Vánoční zázrak, nebo jedna velká lež? Na Štědrý den nalezená opuštěná holčička po letech zjistila, kdo byli její praví rodiče
BLØG
Zdroj: Adobe Stock

Vánoční zázrak, nebo jedna velká lež? Na Štědrý den nalezená opuštěná holčička po letech zjistila, kdo byli její praví rodiče

Arizona, 1931: Na Vánoce se Ed a Julia Stewart vraceli spolu se dvěma nezletilými členy širší rodiny domů. Projížděli zrovna pouští, když se stalo něco, co mnoho lidí považuje za jasný vánoční zázrak.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
21. 12. 2022

Jak to tak bývá, když se někam nejvíce těšíte, začnou se věci komplikovat. A tak, jak by čekal divák béčkového filmu, musela posádka rodiny Stewart po cestě domů na Štědrý den zastavit, jelikož se automobil „rozhodl“ vypovědět službu. Zatímco se muž věnoval nápravě, Julia se z dlouhé chvíle rozhlížela po okolí. Zdroj vtipně uvádí, že možná díky tomu, že se rozhodla najít vhodné místo na vykonání potřeby, se stalo nemožné. Opodál zahlédla podezřelý předmět. Když se podívala blíž, nestačila se divit.

Ženy nejsou hrušky, které potřebují k touze po dítěti dozrát. Je vůbec mateřství ženským posláním a čemu čelí ženy dobrovolně bezdětné?19. 12. 2022

Na zemi přímo před sebou rozpoznala starý kufřík/krabici na klobouk. Podle vlastní výpovědi u soudu se zalekla, avšak byla zvědavá, co kufřík ukrývá. Zavolala tedy manžela a společně jej otevřeli.

„Prostě jsem na něj narazila. Nechtěla jsem tu krabici otevřít, a tak jsem zavolala manžela. On ji otevřel a oba jsme viděli, co tam bylo. To je vše. Prostě jsme na něj narazili,“ vypověděla o svém nálezu (redakčně přeloženo).

Zajímá vás, co kufřík nebo krabice na klobouky, chcete-li, ukrýval? Podle nadpisu je vám asi jasné, že něco opravdu jen těžko pochopitelného. Opuštěné, avšak živé děťátko!

Nutno podotknout, že se celá událost stala asi sedm mil západně od městečka Superior v Arizoně. Toto městečko samotné má v současné době ani ne dva a půl tisíce obyvatel a kolem dokola se nenacházelo prakticky nic obydleného. Dodnes je toto okolí z většiny pusté, a tak se tedy nabízí otázka, kde se miminko vzalo?

„To místo, kde jste zastavili kvůli prasklé hadičce – mohli jste odtamtud dítě vidět?“ zajímalo soud. Julia tehdy odpověděla: „Ne, pane, [dítě] bylo obklopeno stromy, myslím tím, že bylo kolem křoví. Šla jsem kolem toho a viděla jsem to tak nějak po straně.“ Děťátko mělo mít u sebe v krabici pouze deku a mělo být oblečené. Zpočátku tak nebylo jasné, zda jde o děvčátko, nebo chlapečka.

Lidé se často shodují, že se stal vánoční zázrak, když Julia dítě našla. Jak (a jak dlouho) by přežilo samotné na takovém místě, to není příjemné odhadovat. Rozhodně se nemohlo v poušti nacházet dlouho, bylo totiž zcela zdravé a v pořádku.

Tento vánoční zázrak, kterému předcházelo něco opravdu smutného, skončil dobře. Holčička, která byla později pojmenována Sharon, našla novou rodinu a stala se z ní opravdu zajímavá osobnost: V milujícím prostředí vystudovala a pracovala v leteckém průmyslu, což by dnes nebylo nic divného, ale před několika desítkami let byl takový profesní cíl pro ženu poměrně hůře dosažitelný.

Nesrovnalosti v příběhu

Přestože by bylo hezké zde vánoční příběh zakončit, celou situaci trochu šramotí několik otazníků. Výpovědi zachránců malé Sharon totiž ne úplně seděly.

Například proč se rodina vydala do Rooseveltu? Julia měla vypovědět, že se tam vydali za kamarádkou, paní Houser. K tomu ale neexistuje žádný ověřený důkaz. Zdroj tvrdí, že podle autorit žádná paní Houser v Rooseveltu a jeho okolí v té době nebydlela. Jediná paní Houser žila v asi 30 mil vzdáleném Miami.

Ed měl později u soudu vypovědět, že výlet neměl žádný vyšší důvod – prostě se chtěli „podívat kolem“ a vidět sníh.

Problém se sněhem

Ed měl dále vypovídat o tom, že se rodina rozhodla v rámci výletu na asi 15-20 minut zastavit kousek od Miami, aby se podívala na sníh, zatímco podle Julie jela poté, co se zastavila v Rooseveltu přes Miami a Globe bez zastávek, dokud auto nevypovědělo službu přibližně sedm mil před domovem – Superiorem.

Verze se sněhem je podle některých hodně zvláštní, jelikož v okolí Superioru tehdy nebyly zaznamenány žádné srážky a pod bod mrazu se prý teploty nedostaly minimálně týden. Někteří tvrdí, že Ed sněhem myslel bílé vrcholky hor v dohledu, což by mohlo vysvětlit onen rozkol. Avšak pokud by se chtěli podívat na zasněžené kopce, mohli využít po cestě mnohem lepší vyhlídku Four Peaks poblíž Rooseveltu.

Julia změnila výpověď

Žena, která měla krabici na klobouky najít, později pozměnila svou výpověď. Zatímco jste si z překladu rozhovoru u soudu mohli všimnout, že příčinou poruchy auta byla jakási vadná hadička, o rok později se Julia se svým vyprávěním obrátila na Orena Arnolda, žurnalistu, který psal článek k výročí nalezení malé Sharon. Tomu pověděla, že auto zastavilo kvůli pneumatice.

Jedná se o přeřeknutí? Nebo se snad přidržíme dávných stereotypů, že ženy nerozeznají rozdíl mezi hadičkou a pneumatikou a je jim ve finále jedno, proč auto zastavilo, hlavně že se muž postará o jeho znovuzprovoznění?

Možná.

„Už nás nekontaktujte!“

Případ dítěte z krabice na klobouky (Sharon Elliott) obletěl svět, a tak vás nejspíš nepřekvapí, že se od té doby rodina Stewart dočkala velké pozornosti. Veřejnost zajímají nevyřešené záhady. Kdo jsou rodiče Sharon? Jak se dostala do pouště? Jak dlouho tam byla? … Otázky se kupily a zdálo se, že to neskončí.

Generace Z nechce v životě vůbec pracovat. Touží po penězích bez práce a cítí se nedoceněna. Zahltí brzy svět životem zničení mladí lenoši?5. 1. 2023

Snad proto manželé Stewart napsali dopis soukromé vyšetřovatelce Alice Syman, která se pokoušela později znovu případ rozlousknout po svém, dopis, ve kterém ji jasně a zřetelně požádali, aby už nebyli dál a dál dotazováni. V dopise stálo (redakčně přeloženo):

Slečno Syman,

o dítěti z krabice na klobouky („the Hatbox Baby“) víte tolik, co my. My jsme ji NAŠLI, nevíme o ní NIC.

Tážeme se, proč by chtěla vědět, kdo je její matka, když ji vzala do pouště a nechala jim tam sežrat divokou zvěří.

Pokud víme, tato záležitost je UZAVŘENA. Prosíme, už nás nikdy znovu NEkontaktujte.

Pan a paní Stewart

Slova „NAŠLI, NIC, UZAVŘENA a NE“ byla napsána nejen velkými písmeny, ale byla i potrhnutá.

Sama Sharon (samozřejmě později jako dospělá) měla vyjádřit jisté pochyby o tom, jak se situace odehrála a jak byla manželi Stewart prezentována veřejnosti. Zdroj doslova uvádí, že Sharon měla mít podezření, že to celé „bylo nahrané“ (the whole thing was a setup). Někteří se domnívají, že rodina, která měla opuštěné dítě najít, možná cosi kryla pro někoho blízkého.

5 hlavních sexuálních trendů roku 20237. 2. 2023

Možná vás taky napadlo, zda není Sharon s rodinou Stewart příbuzná. Odpověď je ovšem ne, není. Přestože Ed a Julia jsou již po smrti, bylo možno tuto teorii ověřit testem DNA s jejich příbuznými. Test nenašel shodu.

Velký moment pro Sharon proběhl až na její stará kolena. Na videu, na kterém je zřejmé, že je již v pokročilém věku a má problémy i s dechem, se jí z rukou moderátora John D'Anny dostalo několik fotografií ženy, Fredy Roth, která, jak vyšetřující tým věří, byla Sharonina biologická matka. Jak se ovšem děvčátko před tolika lety dostalo až do Arizony, když žena, které DNA patří, pocházela z Iowy, to je těžké říct. Některé záhady nejspíš zůstanou navždy nevyřešeny, a to i přesto, že od Sharonina nalezení už uběhlo spousta šancí na další vánoční zázrak.

Zdroj: cracked.com, history101.com, superiorarizona.com, eu.azcentral.com, eu.tennessean.com, YouTube kanál azcentral.com and The Arizona Republic

Populární
články

Více jak 11 let spolu - a v posledních letech bez sexu? Proč ne?
LIDÉ

„Můj vztah s partnerem je homo verze manželství po 30 letech,“ popisuje gay, který s přítelem nemá vůbec sex. Jak jejich soužití funguje?

Autor: Mirka Dobešová
Na velikosti vždy záleží
HOT!

Na velikosti (penisu) vždy záleží. Ale komu víc – hetero mužům, ženám, nebo gayům? A proč je v případě gayů špatně „malý“, ale i „velký“?

Autor: Mirka Dobešová
To, že je vaše váha ok, neznamená, že tomu odpovídá i váš metabolismus
WELLBEING

Štíhlí tlouštíci – na první pohled neviditelný problém, který postihuje stále více lidí. Proč být "skinny fat" není žádná výhra?

Autor: Mirka Dobešová
Mladý František Bloudek
HOT!

„V Praze jsem chodíval do veřejných lázní, kde se ale scházeli především ženatí muži, kterým šlo jen o sex.“ Jak se žilo gayům za socialismu? Vypovídá dnes 74letý František

Autor: Jakub Starý
Miss Petty je první česká drag queen, která drag spojila s vlastní hudební produkcí
AKTUALITY

Česká drag queen vedle Sama Smithe. „Ten song je vzkaz pro mé dětské já,“ říká Miss Petty o písničce, která se dostala do nového playlistu Spotify

Autor: Martin Lyko
Prezident má vetovací právo, proto bude rozhodovat o tom, jaké zákony týkající se LGBT+ lidí budou nakonec v ČR platit
LIDÉ

Pavel vs. Babiš a LGBT+ práva: Co si myslí o adopci dětí gay/les páry, manželství pro všechny a 50 pohlavích?

Autor: Martin Lyko
Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období
LIDÉ

Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období

Autor: Irena Piloušková
Lékař a expert ze společnosti ViiV Healthcare Andrew Clark se na léčbu HIV zaměřuje již od 80. let minulého století.
WELLBEING

„Léčba HIV prošla velkým pokrokem. Oblastí, v níž se zatím nepodařilo pro lidi s HIV moc udělat, je stigmatizace,“ říká Andrew Clark z ViiV Healthcare

Autor: Redakce
Soutěžící Vašek
AKTUALITY

V Survivoru zasahoval lékař i zlomyslnost osudu a soutěž má první oběť. Na ostrov ale dorazily i nové (sexy) tváře a intriky se rozjíždějí naplno

Autor: Martin Lyko
Zničená budoucnost: Muž přišel o snoubenku kvůli své minulosti
LIDÉ

Zničená budoucnost: Muž přišel o snoubenku kvůli své minulosti. Na střední škole zažil více než mnoho lidí za celý život

Autor: Irena Piloušková

E-Shop