
Staňte se mistrem v kuchyni! S tím správným nožem a krájecími technikami okouzlíte každého
Z televizních show či třeba z kuchařských kurzů víme, že dobrý kuchař se pozná podle perfektního krájení. A co víc? Kouzly v kuchyni ohromíte třeba i svou drahou polovičku či potenciálního partnera. Nebojte se vzít nůž do ruky a ukažte se v kuchyni. I to nejnudnější jídlo pak může na talíři vypadat skvěle.
Na začátek – musíte si vybrat ten správný nůž. Bez něj to nepůjde. Přes sekání, krájení, filetování, porcování, loupání a okrajování je výhodou zvolit nůž, který se na danou činnost hodí. Práce tak bude nejen efektivní, ale i bezpečná.
Pravý nůž pro víceúčelové krájení má širokou čepel s jemným ostřím. Je to jednoduše velký kuchařský nůž, který se hodí na krájení, řezání a sekání masa i zeleniny. Ale sáhnout můžete i po specializovaných kouscích. Například na maso se hodí porcovací či filetovací nože, na ovoce a zeleninu okrajovací, zahnuté, loupací či snídaňové nože. Na pečivo pak vroubkované čepeli či nůž na roztírání. Existují i speciální varianty nožů třeba na asijskou kuchyň. Těm se říká santoku a nakiri.
Naostřeno jako od profíků
I ten sebelepší nůž potřebuje naostřit a pravidelnou péči. Univerzální brousek není úplně to pravé. Každý nůž má totiž jiný úhel ostří, a tak je třeba ho dodržet. Může se totiž stát, že si místo naostření čepele nůž zničíte. Na této činnosti ale není nic složitého. Je potřeba mít pouze správnou ostřící sadu s brusným kamenem a vše zvládnete sami. Ostřič položíte celou plochou na prkénko a pevně přidržujete po celou dobu ostření, tím se zamezí nežádoucí pohyb na podložce. A správně zafixovaným ostřičem už stačí nůž jen 15 – 20x protáhnout oběma směry. Existují ale i profesionální brusičství, která se doporučují u velmi tupých, poškozených či speciálních nožů.
Pokud vás zajímá více technik, jak na správné broušení nožů, tak tady je pro vás máme.
Jeden všestranný nůž na všechno
Pokud jste zastáncem toho, že máte v kuchyni pouze jeden nůž na všechno, tak zbystřete. Máme pro vás rady, jak na jednotlivé druhy krájecích technik s jedním nožem.
Jak na krájení na stejné kousky? Tímto způsobem můžete nakrájet cuketu, brambory, červenou řepu nebo třeba maso a asijské pokrmy. Důležité je upravit před krájením suroviny do pravidelného tvaru tak, aby příčnými řezy následně vznikly stejné kousky. Prsty sbalíme a lehce ohneme. Surovinu držíme proti prkénku tak, aby nehty byly schované. Nůž opřeme o špičku a pravidelnými kolébavými pohyby krájíme napříč. Chce to chvilku cviku, ale věřte, že vám tato technika zrychlí práci v kuchyni o tisíc procent. Jen pozor na prsty!
A co třeba plátkování? Seřízněte podél třeba cuketu či lilek, aby vám vznikla rovná plocha, přitlačte mírně ohnutými prsty proti prkénku a krájejte. Jedním tahem nože pak krájejte od špičky při využití celé délky čepele.
A co sekání?
Některé ovoce nebo zelenina je ale potřeba nasekat. Při sekání navíc dochází k charakteristickému klapavému zvuku, a to je pro vás signál, že sekáte správně. Rozkrojte například žampiony napůl, přidržte sbalenými prsty a nožem pravidelnými pohyby rovnoměrně sekejte. Tento druh krájení se používá i u bylinek, tam se ale hodí sekat více najemno. Svazek bylinek si chytíte ohnutými prsty a se špičkou nože opřenou o prkénko nejprve překrájíte napříč. Poté uchopíte nůž i druhou stranou u špičky a sekáte bylinky kolébavými pohyby. Najednou se budete cítit jako šéfkuchaři v luxusní restauraci.
Stylové krájení zeleniny
Zelenina nemusí být na talíři taková nuda. Když si vyhrajete s různými druhy krájení, jídlo na talíři pak může vypadat úplně jinak. A s tím souvisí i tyto čtyři techniky: Julienne, Brunoise, Paysanne, Macedoine. Znáte je?
Julienne je krájení okurky na nudličky. Hodí se třeba do salátu nebo jako ozdoba na asijské pokrmy. Nejdříve okurce odkrojte oba konce a překrojte ji napůl. Prsty sbalíte a lehce ohnete. Okurku držte proti prkénku tak, aby nehty byly schované. Palcem přidržte proti ostatním prstům a několika řezy nakrájejte na tenké plátky. Brunoise je pak krájení na kostičky, které se hodí třeba do studených polívek či do pomazánek. Jednoduše všude, kde je žádoucí jemné struktura. Julienne otočte a krájejte napříč malé kostičky.
Paysanne se hodí do teplých asijských pokrmů a všude, kde nechcete semínka. Jde o krájení na kolečka. Okurku podélně rozkrojíte na čtvrtiny a řezem seříznete semínka. Položíte řeznou stranou na prkénko a kolébavými pohyby nožem postupně krájíte na vámi požadovanou tloušťku. A naopak na studené použití se hodí Macedonie, krájení na kostky. Okurku podélně rozčtvrtíte, semínka nevykrajujete a podélnými řezy ji rozkrojíte na hranoly podle vámi zvolené velikosti a požadované jemnosti či hrubosti kostiček.
S pomocí těchto několika jednoduchých postupů zvládnete zajímavě nakrájet třeba i mrkev. Kromě technik Julienne, Macedoine, Brunoise, Paysanne můžete zkusit třeba i Mirepoix. Jendá se o krájení zeleniny na velké kostky. Používá se to třeba do základů na polévky nebo i jiných jídel. Velikost kostek by měla být přibližně stejná. Vetší kostky se hodí třeba na restování, protože se tak snadno nespálí. Překrojte mrkev podélně napůl a znovu napůl. Dvě poloviny dáte zase k sobě do původního stavu a krájíte z nich přibližně stejně velké kusy.
Dobrým pomocníkem při krájení jsou určitě i návodná videa, díky kterým si ještě snadněji osvojíte techniky a základní dovednosti každého kuchaře. Taková videa poskytuje Akademie krájení od Fiskars.
S jednoduchými radami můžete práci v kuchyni nejen zefektivnit, ale bude vás rozhodně bavit o poznání více. Navíc, se správným nožem od společnosti Fiskars jsou poté veškeré techniky mnohem jednodušší. Stačí si vybrat jen své favority a v kuchyni zazářit.