Monogamie rozhodně není "normální" ani přirozená. Lidé si ji prostě vymysleli. Kdy a proč?
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Monogamie rozhodně není "normální" ani přirozená. Lidé si ji prostě vymysleli. Kdy a proč?

I když monogamní vztahy považujeme za běžný standard a někteří mají pocit, že tzv. tradiční rodina tu byla od nepaměti, opak je pravdou.
Henry Tooman Henry Tooman Autor
7. 6. 2023

Normativní monogamie?

V západní společnosti jsou monogamní vztahy stále normou. Každá správná love story končí svatbou a slibem věrnosti až do konce života. I tak často slyšíme, že monogamie je vlastně nesmysl a pro lidi, zvlášť muže, je dokonce nepřirozená.

Monogamii si automaticky spojujeme s manželstvím. A ačkoliv koncept manželství je perspektivou dějin lidstva docela moderní a nový, dlouho to byl především způsob, jak rozšířit rodinný majetek a vliv. Ačkoliv polygamní vztahy jsou dnes napříč světem skutečně málo časté, i v západním světě jsou jiné druhy vztahů než ty monogamní čím dál více populární.

Zajímavé je např. chování jednoho venezuelského kmenu. Když je tamní žena těhotná, jako otec dítěte je brán každý muž, který s ženou v průběhu těhotenství spí. Díky tomu je dítěti zajištěno živobytí a zvyšuje se jeho šance na dožití se dospělosti.

Proč a kdy tedy monogamie vůbec vznikla?

<Path> „Hlad po sexu“ není lidem vlastní. Mladí lidé po něm netouží a užívají si jej mnohem méně než jejich rodičeZdroj:

Teorie o vzniku monogamie

Jedna teorie tvrdí, že monogamie vznikla, aby se eliminovalo riziko sexuálně přenosných chorob. V minulosti se s počtem lidí zvyšoval i výskyt těchto nemocí. A některé z nich způsobují neplodnost, což byl samozřejmě obrovský problém. Věrnost ovšem riziko nakažení zásadně snížila.

Tipy redakce

Další teorie tvrdí, že monogamii si vymysleli muži, aby zajistili přežití potomků v krutém světě plném násilí. Pokud by se žena zamilovala do nového partnera, je možné, že by svým potomkům, které má z dřívějška, nevěnovala tolik pozornosti. Muži jsou tedy v podstatě nuceni udržovat dlouhodobé vztahy s matkou svých dětí, aby svým genům zajistili přežití.

<Path> Toužíte po životě na zámku? Váš sen se může stát skutečností, aniž byste opustili Prahu. Bytový komplex s dotykem historie najdete v JinonicíchZdroj: CREDITAS Real Estate

Manželství z lásky vedlo k rapidnímu nárůstu rozvodů

A manželství? Dlouho převládalo přesvědčení, že láska do manželství nepatří a je dobré hledat ji mimo rodinný krb. Až éra osvícenské filozofie a humanismu zapříčinila, že manželství z lásky začalo být akceptováno.

Průmyslová revoluce tak udělala v zavedených pořádcích pořádný guláš. Ekonomika i společenské normy se výrazně změnily – sňatek začal být více o lásce a méně o penězích. Zajímavé je, že svazky z lásky zapříčinily do té doby nevídaný počet rozvodů.

Dnes jsme v rozvodech rekordmani. Co za to může? Kolem rozvodu především vymizela aura naprosté nepřijatelnosti. Vyšší životní úroveň navíc umožňuje ženám odejít z nešťastného manželství, aniž by se tím odsoudily k životu v bídě.

Mají monogamní vztahy šanci?

Je dokázáno, že z dětí vychovaných jen jedním rodičem vyrůstají naprosto funkční jedinci. Počet polyamorických či jinak nemonogamních vztahů navíc stále roste. Znamená to snad, že byste měli své monogamní vztahy okamžitě ukončit, protože vlastně nedávají smysl?

Psycholog Christopher Ryan tvrdí, že monogamie je jako vegetariánství – nelze tvrdit, zda je to dobře, či špatně, je to zkrátka životní volba. A pokud se někdo rozhodne být vegetarián, neznamená to přece, že by mu přestala vonět slanina!

Pokud vám monogamie vyhovuje, mějte monogamní vztah. Klíčem k úspěchu takového vztahu je především otevřenost a efektivní komunikace. Pokud svého partnera milujete a jste k němu upřímní, není se čeho bát.

Zdroj: theinternationalangle.com, edubirdie.com, edition.cnn.com, huffpost.com, yourdivorcequestions.org, everydayhealth.com, smh.com.au, pewresearch.org

Populární
články

Sprcha ráno, nebo večer? To je otázka...
TĚLO & MYSL

Sprcha ráno, nebo večer? Odborníci bádali nad tím, co je správně. Jejich zjištění asi nikoho moc nepotěší

Autor: Mirka Dobešová
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Dokážete bez opory vstát?
TĚLO & MYSL

Zvednete se ze země bez pomoci rukou? Udržíte rovnováhu? Otestujte svou kondici a zjistěte, zda stárnete zdravě

Autor: Redakce
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Nebinarita představuje výzvu jak pro jednotlivce, kteří se s ní identifikují, tak pro zdravotnický systém, který musí najít způsoby, jak jim poskytovat vhodnou péči.
AKTUALITY

„Na nebinaritu nevěřím a vlastně jí ani nerozumím,“ říká přední česká sexuoložka, která se specializuje na trans pacienty

Autor: Michal Černý
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Erektilní dysfunkce trápí řadu mužů
HOT!

Jak souvisí oprava pneumatik s poruchami erekce? Seznamte se s překvapivým vynálezcem pumpy na penis, automechanikem Osbonem

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce

E-Shop