Rodinné drama: „Rodiče nazývají mého partnera spolubydlícím nebo kamarádem. Vnouče s jeho geny odmítají.“
Rozhovor
Zdroj: iStock
<Path>

Rodinné drama: „Rodiče nazývají mého partnera spolubydlícím nebo kamarádem. Vnouče s jeho geny odmítají.“

Rodiny nejsou dokonalé, avšak některé problémy a neshody jsou větší než jiné. Muž z Plzně, který se svým partnerem bydlí už více než pět let, a jsou dokonce registrovaní partneři, se u svých rodičů dodnes nedočkal přijetí jeho sexuální orientace. Partnera si musí opakovaně hájit a všem připomínat, že se nejedná pouze o kamaráda nebo spolubydlícího, jak jej rodiče sarkasticky nazývají.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
6. 1. 2023

Rozhovor proběhl za dohody neprozrazení jmen a pracovních pozic. Respondent má specifické zaměstnání, které by jej snadno identifikovalo. Nicméně můžeme uvést, že se jedná o kreativní a analytickou činnost a že se za poslední tři roky vyšplhal na žebříčku obliby poměrně vysoko. Jeho příjmy jsou tak dostatečné i k tomu, aby si s partnerem pořídili potomka.

<Path> Svatební trendy se zaměřují i na lesby a gaye. Jejich sňatky nejenže mění svatební tradice, ale i celou společnost k lepšímuZdroj: dmainternational.eu, theknot.com, advocate.com, wedinsight.com, gayweddingblog.co.uk

Když se bavíme o penězích a dítěti, je tohle téma mezi gayi více skloňované? Nebo takhle – začneme otázkou, jakým způsobem plánujete přivést dítě do rodiny?

V Čechách, jak asi víte, my děti mít nemůžeme. Nemůžeme je legálně adoptovat. Nemůžeme pomoct někomu, kdo vyrůstá v ústavní péči. Je to směšné, ale je to tak. Zjevně si naši zákonodárci myslí, že je pro dítě lepší mít několik placených tet než dva milující tatínky, ale to by bylo na dlouhou debatu. Maximálně se můžeme s někým dohodnout a mít dítě s nějakou ženou, která bude souhlasit s podmínkami, ale to je riskantní, že by si to rozmyslela nebo chtěla zasahovat do výchovy, a to my nechceme.

My jsme s partnerem došli k závěru, že pro nás bude nejjednodušší jít cestou surogátky v zahraničí.

Tím se dostáváme právě k těm financím. Pro vás je, když to řeknu opravdu hloupě a materialisticky, pořízení dítěte mnohem nákladnější, je to tak?

Mnohem. My jsme s partnerem počítali, že si chceme uspořit milion korun čistě na ten proces samotný, abychom věděli, že zvládneme všechno pokrýt a nedostaneme se do nějaké těžké situace. To se nám teď povedlo, takže začínáme řešit proces „zařizování“ našeho miminka. Holt to začíná u papírů, ale i tak jsme nadšení. Je to pro nás velký sen a nemůžeme se dočkat.

Zmínil jste se mi, že vaši rodiče ale z plánovaného rozšíření rodiny moc nadšení nejsou… Proč?

To je to nejhorší. Když se těšíte na dítě, chcete prarodičům říct, že budou mít vnoučátko a chcete, aby se těšili s vámi. Moji rodiče ale dodnes nepřijali ani mého partnera. Jsme spolu jako pár v jednom bytě pět let. Pět let! Předtím jsme spolu taky chvíli chodili a jsme už i registrovaní partneři – já teda radši říkám „manželé“, ale abychom tedy byli přesní. A stejně to naši neberou jako hotovou věc.

Jak vztahy vypadají? Jak byste popsal takový běžný rodinný sraz?

Jako neexistující. Rodiče svého zetě vídat nechtějí.

To se vůbec nevídáte?

Problém je v tom, že rodina prostě mého partnera bere pořád jako nějakého narušitele. Když o něm mluví před ostatními, nazývají ho mým kamarádem nebo spolubydlícím. Stydí se za to, že žiju s mužem. Dokonce i když mi volají, se někdy zeptají takovým sarkastickým tónem, jestli „nás můj kamarád poslouchá“.

<Path> Je to tu! Televize je oficiálně duhovější než kdy dřív! Podíl gay TV postav je dokonce vyšší než zastoupení gayů a leseb ve společnostiZdroj: csfd.cz, glaad.org, rollingstone.com, them.us, Instagramový profil GLAAD

To musí být pro vašeho partnera extrémně nepříjemné a vlastně ponižující, pokud tedy doopravdy v ten moment poslouchá…

On moje rodiče vůbec nebere. Kdysi se snažil, chtěl se jim zalíbit, ale když ho opakovaně tolikrát odmítli, už tomu šanci nedává. Nedivím se, ale mrzí mě to. Pořád stojím někde mezi. Samozřejmě jsem na straně partnera, ale zároveň úplně přijít o rodinu nechci, takže si připadám jako v neustálé válce, kdy schytávám rány z obou stran.

Partner nechce ani, aby se naše dítě s prarodiči vídalo.

A budoucí prarodiče to vidí jak?

Děti jsou pro ně tabu. V podstatě mi řekli, že je moje volba, pokud si chci kazit život tím, že ho trávím s chlapem a že je to divné a nevhodné, nicméně moje volba a můj život. Ale že bych do toho neměl tahat ještě dítě. Hodně bojují za to, abychom dítě neměli. Když to není přirozené, nemá to prý být.

Zároveň odmítají přijmout jako svoje vnouče dítě, které bude mít geny mého partnera. Dohodli jsme se, že se starším dítětem budu doma já a jeho biologický otec bude partner a za pár let si to vystřídáme. Naši v ten moment vidí takové dítě jako cizí.

Jak tohle nesete?

Strašně špatně. Nebudu vám lhát, hodně často jsem přemýšlel, jak to řešit, chtěl jsem se s rodiči navždycky rozhádat a vymazat kontakty, pak jsem zase zkoušel si s nimi promluvit, ukázat jim nějaké články, připomenout jim, že jsem dobrý člověk a můžu být dobrý táta. Ale nic nefunguje. Z vnoučat se stalo prostě tabu. Naši o tom odmítají jakkoli komunikovat. A když už se na to dostaneme, jsou opravdu hodně zaťatí. Mají neuvěřitelně ošklivé argumenty:

Připadá jim prý naprosto zbytečné „uměle“ přivádět na svět dítě, když je lidí na světě dost. Myslí si, že když to příroda nechce, nemáme to lámat. Že bych ty peníze mohl využít líp – třeba na cestování a „změnu života“, a tak dále. Samozřejmě jsme si vyslechli i to, že naše dítě bude chudák, že bude mít divnou rodinu, nebude mít ženský vzor, maminku… Že ho už dopředu okrádáme o šanci být normální a mít normální vývoj. Je to hodně náročné poslouchat. Když si to přečtete anonymně někde na internetu, ještě to jde, ale od vlastní rodiny je to rána.

<Path> Gay dědeček? Rodina třiašedesátiletého muže nevzala jeho coming out nejlépe. „Na lásku budu asi muset rezignovat,“ obává se seniorZdroj: Anonymní respondent, redakce

Je pro vás názor rodičů důležitý v rozhodovacím procesu? Přizpůsobujete nějak svůj život a volby tomu, co by si přáli?

Snažil jsem se a dlouho. Nakonec to vyústilo v to, že jsem jim dlouho o sobě nic neříkal. Třeba šest měsíců nevěděli, že jsme se s partnerem sestěhovali. Často jsem mlžil. Chtěl jsem mít klid. Není to nejlepší strategie, uznávám, ale nevěděl jsem, jak si s tím poradit líp.

Dneska už víte, jak si s tím poradit líp?

Vůbec. Strašně mě to ničí. Ale aspoň vím, jaký jako rodič nechci být. Až moje dcera nebo můj syn přijde s něčím, s čím nebudu souhlasit, budu se ho snažit vyslechnout a podívat se na to jeho očima. Nechci svoje dítě odsuzovat, aby se cítilo méněcenné pro to, jaké je.

Zdroj: Anonymní respondent, redakce

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop