli za moji orientaci ještě dřív, než jsem ji vůbec oznámil doma. Asi to na mně vždycky bylo hodně vidět. Stydím se třeba za svůj hlas. Přijde mi, že mluvím opravdu divně a že jsem tím pádem pro někoho opravdu stereotypní buz*a. Mám trochu problém se sebepřijetím. Třeba fyzičku změnit můžu, ale nezměním svůj tvar hlavy. Mám hodně kulatou hlavu, takový přiblblý úsměv… Nevím. Nelíbím se sám sobě na žádné fotce.

Tak takhle vás tedy nevidím…

To jste milá, nicméně ve mně to bylo vždycky. Moje sebevědomí na škole hodně utrpělo. Budete se smát, ale i před gayi se někdy stydím říct, že jsem gay. To slovo mi vadí, protože se mi za něj tolikrát smáli, že mám problém o tom mluvit.

Rozumím. Posuneme se tedy raději dál: Ti dva, co se zasnoubili na těch horách – kdy mají svatbu?

V květnu. A ano, jdu tam já i bývalý přítel. A vůbec se netěším. Nechci ho vidět. Možná si tam i přivede svého nového. Já přemýšlím, koho tam vzít. Uvažuji, že se možná vymluvím na covid nebo nějakou střevní chřipku. (smích)

Doporučil byste ostatním, aby se pustili do zásnub právě třeba na Valentýna, Vánoce, jiné svátky?

Není to dobrý nápad. Má ho bohužel spousta lidí, a ti vás můžou zastínit. Navíc mi došlo, že pak najednou nemáte Valentýna a výročí zásnub zvlášť. Připravíte se o jeden sváteční den. Nedělejte to!

Zdroj: Anonymní respondent, redakce

Populární
články

Kush je příčinou nespočtu hospitalizací i úmrtí
TĚLO & MYSL

Nová droga známá jako kush dělá z lidí zombie. Je levná, dostupná a mnohé ji spojuje s kontroverzním HHC

Autor: Mirka Dobešová
Michal Novotný
AKTUALITY

„Chudák“ bílý heterosexuální muž Michal Novotný řekl svůj názor a dostal za to facku na sítích. Homofob přece není, když to sám říká

Autor: Martin Lyko
Měli by být generací, která je otevřená všemu, feminismus se ale mladým mužům nelíbí
LIDÉ

Feminismus přináší víc škody než užitku, tvrdí mladí muži. Být mužem je dle nich těžké. Progresivněji myslí i senioři, ukázal výzkum

Autor: Mirka Dobešová
Kolik designů dokážeš smíchat, tolikrát jsi člověkem
Trendy & Styl 2024

Jaké jsou letos trendy bytového designu? Porovnali jsme nabídku čtyř velkých hráčů na trhu!

Autor: Michal Černý
Pro Adélku zaběhl dokonce 770 km v rekordním čase 6 dní, 19 hodin a 15 minut
LIDÉ

Uběhl 770 kilometrů za 6 dní. Tomáš Štverák pochází z Beskyd, závodí ale v různých koutech světa

Autor: Rozálie Růžičková
Gayové jsou nároční, víc než fyzické aspekty jim ale vadí arogantní chování
LIDÉ

Nemůžete si najít chlapa? Začněte být hodní na servírky a zahoďte žiletku, říkají gayové. Svěřili se, co je na mužích nejvíc odpuzuje

Autor: Martin Lyko
Mokré sny jsou přirozenou součástí mužského života
TĚLO & MYSL

Proč mají muži mokré sny? Erotické snění ani absence ukojení nejsou podmínkou, říkají odborníci. Poluce ovšem není jen „výsadou“ mužů

Autor: Martin Lyko
„Vždycky byl v něčem jiný, jako by jeho vysílač byl obrácený na druhou stranu," říká o Mikym Luboš
LIDÉ

„Jako by fungoval na úplně jiných vlnách než já. Ukázal mi fotku kluka a já se začal smát,“ říká muž o coming outu svého kamaráda

Autor: Irena Piloušková
Jedli naši předci převážně maso?
TĚLO & MYSL

Maso (ne)dělá člověka: Paleo strava je blud, naši předci sice lovili, ale mnohem víc sbírali. V jejich jídelníčku převládaly rostliny

Autor: Mirka Dobešová
Wu wei je možná starý přes dva tisíce let, na jeho aktuálnosti to ale nic nezměnilo
TĚLO & MYSL

Jak dosáhnout úspěšného života vymysleli v Číně už před 2000 lety. Koncept „wu wei“ spočívá v nicnedělání

Autor: Martin Lyko

E-Shop