Jen design nestačí. Pět zásad, jak vybrat sluchátka pro sport
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Technics/se svolením

Jen design nestačí. Pět zásad, jak vybrat sluchátka pro sport

Tytam jsou časy, kdy byla sluchátka jen utilitární objekt, jehož jediným smyslem byl poslech hudby. Dnes od nich očekáváme kromě špičkového zvuku i zajímavý design, dlouhou výdrž (samozřejmě máme na mysli ta bezdrátová) nebo zvýšenou odolnost. Ta je obzvlášť důležitá v případě, že nám sluchátka budou dělat společnost ve fitku, při běhání nebo na túrách. Ne každá sluchátka si totiž dokážou se zvýšenými nároky v podobě vlhkosti a otřesů poradit. Nač se tedy při výběru sluchátek na sport zaměřit?
Redakce Redakce Autor
20. 2. 2023

Pozor na tři písmena

S téměř jakoukoli tělesnou aktivitou se pojí zvýšené pocení. To je pro sluchátka rovnou dvojitou výzvou. Problematická totiž není jen vlhkost, ale i agresivní soli, které se v potu nacházejí. Jak tedy při výběru nesáhnout vedle?

Nejjednodušší je sledovat specifikaci IPX. Za těmito třemi písmeny se skrývá údaj, který udává odolnost sluchátek proti vniknutí vody, a platí, že čím větší číslo, tím lepší ochrana. Zatímco IPX0 neposkytuje ochranu vůbec žádnou, pro sportovní aktivity je třeba vybírat mezi sluchátky s odolností IPX3 nebo ještě lépe IPX4. V takovém případě máte jistotu ochrany před potem i deštěm.

<Path> Podívejte se na fotky z nejšílenějšího festivalu na světě – Burning Man 2018Zdroj: Burning Man, Nikol Moravcová; Foto: Greta J.

Pevně na svém místě

Při sportu musí naše tělo i sluchátka vydržet mnohé. Prudké dopady, rychlé skoky, nebo dokonce občasný pád si přímo říkají o vyklouznutí z uší v tu nejméně vhodnou chvíli. Každé ucho je jedinečné, a tak, pokud je to možné, před koupí zkuste, zda vám sluchátka správně sedí. Pro sport doporučujeme sluchátka co nejlehčí a přinejlepším tzv. špunty, které se zasouvají přímo do zvukovodu a je tak těžší je vytratit.

Ať vás nezradí baterka

Málokdo se chce při soustředění na výkon rozptylovat všudypřítomnými kabely a většina z nás tak sáhne po bezdrátových sluchátkách. Pokud zvolíte levné kusy, možná při nákupu pár stovek ušetříte. Více než v uších ale budete sluchátka mít v nabíječce. Rozhodně si tedy dejte při výběru záležet, aby kapacita sluchátek i jejich pouzdra byla dostatečná.

Stejně tak se vyplatí sledovat, zda sluchátka nabízejí funkci rychlonabíjení. Máloco je tak demotivační, jako když člověk vyběhne z domu a už v předsíni se mu ozve zvukový signál značící blížící se vybití.

Nic než hudba

Takzvaný noise cancelling je dnes už výsadou velké části kvalitních sluchátek na trhu, zdaleka však ještě není standardem. Zážitek z poslechu, který přináší, však za to jednoznačně stojí. Všechny okolní hluky a ruchy totiž aktivně potlačuje a vy se tak můžete soustředit pouze na poslech.

Funkce přijde vhod například v posilovně, pokud chcete uniknout hlasité hudbě z reproduktorů a raději svůj workout doprovodíte vlastním mixem. Při nákupu sluchátek pro sport tak doporučujeme jednoznačně vybírat mezi těmi, která aktivním potlačováním hluku disponují.

Sluchátka jako doplněk

V neposlední řadě dbejte při výběru sluchátek i na jejich vzhled a design. Kvalitní sluchátka jsou investicí v řádu tisícikorun, a tak je důležité, aby stejně dobře vypadala, jako fungovala. Vkus je však věc subjektivní, a tak konkrétní výběr necháme na vás.

Favorit redakce: V redakci jsme si oblíbili sluchátka Technics EAH-AZ60, která kombinují špičkový zvuk, duální hybridní potlačení šumu, IPX4 ochranu proti vodě a dlouhou výdrž baterie. Díky funkci Quick Charge navíc zajistí při patnáctiminutovém nabíjení více než hodinu poslechu.

Zdroj: Redakce

Populární
články

Někteří gayové skutečně touží po tom, aby byli hetero
LIDÉ

„Rozhodl jsem se, že budu hetero,“ tvrdí gay, podle nějž je jeho orientace prokletí, které mu znemožňuje žít tak, jak chce

Autor: Mirka Dobešová
Trans a testosteronové atletky mají zákaz závodit v kategorii žen
AKTUALITY

Zdravý rozum zvítězil: Trans a testosteronové atletky mají zákaz závodit v kategorii žen

Autor: Albert Prokop
Pro dokonalé fotky kdekoliv
AKTUALITY

Fujifilm představuje kapesní fotoaparát Instax Mini 12, který vás okouzlí na první pohled!

Autor: Michal Černý
Marcel Gecov
Living 2023

„Lůžkoviny a ložní prádlo Lejaan vnáší do ložnic hotelový komfort,“ popisuje unikátnost české značky jeden z jejích zakladatelů

Autor: Mirka Dobešová
Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve štědrých prostorách Top Hotelu v Praze
Living 2023

Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve stylu nejen Prahy, ale i Osla nebo Berlína!

Autor: Irena Piloušková
Módní fotograf Lukáš Kimlička se z Bratislavy přestěhoval na malé město
Living 2023

Módní fotograf Lukáš Kimlička: "Rád kombinuju na první pohled nesourodé věci, materiály a struktury!"

Autor: Redakce
Miroslav Hradil je jedním ze zakladatelů zaměstnanecké pro-LGBT skupiny ve ŠKODA AUTO
LIDÉ

„Na předsudky a stereotypy narážejí LGBT lidé i v práci, podpůrné skupiny jim ukazují, že i na nich záleží,“ říká spoluzakladatel jedné z nich

Autor: Mirka Dobešová
Záchrana se podařila
LIDÉ

Utajené soukromí doktora Káji ze Slunce, seno… Koho skrýval v ložnici, s kým zažil harašení a co se mu stalo osudným

Autor: Albert Prokop
Denim lichotí každé postavě! Nevěříte? Možná si jen nevybíráte v souladu se svými přednostmi! Jaké džíny jsou pro vás ty pravé?
STYL

Denim lichotí každé postavě! Nevěříte? Možná si jen nevybíráte v souladu se svými přednostmi! Jaké džíny jsou pro vás ty pravé?

Autor: Irena Piloušková
Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu
WELLBEING

Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu

Autor: Redakce

E-Shop