
Řada lidí netuší, jak poskytnout první pomoc - i kvůli mnoha mýtům, které se záchrany života týkají. Jak je to s dýcháním z úst do úst?
Když poskytnutí první pomoci není samozřejmostí
Dojde-li na záchranu lidského života, mnozí z nás mají jen velmi matnou představu, jak se v krizové situaci zachovat. Ačkoliv mnohdy i maličkosti mohou být otázkou života a smrti, rozhodně nelze zcela přesvědčivě tvrdit, že by většina populace byla schopna poskytnout odpovídající první pomoc. A tak není divu, že ročně umírají statisíce lidí jen proto, že se ve chvíli, kdy to potřebovali, v jejich okolí nenašel nikdo schopný poskytnout jim první pomoc. Na vině vedle neznalosti přitom mohou být i mýty, které se poskytování první pomoci týkají.
1. Masáž srdce člověka, který ji nepotřebuje, může způsobit více škody než užitku
Pokud u někoho dojde k srdeční zástavě, naprosto zásadním faktorem, který ovlivní přežití, je to, zda někdo ještě před příjezdem záchranné služby provede kardiopulmonální resuscitaci (CPR), tedy masáž srdce (příp. ještě dýchání z úst do úst). Na kurzech první pomoci se účastníci učí sledovat pohyby hrudníku a také dech. Pokud ale neexistují žádné známky toho, že člověk dýchá, bez prodlení by měla být provedena právě CPR a zavolána rychlá odborná pomoc. Záchranáři pak radí, že v oživování je třeba neustávat až do chvíle, dokud není prokazatelné, že člověk dýchá.
I přesto, že CPR skutečně může zachránit život, mnozí se ji bojí provést. Právě proto byly také v Jokohamě sledovány případy osob, které byly po kolapsu oživovány – celkově se jednalo o 910 pacientů, z nichž pouze 26 utrpělo skutečně srdeční zástavu. A v těchto 26 případech oživování byly jen třem pacientům resuscitací způsobeny menší komplikace (např. zlomenina žeber). Závěrem tedy je, že poskytnutí první pomoci není nic, čeho bychom se měli bát – naopak její neposkytnutí může mít fatální důsledky.
2. Aby bylo oživování efektivní, je třeba střídat masáž srdce s umělým dýcháním
Konkrétně k tomuto zažitému postupu se přístup v posledním desetiletí významně změnil. Klasická CPR pracovala s 15 rychlými kompresemi následovanými dvěma vdechnutími do úst pacienta. Pak bylo zjištěno, že podobný efekt měla dvě vdechnutí i po třiceti stlačeních, což se stalo standardem.
Ovšem následně se objevily studie poukazující na to, že míra přežití stoupá o celých 22 %, je-li prováděna pouze masáž srdce bez umělého dýchání. Díky tomu, že v rámci masáže srdce nevznikají žádné pauzy, dochází k pravidelnějšímu udržení proudění krve do mozku.
Proto nyní platí, že naprosto klíčovou je jen a pouze masáž srdce. Ačkoliv však odpadá problematické dýchání z úst do úst, kterého se mnozí obávají, podle výzkumů se nejedná o jediný problém. Jak naznačila již zmiňovaná studie, existují také obavy z doteků ženského hrudníku, i proto tak mají ženy o 6 % nižší šanci na oživení od náhodných přítomných/kolemjdoucích než muži.
Kombinace masáže srdce a umělého dýchání pak má smysl zejména v případě dětí a tehdy, řeší-li se utonutí.
3. Pokud si nejste jisti, že se srdce zastavilo, nepoužívejte defibrilátor
Defibrilátory jsou obvykle dostupné na veřejných místech (informace o jejich umístění najdete zde) – ve veřejných institucích, v nákupních centrech, v dopravních uzlech. Defibrilátor pak skutečně může zachránit život. Tedy, je-li použit. Nezřídka se totiž lidé obávají, že by jeho použitím mohli spíše uškodit. Defibrilátory jsou ale vytvořeny tak, že přesně rozpoznají, co kolabující člověk potřebuje – a pokud to nejsou šoky, defibrilátor je jednoduše nevydá.
Míra šancí na přežití se přitom právě při užití defibrilátoru až zdvojnásobuje ve srovnání s klasickou (ruční) masáží srdce. Výzkum z roku 2017 pak poukázal na fakt, že většina občanů vůbec neví, kde na veřejných místech defibrilátory hledat, o jejich užití ani nemluvě (na video, jak postupovat, se můžete podívat níže).
Bonusový mýtus: Když vám teče krev z nosu, zakloňte hlavu
Rada stará jako lidstvo samo bohužel není zrovna ideální. Zaklonění hlavy totiž může vést k tomu, že krev stéká do žaludku. Nejlepším způsobem, jak krvácení zastavit, je přitlačit na měkkou část nosu a zůstat několik minut v předklonu. Pokud se krvácení nezastaví do půl hodiny, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc.