Psycholožka Lucie Thomas: je naprosto normální být jiné orientace! Nikdy nikomu nedlužíte vysvětlení za to, jaký jste
Rozhovor
Zdroj: Lucie Thomas, se svolením
<Path>

Psycholožka Lucie Thomas: je naprosto normální být jiné orientace! Nikdy nikomu nedlužíte vysvětlení za to, jaký jste

Jak těžké je přiznat okolí, že jsem homosexuál? Jak to mám říci rodičům? A musím jim to vůbec říkat? A co je a není vhodná reakce té či oné strany? Rady pro rodiče, ale i ty, kteří se ptají sami sebe, kdo vlastně jsou. „Ať jste homosexuál, heterosexuál či trans, vše je v pořádku. Vždy a za každé situace,“ říká psycholožka Lucie Thomas.
Aneta Šimečková Aneta Šimečková Autor
6. 10. 2022

Na otázky ohledně coming outu odpovídá psycholožka a koučka česko-amerického vzdělání Lucie Thomas. „Pokud máte jinou než heterosexuální orientaci, není s vámi nic špatně. Pokud je pro vás tohle období těžké, jednou to přejde a budete zase šťastní,“ říká Lucie s tím, že nikdy nikdo nedluží svému okolí vysvětlování či obhajování své orientace, je to čistě naše věc. Navíc dodává, že pokud v sobě dusíme negativní emoce, budou nás zevnitř otravovat a může to poškodit naši psychiku. Jak tedy na to?

<Path> BYDLENÍ SNŮ: Aktuální developerské projekty vhodné pro single gay muže i páryZdroj:

Kdy člověk přijde na to, že je jinak sexuálně orientovaný? Je to nejčastěji v době, kdy navazujeme první vztahy? Puberta?

Člověk na to může přijít třeba již v sedmi letech, anebo si to plně uvědomit až ve čtyřiceti. Ale ano, první zkušenosti a vztahy jsou obvykle bohaté na indicie, které nás potom táhnou nějakým směrem. Pokud si nejsme jistí, jak to máme, je fajn se zbytečně neškatulkovat a nechat věci plynout. Čas a další zkušenosti nám to vyjasní.

Když mu tedy dojde, že je jinak orientovaný. Co dál? Za kým by měl člověk prvně přijít a říci mu to?

Nespěchala bych s tím, o tom hned někomu říct. Přece jen je to intimní téma a ve své podstatě do toho druhým lidem nic není. Pokud ale člověk cítí touhu a potřebu se svěřit, pak bych začala u přátel, kterým důvěřuji a připadají mi rozumní a vyrovnaní. Když si z toho odnesu pozitivní zkušenost, mohu pokračovat a svěřit se rodině. Pokud dobré kamarády nemáte nebo nevěříte, že by takové interakce mohly dopadnout dobře, promluvte si nejdřív s odborníkem, ať už v poradně nebo třeba na telefonní lince.

Stávají se i situace, že člověk nezvládá přijmout, že je jinak orientovaný a bojuje sám se sebou?

Určitě. Všude kolem máme mnoho příkladů, jak fungují heterosexuální vztahy, přesto v nich většina z nás někdy tápe. A co teprve homosexuální vztah? Tam můžeme mít ještě více otazníků, které nás trochu děsí. Dále, jedním z největších strachů lidí je obava z odmítnutí. Bojíme se, aby nás okolí přijalo, aby nás blízcí neodsoudili. Jsou to velmi přirozené a běžné strachy a bohužel někdy i opodstatněné.

Nemůže se pak člověk dostat do depresí či podobných problémů?

Může se dostat do přechodné deprese a úzkostných stavů. Pokud na naši orientaci někdo reaguje odsouzením, vždy si pamatujme, že to nevypovídá absolutně nic o nás a naší kvalitě a hodnotě. Vždy to jen značí, že je daný člověk emočně nevyzrálý.

Jak z toho ven?

Pokud máme opravdu velké strachy z přiznání, nebo už je po, ale naše zkušenost byla negativní, doporučuji o tom pohovořit s přáteli gayi, případně se uchýlit k nějaké knížce, online fóru, YouTube videu a komentářům pod ním – abyste věděli, že absolutně nejste sami a miliony lidí mají podobnou zkušenost. Pokud toto nepomáhá, určitě doporučuji navštívit odborníka, ideálně psychologa.

Mnozí lidé si myslí, zejména starší generace lidí, že homosexualita je výmysl dnešní doby. Čím si to vysvětluješ?

Nevyrostli třeba v době nebo komunitě, kde byla homosexualita dobře tolerovaná. Tohoto přístupu se stále drží, nevyvíjí se společně s dobou, která otevírá dříve tabuizovaná témata. Mezigenerační rozdíly tu vždy byly, jsou a budou. A jinak, pokud je někdo zvlášť hlasitý odpůrce homosexuálů, může to být proto, že jím sám je (ať už to ví, nebo ne). Ale protože to jako mladý nechtěl kvůli strachu přiznat, tak je teď nesnáší dle logiky „když nemůžu já, tak vy byste taky neměli“. Vlastně mladým závidí jejich otevřenost, svobodu a možnosti.

Pokud syn/dcera oznámí, že jsou jiné orientace, jak k tomu většinou přistupují rodiče?

V zásadě mohou přistoupit buď z pozice přijetí anebo nepřijetí, a tam je široké spektrum možností. Já bych dětem doporučila se na takový rozhovor dobře připravit. Definujte si přesně, co a jak chcete říct a připravte se na různé druhy reakcí, které si od mamky nebo taťky dovedete představit. Pokud rozhovor podle vás nedopadne dobře, NENÍ to vaše vina. Opět to značí jen emoční nevyzrálost rodiče. Komunikujte své zklamání a ihned poté, nebo maximálně po pár dnech jim řekněte, jak jste si to představovali a co jste chtěli slyšet. Například: „Mami, mrzí mě, když jsi řekla že tomu nevěříš a ať si to ještě promyslím. Já jsem spíš doufal, že řekneš, že je to v pořádku a že mě budeš mít stejně ráda i tak.“ Rodič musí slyšet, že vás svou reakcí zklamal nebo vám ublížil. Jinak riskujete, že tyto negativní emoce ve vás budou bublat, otravovat vás zevnitř a může to poškodit vaši psychiku a vztah s rodičem na dlouhou dobu.

Někdy možná maminky či tatínkové trpí tím, že nikdy nebudou prarodiči. Mohou je trápit právě i takové myšlenky?

Může je to trápit. Ale není dobré své děti nutit do rodičovství nebo jim vyčítat jejich rozhodnutí. Jednak by se to stejně akorát obrátilo proti nim, zadruhé by sami nebyli rádi, kdyby byli v takové pozici.

Jak by se rodič měl k takové situaci správně postavit?

Určitě doporučuji reagovat z pozice přijetí a podpory. Pokud má rodič dále nějaké pochybnosti nebo otázky, jistě je může ventilovat, ale opět z pozice přijetí reality tak, jak ji dítě komunikovalo. Dobré je také ujistit o tom, že se tím rodičova láska k dítěti nijak nemění.

Pokud s tím mají rodiče problém a nejsou schopni to akceptovat – jak by se k tomu měl postavit jejich syn či dcera? Má vyhledat odbornou pomoc?

Takový mini návod jsem dala v jedné z předchozích odpovědí. Je důležité ventilovat své zklamání a očekávání lepšího vývoje. Pokud to nikam nevede, tedy rodiče stále nejsou schopni se posunout dál a my kvůli tomu trpíme, rozhovor s odborníkem je určitě dobrý nápad. Je jen přirozené, že bychom si o tom chtěli s někým popovídat a pomohlo by nám ujištění, že jsme v pořádku.

A kde se dá vlastně taková odborná pomoc najít?

Hledala bych ji nejdříve u psychologa nebo psychoterapeuta (pozor, ten druhý nemusí mít psychologické VŠ vzdělání). Zadejte si do vyhledávače místo bydliště a druh odborníka, například „psycholog Praha“. Prozkoumejte několik různých zdrojů a pak se rozhodněte dle sympatií a recenzí odborníka. Placené služby bývají kvalitnější a rychleji dostupné, ale lze najít i odborníky na pojišťovnu, jen můžete dlouho čekat. Na mém blogu na www.kouc-praha.com mám článek s několika desítkami zdrojů psychické pomoci zdarma po celé ČR i online.

Myslíš si, že může člověk, který vnitřně cítí, že je homosexuál, prožít šťastný život jako heterosexuál? Žít ve lži, ale s rodinou a dětmi? Lze i tak být šťastný?

Může a určitě to lze. Většina vztahů stejně po nějaké době přejde z milenecké polohy do přátelské a je to tak v pořádku. Na naší orientaci potom až tak nezáleží. Ale samozřejmě, že mnoho lidí bude strádat, pokud mají pocit, že si dost v životě nezkusili, „neužili“ a sexuální aspekt jim chybí. To už je pak na každém, aby si vybral své životní priority.

<Path> „Synův coming out byl šok, když ale na oběd přivedl přítele, zamilovali jsme si ho,“ shrnuje Tomáš. Jak se s tím, že syn je gay, vyrovnal?Zdroj: Redakce/Respondent

Je nějaké doporučení, co bys dala právě náctiletým dětem v tomto období? V období poznávání se?

Zaprvé a především – pokud máte jinou než heterosexuální orientaci, jste v pořádku. Není s vámi nic špatně. Pokud je pro vás tohle období těžké, jednou to přejde a budete zase šťastní. Zadruhé – pokud si nejste orientací jistí, je to taky v pořádku. Nemusíte se hned nálepkovat. Zatřetí – nikomu nedlužíte vysvětlování nebo obhajování vaší orientace a sexuality, je to zcela vaše věc. Pokud se chcete svěřit rodičům, dobře se na takový rozhovor připravte dle rad výše. Nejspíš to však proběhne v pohodě a budete mile překvapeni. A začtvrté – pokud má s vaší orientací kdokoli problém, pak je to přesně ono – JEHO problém. Ne váš. Vy jste v cajku. Žijte svůj život navzdory všemu jak nejlépe dovedete. To je to jediné, na čem skutečně záleží.

