Pět let se smyšlenou přítelkyní: Matka pro ni vymyslela i jméno, povolání a koníčky. Za syna gaye by se prý styděla před sousedy
Rozhovor
Zdroj: iStock

Pět let se smyšlenou přítelkyní: Matka pro ni vymyslela i jméno, povolání a koníčky. Za syna gaye by se prý styděla před sousedy

Někteří rodiče mají tendenci ovlivňovat životy svých dětí až do neúnosné míry. Když se takovým toxickým maminkám či tatínkům ale přestane dařit mít vliv na výsledek, může přijít i další stadium, a to lhaní. Jak se asi žije muži, o němž si celá rodná ulice myslí, že vede úplně jiný život než doopravdy?
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
10. 10. 2022

Vy nyní žijete sám, už docela dlouho. Jste opravdu „sám“ i v tom druhém slova smyslu?

Asi tušíte, že nejsem. Ne, že bych s někým sdílel bydlení, ale vídáme se tak často a jezdíme z jednoho bytu do druhého, že je to podobné jako spolubydlení. Já bydlím v jednom městě, partner v druhém. Jsme spolu tři roky a ani jeden zatím nemůžeme kvůli svým pracím svoje město opustit, takže se to tak nějak střídá. S home-officy, dovolenými a víkendy to jde udržet i takhle. Není to ideální, ale nějak jsme dokázali, aby to fungovalo. Ani jeden nechceme toho druhého připravit o kariéry, které jsme si budovali. Jediné fér řešení je počkat, jak se to vyvrbí.

Cenzurovat informace o LGBT+ lidech je nepřípustné. Porušuje to svobodu projevu, rozhodl Evropský soud v případu spisovatelky, jejíž knihu zakázali25. 1. 2023

Od rodičů jste se tedy ale přestěhoval před víc jak patnácti lety. Bylo to rozhodnutí pouhého dospívání, anebo hrály roli i jiné faktory?

Já jsem vždycky chtěl bydlet sám. Jako dítě jsem nesnášel, když mi někdo lezl do pokojíčku, byl jsem rád, že nemám sourozence a nenáviděl jsem třeba návštěvy tety a strejdy, kteří s sebou přivezli moje bratrance. Nemám rád moc lidí v bytě. A nesnáším, když mi někdo sahá na věci. Když jsem byl v pubertě, koupil jsem si nový zámek a zamykal jsem si pokoj. Máma mi původní klíč odmítla dát. Nechtěla, abych se zamykal. Prý kdyby hořelo, nestihne mě zachránit, když budu zamčený. Mně to přišlo jako hloupá výmluva. Byla celkem psina, jak se pak máma dožadovala, abych jí náhradní klíč, který rozhodně nebude používat mimo krizové situace, dal. Nepovolil jsem. Věděl jsem, že lže. Lezla by mi tam pořád. (smích)

Vzpomínáte na tyto roztržky rád? Usmíváte se…

Na které ano. Vím, že to se mnou asi nebylo vždycky lehké. Já jsem opravdu moc poslušný nebyl. Mně totiž poslušnost ani nepřijde jako něco, co by měl člověk v sobě hýčkat.

Základku i střední školu jsem prolézal s poznámkami, párkrát mi i vyhrožovali vyloučením. Nikdy se ale nestalo nic z toho, čím mi kdo v životě vyhrožoval. Učitelé vždycky nakonec vychladli a myslím, že jsme měli vlastně fajn vztahy. Že mě brali. Zlobili se na mě, ale svým způsobem mě měli rádi. Učil jsem se dobře, nikomu jsem neubližoval. Moje prohřešky byly všechny na bázi toho, že jsem si dělal, co jsem chtěl já, nevydržel jsem sedět a potřeboval jsem být individualista.

Vaše maminka měla tendenci tuto vaši urputnou snahu o samostatné fungování zarazit?

Urputná je hezké slovo. Asi jsem byl urputný. Nedal jsem se ničím moc zastrašit. Co vlastně by se mi mohlo stát nejhoršího? Nic! V době, kdy jsem chodil do školy, jsem měl dojem, že jsem nezranitelný. Věci jsem dělal bez ohledu na riziko. A máma to samozřejmě nesla špatně. Vždycky ze mě chtěla někoho jiného, než jsem byl.

Nyní už se na rizika ohlížíte?

Ohlížím. Asi jsem zestárnul. Mrzí mě víc věcí než dřív, rychleji mi něco ublíží. Zklidnil jsem se a víc se zamýšlím, což s sebou nese i pozitivní výsledky. Hodně za svůj mentální vývoj vděčím bývalému příteli.

Herecká legenda Jiří Krampol (84): V mládí jsem myslel, že buzerant je onanista. Manželství už máte mít dávno. Nechápu, že to ještě není8. 12. 2022

V dobrém?

Ano. On je to fajn chlap. Už si nerozumíme, nepatřili jsme k sobě, ale naučil mě toho o životě hodně. Byl ode mě o sedmnáct let starší, měl jsem ho jako takový vzor, když mi bylo třeba jednadvacet a nastupoval jsem do první práce. On tehdy už měl za sebou zkušenosti a měl jsem dojem, že toho od něj můžu hodně načerpat.

Mluvíte o své bývalé lásce moc hezky. To je milé…

Tak my se nerozešli nějak zle. Jasně, jsou příjemnější věci než rozchody, ale nemám proti němu jako člověku nic. Vztahově to nešlo, měli jsme rozdílné touhy a potřeby, ale lidsky je s ním podle mě všechno v cajku.

Maminka zná vašeho bývalého nebo i současného přítele?

Máma o nich ví, tak bych to řekl. Že jsem gay, jsem jí řekl, když mi bylo dvacet. To jsem to sám tak nějak pochopil a přijal. Předtím jsem popravdě ani zkušenosti neměl – nechodil jsem s nikým. Tohle jsem měl trochu opožděné. Objevovat sám sebe jsem začal až tak kolem té dvacítky právě s bývalým přítelem. Máma to vůbec nechtěla slyšet. Když jsem se pár měsíců na to odstěhoval, brečela, ale ne dojetím. Byla zklamaná.

Kvůli čemu? Protože jste se stěhoval k příteli?

Ano. Pro mámu to tehdy byla velká pecka.

Když jsme se pak za pár let s bývalým rozešli, pomohl mi i najít pronájem, kde jsem vlastně doteď. Už je to nějaký ten pátek.

„Svět nechápe, že mnozí gayové milují výrazně mladší muže,“ tvrdil už Oscar Wilde. Dodnes se nic nezměnilo. V čem tkví kouzlo „zajíčků“?9. 12. 2022

Ve vašem rodném městě vás sousedi ale znají jinak, pokud vím: Říkal jste mi, že podle nich máte přítelkyni...

Pomalu abych plánoval svatbu, když s ní jsem už pět let! (smích)

Jak tohle vzniklo? Proč si o vás lidé myslí něco jiného než pravdu?

Máma jim to řekla. Když zjistila, že si opět neprosadí svou a nezmění mě z gaye na heteráka, tak mě aspoň zapřísáhla, abych o tom nemluvil. Čekala, že se časem změním, nějak to dopadne, ale nedopadlo. (smích) A tak jí jednou došla trpělivost. Všem napovídala historku, že žiju s dívkou, která má i jméno, povolání, koníčky… Mám už pomalu pocit, že existuje. Sousedi se mě na ni ptají, kdykoli přijedu.

Neřekl jste jim pravdu?

Jestli něco vím, tak to, že kdyby měli sousedé mámu za lhářku, nepřežila by to. Reálně by nevylezla ven a nejspíš by zemřela. Vůbec si to neumím představit. Hodně věcí prožívá a tohle by nedala. Mrzí mě, že se stydí za to, jaký jsem, ale já prostě nemám to srdce z ní udělat šílenou ženskou před celou ulicí. Takhle jí ublížit nesvedu.

Zdroj: Anonymní respondent, redakce

Populární
články

Mladý František Bloudek
HOT!

„V Praze jsem chodíval do veřejných lázní, kde se ale scházeli především ženatí muži, kterým šlo jen o sex.“ Jak se žilo gayům za socialismu? Vypovídá dnes 74letý František

Autor: Jakub Starý
Lékař a expert ze společnosti ViiV Healthcare Andrew Clark se na léčbu HIV zaměřuje již od 80. let minulého století.
WELLBEING

„Léčba HIV prošla velkým pokrokem. Oblastí, v níž se zatím nepodařilo pro lidi s HIV moc udělat, je stigmatizace,“ říká Andrew Clark z ViiV Healthcare

Autor: Redakce
Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období
LIDÉ

Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období

Autor: Irena Piloušková
Miss Petty je první česká drag queen, která drag spojila s vlastní hudební produkcí
AKTUALITY

Česká drag queen vedle Sama Smithe. „Ten song je vzkaz pro mé dětské já,“ říká Miss Petty o písničce, která se dostala do nového playlistu Spotify

Autor: Martin Lyko
Prezident má vetovací právo, proto bude rozhodovat o tom, jaké zákony týkající se LGBT+ lidí budou nakonec v ČR platit
LIDÉ

Pavel vs. Babiš a LGBT+ práva: Co si myslí o adopci dětí gay/les páry, manželství pro všechny a 50 pohlavích?

Autor: Martin Lyko
Víte, co je charakteristické pro sobí muže?
HOT!

Genitální anatomický typ určuje, jak se muži sexuálně projevují a co je uspokojí. Jak poznat sobího, beraního či medvědího muže?

Autor: Mirka Dobešová
LIDÉ

„Máme obrovskou postel, do které se vejdeme všichni," popisuje muž, který žije v partnerství ve třech. Jak takový vztah funguje?

Autor: Jan Witek Witek
Ikony

Oblíbený pražský kadeřník Tomáš Arsov

Autor: Petra Járková
To, že je vaše váha ok, neznamená, že tomu odpovídá i váš metabolismus
WELLBEING

Štíhlí tlouštíci – na první pohled neviditelný problém, který postihuje stále více lidí. Proč být "skinny fat" není žádná výhra?

Autor: Mirka Dobešová
Chippendales změnili pánský striptýz z gay zábavy na kratochvíli pro ženy
KULTURA

Chippendales: Jak se ze sexy zábavy jen pro gaye stala ženská kratochvíle a proč ani nový seriál nenechává stát gaye stranou?

Autor: Mirka Dobešová

LUI
Tipy

E-Shop