„Svět nechápe, že mnozí gayové milují výrazně mladší muže,“ tvrdil už Oscar Wilde. Dodnes se nic nezměnilo. V čem tkví kouzlo „zajíčků“?
LGBT+
Zdroj: AdobeStock

„Svět nechápe, že mnozí gayové milují výrazně mladší muže,“ tvrdil už Oscar Wilde. Dodnes se nic nezměnilo. V čem tkví kouzlo „zajíčků“?

Vztah, minimálně ten klasický, tedy partnerský, obvykle tvoří dva. Zatímco mladí lidé k tomu, že je přitahují starší protějšky, obvykle dospějí docela brzy, přitažlivost k mladším mužům se spíše vyvíjí – ostatně, chodit na rande ve 25 letech s někým, komu je 18, ještě nic znamenat nemusí. Jak se z dané situace ale stane „vzorec“ a co přesně je pro starší gaye na těch mladších tolik atraktivní?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
9. 12. 2022

Na tom, že (sexuální) přitažlivost je řízena řadou různých aspektů, není nic divného – a nakonec nezáleží ani na pohlaví či orientaci, lidé jednoduše mají určité vlastní preference. A jedním ze základních kritérií pak může být i věk. I to samozřejmě platí jak pro vztahy heterosexuální, tak i homosexuální, ale právě mezi gayi je věk jedním z témat, které by při hledání partnera mohlo být stěžejní.

<Path> České domácnosti zasáhl nebezpečný „palivový stres“. Týká se i vás? Jak vyjít s penězi a kde se dá ušetřit nejen na energiích?Zdroj: bettermoneyhabits.bankofamerica.com, simplypsychology.org, apa.org, verywellmind.com, economist.com, cnb.cz, kurzy.cz, zpravy.aktualne.cz, theguardian.com, herbertsmithfreehills.com, csfd.cz, foreignpolicy.com, forbes.com, Instagram/Women for Women

V partnerských vztazích pravděpodobně není nic kontroverznější než velký věkový rozdíl (což vlastně opět platí i pro hetero vztahy). Zaměříme-li se specificky na gay svět, přitažlivost k mladším mužům nepochybně nelze přikládat jen a pouze stávajícímu kultu mládí a krásy, který mezi gayi dnes stále převládá. Vždyť kvůli lásce k výrazně mladšímu muži se do velkých problémů dostal i Oscar Wilde. Vztah s šestnáctiletým aristokratem (Wildeovi bylo v tu dobu téměř čtyřicet a jeho lásce šestnáct) stál nakonec spisovatele kariéru a v důsledku i život. Poté, co byl souzen za sodomii, byl totiž uvězněn a pár let po propuštění zemřel na související zdravotní problémy.

Za lásku k mladším mužům dnes naštěstí ti starší platit životem nemusí – ačkoliv ale ve vztazích s mladšími partnery vidí řadu výhod, někteří připouštějí i to, že do budoucna (a s přibývajícími léty) je taková preference spíše neudržitelná…

Troška té mladické radosti…

„U mě to byl spíš vývoj. Netroufnu si to nějak zobecňovat, ale myslím, že by to tak jako já mohla mít i spousta z nás – nejdřív jsem totiž tíhnul ke starším partnerům. Byl jsem ´ucho´ a fakt se mi líbilo, že jsem měl po boku někoho zkušeného, někoho, kdo už stál na vlastních nohou a měl taky nějaké společenské postavení. S přibývajícími roky se to ale začalo měnit. Najednou většina mužů, kteří mi připadali sexy, byla mladší. A přitahovali mě nejen v té fyzické rovině. Jasně, ještě mi nebylo padesát, ale necítím se jako nějaký senior, přitom mezi gayi je padesátka na krku už trošku rozsudek smrti. (smích) Starám se o sebe a možná, že kdyby to dělali i ostatní v mém věku, klidně bych se zajímal i o vrstevníky. Zatím mám ale po boku rád ty mladé kluky, jsou bezstarostní, je s nimi zábava a člověk s nimi tak nějak omládne. Takže jsem prostě ty role prohodil. Dřív jsem byl ten zajíček já, dnes právě těmhle zajíčkům rád dělám tu oporu,“ popisuje tak 46letý gay z Brna.

A něco podobného vlastně tvrdil i zmiňovaný Oscar Wilde, když se snažil své zalíbení k výrazně mladšímu partnerovi vysvětit. „Je to intelektuální a opakovaně to existuje mezi starším a mladším mužem. Když má starší muž intelekt, ten mladší má veškerou radost, naději a kouzlo života. Že by to tak mělo být, svět nechápe. Takže se tomu vysmívá,“ uvedl tak ve své obhajobě k obvinění z hrubé nemravnosti v roce 1895. A ani po více jak sto letech se mnoho nezměnilo. Nepochopení partnerské přitažlivosti mezi muži různého věku tak přetrvává.

