„Moji rodiče volí politiky, kteří jsou v přímém rozporu s mými zájmy,“ svěřil se muž. „Nechtějí, aby stát svěřil dítě gayovi.“
Rozhovor
Zdroj: iStock
<Path>

„Moji rodiče volí politiky, kteří jsou v přímém rozporu s mými zájmy,“ svěřil se muž. „Nechtějí, aby stát svěřil dítě gayovi.“

Chodíte k volbám? To je otázka, která je především dnes a zítra velmi aktuální. Česko volí prezidenta, a to přímou volbou občanů. Jak jste na tom s rozhodnutím vy? Dorazíte k urně? A pro jaké důvody volíte právě toho kandidáta, který si zasloužil váš hlas? Tyto otázky se nyní probírají na mnoha platformách a samozřejmě i mezi blízkými. Nejedna rodina se mezi sebou názorově odlišuje. My vám přinášíme příběh muže, kterého volby dostávají do střetů s vlastní rodinou. A to pro zájmy a názory, které obě ze stran zastávají.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
13. 1. 2023

Tento rozhovor vznikl poměrně narychlo. Povídáme si spolu ve středu 11.1.2023, tedy den před prezidentskými volbami. Nebudu se vás ptát na to, koho budete volit, přesto: Dorazíte k urně?

Dorazím a klidně vám i řeknu, koho budu volit. Vidím to na Petra Pavla. Líbí se mi, že říká, že je pro něj na prvním místě zájem dítěte a chápe, že ideální místo pro prožití dětství asi nebude ústav. Zároveň je pro stejná práva pro všechny. Vzhledem k situaci na Ukrajině navíc ocením, když nás povede voják, když to řeknu opravdu naplno. Chci mít aspoň pocit jistoty, že prezident ví, co dělá i v takových situacích.

<Path> Musím mít skvělé tělo, jinak nebudu k ničemu a nenajdu ani lásku: požadavky na vzhled gaye drtí a způsobují jim řadu zdravotních problémůZdroj: mentalhealth.org.uk, attitude.co.uk, gayety.co, nationaleatingdisorders.org, tandfonline.com, theconversation.com, medium.com

Byl jste jako dospívající veden rodinou k tomu, že se k volbám chodí, nebo byli vaši rodiče laxnější, co se týká tohoto jejich práva?

Naši vždycky volili. Ne teda úplně tak, jak bych si představoval, ale musím jim uznat, že chodili stůj, co stůj. Nemám rád, když někdo nevolí, a pak ještě nadává. Takže to jim musím nechat, že se opravdu zapojují a vždycky mě jako kluka brali s sebou, takže bych řekl, že mě k tomu vedli, jestli se to tak dá chápat.

Jste dlouhodobě s rodiči v rozporu ohledně politických názorů?

No ani mi nemluvte. Snažím se jim vysvětlit, že si musí zjistit informace, koukat na ty debaty, porovnávat si, co kdo jak bere. Ale oni to berou spíš podle pocitu nebo zatvrzelosti, nevím.

Je to věc vzdělání, věku nebo prostě osobnostních rysů? Jak to cítíte, když jde o vaše rodiče?

Samozřejmě, že moji rodiče nejsou žádní atomoví fyzici ani politologové. Mají oba dva výuční list a celý život dřeli. Ale nejsou hloupí. Jen mi přijde, že jsou líní vstřebávat nové informace a čím jsou starší, tím je to horší.

Říkal jste mi, že volí strany a kandidáty, kteří jdou přímo proti vašim zájmům. Vědí to?

To je právě ono. Oni to vědí tak napůl. Dám vám příklad:

Já jsem gay. Ví se to o mně široko daleko a ani to neschovám, to asi vidíte. (smích) Ne, když to vezmu vážně, tak jsem už dávno všem řekl, jak se u mě věci mají. Pro rodiče to není žádná novinka. Mají ještě dva syny, už mají i vnoučata, takže v tom žádné třecí plochy nejsou. Rodiče mě berou a když si někoho přivedu, je to taky v pohodě.

ALE!

Ale pak mi třeba řekli, že hodili hlas straně – nebudu jmenovat, ehm, SPD, ehm –, která se otevřeně staví proti LGBTQ+ lidem. Vzpomeňte si, co řekl Okamura o adopcích.

(Citace, Tomio Okamura, video CNN Prima News: „Kdyby mě jako malého kluka, který se nemůže bránit a nikdo neposlouchá jeho názor, adoptovali stejnopohlavní pár, tak radši skočím z okna. Protože já bych radši byl na tom pokoji pro 15 dětí […], protože jsem vždycky chtěl mít maminku a tatínka. Takže znova říkám: Je to jedna z nejodpornějších a nejhnusnějších lží, že dětem z dětského domova paušálně […] bude lépe, když budou mít stejnopohlavní rodiče než v dětském domově. Není to pravda.“)

Konfrontoval jste je s tímto rozporem?

