Recyklace, konzumace dortů či sledování západu slunce – co vše (a proč) může v očích druhých udělat z muže „jasného“ gaye?
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Recyklace, konzumace dortů či sledování západu slunce – co vše (a proč) může v očích druhých udělat z muže „jasného“ gaye?

Možná jste se s tím již setkali – anebo jste se něčeho podobného sami, byť třeba nevědomky, dopustili – zaškatulkování muže do kategorie „gay“ na základě nějakých jeho vnějších projevů. Může jich být spousta, některé jsou ryze „klasické“ (rozumějte, jsou v souladu se zažitými stereotypy), jiné mohou i překvapit (koho by jen napadlo, že třeba zájem o ekologii může být skutečně považován za indikátor mužské homosexuality?). Co vše tedy může většinová společnost považovat za „signál“, že muž je gay? A z čeho vůbec podobná přesvědčení plynou?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
19. 9. 2022

Klasické rčení nabádá k tomu, abychom za vším hledali ženu, a v případě označování mužů za gaye je to do jisté míry také tak. Ačkoliv základním problémem je v tomto případě nedostatečná maskulinita, ta je odvozena od toho, že co není mužské (=cokoliv ženského), je vlastně špatné. Jakmile tedy muži překročí kulturně vytyčené limity, jakoby na svět rovnou mávali duhovou vlajkou. Sociologové přitom již delší dobu zastávají názor, že základní složkou maskulinity v moderní kultuře je homofobie. Ostatně, jeden z těchto sociologů, Michael Kimmel, ve svém textu „Masculinity as Homophobia“ tvrdí, že „homofobie je ústředním organizačním principem soudobé kulturní definice mužství“. A jelikož homosexualita je spojována s ženskostí, právě feminizující a anti-gay stanoviska vlastně slouží jako základní mechanismus pro nastavování a udržování hranic maskulinity.

Stručně řečeno: pokud se muž jakkoliv vymyká genderovým normám a nenaplňuje tak představu o tom, jak by muž měl vypadat a chovat se, je jeho mužství okolím usměrňováno tak, že je zpochybněna jeho heterosexualita. „Homofobie, tedy strach z toho, že budou vnímáni jako gayové, ne jako skuteční muži, nutí mužskou část populace k tomu, aby zveličovala všechna tradiční pravidla mužství,“ píše také Kimmel. Ovšem pojďme se přesunout od teorie do ryzí praxe. Kvůli čemu všemu tedy mohou být (heterosexuální) muži svým okolím považováni za gaye?

<Path> Jací jsou ve skutečnosti muži, kteří spí se ženami, ale i s muži? Jaké předsudky brání mnohým mužům zkusit i gay sex, ač po tom touží? A proč o sobě někteří chlapi raději tvrdí, že jsou hetero?Zdroj:

Stereotypy pro každého

Samozřejmě, že v prvé řadě nelze opomenout ryze „klasické známky“ mužské homosexuality. Ty jsou v obecné rovině spojovány se vším, co je ženské, jelikož zženštilost u mužů je nežádoucí, potažmo je prostě gay. „Homosexualita a ženskost jsou velmi úzce propojené. Ale dokud si myslíme, že homosexualita je o zženštilosti mužů – a pokud si myslíme, že dokážeme určit, že je muž gay, pokud se chová žensky – pak nelze jasně říci, co je hnacím faktorem homofobie,“ píše mj. Kimmel. Není tedy divu, že např. podle výzkumu realizovaného na amerických středních školách je „indikátorem“ homosexuality zájem o tanec, přílišné projevy emocí, zájem o módu a také neobratnost v navazování vztahů s dívkami.

A právě od spojení se ženami se odvíjí i celá řada dalších (často docela bizarních) stereotypních představ, které mužům nálepku „gay“ přisuzují. Jakých činností by se tedy (minimálně dle některých) měli muži, kteří nechtějí být považováni za gaye, raději vyvarovat?

1. Recyklace

Podle výzkumu z roku 2019 je jedním z důvodů, proč tolik mužů odmítá ekologii a třeba i recyklaci a obecně udržitelné chování apod., to, že se bojí, že tyto činnosti zpochybní jejich heterosexualitu. Zájem o druhé, planetu či přírodu je totiž stereotypně ženskou doménou. A optikou majority (nebo snad jen heteromužů, kdo ví) je tak každý muž u kontejneru na tříděný odpad prostě gay…

2. Konzumace dortů a dezertů

Ano, je to bizarní, ale není to tak dávno, co internet doslova žil řešením toho, nakolik gay je, když muž jí dort, resp. když si dort objedná třeba na rande se ženou (to by pro ni prý mělo být varovným signálem). I když autorka původního tweetu se dočkala víceméně internetového lynče a uživatelé sociálních sítí následně její teorii s nadsázkou rozšířili o celou řadu dalších nápadů, jaká jídla (resp. jejich konzumace) by mohla z mužů v očích druhých dělat gaye (např. zmrzlina, míchané koktejly ad.), rozhodně nelze říct, že podobně jako ona nesmýšlí celá řada dalších…

Zdroj: Giphy

3. Sledování západu slunce

Dalším tématem, které sociálními sítěmi rezonovalo, bylo spojení homosexuality se sledováním západu slunce. Inu, romantičky jsou přeci ženy, takže rozněžňovat se nad hrou barev, které právě při západu slunce zalijí krajinu, to je prostě gay! Tedy, minimálně si to myslel jeden z uživatelů Twitteru, který sdílel právě fotku západu slunce s popiskem: „jsem heterosexuál, ale tohle je neuvěřitelné“. Tak až příště budete něco fotit, nezapomeňte vyhodnotit, zda byste raději spolu s fotkou neměli zveřejnit i vaši sexuální orientaci. Pro jistotu.   

