LGBT+ poradna Sbarvouven.cz spouští vánoční sbírku. Přispět na provoz v dalším roce můžete i vy
LGBT+
Zdroj: Sbarvouven.cz/se svolením

LGBT+ poradna Sbarvouven.cz spouští vánoční sbírku. Přispět na provoz v dalším roce můžete i vy

Nedávný teroristický útok v Bratislavě nastavil zrcadlo homofobní společnosti. Mimo jiné zdůraznil také potřebu pečovat o duševní zdraví mladých queer lidí a jejich blízkých. Právě pro ně je tu LGBT+ poradna Sbarvouven.cz. Jediná svého druhu v Česku.
Redakce Redakce Autor
28. 11. 2022

Jen pár desítek kilometrů za hranicemi České republiky se u našich sousedů odehrál 12. října hrůzný teroristický čin. Ten mířil cíleně na dva mladé queer lidi, kteří kvůli své identitě přišli o život. Útok byl nenávistně motivovaný a pro lidi z řad LGBT+ se stal jasnou hrozbou. A nejen pro ně, strach se dotkl i jejich rodin, blízkých i podporovatelů a podporovatelek.

Kamarád taky rád: Je přátelství gaye s heterosexuálem toxická fikce, nebo realita?9. 1. 2023

LGBT+ lidé a jejich blízcí žijí ve strachu

Psychická pohoda a duševní zdraví všech queer lidí jsou nyní vystaveny velké zkoušce. Prožívají smutek, vztek nebo strach o vlastní bezpečí. Při pohledu do zrcadla leckoho z nich napadne: „nevypadám dneska moc queer?“ Dvakrát zvažují, jestli si jít večer sednout do klubu nebo si třeba dát na batoh odznak s duhovou vlajkou. Vzít svou drahou polovičku na ulici za ruku může být těžší než obvykle. Pocity strachu o bezpečí prožívají také jejich rodiče a blízcí. I oni se s nimi musí vypořádat. Obzvlášť tvrdě mohou důsledky současné společenské atmosféry dopadnout na mladé lidi, kteří se právě hledají. Ve chvíli, kdy vlastní identita znamená riziko fyzického útoku, je o to těžší ji přijmout.

„V reakci na útok v Bratislavě jsme zaznamenali nárůst klientů*ek naší online poradny Sbarvouven.cz. Dlouhodobě se na nás obracejí zejména mladí lidé, kteří skrývají svou identitu, mají obavy z nepřijetí a projevují se u nich úzkosti nebo deprese. Sebepřijetí a coming out jsou po bratislavské události pro řadu lidí ještě těžší,“ říká šéf poradny Sbarvouven.cz Oldřich Kundera. „Zároveň jsme zaznamenali větší zájem ze strany rodičů queer dětí, kteří se na nás obracejí s prosbou o podporu,“ doplňuje.

„Mám strach o svoje dítě. Cítím také hořkost a smutek. Tuto kartu jsme si ani jeden nevybrali, byla nám rozdána a s ní také v životě hrajeme. Těžko bude mé dítě zažívat vše naplno a bez obav, kdy ho nějaký chytrák začne urážet a zesměšňovat. Těžko se bude vodit za ruce v době zamilování a stejně těžko bude moci dokazovat lásku svém protějšku na veřejnosti, jak je to u heterosexuálních párů normální. To, že je ohrožen i jeho život, je naprosto strašné a alarmující,“ svěřila se poradně Sbarvouven.cz matka náctiletého gaye.

Metoda peer-to-peer

Online poradna Sbarvouven.cz funguje na principu peer-to-peer mentoringu. Každý, kdo se na poradnu obrátí, si tak může pro komunikaci vybrat mentora*ku podle osobního příběhu, který sdílí ve svém profilu. V poradně je 25 aktivních mentorů*ek, kteří*ré si v životě prošli*y podobnými situacemi a problémy jako klienti*ky Sbarvouven.cz.

Konverzace podléhají odbornému dohledu tří profesionálních psychologů a psycholožek, jejichž školením projdou nováčci při vstupu do poradny, ale i v průběhu roku. Ročně proběhnou alespoň tři odborná setkání, kde se mentoři*ky s psychology a psycholožkami věnují modelovým případům a trénují vedení konverzací.

Patronkou poradny je moderátorka Ester Janečková, jejíž 14letý synovec Filip spáchal v roce 2014 sebevraždu kvůli homofobním postojům v české společnosti. Ester poradně pomáhá především svým veřejným vystupováním, aktivní účastí v diskusích a mediálním prostoru.

Přestává být pánský make-up tabu?7. 2. 2023

Přispět se vyplatí

Od vzniku poradny v roce 2015 se na ni obrátilo již 5 737 klientů*ek, se kterými si mentoři*rky vyměnili více než 71 887 zpráv. V osmi desítkách z nich řešili opravdu závažné situace – útěk z domova, sebepoškozování, deprese a sebevražedné tendence. Tato čísla jasně ukazují, že mladí LGBT+ lidé poradnu opravdu potřebují.

„Vánoční sbírku pořádáme již třetím rokem a je pro další provoz poradny důležitým každoročním milníkem. Na vybrané částce závisí množství poskytovaných služeb a rozvoj dalších aktivit. Náš letošní generální partner ČSOB navíc každou připsanou částku zdvojnásobí až do výše 500 000 Kč, takže přispět se opravdu vyplatí,“ doplňuje Oldřich Kundera.

Buďte mladým queer lidem i jejich blízkým oporou a podpořte fungování poradny Sbarvouven.cz v příštím roce. Přispět můžete libovolnou částkou kdykoliv během prosince a ČSOB váš dar zdvojnásobí. Více informací naleznete zde.

Zdroj: Sbarvouven.cz/Spolupráce

Populární
články

Více jak 11 let spolu - a v posledních letech bez sexu? Proč ne?
LIDÉ

„Můj vztah s partnerem je homo verze manželství po 30 letech,“ popisuje gay, který s přítelem nemá vůbec sex. Jak jejich soužití funguje?

Autor: Mirka Dobešová
Na velikosti vždy záleží
HOT!

Na velikosti (penisu) vždy záleží. Ale komu víc – hetero mužům, ženám, nebo gayům? A proč je v případě gayů špatně „malý“, ale i „velký“?

Autor: Mirka Dobešová
To, že je vaše váha ok, neznamená, že tomu odpovídá i váš metabolismus
WELLBEING

Štíhlí tlouštíci – na první pohled neviditelný problém, který postihuje stále více lidí. Proč být "skinny fat" není žádná výhra?

Autor: Mirka Dobešová
Mladý František Bloudek
HOT!

„V Praze jsem chodíval do veřejných lázní, kde se ale scházeli především ženatí muži, kterým šlo jen o sex.“ Jak se žilo gayům za socialismu? Vypovídá dnes 74letý František

Autor: Jakub Starý
Miss Petty je první česká drag queen, která drag spojila s vlastní hudební produkcí
AKTUALITY

Česká drag queen vedle Sama Smithe. „Ten song je vzkaz pro mé dětské já,“ říká Miss Petty o písničce, která se dostala do nového playlistu Spotify

Autor: Martin Lyko
Prezident má vetovací právo, proto bude rozhodovat o tom, jaké zákony týkající se LGBT+ lidí budou nakonec v ČR platit
LIDÉ

Pavel vs. Babiš a LGBT+ práva: Co si myslí o adopci dětí gay/les páry, manželství pro všechny a 50 pohlavích?

Autor: Martin Lyko
Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období
LIDÉ

Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období

Autor: Irena Piloušková
Lékař a expert ze společnosti ViiV Healthcare Andrew Clark se na léčbu HIV zaměřuje již od 80. let minulého století.
WELLBEING

„Léčba HIV prošla velkým pokrokem. Oblastí, v níž se zatím nepodařilo pro lidi s HIV moc udělat, je stigmatizace,“ říká Andrew Clark z ViiV Healthcare

Autor: Redakce
Soutěžící Vašek
AKTUALITY

V Survivoru zasahoval lékař i zlomyslnost osudu a soutěž má první oběť. Na ostrov ale dorazily i nové (sexy) tváře a intriky se rozjíždějí naplno

Autor: Martin Lyko
Zničená budoucnost: Muž přišel o snoubenku kvůli své minulosti
LIDÉ

Zničená budoucnost: Muž přišel o snoubenku kvůli své minulosti. Na střední škole zažil více než mnoho lidí za celý život

Autor: Irena Piloušková

E-Shop