Samozřejmě, ale tam ta kapacita to přijmout vůbec není. Řeknou mi, že gayové by prostě neměli vychovávat děti. Že by je stát gayům vůbec neměl svěřit.

A když se jich zeptám, jestli bych tedy neměl vychovávat dítě, jestli je se mnou něco špatně, odpoví mi, že já jsem výjimka, že já jsem přeci já a pokud jde o mě, byli by rozhodně pro, protože u mě by se dítě mělo skvěle po všech stránkách.

Dostali jste se v této debatě k nějakému rozuzlení?

Vůbec k ničemu. A hodně nás to rozděluje. Teď s prezidentem je to to samé. Já osobně nejsem zastánce toho, že je jedno, kdo bude prezidentem. Někteří lidi tvrdí, že prezident je hlavně tváří země a vládne vláda s premiérem. Jasně, to je pravda, ale hlava státu do velké míry ovlivňuje náladu ve společnosti, mezinárodní vztahy, může vetovat… Není to tak, že si volíme nějakou loutku, proboha. Je to moc důležité!

<Path> Může otevřenost rodině škodit? „Máma je zvyklá o nás vědět všechno. Popsal jsem jí i první sex a už nechci,“ svěřil se dospělý mužZdroj: Anonymní respondent, redakce

Dá se říct, že rodiče tedy vybírají i prezidenta, který je v rozporu se zájmy jejich syna, se kterým mají obecně bezproblémové vztahy, jsou na něj pyšní, mají ho rádi a tak dále?

Jak říkáte, já s rodiči nemám na osobní úrovni jediný problém. Navštěvujeme se, voláme si, pomáháme si. Jako by si mě odosobnili od všeho ostatního. Primárně jsem pro ně syn. Nejsem občan. Jako by snad stačilo, že oni mi to dítě dovolí a ostatním gayům se to pro jistotu zakáže a všechno bude v pohodě. Hrozně mě užírá, jak je to nesmyslné.

Co byste rád tímto řekl všem voličům v Čechách?

Ať už volíte kohokoli, zamyslete se nad tím. Já tady nebudu lobovat za moji volbu nebo moje názory. Rozhodněte se sami, ale přemýšlejte, hledejte si informace a spojujte si je s reálnými situacemi a lidmi.

Zdroj: Anonymní respondent, CNN Prima NEWS, irozhlas.cz

Populární
články

Pravda vyšla najevo až roky po rozvodu
LIDÉ

Rozhovor s otcem a dcerou: „Že má táta přítele, vím až od sedmnácti let. Mrzí mě, že si nemyslel, že bych ho podpořila,“ říká žena

Autor: Irena Piloušková
Tuto fotogrfii má Matějosvký v e-shopu. Lépe ukazuje vzor i skutečnou barvu povlečení
STYL

Z prémiové bavlny se nebude chtít vám ani milencům. Luxusní kvalitu textilu Matějovský potřebujete vyzkoušet na vlastní (holou) kůži

Autor: Martin Lyko
Kolik designů dokážeš smíchat, tolikrát jsi člověkem
Trendy & Styl 2024

Jaké jsou letos trendy bytového designu? Porovnali jsme nabídku čtyř velkých hráčů na trhu!

Autor: Michal Černý
LIDÉ

Psycholog Jeroným Klimeš šokoval výroky o promiskuitě gayů, odborníci od něj dávají ruce pryč

Autor: Michal Černý
Kdo nevyhodil, jako když najde! Ne ovšem video kazety, nýbrž fashion z přelomu tisíciletí
Trendy & Styl 2024

Křiklavá smrt tichého luxusu: Vytáhněte poklady divokého mládí, rok 2024 je ve znamení eklektické nadsázky a retra z přelomu tisíciletí

Autor: Martin Lyko
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko
Muž si v monogamním vztahu připadá jako v řetězech
LIDÉ

„Jeden partner do konce života? Přítele miluju, ale děsí mě to!“ přiznává muž v otevřeném rozhovoru o monogamii

Autor: Irena Piloušková
Koláč jako od babičky? Žádný problém
CESTOVÁNÍ

Jak přijmout stárnutí, ukazuje vídeňská kavárna. Pracují v ní jen seniorky, které pečou koláče „jako od babičky“. A z podniku je hit

Autor: Mirka Dobešová
Lounge bar vznikl pod taktovkou společnosti Dejsiprostor
KULTURA

Vedle nové lávky vzniká nový lounge bar. Díky venkovnímu posezení to bude v létě hit!

Autor: Rozálie Růžičková
Co se děje

Líbejte se, jak je libo! 18 typů polibků, s nimiž si můžete zpříjemnit velikonoční volno. Zkuste „polibek na Spidermana“ nebo „australský polibek“

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop