Jen design nestačí. Pět zásad, jak vybrat sluchátka pro sport
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Technics/se svolením

Jen design nestačí. Pět zásad, jak vybrat sluchátka pro sport

Tytam jsou časy, kdy byla sluchátka jen utilitární objekt, jehož jediným smyslem byl poslech hudby. Dnes od nich očekáváme kromě špičkového zvuku i zajímavý design, dlouhou výdrž (samozřejmě máme na mysli ta bezdrátová) nebo zvýšenou odolnost. Ta je obzvlášť důležitá v případě, že nám sluchátka budou dělat společnost ve fitku, při běhání nebo na túrách. Ne každá sluchátka si totiž dokážou se zvýšenými nároky v podobě vlhkosti a otřesů poradit. Nač se tedy při výběru sluchátek na sport zaměřit?
Redakce Redakce Autor
20. 2. 2023

Pozor na tři písmena

S téměř jakoukoli tělesnou aktivitou se pojí zvýšené pocení. To je pro sluchátka rovnou dvojitou výzvou. Problematická totiž není jen vlhkost, ale i agresivní soli, které se v potu nacházejí. Jak tedy při výběru nesáhnout vedle?

Nejjednodušší je sledovat specifikaci IPX. Za těmito třemi písmeny se skrývá údaj, který udává odolnost sluchátek proti vniknutí vody, a platí, že čím větší číslo, tím lepší ochrana. Zatímco IPX0 neposkytuje ochranu vůbec žádnou, pro sportovní aktivity je třeba vybírat mezi sluchátky s odolností IPX3 nebo ještě lépe IPX4. V takovém případě máte jistotu ochrany před potem i deštěm.

<Path> Japonec vyvinul lidský UBER: Na schůzky nyní místo sebe můžete poslat avataraZdroj: Rekimoto Lab

Pevně na svém místě

Při sportu musí naše tělo i sluchátka vydržet mnohé. Prudké dopady, rychlé skoky, nebo dokonce občasný pád si přímo říkají o vyklouznutí z uší v tu nejméně vhodnou chvíli. Každé ucho je jedinečné, a tak, pokud je to možné, před koupí zkuste, zda vám sluchátka správně sedí. Pro sport doporučujeme sluchátka co nejlehčí a přinejlepším tzv. špunty, které se zasouvají přímo do zvukovodu a je tak těžší je vytratit.

Ať vás nezradí baterka

Málokdo se chce při soustředění na výkon rozptylovat všudypřítomnými kabely a většina z nás tak sáhne po bezdrátových sluchátkách. Pokud zvolíte levné kusy, možná při nákupu pár stovek ušetříte. Více než v uších ale budete sluchátka mít v nabíječce. Rozhodně si tedy dejte při výběru záležet, aby kapacita sluchátek i jejich pouzdra byla dostatečná.

Stejně tak se vyplatí sledovat, zda sluchátka nabízejí funkci rychlonabíjení. Máloco je tak demotivační, jako když člověk vyběhne z domu a už v předsíni se mu ozve zvukový signál značící blížící se vybití.

Nic než hudba

Takzvaný noise cancelling je dnes už výsadou velké části kvalitních sluchátek na trhu, zdaleka však ještě není standardem. Zážitek z poslechu, který přináší, však za to jednoznačně stojí. Všechny okolní hluky a ruchy totiž aktivně potlačuje a vy se tak můžete soustředit pouze na poslech.

Funkce přijde vhod například v posilovně, pokud chcete uniknout hlasité hudbě z reproduktorů a raději svůj workout doprovodíte vlastním mixem. Při nákupu sluchátek pro sport tak doporučujeme jednoznačně vybírat mezi těmi, která aktivním potlačováním hluku disponují.

Sluchátka jako doplněk

V neposlední řadě dbejte při výběru sluchátek i na jejich vzhled a design. Kvalitní sluchátka jsou investicí v řádu tisícikorun, a tak je důležité, aby stejně dobře vypadala, jako fungovala. Vkus je však věc subjektivní, a tak konkrétní výběr necháme na vás.

Favorit redakce: V redakci jsme si oblíbili sluchátka Technics EAH-AZ60, která kombinují špičkový zvuk, duální hybridní potlačení šumu, IPX4 ochranu proti vodě a dlouhou výdrž baterie. Díky funkci Quick Charge navíc zajistí při patnáctiminutovém nabíjení více než hodinu poslechu.

Zdroj: Redakce

Populární
články

O životě pod zemí svědčí jen hromady vykutané hlíny...
CESTOVÁNÍ

Klima se mění, nahlédněte do australského podzemního města budoucnosti, kam lidé unikají před horkem

Autor: Mirka Dobešová
Anální hrátky ocení i heteroxesuální muži
HOT!

Návod pro heteráky: Jak se připravit na anální hrátky. Je to jednodušší, než si myslíte, ale chce to myslet dopředu

Autor: Martin Lyko
Sarah Ashton-Cirillo
AKTUALITY

Transgender mluvčí ukrajinské armády se ohradila proti americkému senátorovi: „Spekulace kolem mé osoby jsou zklamáním“

Autor: Martin Lyko
Kde se pivo vaří, tam se dobře daří
Travel Trends 2023

Pivovar Rožmberk: Výlet pro milovníky skvělého jídla, luxusního piva a panenské přírody

Autor: Redakce
Oranžová ve spojení s nikotinovým sáčkem může znamenat radost na první pohled
TĚLO & MYSL

Sníte o společnosti bez tabáku a kouření? I díky Švédům se to může podařit!

Autor: Michal Černý
Elegán za každých podmínek
CESTOVÁNÍ

Budiž motor! Aneb jaké to je být králem automobilového průmyslu už více než 100 let

Autor: Michal Černý
Ve starověkém Egyptě bylo líčení samozřejmostí
LIDÉ

Jak naši předci ovlivnili stávající rituály krásy? Od egyptských antibakteriálních linek na oči až po římskou posedlost ochlupením

Autor: Mirka Dobešová
Ing. Jan Bartošek, místopředseda Poslanecké sněmovny a ščlenk KDU-ČSL
AKTUALITY

Poslanec Jan Bartošek z KDU-ČSL odmítá adopce dětí stejnopohlavními páry, ale situaci možná sám nerozumí. Ukázal to v rozhovoru v pořadu Rozstřel

Autor: Martin Lyko
Do postele „na Adama“? Ano, jásají odborníci
TĚLO & MYSL

Do postele jedině nazí: Spánek bez oblečení prospívá zdraví penisu, varlat i celého těla

Autor: Martin Lyko
Zatímco heterosexualita je samozřejmá, uvědomění si odlišnosti může trvat
LIDÉ

Sexuální orientace (ne)padá z nebe: Jak si gayové a lesby uvědomují, že s jejich sexualitou to bude „jinak“ než v případě většiny?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop