Řada lidí netuší, jak poskytnout první pomoc - i kvůli mnoha mýtům, které se záchrany života týkají. Jak je to s dýcháním z úst do úst?
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Řada lidí netuší, jak poskytnout první pomoc - i kvůli mnoha mýtům, které se záchrany života týkají. Jak je to s dýcháním z úst do úst?

I když se to může zdát samozřejmé, pomoci člověku, který zrovna pomoc potřebuje, není úplně automatické. Zejména pokud se jedná o pomoc první. S ní totiž většina lidí nejenže nemá zkušenosti, ale také se jejího poskytnutí z různých důvodů obává...
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
14. 6. 2023

Když poskytnutí první pomoci není samozřejmostí

Dojde-li na záchranu lidského života, mnozí z nás mají jen velmi matnou představu, jak se v krizové situaci zachovat. Ačkoliv mnohdy i maličkosti mohou být otázkou života a smrti, rozhodně nelze zcela přesvědčivě tvrdit, že by většina populace byla schopna poskytnout odpovídající první pomoc. A tak není divu, že ročně umírají statisíce lidí jen proto, že se ve chvíli, kdy to potřebovali, v jejich okolí nenašel nikdo schopný poskytnout jim první pomoc. Na vině vedle neznalosti přitom mohou být i mýty, které se poskytování první pomoci týkají.

1.  Masáž srdce člověka, který ji nepotřebuje, může způsobit více škody než užitku

Pokud u někoho dojde k srdeční zástavě, naprosto zásadním faktorem, který ovlivní přežití, je to, zda někdo ještě před příjezdem záchranné služby provede kardiopulmonální resuscitaci (CPR), tedy masáž srdce (příp. ještě dýchání z úst do úst). Na kurzech první pomoci se účastníci učí sledovat pohyby hrudníku a také dech. Pokud ale neexistují žádné známky toho, že člověk dýchá, bez prodlení by měla být provedena právě CPR a zavolána rychlá odborná pomoc. Záchranáři pak radí, že v oživování je třeba neustávat až do chvíle, dokud není prokazatelné, že člověk dýchá.

Tipy redakce

I přesto, že CPR skutečně může zachránit život, mnozí se ji bojí provést. Právě proto byly také v Jokohamě sledovány případy osob, které byly po kolapsu oživovány – celkově se jednalo o 910 pacientů, z nichž pouze 26 utrpělo skutečně srdeční zástavu. A v těchto 26 případech oživování byly jen třem pacientům resuscitací způsobeny menší komplikace (např. zlomenina žeber). Závěrem tedy je, že poskytnutí první pomoci není nic, čeho bychom se měli bát – naopak její neposkytnutí může mít fatální důsledky.

<Path> Češi? Ti negativně bojují i proti nepříteli, který neexistuje. „Máme to prostě v sobě,“ říká sportovkyněZdroj: Tereza Meravá, Česká asociace paraplegiků - CZEPA, z.s.

2.  Aby bylo oživování efektivní, je třeba střídat masáž srdce s umělým dýcháním

Konkrétně k tomuto zažitému postupu se přístup v posledním desetiletí významně změnil. Klasická CPR pracovala s 15 rychlými kompresemi následovanými dvěma vdechnutími do úst pacienta. Pak bylo zjištěno, že podobný efekt měla dvě vdechnutí i po třiceti stlačeních, což se stalo standardem.

Ovšem následně se objevily studie poukazující na to, že míra přežití stoupá o celých 22 %, je-li prováděna pouze masáž srdce bez umělého dýchání. Díky tomu, že v rámci masáže srdce nevznikají žádné pauzy, dochází k pravidelnějšímu udržení proudění krve do mozku.

Proto nyní platí, že naprosto klíčovou je jen a pouze masáž srdce. Ačkoliv však odpadá problematické dýchání z úst do úst, kterého se mnozí obávají, podle výzkumů se nejedná o jediný problém. Jak naznačila již zmiňovaná studie, existují také obavy z doteků ženského hrudníku, i proto tak mají ženy o 6 % nižší šanci na oživení od náhodných přítomných/kolemjdoucích než muži.