Zdroj: Giphy

Přelétavé mládí

Trošku jiný výklad toho, proč jej přitahují mladší muži, má pak další čtyřicátník, který si ale zároveň uvědomuje, že pro partnerský život je podobná preference poměrně problematická. „Vždycky jsem měl mladší partnery, to se nezměnilo ani s narůstajícím věkem. Pokud bych to vztáhnul přímo k rovině sexuality, tak je moc vzrušující mít vedle sebe to mladé voňavé tělo. (smích) Navíc je opravdu příjemný pocit, že mám v posteli kolouška a že mu za to, aby se mnou byl, stojím. Má to ale i svoje stinné stránky, ne že ne. Tihle mladí kluci samozřejmě postupně dospívají, takže i když třeba nějaký čas zůstanou, po čase si sbalí věci a jdou. Takže je tak člověk nějakou přestupní stanicí. Zatím mi to za to potěšení stojí, ale taky se bojím, že v budoucnu budu prostě sám. Z těch ´věkových nároků´ taky postupně slevuju (smích), ale trvalý vztah jsem stejně zatím nenašel,“ přiznává.

<Path> Desatero moderního gayeZdroj:

Malé psychologické okénko

Ačkoliv i v heterovztazích mnohdy partery od sebe dělí značný věkový rozdíl, v prvé řadě je třeba říci, že queer vztahy vykazují mnohá specifika. Řečí statistik mnohem více těch, kdo se definují jako queer, v době dospívání prožilo nějaké trauma, jež se následně mohlo promítnout i ve vztazích a sexuální přitažlivosti. Lze se tedy setkat s výkladem, že právě gayové si s mnohem větší pravděpodobností fetišizují obraz těla a vytvářejí si hlubokou sexuální přitažlivost ke specifickým typům mužů – k těm, kteří jsou extra mužní, nebo naopak k těm, kteří jsou spíše zženštilí, k těm, kteří jsou mnohem starší, ale i k těm, co jsou výrazně mladší. A podle odborníků tato preference jen tak nezmizí, jelikož je podmíněna právě konkrétními prožitky z mládí a dospívání.

„Když mi bylo 18 let, zdálo se mi nemožné prostě přijmout, kdo jsem, a užít si trošku zábavy s jiným 18letým klukem. Následně mě to k těmto mladým a v mých očích zranitelným mužům neustále táhlo – ve snaze zachránit toho 18letého chlapce ve mně, který zachráněn nikdy nebyl,“ popisuje tak velmi otevřeně své zkušenosti v autobiografické knize Help komik a také gay Simon Amstell.   

Samozřejmě, že někdo může být okouzlen jen a pouze mladickou krásou. Někdo si zase rád užije vyhřívání se na výsluní pozornosti, má-li po boku o generaci či dvě mladší protějšek. V jiných případech ale mohou být důvody i jiné a mnohem hlubší. Nemá smysl v nich hledat něco špatného (byť třeba o trendu tzv. sugar daddies toho již bylo také napsáno mnohé). A především nemá smysl druhé pro jejich výběr partnerů soudit, když o nich vlastně vůbec nic nevíme.

Zdroj: history.com, famous-trials.com, journals.sagepub.com, psychcentral.com, bbc.co.uk, psychologytoday.com,

Populární
články

Podle statistik častěji masturbují muži
HOT!

Masturbace je zdravá, ale všeho moc škodí. Jak poznat, že máte problém?

Autor: Mirka Dobešová
„Dítě prý stojí milion. To naše je dvakrát dražší,“ směje se spokojený tatínek. Cesta za otcovstvím byla trnitá a vedla až do Ameriky
CESTOVÁNÍ

„Dítě prý stojí milion. To naše je dvakrát dražší,“ směje se spokojený tatínek. Cesta za otcovstvím byla trnitá a vedla až do Ameriky

Autor: Irena Piloušková
The Ugly Duchess
AKTUALITY

Renesanční dílo „Ošklivá vévodkyně“ vůbec nezachycuje ženu. Odborníci míní, že na obraze visícím v Národní galerii je muž-transvestita

Autor: Mirka Dobešová
Ošklivý krásnému nevěří aneb Hezký to těžký maj: Nejen gay kluci o problémech s fyzickou dokonalostí
WELLBEING

Ošklivý krásnému nevěří aneb Hezký to těžký maj: Nejen gay kluci o problémech s fyzickou dokonalostí

Autor: Albert Prokop
Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu
WELLBEING

Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu

Autor: Redakce
Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve štědrých prostorách Top Hotelu v Praze
Living 2023

Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve stylu nejen Prahy, ale i Osla nebo Berlína!

Autor: Irena Piloušková
Miroslav Hradil je jedním ze zakladatelů zaměstnanecké pro-LGBT skupiny ve ŠKODA AUTO
LIDÉ

„Na předsudky a stereotypy narážejí LGBT lidé i v práci, podpůrné skupiny jim ukazují, že i na nich záleží,“ říká spoluzakladatel jedné z nich

Autor: Mirka Dobešová
Mladí si potrpí na otevřenost. A to nejen informační, ale i vztahovou
AKTUALITY

Mladí randí jinak a je třeba se jim přizpůsobit. To si myslí Tinder a zavádí pro Gen Z nové funkce

Autor: Martin Lyko
Marcel Gecov
Living 2023

„Lůžkoviny a ložní prádlo Lejaan vnáší do ložnic hotelový komfort,“ popisuje unikátnost české značky jeden z jejích zakladatelů

Autor: Mirka Dobešová
Pro dokonalé fotky kdekoliv
AKTUALITY

Fujifilm představuje kapesní fotoaparát Instax Mini 12, který vás okouzlí na první pohled!

Autor: Michal Černý

E-Shop