Lucie Thomas je psycholog a kouč s česko-americkým vzděláním. Od roku 2014 má svoji soukromou praxi na Praze 1, nejčastěji s klienty řeší partnerské a rodinné vztahy, single život a sebevědomí. Je autorkou seberozvojové knihy Moudra pro holky. Nejvíc ji baví její práce a cestování po světě s manželem Cordem. 

Zdroj: Lucie Thomas, IG: Lucie Thomas, kouc-praha.com, redakce

Populární
články

Volvo XC90 okouzlí stejně jako známý most
STYL

S Volvem XC90 přes ikonický most Öresund aneb Severská preciznost v praxi, bezpečí pro každého a malé nahlédnutí „za oponu“

Autor: Mirka Dobešová
Helena Valtrová se do vedení hotelu Emblem dostala nezvykle klikatou cestou. Vystudovala práva na prestižní univerzitě ve Velké Británii, několik let působila na ministerstvu životního prostředí, kde měla na starosti evropské dotace. Její život ale postupně nasměroval do hotelnictví – a dnes je už téměř patnáct let ředitelkou nezávislého butikového hotelu v centru Prahy. Emblem pomáhala otevírat v roce 2013 a od té doby stojí za jeho vizí i každodenním chodem. Její přístup je postavený na důvěře, empatii, osobním kontaktu a důrazu na detail. V rozhovoru otevřeně mluví o tom, jak těžké je skloubit vedení rodinné značky s mateřstvím, i o tom, proč luxus už dávno není o pozlátku, ale o lidech.
LIDÉ

„Luxus už není jen o posteli a mramoru. Host chce zážitek,“ říká Helena Valtrová, která řídí jeden z nejstylovějších hotelů v Praze

Autor: Šimon Hauser
Pornhub každoročně zveřejňuje přehled Pride Insights s daty o sledovanosti queer obsahu.
TRENDY

Kdo vládne gay filmům pro dospělé? Pornhub zveřejnil nejpopulárnější hvězdy roku 2025

Autor: Šimon Hauser
Jack Twist (Jake Gyllenhaal) a Ennis Del Mar (Heath Ledger) v jedné z klíčových scén filmu Brokeback Mountain (2005). Příběh o lásce dvou mužů, která vzniká na izolované pastvině ve Wyomingu, se stal symbolem queer reprezentace na filmovém plátně a změnil způsob, jakým Hollywood vypráví o intimitě, touze a vnitřním zápasu.
KULTURA

Nejslavnější gay romance všech dob znovu v kinech. Zkrocená hora zůstává jedním z největších příběhů queer kinematografie

Autor: Šimon Hauser
Politika podle něj není jen o sloganech, ale o konkrétních opatřeních. „Na rozdíl od jiných stran nabízíme řešení, která opravdu reagují na to, co mladou generaci trápí,“ říká.
LIDÉ

„V patnácti jsem chodil na plesy a politika šla mimo mě. Dnes vedu Mladé Pirátstvo a kandiduju do sněmovny,“ říká Kristián Sušer, trojka jihočeské kandidátky za Piráty

Autor: Šimon Hauser
Monika Pločová ví, jak vypadá závislost zevnitř. Dnes pomáhá lidem najít cestu zpátky k sobě i k životu bez útěků.
LIDÉ

„Při léčbě závislostí je klíčové, aby terapeut uměl odložit vlastní ego,“ říká žena, která závislost poznala na vlastní kůži a dnes lidem pomáhá skrze jedinečný léčebný program

Autor: Šimon Hauser
Polyamorní vztah může tvořit více než dvě osoby. Pro mnohé jde o naplněný partnerský model, nikoli o krátkodobé experimentování.
LIDÉ

„Polyamorie není o sexu s kýmkoli. Je to upřímnější než většina vztahů, které jsem zažil,“ říká muž, který má dvě partnerky

Autor: Šimon Hauser
Víra a identita se nemusí vylučovat – místo v lavici je pro každého.
LIVING

Co Bible opravdu říká o homosexualitě? Méně, než by si homofobové přáli

Autor: Šimon Hauser
Rodičovství zůstává pro mnohé naplněním života. Pro jiné ale není tou správnou cestou – a to je v pořádku.
TRENDY

„Když vidím, kam se svět řítí, připadá mi nefér přivádět na něj další bytost.“ Stále více lidí se rozhoduje pro život bez dětí i kvůli klimatické úzkosti

Autor: Šimon Hauser
Tomáš Rajchl ve své denní rutině nezačíná meetingy, ale meditací. „Vstávám v pět, cvičím, držím půsty. Ta struktura mi dává klid i energii tvořit.“
LIDÉ

„Každé pondělí nejím. A večer už většinou nezvedám telefon.“ Tomáš Rajchl o vnitřní hygieně a balancu mezi světem a sebou

Autor: Šimon Hauser

E-Shop