„Bylo to prostě příliš těžké,“ svěřila se představitelka trans role ze zvráceného seriálu od Netflixu. Důvod je ale jiný, než si myslíte
Straight friendly
Zdroj: Netflix / se svolením

„Bylo to prostě příliš těžké,“ svěřila se představitelka trans role ze zvráceného seriálu od Netflixu. Důvod je ale jiný, než si myslíte

Alice in Borderland je další asijský nářez od Netflixu, který staví na boji postav na život a na smrt, nebojí se být krvavě brutální a diváci ho milují. Kromě fantastické show nás ale zaujal i dobře zpracovanou transgender postavou Hikari Kuina. Co na ní milujeme a jaké bylo její ztvárnění pro herečku Ayu Asahina?
Martin Lyko Martin Lyko Autor
1. 2. 2023

Seriál Alice in Borderland se na Netflixu objevil už v roce 2020, mnoho diváků ho ale začalo sledovat až po tom, co svět zaplavil úspěch Hry na oliheň. Není se čemu divit, počiny toho mají hodně společného. Oba patří mezi to nejbrutálnější, nejkrvavější a nejzvrácenější, co můžete na streamovací platformě nalézt. Oba mají zápletku ve hře, kde prohra znamená smrt, a oba si libují ve filozofování nad otázkami života. Název seriálu není náhodný – je to aluze na knížku Alenka v říši divů.

Nebudeme vás zdržovat líčením celého příběhu, stejně by to byl spoiler, který nemá nikdo rád. Takhle téma a děj shrnuje Netflix: „Mladík posedlý videohrami a jeho dva kamarádi se ocitnou v alternativní verzi Tokia, kde se musí účastnit krutých her, aby přežili.“ Prostě násilné souboje, hlavolamy, hádanky, zlomyslnost, tajemní bossové, symbolika karet, šachů a tak dál. Ale taky sympaticky zpracované téma transgender identity.

<Path> Jednou týdně si pusťte Ordinaci či Ulici a brečte – podle lékařů to prospěje vaší psychice i vztahůmZdroj:

Transgender bez senzace

Mezi hlavními postavami je i Hikaru Kuina. Jedna z nejsilnějších a nejpřitažlivějších žen celého seriálu, kterou diváci milují. A taky trans člověk. Jedná se o paralelu s postavou housenky/motýla z původní Alenky. Hikaru se z nešťastného chlapečka vyvinula v hrdou a sebevědomou ženu, která se umí porvat nejen se životem, ale taky s protihráči.

Na tom, jak je trans identita postavy ukázaná ale oceňujeme nejvíc to, že to není hlavní téma. Nad tím, jak je Hikaru zpracovaná i v manga předloze, podle níž je seriál natočený, se rozplývají také lidé na internetu. „Je tam jedna postava, která je trans a je opravdu super. […] Je osvěžující vidět transženy, které jsou napsané dobře. To, že je trans, není pro její charakter nebo osobnost tak důležité a je to drsňačka,píše jeden fanoušek na Redditu.

Vlastně se o identitě Hikaru dozvídáme až retrospektivně na konci 1. série a tohle odhalení mnohé fanoušky šokovalo. Může za to fakt, že postava působí skutečně tradičně žensky, což je zřejmě dáno i tím, že Aya Asahina, která postavu ztvárnila, sama transgender není.

Role Hikaru byla náročná

Aya Asahina byla z role nadšená jak přiznala v rozhovoru pro aibnetflix na Instagramu. „Když jsem poprvé dostala nabídku, bylo už rozhodnuto, že hlavními postavami budou pan Tsuchiya Tao (Usagi) a pan Yamazaki Kento (Arisu), a bylo stanoveno i několik dalších postav. Když jsem nabídku dostala, byla jsem nadšená, a pokud jste seriál ještě neviděli, mám pro vás několik akčních scén, ze kterých jsem byla nadšená. Vždycky jsem si chtěla vyzkoušet akční scény, takže jsem se nemohla dočkat, až je budu moci natočit.“ Sama ale přiznává, že v ní postava Hikaru vzbuzovala obavy. „Když jsem nabídku dostala, byla jsem velmi šťastná a zároveň jsem se trochu obávala, protože jsem věděla, že Kuina bude těžká role.“

A měla pravdu. Takto odpověděla na otázku, zde při hraní cítila nějaký tlak: „Ano, samozřejmě! Protože to bylo zpočátku prostě příliš těžké! […] Musíte se podívat na ten seriál, abyste pochopili proč. Kdybych vám řekla, proč to bylo těžké, udělalo by to seriál méně zajímavým, takže doufám, že se na něj nejdřív podíváte. Bylo tam mnoho momentů, které byly obtížné kvůli gestům, způsobu mluvení atd.“ Hikaru se jí ale podařilo ztvárnit perfektně a my máme radost, že další populární seriál kvalitně reprezentuje trans lidi. 


(Citace herečky jsme přeložili podle anglického překladu, který udělal Ramin Nekouei)

Zdroj: Netflix, Metro.cz, Fictionhorizon, Instagram, Reddit, nekoueiramin.wordpress.com

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop