„Moji rodiče volí politiky, kteří jsou v přímém rozporu s mými zájmy,“ svěřil se muž. „Nechtějí, aby stát svěřil dítě gayovi.“
Rozhovor
Zdroj: iStock

„Moji rodiče volí politiky, kteří jsou v přímém rozporu s mými zájmy,“ svěřil se muž. „Nechtějí, aby stát svěřil dítě gayovi.“

Chodíte k volbám? To je otázka, která je především dnes a zítra velmi aktuální. Česko volí prezidenta, a to přímou volbou občanů. Jak jste na tom s rozhodnutím vy? Dorazíte k urně? A pro jaké důvody volíte právě toho kandidáta, který si zasloužil váš hlas? Tyto otázky se nyní probírají na mnoha platformách a samozřejmě i mezi blízkými. Nejedna rodina se mezi sebou názorově odlišuje. My vám přinášíme příběh muže, kterého volby dostávají do střetů s vlastní rodinou. A to pro zájmy a názory, které obě ze stran zastávají.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
13. 1. 2023

Tento rozhovor vznikl poměrně narychlo. Povídáme si spolu ve středu 11.1.2023, tedy den před prezidentskými volbami. Nebudu se vás ptát na to, koho budete volit, přesto: Dorazíte k urně?

Dorazím a klidně vám i řeknu, koho budu volit. Vidím to na Petra Pavla. Líbí se mi, že říká, že je pro něj na prvním místě zájem dítěte a chápe, že ideální místo pro prožití dětství asi nebude ústav. Zároveň je pro stejná práva pro všechny. Vzhledem k situaci na Ukrajině navíc ocením, když nás povede voják, když to řeknu opravdu naplno. Chci mít aspoň pocit jistoty, že prezident ví, co dělá i v takových situacích.

Žádost o ruku na Valentýna: romantika, nebo kýč? Muž z Ostravska chtěl využít loňský únor k zásnubám. Co letos radí ostatním?8. 2. 2023

Byl jste jako dospívající veden rodinou k tomu, že se k volbám chodí, nebo byli vaši rodiče laxnější, co se týká tohoto jejich práva?

Naši vždycky volili. Ne teda úplně tak, jak bych si představoval, ale musím jim uznat, že chodili stůj, co stůj. Nemám rád, když někdo nevolí, a pak ještě nadává. Takže to jim musím nechat, že se opravdu zapojují a vždycky mě jako kluka brali s sebou, takže bych řekl, že mě k tomu vedli, jestli se to tak dá chápat.

Jste dlouhodobě s rodiči v rozporu ohledně politických názorů?

No ani mi nemluvte. Snažím se jim vysvětlit, že si musí zjistit informace, koukat na ty debaty, porovnávat si, co kdo jak bere. Ale oni to berou spíš podle pocitu nebo zatvrzelosti, nevím.

Je to věc vzdělání, věku nebo prostě osobnostních rysů? Jak to cítíte, když jde o vaše rodiče?

Samozřejmě, že moji rodiče nejsou žádní atomoví fyzici ani politologové. Mají oba dva výuční list a celý život dřeli. Ale nejsou hloupí. Jen mi přijde, že jsou líní vstřebávat nové informace a čím jsou starší, tím je to horší.

Říkal jste mi, že volí strany a kandidáty, kteří jdou přímo proti vašim zájmům. Vědí to?

To je právě ono. Oni to vědí tak napůl. Dám vám příklad:

Já jsem gay. Ví se to o mně široko daleko a ani to neschovám, to asi vidíte. (smích) Ne, když to vezmu vážně, tak jsem už dávno všem řekl, jak se u mě věci mají. Pro rodiče to není žádná novinka. Mají ještě dva syny, už mají i vnoučata, takže v tom žádné třecí plochy nejsou. Rodiče mě berou a když si někoho přivedu, je to taky v pohodě.

ALE!

Ale pak mi třeba řekli, že hodili hlas straně – nebudu jmenovat, ehm, SPD, ehm –, která se otevřeně staví proti LGBTQ+ lidem. Vzpomeňte si, co řekl Okamura o adopcích.

(Citace, Tomio Okamura, video CNN Prima News: „Kdyby mě jako malého kluka, který se nemůže bránit a nikdo neposlouchá jeho názor, adoptovali stejnopohlavní pár, tak radši skočím z okna. Protože já bych radši byl na tom pokoji pro 15 dětí […], protože jsem vždycky chtěl mít maminku a tatínka. Takže znova říkám: Je to jedna z nejodpornějších a nejhnusnějších lží, že dětem z dětského domova paušálně […] bude lépe, když budou mít stejnopohlavní rodiče než v dětském domově. Není to pravda.“)

Konfrontoval jste je s tímto rozporem?

Samozřejmě, ale tam ta kapacita to přijmout vůbec není. Řeknou mi, že gayové by prostě neměli vychovávat děti. Že by je stát gayům vůbec neměl svěřit.

