Řada lidí netuší, jak poskytnout první pomoc - i kvůli mnoha mýtům, které se záchrany života týkají. Jak je to s dýcháním z úst do úst?
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Řada lidí netuší, jak poskytnout první pomoc - i kvůli mnoha mýtům, které se záchrany života týkají. Jak je to s dýcháním z úst do úst?

I když se to může zdát samozřejmé, pomoci člověku, který zrovna pomoc potřebuje, není úplně automatické. Zejména pokud se jedná o pomoc první. S ní totiž většina lidí nejenže nemá zkušenosti, ale také se jejího poskytnutí z různých důvodů obává...
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
14. 6. 2023

Když poskytnutí první pomoci není samozřejmostí

Dojde-li na záchranu lidského života, mnozí z nás mají jen velmi matnou představu, jak se v krizové situaci zachovat. Ačkoliv mnohdy i maličkosti mohou být otázkou života a smrti, rozhodně nelze zcela přesvědčivě tvrdit, že by většina populace byla schopna poskytnout odpovídající první pomoc. A tak není divu, že ročně umírají statisíce lidí jen proto, že se ve chvíli, kdy to potřebovali, v jejich okolí nenašel nikdo schopný poskytnout jim první pomoc. Na vině vedle neznalosti přitom mohou být i mýty, které se poskytování první pomoci týkají.

1.  Masáž srdce člověka, který ji nepotřebuje, může způsobit více škody než užitku

Pokud u někoho dojde k srdeční zástavě, naprosto zásadním faktorem, který ovlivní přežití, je to, zda někdo ještě před příjezdem záchranné služby provede kardiopulmonální resuscitaci (CPR), tedy masáž srdce (příp. ještě dýchání z úst do úst). Na kurzech první pomoci se účastníci učí sledovat pohyby hrudníku a také dech. Pokud ale neexistují žádné známky toho, že člověk dýchá, bez prodlení by měla být provedena právě CPR a zavolána rychlá odborná pomoc. Záchranáři pak radí, že v oživování je třeba neustávat až do chvíle, dokud není prokazatelné, že člověk dýchá.

Tipy redakce

I přesto, že CPR skutečně může zachránit život, mnozí se ji bojí provést. Právě proto byly také v Jokohamě sledovány případy osob, které byly po kolapsu oživovány – celkově se jednalo o 910 pacientů, z nichž pouze 26 utrpělo skutečně srdeční zástavu. A v těchto 26 případech oživování byly jen třem pacientům resuscitací způsobeny menší komplikace (např. zlomenina žeber). Závěrem tedy je, že poskytnutí první pomoci není nic, čeho bychom se měli bát – naopak její neposkytnutí může mít fatální důsledky.

<Path> Až polovinu Čechů trápí kloubní problémy. Jak jim předcházet?Zdroj: Naturamed

2.  Aby bylo oživování efektivní, je třeba střídat masáž srdce s umělým dýcháním

Konkrétně k tomuto zažitému postupu se přístup v posledním desetiletí významně změnil. Klasická CPR pracovala s 15 rychlými kompresemi následovanými dvěma vdechnutími do úst pacienta. Pak bylo zjištěno, že podobný efekt měla dvě vdechnutí i po třiceti stlačeních, což se stalo standardem.

Ovšem následně se objevily studie poukazující na to, že míra přežití stoupá o celých 22 %, je-li prováděna pouze masáž srdce bez umělého dýchání. Díky tomu, že v rámci masáže srdce nevznikají žádné pauzy, dochází k pravidelnějšímu udržení proudění krve do mozku.

Proto nyní platí, že naprosto klíčovou je jen a pouze masáž srdce. Ačkoliv však odpadá problematické dýchání z úst do úst, kterého se mnozí obávají, podle výzkumů se nejedná o jediný problém. Jak naznačila již zmiňovaná studie, existují také obavy z doteků ženského hrudníku, i proto tak mají ženy o 6 % nižší šanci na oživení od náhodných přítomných/kolemjdoucích než muži.

Kombinace masáže srdce a umělého dýchání pak má smysl zejména v případě dětí a tehdy, řeší-li se utonutí.

3.  Pokud si nejste jisti, že se srdce zastavilo, nepoužívejte defibrilátor

Defibrilátory jsou obvykle dostupné na veřejných místech (informace o jejich umístění najdete zde) – ve veřejných institucích, v nákupních centrech, v dopravních uzlech. Defibrilátor pak skutečně může zachránit život. Tedy, je-li použit. Nezřídka se totiž lidé obávají, že by jeho použitím mohli spíše uškodit. Defibrilátory jsou ale vytvořeny tak, že přesně rozpoznají, co kolabující člověk potřebuje – a pokud to nejsou šoky, defibrilátor je jednoduše nevydá.

Míra šancí na přežití se přitom právě při užití defibrilátoru až zdvojnásobuje ve srovnání s klasickou (ruční) masáží srdce. Výzkum z roku 2017 pak poukázal na fakt, že většina občanů vůbec neví, kde na veřejných místech defibrilátory hledat, o jejich užití ani nemluvě (na video, jak postupovat, se můžete podívat níže). 

Bonusový mýtus: Když vám teče krev z nosu, zakloňte hlavu

Rada stará jako lidstvo samo bohužel není zrovna ideální. Zaklonění hlavy totiž může vést k tomu, že krev stéká do žaludku. Nejlepším způsobem, jak krvácení zastavit, je přitlačit na měkkou část nosu a zůstat několik minut v předklonu. Pokud se krvácení nezastaví do půl hodiny, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc.

Zdroj: firstaidforfree.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, procpr.org, bassmedicalgroup.com, bbc.co.uk, zachrankaapp.cz

Populární
články

Podle učitelky žákovské kolektivy odlišnosti zvládají zpracovat
LIDÉ

„Místo výuky dětí o homosexualitě a trans lidech je učme o sexu,“ vyzývá učitelka a přidává i překvapivé zkušenosti s trans žáky

Autor: Mirka Dobešová
Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Vyčerpání, neschopnost čehokoliv, kompletní závislost na pomoci druhých, i tak mohou vypadat projevy long covidu
LIDÉ

„Vyčerpá mě mluvení i cesta na toaletu. Byl jsem akční chlap, teď potřebuju péči jako malé dítě,“ popisuje Jan. A doufá v zázrak

Autor: Mirka Dobešová
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Příprava koktejlu Geranium
TRENDY

„Opičí bar“ v centru Prahy slibuje nejen skvělý gin, ale i koktejly, které osloví každého – včetně abstinentů a veganů

Autor: Mirka Dobešová
Batoh z řady Thule Subterra 2 je stylový a praktický
LUXURY TRAVEL

Nejlepší parťáci na cesty? Jeden je malý, skladný a má čtyři kolečka a druhý se vám „usadí“ na zádech, aniž byste si všimli

Autor: Mirka Dobešová
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
"Islám pro Evropu není nebezpečený, jeho stoupenci zde volí pro-demokratické strany," tvrdí Šoth
AKTUALITY

„Muslimové žijící v Evropě mohou mít problém s LGBT+ lidmi, přesto ve většině volí sociálně demokratické strany prosazující rovnost mezi všemi občany,“ tvrdí evropský gay diplomat

Autor: Jakub Starý
Jaký je rozdíl mezi gayem, buzerantem a buznou? Někteří v tom mají zcela „jasno“
OČIMA HETERÁKA

„Jsou gayové, buzny a buzeranti. A ty buzny, to jsou ti v plavkách,“ vysvětluje gay influencer Martin Hranáč

Autor: Michal Černý

E-Shop