Kombinace masáže srdce a umělého dýchání pak má smysl zejména v případě dětí a tehdy, řeší-li se utonutí.

3.  Pokud si nejste jisti, že se srdce zastavilo, nepoužívejte defibrilátor

Defibrilátory jsou obvykle dostupné na veřejných místech (informace o jejich umístění najdete zde) – ve veřejných institucích, v nákupních centrech, v dopravních uzlech. Defibrilátor pak skutečně může zachránit život. Tedy, je-li použit. Nezřídka se totiž lidé obávají, že by jeho použitím mohli spíše uškodit. Defibrilátory jsou ale vytvořeny tak, že přesně rozpoznají, co kolabující člověk potřebuje – a pokud to nejsou šoky, defibrilátor je jednoduše nevydá.

Míra šancí na přežití se přitom právě při užití defibrilátoru až zdvojnásobuje ve srovnání s klasickou (ruční) masáží srdce. Výzkum z roku 2017 pak poukázal na fakt, že většina občanů vůbec neví, kde na veřejných místech defibrilátory hledat, o jejich užití ani nemluvě (na video, jak postupovat, se můžete podívat níže). 

Bonusový mýtus: Když vám teče krev z nosu, zakloňte hlavu

Rada stará jako lidstvo samo bohužel není zrovna ideální. Zaklonění hlavy totiž může vést k tomu, že krev stéká do žaludku. Nejlepším způsobem, jak krvácení zastavit, je přitlačit na měkkou část nosu a zůstat několik minut v předklonu. Pokud se krvácení nezastaví do půl hodiny, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc.

Zdroj: firstaidforfree.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, procpr.org, bassmedicalgroup.com, bbc.co.uk, zachrankaapp.cz

Populární
články

Do pračky, nebo stačí otočit? Tři čtvrtiny opakovaných nosičů spodního prádla volí nejdřív druhou možnost
AKTUALITY

Více než pětina mužů si nemění spodní prádlo, ukázal průzkum. Někteří si berou čisté trenky dokonce jen jednou za týden

Autor: Martin Lyko
„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku
Family

„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku

Autor: Jan Witek Witek
Za Davidem visí obrazy, které sám vytvořil
Living 2/23

Davidův byt s pečlivě vybranými doplňky: "Nedokážu jen tak něco někam položit. Musí to sedět!"

Autor: Ondřej Josef Kubáček
Oloupal by vám partner pomeranč? Pak máte nakročeno k dlouhému a šťastnému vztahu
LIDÉ

TikTokem se šíří „teorie pomerančové kůry“. Jestli chcete vztah, který vydrží, pak by vám měl partner oloupat pomeranč

Autor: Martin Lyko
Díky kouzlům se Martin s Milanem podívali i na zámek Hluboká
Living 2/23

Bydlení Martina a Milana ve stylu maximalismu: „Nejde nám o trendy, ale o to, aby se nám tu dobře žilo.“

Autor: Ondřej Josef Kubáček
„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?
TĚLO & MYSL

„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?

Autor: Irena Piloušková
Větší bohatství že neznamená větší spokojenost? Vědci by se s vámi hádali
TĚLO & MYSL

Štěstí si za peníze nekoupíš? Nesmysl. Bohatství větší spokojenost skutečně přináší, říkají odborníci

Autor: Martin Lyko
Ne každé dítě v sobě objeví zrovna zálibu v šicích strojích...
LIDÉ

Je mu 7 let a už šije outfity pro Sharon Stone. Malý návrhář Max bere svět módy útokem a chce být novým Guccim

Autor: Mirka Dobešová
Pokud máte potřebu posílat cizím lidem explicitní fotky bez jejich předchozího souhlasu, měli byste se zamyslet, proč tomu tak je
LIDÉ

Dick pic v první zprávě? „Jsem ču*ák,“ říkáte příjemci. Když si nedáte pozor, porušíte navíc zákon

Autor: Martin Lyko
Pepovi je 37, že je HIV pozitivní zjistil asi před 4 lety
World AIDS day

„Není to pro mě nemoc, ale vir,“ říká o své HIV pozitivitě 37letý Pepa. Rodině řekl i o drogách, HIV status ale přesto tají

Autor: Martin Lyko

E-Shop