A když se jich zeptám, jestli bych tedy neměl vychovávat dítě, jestli je se mnou něco špatně, odpoví mi, že já jsem výjimka, že já jsem přeci já a pokud jde o mě, byli by rozhodně pro, protože u mě by se dítě mělo skvěle po všech stránkách.

Dostali jste se v této debatě k nějakému rozuzlení?

Vůbec k ničemu. A hodně nás to rozděluje. Teď s prezidentem je to to samé. Já osobně nejsem zastánce toho, že je jedno, kdo bude prezidentem. Někteří lidi tvrdí, že prezident je hlavně tváří země a vládne vláda s premiérem. Jasně, to je pravda, ale hlava státu do velké míry ovlivňuje náladu ve společnosti, mezinárodní vztahy, může vetovat… Není to tak, že si volíme nějakou loutku, proboha. Je to moc důležité!

Povečeřte snídani, oblečte si ponožky a snažte se být vzhůru aneb Řada bláznivých (ale funkčních) tipů, jak rychle usnout28. 12. 2022

Dá se říct, že rodiče tedy vybírají i prezidenta, který je v rozporu se zájmy jejich syna, se kterým mají obecně bezproblémové vztahy, jsou na něj pyšní, mají ho rádi a tak dále?

Jak říkáte, já s rodiči nemám na osobní úrovni jediný problém. Navštěvujeme se, voláme si, pomáháme si. Jako by si mě odosobnili od všeho ostatního. Primárně jsem pro ně syn. Nejsem občan. Jako by snad stačilo, že oni mi to dítě dovolí a ostatním gayům se to pro jistotu zakáže a všechno bude v pohodě. Hrozně mě užírá, jak je to nesmyslné.

Co byste rád tímto řekl všem voličům v Čechách?

Ať už volíte kohokoli, zamyslete se nad tím. Já tady nebudu lobovat za moji volbu nebo moje názory. Rozhodněte se sami, ale přemýšlejte, hledejte si informace a spojujte si je s reálnými situacemi a lidmi.

Zdroj: Anonymní respondent, CNN Prima NEWS, irozhlas.cz

Populární
články

Více jak 11 let spolu - a v posledních letech bez sexu? Proč ne?
LIDÉ

„Můj vztah s partnerem je homo verze manželství po 30 letech,“ popisuje gay, který s přítelem nemá vůbec sex. Jak jejich soužití funguje?

Autor: Mirka Dobešová
Na velikosti vždy záleží
HOT!

Na velikosti (penisu) vždy záleží. Ale komu víc – hetero mužům, ženám, nebo gayům? A proč je v případě gayů špatně „malý“, ale i „velký“?

Autor: Mirka Dobešová
To, že je vaše váha ok, neznamená, že tomu odpovídá i váš metabolismus
WELLBEING

Štíhlí tlouštíci – na první pohled neviditelný problém, který postihuje stále více lidí. Proč být "skinny fat" není žádná výhra?

Autor: Mirka Dobešová
Mladý František Bloudek
HOT!

„V Praze jsem chodíval do veřejných lázní, kde se ale scházeli především ženatí muži, kterým šlo jen o sex.“ Jak se žilo gayům za socialismu? Vypovídá dnes 74letý František

Autor: Jakub Starý
Miss Petty je první česká drag queen, která drag spojila s vlastní hudební produkcí
AKTUALITY

Česká drag queen vedle Sama Smithe. „Ten song je vzkaz pro mé dětské já,“ říká Miss Petty o písničce, která se dostala do nového playlistu Spotify

Autor: Martin Lyko
Prezident má vetovací právo, proto bude rozhodovat o tom, jaké zákony týkající se LGBT+ lidí budou nakonec v ČR platit
LIDÉ

Pavel vs. Babiš a LGBT+ práva: Co si myslí o adopci dětí gay/les páry, manželství pro všechny a 50 pohlavích?

Autor: Martin Lyko
Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období
LIDÉ

Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období

Autor: Irena Piloušková
Lékař a expert ze společnosti ViiV Healthcare Andrew Clark se na léčbu HIV zaměřuje již od 80. let minulého století.
WELLBEING

„Léčba HIV prošla velkým pokrokem. Oblastí, v níž se zatím nepodařilo pro lidi s HIV moc udělat, je stigmatizace,“ říká Andrew Clark z ViiV Healthcare

Autor: Redakce
Soutěžící Vašek
AKTUALITY

V Survivoru zasahoval lékař i zlomyslnost osudu a soutěž má první oběť. Na ostrov ale dorazily i nové (sexy) tváře a intriky se rozjíždějí naplno

Autor: Martin Lyko
Zničená budoucnost: Muž přišel o snoubenku kvůli své minulosti
LIDÉ

Zničená budoucnost: Muž přišel o snoubenku kvůli své minulosti. Na střední škole zažil více než mnoho lidí za celý život

Autor: Irena Piloušková

E-Shop