Monogamie rozhodně není "normální" ani přirozená. Lidé si ji prostě vymysleli. Kdy a proč?
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Monogamie rozhodně není "normální" ani přirozená. Lidé si ji prostě vymysleli. Kdy a proč?

I když monogamní vztahy považujeme za běžný standard a někteří mají pocit, že tzv. tradiční rodina tu byla od nepaměti, opak je pravdou.
Henry Tooman Henry Tooman Autor
7. 6. 2023

Normativní monogamie?

V západní společnosti jsou monogamní vztahy stále normou. Každá správná love story končí svatbou a slibem věrnosti až do konce života. I tak často slyšíme, že monogamie je vlastně nesmysl a pro lidi, zvlášť muže, je dokonce nepřirozená.

Monogamii si automaticky spojujeme s manželstvím. A ačkoliv koncept manželství je perspektivou dějin lidstva docela moderní a nový, dlouho to byl především způsob, jak rozšířit rodinný majetek a vliv. Ačkoliv polygamní vztahy jsou dnes napříč světem skutečně málo časté, i v západním světě jsou jiné druhy vztahů než ty monogamní čím dál více populární.

Zajímavé je např. chování jednoho venezuelského kmenu. Když je tamní žena těhotná, jako otec dítěte je brán každý muž, který s ženou v průběhu těhotenství spí. Díky tomu je dítěti zajištěno živobytí a zvyšuje se jeho šance na dožití se dospělosti.

Proč a kdy tedy monogamie vůbec vznikla?

<Path> „Po úřadě se rozneslo, že jsem teplouš, pak mě vyhodili.“ Cyklus ČT skrze osobní výpovědi ukazuje, jak se žilo českým lesbám a gayům před rokem 1989Zdroj:

Teorie o vzniku monogamie

Jedna teorie tvrdí, že monogamie vznikla, aby se eliminovalo riziko sexuálně přenosných chorob. V minulosti se s počtem lidí zvyšoval i výskyt těchto nemocí. A některé z nich způsobují neplodnost, což byl samozřejmě obrovský problém. Věrnost ovšem riziko nakažení zásadně snížila.

Tipy redakce

Další teorie tvrdí, že monogamii si vymysleli muži, aby zajistili přežití potomků v krutém světě plném násilí. Pokud by se žena zamilovala do nového partnera, je možné, že by svým potomkům, které má z dřívějška, nevěnovala tolik pozornosti. Muži jsou tedy v podstatě nuceni udržovat dlouhodobé vztahy s matkou svých dětí, aby svým genům zajistili přežití.

<Path> JAKUB BLOG: Život po třicítce teprve začíná. Jak si jej naplno užít a těšit se i na čtyřicátiny?Zdroj: JS

Manželství z lásky vedlo k rapidnímu nárůstu rozvodů

A manželství? Dlouho převládalo přesvědčení, že láska do manželství nepatří a je dobré hledat ji mimo rodinný krb. Až éra osvícenské filozofie a humanismu zapříčinila, že manželství z lásky začalo být akceptováno.

Průmyslová revoluce tak udělala v zavedených pořádcích pořádný guláš. Ekonomika i společenské normy se výrazně změnily – sňatek začal být více o lásce a méně o penězích. Zajímavé je, že svazky z lásky zapříčinily do té doby nevídaný počet rozvodů.

Dnes jsme v rozvodech rekordmani. Co za to může? Kolem rozvodu především vymizela aura naprosté nepřijatelnosti. Vyšší životní úroveň navíc umožňuje ženám odejít z nešťastného manželství, aniž by se tím odsoudily k životu v bídě.

Mají monogamní vztahy šanci?

Je dokázáno, že z dětí vychovaných jen jedním rodičem vyrůstají naprosto funkční jedinci. Počet polyamorických či jinak nemonogamních vztahů navíc stále roste. Znamená to snad, že byste měli své monogamní vztahy okamžitě ukončit, protože vlastně nedávají smysl?

Psycholog Christopher Ryan tvrdí, že monogamie je jako vegetariánství – nelze tvrdit, zda je to dobře, či špatně, je to zkrátka životní volba. A pokud se někdo rozhodne být vegetarián, neznamená to přece, že by mu přestala vonět slanina!

Pokud vám monogamie vyhovuje, mějte monogamní vztah. Klíčem k úspěchu takového vztahu je především otevřenost a efektivní komunikace. Pokud svého partnera milujete a jste k němu upřímní, není se čeho bát.

Zdroj: theinternationalangle.com, edubirdie.com, edition.cnn.com, huffpost.com, yourdivorcequestions.org, everydayhealth.com, smh.com.au, pewresearch.org

Populární
články

E-Shop