<Path> „Byl jsem homofob, pak jsem se zamiloval do muže,“ vzpomíná americký letec. Kvůli orientaci ho z armády vyhodili, stal se tváří boje za gay právaZdroj: makinggayhistory.com, books.google.cz, nytimes.com, militaryonesource.mil, taskandpurpose.com, npr.org, time.com, kff.org

Ačkoliv samozřejmě to, co vyprodukuje internetová komunita, nutně nemusí být bernou mincí, pokud bychom se vrátili k datům vědecky podloženým, faktem je, že v podstatě všechny aktivity, které jsou a priori spojovány se ženami, mohou v případě, že se jim oddají muži, způsobit jejich zaškatulkování jako gayů. Po recyklaci, konzumaci dortů či sledování západu sluce by tak bylo možné pokračovat prakticky donekonečna. Příliš gay tak klidně může být záliba v užívání kosmetických produktů, láska ke květinám nebo konzumace brunche.

Vlastně by tak bylo možné říci, že zatímco se postupem času mění postoje majoritní společnosti vůči gayům, to, co si lidé myslí o tom, jak by se měli chovat správní (heterosexuální) muži, se příliš nezměnilo. Nakonec je možné ptát se – je špatné být (byť třeba i domnělým) zženštilým mužem, protože je to vlastně důkaz homosexuality? Nebo je špatné být gay, protože pak je muž vnímán jako zženštilý? Nebo je to špatné oboje? Těžko říct. Nakonec bude asi nejlepší – namísto snahy najít odpověď – jít ven a kochat se západem slunce s koktejlem a kusem dortu v ruce…

Zdroj: psycnet.apa.org, soar.wichita.edu, out.com, pride.com, pinknews.co.uk, dmagazine.com

Populární
články

Volně k použití kdykoliv a kdekoliv?
HOT!

„Volně k použití“ aneb nový sex-trend s prvky fetiše. Prý je vzrušující, ovšem balancuje na hraně znásilnění

Autor: Mirka Dobešová
Mnoho z těch, kdo jsou donuceni podstoupit nelidské praktiky v ruských „nápravných“ centrech, nedokáže o svých zážitkých promluvit
AKTUALITY

„Nutili mě vykastrovat prase“, popisuje trans žena praktiky, kterým musela čelit během tzv. konverzní terapie v ruském „nápravném“ zařízení

Autor: Martin Lyko
Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt
TĚLO & MYSL

Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt

Autor: Irena Piloušková
Převlékání mužů za ženy bylo v Londýně 18. století docela běžné
LIDÉ

Princezna Serafína nepatřila do královské rodiny, jako drag queen se ale vepsala do historie. Jaká byla britská gay kultura 18. století?

Autor: Mirka Dobešová
Petr Kavrentzis vedle svého nápadu
LIDÉ

„Projekt vznikal ‚odspodu‘, od zaměstnanců. Pro finance jsme sahali do rezerv,“ prozrazuje o výrobě duhového auta Enyaq Respectline autor nápadu ze Škoda Auto

Autor: Martin Lyko
Panoramatický vlak Bernina Express u ledovce Morteratsch. © Rhätische Bahn
Travel Trends 2023

Váháte, kam na pozdní letní dovolenou? Zde je několik důvodů, proč byste měli jet do Švýcarska

Autor: Michal Černý
Asexuálové skutečně nejsou emočně plošší
HOT!

Co jste nevěděli o asexuálech a báli jste se zeptat: Mohou prožít pocit, že je někdo přitahuje? Masturbují? A jaké mýty kolují?

Autor: Irena Piloušková
HIV+ diagnóza nemusí být překážkou pro zplození potomka "tradiční" cestou – ilustrační foto
LIDÉ

HIV pozitivní tatínek Jonáš (35): „Byli jsme překvapení, že můžeme mít normálně děti,“ přiznává. Nečekaná diagnóza mu v životě pomohla

Autor: Martin Lyko
Větší sexuální výdrž, lepší výkon a vyšší prožitek - to prý zaručí injakulace
HOT!

Nový sexuální trend: injakulace. Co byste o ní měli vědět a proč díky ní prožijete netušené potěšení?

Autor: Mirka Dobešová
Se surogátní matkou Chelsea to bylo pro Lukáše a Jakuba perfektní spojení, které si od začátku sedlo
LIDÉ

Dva tátové Jakub a Lukáš: Naše rodina je sice netradiční, pro nás je ale normální. Pro naše děti uděláme první poslední

Autor: Irena Piloušková

E-Shop