Slovem roku 2022 je „perma-krize“. Co vše se letos dělo, ukazuje TOP5 populárních výrazů. Proč je jedním z nich i „teplobanka“?
Straight friendly
Zdroj: iStock

Slovem roku 2022 je „perma-krize“. Co vše se letos dělo, ukazuje TOP5 populárních výrazů. Proč je jedním z nich i „teplobanka“?

Poslední tři roky byly pro lidi na celém světě skutečnou výzvou. Po koronavirové pandemii (ano, loňským slovem roku byla příznačně „vakcína“) nastaly ještě větší problémy v souvislosti s válkou na Ukrajině. Jednoduše – PERMANENTNÍ KRIZE. Ne náhodou se tedy slovem roku 2022 dle The Collins Dictionary stal termín „perma-krize“ odkazující k dlouhému období nestability a nejistoty. Kromě toho ale rok 2022 nabídl i zbrusu nové trendy, jež život v „perma-krizi“ přinesl. Které to jsou?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
30. 12. 2022

I když v souvislosti s koronavirovou pandemií si mnozí mysleli, že nic horšího už přijít nemůže, ukázalo se, že navzdory nedostatku fantazie vždycky může být ještě hůř. V posledním roce tak řada lidí  propadla pocitům beznaděje, úzkostem, smutku a dalším problematickým emocím.  A tak není divu, že se do centra zájmu dostala právě „perma-krize“. Tento termín totiž podle ředitelky Collins Learning, Alex Beecroft, „velmi výstižně shrnuje, jak hrozný byl rok 2022“ – a vlastně popisuje jen přežívání mezi různými bezprecedentními událostmi, a to navíc s všudypřítomnými otázkami na to, jaké nové hrůzy ještě mohou přijít...

<Path> Autumn in Southern Bohemia: Faith, Love, and Hope in Třeboň and a narrow-gauge railway leading to Jára Cimrman’s back printZdroj:

Ačkoliv dle některých z perma-krize rozhodně není snadná cesta ven (vlastně cesta ven prý prakticky neexistuje), i perma-krize má své limity, a dokonce na ni lze nahlížet v důsledku jako na pozitivní časovou etapu. Proč? Klasická krize je tradičně vždy příležitostí k tomu, aby došlo k nějakému zásadnímu zlomu. Krize jsou vlastně pohonem pokroku a pozitivních změn. I když se nyní může zdát, že v krizi jsme naprosto zacykleni, nejlepším způsobem, jak se minimálně z perma-krize osobního charakteru vymotat, je snažit se začít myslet pozitivně a nepropadat depresivním myšlenkám. Světlo na konci tunelu vždy existuje. I když i ono významně podražilo...

Ovšem nejen „perma-krizi“ se v posledním roce dostalo značné pozornosti. The Collins Dictionary tedy sestavil také žebříček řady nových slov či frází odrážejících aktuální společenské trendy. Jak uvedla Beecroft: „Jazyk může být zrcadlem toho, co se děje ve společnosti a v celém světe. Tento rok přinesl výzvu za výzvou. Náš letošní seznam tak odráží stav světa právě teď – a nejsou to moc dobré zprávy, ačkoliv i nyní se objevují paprsky naděje.“

Tichá rezignace

Kromě permakrize se v žebříčku TOP nově užívaných slov objevuje např. termín „tichá rezignace“ (quiet quitting). Ten v podstatě odkazuje ke stavu, kdy lidé stále docházejí do zaměstnání, ale odmítají plnit jakékoliv úkoly nad rámec svých nejnutnějších pracovních povinností. Žádné dřívější příchody, přesčasy, dostupnost 24/7 či účast na jakýchkoliv akcích, které nejsou striktně povinné. Prý se také jedná zejména o fenomén rozšiřující se mezi mladší populací, která je údajně z pracovního trhu unavená a odmítá svůj život plně práci podřizovat. Mantrou těchto lidí je pak tzv. work-life balance, tedy rovnováha mezi osobním a pracovním životem, což je nepochybně hezká (a stále více populární) idea, jejíž realizace je však o mnoho problematičtější. V každém případě se ale quiet quitting stává poměrně palčivým problémem celého pracovního trhu, přičemž lze stěží soudit, co přesně pomůže nastalou situaci vyřešit.

Splooting a teplobanky

Ačkoliv ani o jednom ze slov jste možná neslyšeli, obě skutečně velmi příznačně odrážejí uplynulý rok. Zatímco termín „splooting“ se ale týká přílišného horka, „teplobanky“ zase souvisejí se zimou a energetickou krizí. A co že je to tedy splooting? Jedná se termín odkazující k tomu, jak se chovaly veverky v extrémních kalifornských vedrech – ležely na břiše s tlapkami roztaženými před a za sebou. A právě pro tuto polohu (přesně takto je u nás možné vidět ležet psy na studené dlažbě, když je extrémní horko) se v angličtině vžilo označení splooting. Mimochodem, právě když Kalifornii sužovala extrémní vedra, byly tamní policejní stanice zavaleny také hovory lidí, kteří se o „rozpláclé“ veverky obávali – a tak příslušné orgány musely dokonce veřejnost oficiálně uklidnit, že se jedná o běžnou zvířecí praxi…

