Klamou tělem, ale něco s nimi není v pořádku. Tušíte, jak ve svém okolí poznat psychopata?
V první řadě je třeba říci, že i když si pod slovem psychopat pravděpodobně představíte padoucha z hollywoodského filmu či třeba sériového vraha, taková představa není zcela přesná. Mnoho z nich zvládne žít životy, které jsou oproti filmům klidné a nenápadné. „Hlavním znakem, podle kterého poznáte psychopata, je, že se vůbec nestará o potřeby a pocity ostatních,“ říká dr. Edward Poa z Menninger Clinic.
Ať už se také poruše osobnosti říká psychopatie či sociopatie, jedná se stále o jednu a tu samou poruchu s odborným názvem antisociální osobnostní porucha. Lidé, kteří touto poruchou trpí, často nevědí, že jsou jí postiženi, a i když ano, leckdy o léčbu nestojí. Náprava sociopata bohužel většinou patří do hollywoodských scénářů, a pokud si člověk s touto diagnózou zajde za lékařem, tak většinou jen kvůli některé z vedlejších obtíží, které onemocnění provázejí, jako jsou alkoholismus nebo deprese.
Člověk s antisociální poruchou osobnosti se podle lékařských definic pozná dle následujících znaků: Nejenže sociopat ignoruje a neuznává normy společnosti, často se chová vysloveně zločinně a mívá i potíže se zákonem. Jedná se také o notorické lháře, kteří podvádějí ostatní kvůli svému osobnímu prospěchu i potěšení. Nezřídka se jedná o osoby arogantní, agresivní a impulzivní, sociopati rádi řeší vše pěstmi. Neřeší přitom žádné ohledy, ať už na ostatní, nebo na své vlastní bezpečí, celkově se také jedná o lidi, kteří žijí jen přítomností a plánování do budoucnosti je vůbec nezajímá. Málokdy trpí výčitkami a nejsou schopní se nic naučit z předchozích zkušeností, zejména pak z těch negativních. Často jsou také agresory či zneuživateli v dlouhodobých vztazích. V neposlední řadě pak má psychopat často problémy udržet si stabilní zaměstnání a hospodařit s financemi.
„Problém s diagnózou antisociální poruchy tkví v tom, že lékaři dnes mají jen bodový seznam jejích projevů. Zjistit její příčinu je ale komplikované, na jejím vzniku se podílí mnoho různých faktorů,“ shrnuje Holly Crisp-Han, profesorka z lékařské fakulty v Houstonu. Onemocnění může vznikat výchovou, vlivem společnosti, ale i jako vedlejší projev některého dalšího onemocnění, jako je bipolární porucha či schizofrenie. Diagnostikovat sociopatii je také možné jen u osob starších osmnácti let.