Umění a tělní tekutiny patří k sobě. Od Turínského plátna ale lidé přešli k „modernější formě“: hitem jsou šperky ze spermatu
Straight friendly
Zdroj: iStock

Umění a tělní tekutiny patří k sobě. Od Turínského plátna ale lidé přešli k „modernější formě“: hitem jsou šperky ze spermatu

V dnešní době je nejspíš možné opravdu cokoliv – to pak dokládá skutečnost, že aktuálním hitem se staly šperky, které jsou vyrobené ze spermatu. Jak jejich výroba probíhá, kdo má o něco takového zájem a proč to vlastně není tak absurdní, jak se může zdát?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
15. 9. 2022

I když by si někdo mohl myslet, že tělní tekutiny by v obecné rovině neměly spatřovat světlo (veřejného) světa, faktem je, že se jim již podařilo proniknout i do umění. Mateřské mléko, krev, ale i sperma jsou tak využívány mnohdy ke skutečně neuvěřitelným věcem (a totéž platí třeba i pro lidský popel). Zatímco spermatu byly v historii lidstva připisovány mnohé významy – a někteří byli přesvědčeni, že má přímo nadlidské vlastnosti a mělo by být uctíváno – doposud nikoho nenapadlo začít s ním pracovat tak, aby získalo v podstatě charakter „talismanu“. Přesně tak je přitom možné nahlížet na aktuální novinku, tedy šperky, při jejichž výrobě je mužské sperma využíváno.

<Path> Tatérka Iva ŠkrbelováZdroj:

To, že lidé jsou sentimentální a snaží se mít blízké osoby, ale třeba i mazlíčky při sobě za každých okolností, asi nikoho nepřekvapí. Díky tomu se tak solidní byznys stal např. z výrobků z popela zesnulých (které, pro někoho třeba překvapivě, mohou vypadat i skutečně vkusně), od nichž byl je krůček k tomu začít nabízet i produkty, při jejich výrobě byly využity např. lidské vlasy, mateřské mléko, krev ad. Přesně na tuto oblast se ve své tvorbě zaměřila i umělkyně Amanda Booth, která nakonec díky propagaci svých výrobků na sociální síti rozšířila svůj sortiment poměrně nezvyklým směrem. V rámci komentářů pod jedním z jejích příspěvků byla totiž dotázána, zda někdy uvažovala také o práci se spermatem. A zatímco umělkyně si následně z tohoto nápadu udělala víceméně legraci, prakticky okamžitě jí začaly chodit skutečně vážně míněné objednávky. Nezbylo tedy, než se k této výzvě postavit… čelem.

Jak na věc?

Booth tedy celý výrobní proces nejprve otestovala za pomoci svého manžela, aby zjistila, kolik spermatu je vlastně třeba k tomu, aby bylo možné s ním pracovat a něco „nositelného“ z něj také vyrobit. Proto zkoušela různý poměr spermatu a jílu tak, aby výsledek bylo možné také tepelně zpracovat, a dospěla k závěru, že bohatě postačí jedna čajová lžička. A jakmile na TikToku informaci o svém úspěšném pokusu zveřejnila, je doslova zavalena objednávkami na „sperma-náhrdelníky“, „sperma-náramky“ apod., které ve výsledku připomínají vzhledem perly. Umělkyně tedy nyní skutečně nabízí zakázkovou výrobu šperků v rámci kolekce, kterou nazvala „Jizzy Jewelry“, a na svém webu také píše: „Ať už chcete zdůraznit svou cestu k plodnosti, toužíte po dárku k provedení vasektomie nebo si jen s partnerem chcete být blíž, dokážeme vaše sperma proměnit ve skutečný klenot.“ A jelikož je prý umělkyni blízký koncept inkluzivity, užít je možné nejen mužské sperma, ale také ženský ejakulát (hurá…).

A jak celý proces objednávky funguje? Klienti, kteří mají o tento unikátní typ šperku zájem, nejprve musí poslat své semeno umělkyni – ta jej vysuší, vytvoří z něj pudr a následně tento materiál použije k výrobě různých doplňků v podstatě dle přání zadavatele. Samozřejmě i tato práce má svá úskalí – jak totiž sama Booth přiznává, zrovna voňavá její umělecká činnost není. „Vzorky, které putují poštou, musíme nechat vyvětrat. Jednou jsem je chtěla zpracovat záhy poté, co jsem balíček rozbalila. A už to nebudu opakovat,“ vysvětlila.

Proč mít partnerovo sperma na krku? (ehm)

Rozhodně zajímavá je také skladba klientely, která má o „sperma-šperky“ zájem. Jednou poměrně jasně vymezenou skupinou jsou lidé, kterým je blízká BDSM komunita – a ti si tyto doplňky pořizují obvykle s jasným cílem: demonstrovat dominantní a submisivní postavení ve vztahu. „Máme náramky, které jsou vlastně obojky, a také šperky, které typicky symbolizují konsensuálně majetnický vztah,“ popsala tak jedna ze zákaznic, kterou nabídka šperků ze spermatu oslovila.

Ovšem faktem je, že ačkoliv se jedná o velmi specifický produkt, zájem má o něj i klientela, jež s BDSM nemá zcela nic společného. „Kvůli nabídce šperků ze spermatu dostáváme často i velmi negativní zpětnou vazbu, ale zjistili jsme, že důvody pro jejich pořízení jsou často velmi emotivní,“ vysvětlila Victoria Rudkin, jejíž obchod také tento typ zboží nabízí. „Tyto šperky jsme vyráběli již pro lidi, kteří procházeli změnou pohlaví, léčbou plodnosti, ale i léčbou rakoviny. Někdy si je lidé objednávají také jako oslavu své plodnosti a lásky k partnerovi, což je také krásný důvod. I když tedy šperky ze spermatu nejsou šálek čaje pro každého, obvykle za jejich vznikem existuje určitý sentiment, takže nikomu nepřísluší ty, kdo o ně mají zájem, soudit,“ shrnula.

<Path> OBRAZEM: Galerie představuje výstavu prostituce od roku 1900 až po současnostZdroj:

Vlastně žádná novinka

Možná, že nošení spermatu na krku či zápěstí se může zdát docela přes čáru. Ale pravdou je, že o síle tělních tekutin byli skutečně přesvědčeni již naši dávní předkové.  S krví tak běžně pracovali Mayové a Aztéci, první malíři pak také míchali pigment s vlastními slinami. A mimochodem: říká vám něco Závoj svaté Veroniky? To je látka, na níž byla údajně otištěna Kristova zkrvavená a plačící tvář. A ač tato látka zmizela v nenávratnu, Turínské plátno je dnes všeobecně známo. A některé skvrny na něm mohou být krev (ačkoliv je samozřejmě otázkou, čí přesně). Faktem ale je, že Kristova krev a Mariiny slzy se dočkaly celé řady různých ztvárnění – a tak není divu, že tato tvůrčí inspirace pracující s významem tělních tekutin žije i dnes. I když má tedy zrovna v případě sperma-šperků docela bizarní podobu…

Zdroj: inquirer.com, blogs.scientificamerican.com, metro.co.uk, complex.com, trinketsbyamandabooth.com, tmz.com, vice.com, theguardian.com, history.com

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop