Monogamie rozhodně není "normální" ani přirozená. Lidé si ji prostě vymysleli. Kdy a proč?
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Monogamie rozhodně není "normální" ani přirozená. Lidé si ji prostě vymysleli. Kdy a proč?

I když monogamní vztahy považujeme za běžný standard a někteří mají pocit, že tzv. tradiční rodina tu byla od nepaměti, opak je pravdou.
Henry Tooman Henry Tooman Autor
7. 6. 2023

Normativní monogamie?

V západní společnosti jsou monogamní vztahy stále normou. Každá správná love story končí svatbou a slibem věrnosti až do konce života. I tak často slyšíme, že monogamie je vlastně nesmysl a pro lidi, zvlášť muže, je dokonce nepřirozená.

Monogamii si automaticky spojujeme s manželstvím. A ačkoliv koncept manželství je perspektivou dějin lidstva docela moderní a nový, dlouho to byl především způsob, jak rozšířit rodinný majetek a vliv. Ačkoliv polygamní vztahy jsou dnes napříč světem skutečně málo časté, i v západním světě jsou jiné druhy vztahů než ty monogamní čím dál více populární.

Zajímavé je např. chování jednoho venezuelského kmenu. Když je tamní žena těhotná, jako otec dítěte je brán každý muž, který s ženou v průběhu těhotenství spí. Díky tomu je dítěti zajištěno živobytí a zvyšuje se jeho šance na dožití se dospělosti.

Proč a kdy tedy monogamie vůbec vznikla?

<Path> 10 mýtů o gayích, které stále přetrvávajíZdroj:

Teorie o vzniku monogamie

Jedna teorie tvrdí, že monogamie vznikla, aby se eliminovalo riziko sexuálně přenosných chorob. V minulosti se s počtem lidí zvyšoval i výskyt těchto nemocí. A některé z nich způsobují neplodnost, což byl samozřejmě obrovský problém. Věrnost ovšem riziko nakažení zásadně snížila.

Tipy redakce

Další teorie tvrdí, že monogamii si vymysleli muži, aby zajistili přežití potomků v krutém světě plném násilí. Pokud by se žena zamilovala do nového partnera, je možné, že by svým potomkům, které má z dřívějška, nevěnovala tolik pozornosti. Muži jsou tedy v podstatě nuceni udržovat dlouhodobé vztahy s matkou svých dětí, aby svým genům zajistili přežití.

<Path> Otevřený vztah v gay komunitě: Prokletí, nebo důvod k závisti?Zdroj: GAY THERAPY CENTER, BOX TURTLE BULLETIN, THE COUPLES STUDY, CULTURE ATLAS, LUI, RUNNING PRESS

Manželství z lásky vedlo k rapidnímu nárůstu rozvodů

A manželství? Dlouho převládalo přesvědčení, že láska do manželství nepatří a je dobré hledat ji mimo rodinný krb. Až éra osvícenské filozofie a humanismu zapříčinila, že manželství z lásky začalo být akceptováno.

Průmyslová revoluce tak udělala v zavedených pořádcích pořádný guláš. Ekonomika i společenské normy se výrazně změnily – sňatek začal být více o lásce a méně o penězích. Zajímavé je, že svazky z lásky zapříčinily do té doby nevídaný počet rozvodů.

Dnes jsme v rozvodech rekordmani. Co za to může? Kolem rozvodu především vymizela aura naprosté nepřijatelnosti. Vyšší životní úroveň navíc umožňuje ženám odejít z nešťastného manželství, aniž by se tím odsoudily k životu v bídě.

Mají monogamní vztahy šanci?

Je dokázáno, že z dětí vychovaných jen jedním rodičem vyrůstají naprosto funkční jedinci. Počet polyamorických či jinak nemonogamních vztahů navíc stále roste. Znamená to snad, že byste měli své monogamní vztahy okamžitě ukončit, protože vlastně nedávají smysl?

Psycholog Christopher Ryan tvrdí, že monogamie je jako vegetariánství – nelze tvrdit, zda je to dobře, či špatně, je to zkrátka životní volba. A pokud se někdo rozhodne být vegetarián, neznamená to přece, že by mu přestala vonět slanina!

Pokud vám monogamie vyhovuje, mějte monogamní vztah. Klíčem k úspěchu takového vztahu je především otevřenost a efektivní komunikace. Pokud svého partnera milujete a jste k němu upřímní, není se čeho bát.

Zdroj: theinternationalangle.com, edubirdie.com, edition.cnn.com, huffpost.com, yourdivorcequestions.org, everydayhealth.com, smh.com.au, pewresearch.org

Populární
články

Volně k použití kdykoliv a kdekoliv?
HOT!

„Volně k použití“ aneb nový sex-trend s prvky fetiše. Prý je vzrušující, ovšem balancuje na hraně znásilnění

Autor: Mirka Dobešová
Převlékání mužů za ženy bylo v Londýně 18. století docela běžné
LIDÉ

Princezna Serafína nepatřila do královské rodiny, jako drag queen se ale vepsala do historie. Jaká byla britská gay kultura 18. století?

Autor: Mirka Dobešová
Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt
TĚLO & MYSL

Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt

Autor: Irena Piloušková
Mnoho z těch, kdo jsou donuceni podstoupit nelidské praktiky v ruských „nápravných“ centrech, nedokáže o svých zážitkých promluvit
AKTUALITY

„Nutili mě vykastrovat prase“, popisuje trans žena praktiky, kterým musela čelit během tzv. konverzní terapie v ruském „nápravném“ zařízení

Autor: Martin Lyko
Petr Kavrentzis vedle svého nápadu
LIDÉ

„Projekt vznikal ‚odspodu‘, od zaměstnanců. Pro finance jsme sahali do rezerv,“ prozrazuje o výrobě duhového auta Enyaq Respectline autor nápadu ze Škoda Auto

Autor: Martin Lyko
Panoramatický vlak Bernina Express u ledovce Morteratsch. © Rhätische Bahn
Travel Trends 2023

Váháte, kam na pozdní letní dovolenou? Zde je několik důvodů, proč byste měli jet do Švýcarska

Autor: Michal Černý
HIV+ diagnóza nemusí být překážkou pro zplození potomka "tradiční" cestou – ilustrační foto
LIDÉ

HIV pozitivní tatínek Jonáš (35): „Byli jsme překvapení, že můžeme mít normálně děti,“ přiznává. Nečekaná diagnóza mu v životě pomohla

Autor: Martin Lyko
Se surogátní matkou Chelsea to bylo pro Lukáše a Jakuba perfektní spojení, které si od začátku sedlo
LIDÉ

Dva tátové Jakub a Lukáš: Naše rodina je sice netradiční, pro nás je ale normální. Pro naše děti uděláme první poslední

Autor: Irena Piloušková
Jan Gemrot má za sebou i spoustu charitativních aukcí. Nejraději má ale kolaboraci s Janem Černým, která vznikla za účelem podpory dětí postižených autismem
LIDÉ

Jan Gemrot: Malování je velmi osamělá činnost. Považuji to za formu meditace či modlitby

Autor: Rozálie Růžičková
Asexuálové skutečně nejsou emočně plošší
HOT!

Co jste nevěděli o asexuálech a báli jste se zeptat: Mohou prožít pocit, že je někdo přitahuje? Masturbují? A jaké mýty kolují?

Autor: Irena Piloušková

E-Shop