Ačkoliv veverky na bříšku jsou v konečném důsledky docela legrační (ačkoliv je jasné, že překonat horko pro ně muselo být náročné), teplobanky už úsměv moc nevyvolávají. Jedná se totiž o vytápěné budovy, kam se mohou vypravit ohřát lidé, kteří si nemohou dovolit vytápět vlastní domovy. Tento trend se postupně rozmáhá ve Velké Británii, kde ceny energií rapidně vzrostly stejně jako v Česku a řadě dalších evropských zemí. V podstatě se tedy jedná o alternativu bank potravinových, které jsou určitou záchytnou sítí pro ty, kteří nemají finanční prostředky ani na pokrytí základních životních potřeb. Přesto jsou teplobanky spíše krátkodobým řešením, které je dle charitativních organizací v delším časovém horizontu neudržitelné.

<Path> Cycle in the footsteps of old Baroque masters - the many attractions of the Baroque cycling trails in the Plzeň RegionZdroj:

Vibrace!

Pátým slovem, jemuž se dostalo celosvětové pozornosti, je pak „změna vibrací“ (vibe shift). Rozhodně ale v tomto sousloví nehledejte žádný nepatřičný podtext – odkazuje totiž k významné změně kulturní atmosféry, a to v celé její šíři od filmů přes hudbu až k módě. Ke změně vibrací pak prý dochází náhle (až apokalypticky) a nikdo si nemůže být prakticky ničím jistý. A to je nepochybně situace, v níž aktuálně opravdu žijeme.

Ať už ale rok 2023 přinese cokoli, nezbývá než doufat, že po „vakcíně“ (a jí předcházejícím „lockdownu“) a „perma-krizi“ se pozornosti dostane konečně něčemu, co bude možné považovat za signál blížících se „lepších zítřků“. Že bychom si v létě chladili břicha o zem, to asi nehrozí, ovšem vyhlídka na další ročník teplobank se vynořuje docela v reálných obrysech… Snad ale slova roku 2023 ukáží pravý opak. 

Zdroj: theconversation.com, huffpost.com, bbc.com, weforum.org, ndtv.com, bigissue.com, editorialist.com,

Populární
články

Gay páry dnes již docela běžně děti vychovávají
LIDÉ

„Chtěli jsme být s partnerem rodiči za každou cenu, dnes kvůli tomu syn trpí,“ přiznává Erik, který svého rozhodnutí lituje

Autor: Mirka Dobešová
Správné nabíjení telefonu je někdy trochu složitější než se může zdát
LIDÉ

Přestaňte ničit baterii svého telefonu několika zbytečnými chybami

Autor: Michal Černý
Pro někoho je BDSM jen čistokrevná úchylárna, pro jiného zase životní poslání
LIDÉ

„BDSM je můj smysl života,“ říká Lucie, kterou fascinovala bolest už na základní škole

Autor: Michal Černý
I ženy, jejichž životní trajektorie vedou jinými směry, mohou nacházet společnou řeč a navzájem se podporovat
LIDÉ

„Ničí vám přátelství mrňata vašich kamarádek? Problém bude patrně ve vás,“ vzkazuje třicátnice, která mateřství aktuálně neplánuje

Autor: Veronika Košťálková
Portrét muže, který musel opustit vše, aby našel svobodu
LIDÉ

V Rusku ho vydírala policie, protože je gay. Uprchl proto do Kanady a Čechům vzkazuje: “Bojujte za svá práva, dokud ještě můžete”

Autor: Redakce LUI
Ani studium na křesťanské škole neznamená, že by vaši sexuální orientaci nebo genderovou identitu měli učitelé jakkoliv hanět
LIDÉ

„LGBT je hřích,“ řekla učitelka a byla vyhozena z práce. Soud její žalobu ministerstva školství nyní zamítl

Autor: Michal Černý
Společnost Generator představila výsledky originálního průzkumu, který zjišťoval, z jakých cestovatelských zvyků mají mladí lidé „osypky“
CESTOVÁNÍ

Duolingo i stání ve frontě na letadlo. Které návyky byste si měli odpustit na cestách, ať z vás generace Z nemá „osypky“?

Autor: Veronika Košťálková
Má generace Z tu nejlínější pracovní morálku?
TRENDY

„Na obědě jsem minimálně 82 minut.“ Generace Z otevřeně přiznává, jak okrádá zaměstnavatele o čas i peníze

Autor: Michal Černý
Myslím, tedy jsem! Ale kde jsem?
BEYOND REALITY

Pochybnostmi o realitě se zabýval i René Descartes: „Myslím, tedy jsem!“ Jenže kde vlastně jsme?

Autor: Redakce LUI
„Venerofobie mi seznamování kazí. Zodpovědnost, jakou bych si představoval, se nenosí,“ říká muž. „Asexuální nejsem,“ dodává
LIDÉ

„Venerofobie mi seznamování kazí. Zodpovědnost, jakou bych si představoval, se nenosí,“ říká muž. „Asexuální nejsem,“ dodává

Autor: Irena Piloušková

E-Shop