Sváteční bojová mise: přežít Vánoce s příbuznými „na zabití“. Osvojte si techniky, jak o svátcích nevypěnit a zvládnout rodinné sváry
Straight friendly
Zdroj: iStock

Sváteční bojová mise: přežít Vánoce s příbuznými „na zabití“. Osvojte si techniky, jak o svátcích nevypěnit a zvládnout rodinné sváry

Vánoční svátky jsou sice označovány za svátky klidu, pohody a rodinné pospolitosti, máloco však může být dále od pravdy. Zejména pokud člověk se svou rodinou již nežije a domů (třeba k rodičům či jiným blízkým příbuzným) se chystá právě jen na svátky, znamená to nezřídka solidní výzvu. Jak se s ní (se ctí a bez psychických šrámů) popasovat?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
21. 12. 2022

Ačkoliv na vánoční svátky se většinou lidé (alespoň trošku, tajně…) těší, různých stresorů je v tomto období nastraženo až nepříjemně mnoho. Jen málokomu se tak podaří zdolat pár dní ve společnosti rodičů, prarodičů, dětí, sestřenic, bratranců a všetečných tet a strýců v naprostém klidu a v příjemné pohodě. Není pak divu, že jediná radost, která se o Vánocích dostaví, je nezřídka ta, jež je spojena s odjezdem do vlastního domova (nebo s odjezdem ostatních do jejich domovů). Odborníci se ale zároveň shodují, že Vánoce jsou opravdu vyhroceným obdobím, které pro řadu lidí znamená narušení jejich komfortní zóny, což v důsledku vede k pocitům nepohody a stresu...

<Path> Get rid of snoring and sleep and breathe soundly with a simple duct tape trickZdroj: Helathline.com, Health.com, Artofmanliness.com, James Nestor

 „Není špatné cítit se nepříjemně, můžete na sobě pozorovat i různé fyzické znaky prožívaného stresu, jako je bušící srdce, zarudlý obličej apod. Když si je uvědomíte, můžete je přijmout a předcházet tomu, aby gradovaly,“ vysvětluje tak psycholožka Caitlin Magidson. Když už ale člověku přece jen „bouchnou saze“ (anebo má jen chuť zuřivě bušit hlavou do zdi), rozhodně se nejedná o žádné zásadní osobní selhání, ale celkem logické vyústění nestandardní situace. Jak ale svátky proplout ideálně bez pověstné „ztráty kytičky“ (a zuřivých hádek či minimálně troušení nepříjemných poznámek)?

Hranice!

Už zase se vás vaše matka ptá, kdy se konečně dočká vnoučat? Nebo babička vyzvídá, kdy bude svatba? Podobnými nepříjemnými otázkami jsou Vánoce nezřídka protkány – zejména pokud s příbuznými nejste přes rok v intenzivním kontaktu. Jak ale podobně laděnou konverzaci rychle utnout? Klíčové je podle Magidson nastavení hranic. Dojde-li na témata, která vám nesedí a jsou příliš osobní, jednoduše to jasně a slušně řekněte. I když v případě nejbližších bývá jasné určení hranic poměrně obtížné, dle odborníků je to nejlepší způsob, jak všem dotěrným dotazům učinit přítrž. Takže až se vás zase někdo bude zvědavě ptát, zda už žijete s partnerem/kou, plánujete sňatek/registraci nebo i děti, neobávejte se odvětit např. něco ve stylu, že si ceníte toho, že se vaši blízcí o vás zajímají, ale prozatím nejste připraveni tyto informace sdílet.

Hlavně klid!

Ačkoliv stanovení hranic může být funkčním nástrojem, jak (byť třeba dobře myšlené) „informační útoky“ odvrátit, někdy se toho může sejít jednoduše až příliš. I u sváteční tabule může někdo pronést něco, co vás jednoduše vytočí doběla… a na „hranice“ už nebude prostor. Nemá ale smysl hned odpovědět protiútokem a udělat scénu. Pokud k něčemu takovému dojde, další odbornice, Kelly Neupert, navrhuje v klidu z celé situace uniknout – a odejít. „Jděte třeba do koupelny a omyjte si obličej studenou vodou. Je to skvělý způsob, jak zpomalit srdeční frekvenci a získat čas na to, abyste mohli smysluplně odpovědět, namísto abyste se dopustili okamžité reakce,“ vysvětluje. Jelikož ale především ženy nemohou jen tak vběhnout do koupelny a celé se „osvěžit“ (tedy, minimálně pokud následně nechtějí vypadat jako Joker), nabízí se i jiná varianta – správné dýchání.

Jakmile tedy budete mít pocit, že už je toho na vás příliš, soustřeďte se výhradně na váš dech, zhluboka se nadechněte a pokuste se koncentrovat na přítomný okamžik. Díky tomu získáte nadhled a uklidníte se – ostatně, právě hluboké dýchání je i dle vědy tím nejjednodušším a nejrychlejším způsobem, jak se uklidnit. Případně lze přistoupit i ke starému známému „počítání do deseti“, což je skvělá prevence před tím říct něco, čeho byste následně litovali.

Zdroj: Giphy

Pokud byste ale k uklidnění chtěli kromě hlubokého dýchání či počítání použít i něco jiného – tekutého, rovnou na to zapomeňte. Ačkoliv pití alkoholu patří ke klasickým mechanismům zvládání stresu, naklopit do sebe lahev vaječného koňaku, hrnec punče či pár sklenic něčeho tvrdšího rozhodně není tím nejlepším způsobem, jak „sváteční rodinný stres“ překlenout. Naopak. Kvůli alkoholu se situace nakonec může ještě více vyhrotit. Takže pokud nezvládnete odklonit zájem vašich blízkých o vaše soukromí a ani jej nijak nerozdýcháte, spíše než k alkoholu zkuste utéct třeba na procházku.  

<Path> Grinch si letos může dát pohov, Vánoce místo něj zničí covid. Výhledy na (digitální) podobu svátků mnohé nepotěšíZdroj:

Nejste v tom sami!

I když setkání s rodinou u vánočního stromečku může znít jako „idylka“, v mnoha případech se tato každoroční akce proměňuje spíše v bojovou misi a test trpělivosti. Není tedy divu, že v dané souvislosti se nakonec mohou dostavit i vlastní výčitky. Vždyť je přece skvělé, že jste všichni pohromadě, zdraví a veselí – a vás přesto „žere“ zvědavost tetičky z pátého kolena či dotěrnost rodičů (a nutně se nemusí jednat jen o otázky osobního života). V tom případě si jako mantru opakujte, že prakticky všude je situace stejná – a nejen vaše rodina dokáže být čas od času „na zabití“. Přesto – bez ohledu na to, jak moc to doma bude o svátcích skřípat – pokuste se být nad věcí a vděční, že máte stále někoho, s kým o svátcích můžete být (a kdo chce být – navzdory všem třenicím – s vámi). A pak si klidně společně dejte i ten vaječňák.

Zdroj: bustle.com, stylist.co.uk, smh.com.au, psychologytoday.com, borrago.com, betterhealth.vic.gov.au

Populární
články

E-Shop