„Nechci mít takové děti!“ děsí dědičnost ženu z Mostecka. Že je její bratr LGBT+, považuje za ohrožení pro další generaci rodiny

Dva muži ze severních Čech, kteří nám nabídli rozhovor, spolu žijí asi dva roky. Oba říkají, že nikdy nebyli šťastnější. Jeden z nich to dokládá i opravdu smutným příběhem o vlastní rodině.

Jak trávíte léto, pánové? Stihnete i nějakou dovolenou? Pokud vím, rekonstruujete. To je asi dost náročné…

J: Je to ohromně náročné. Takže hádáte dobře, nepojedeme asi nikam daleko. Nějaké menší výlety po okolí, možná se podíváme na Moravu a řešili jsme nějaký ten eurovíkend, ale žádné válení u moře ani nic podobného nebude. Máme plné ruce práce.

S: Přesně tak. Co jsme si na sebe upekli, co si teď musíme pěkně sníst.

Nemasturbujte, vaše hladina testosteronu stoupne. Převyšují ale benefity této „abstinence“ zdravotní výhody, jež masturbace přináší?24. 5. 2022

A co přesně že jste si to upekli?

S: Na jaře jsme si pořídili byt. Přemýšleli jsme o novostavbě, ale nakonec nás zaujala verze, že si pořídíme byt starý, v obyčejném domě a jednoduše si tam všechno uděláme po svém. Jsme oba docela šikovní a co neumíme, to se doučíme. Takže nás to podle našich propočtů vyjde levněji, a ještě budeme mít všechno podle svého přesně tak, jak to chceme. Žádné kompromisy. Ale samozřejmě je to hrozná dřina. Už jsme v tom pár měsíců a mám pocit, že se mi o nářadí i zdá!

J: To zní hrozně… (smích)

S: Ježiš! Víte, jak to myslím! Já jsem vystudoval ekonomku a než abych šel na vejšku, víc mě bavilo dělat rukama. Takže jsem se toho hodně naučil. Umím zedničinu, zvládnu i vodu a chci i položit podlahu. Partner zase má opravdu moc dobrý vkus, umí věci ladit, vyhledávat materiály, alternativy…

J: Vlastně jediné, do čeho bychom se sami nepustili, je elektřina, protože to není dobré zbabrat. Když budeme mít křivou podlahu, nic se nestane. Ale když vyhoříme, tak to bude špatný.

S: Křivou podlahu mít nebudeme! Udělám ji rovně!

J: Já vím. Ale kdyby náhodou…

S: No ani náhodou! Udělám ji rovně, ti říkám! (smích)

Vypadáte opravdu spokojeně… Jak dlouho spolu žijete v jedné domácnosti?

J: Vlastně od samého začátku.

Jako od prvního měsíce? Nebo přímo od prvního dne?

J: Přímo od prvního dne. My jsme se potkali díky společným kamarádům, takže oba jsme věděli, že ten druhej je legit: Prostě že nejsme žádní podvodníci nebo tak. Jeli jsme s partou na vodu to první léto covidu. Tehdy to nebylo moc košér, ale říkali jsme si, že i když nás pojede čtrnáct, tak když si všichni předtím uděláme test, že to bude v pohodě…

S: Přesně tak. A taky to v pohodě bylo. Fakt to všichni vzali vážně a spali jsme ve stanech, s cizími lidmi jsme se do styku nablízko nedostali… Byla to skvělá akce a jsme hrozně rádi, že jsme nakonec jeli.

J: A když jsme se vrátili, rovnou jsme šli ke mně a od té doby jsme byli spolu už každou noc.

To je romantické… A nyní jste se rozhodli k dalšímu kroku?

J: Bylo. A pořád je. Užíváme si to. A ano, koupě bytu byl další krok.

S: Nebýt rodiny, specificky té mojí, bylo by všechno perfektní.

Jak dlouho nemáte s rodinou ideální vztahy?

S: Už dlouho. Když jsem vylezl ze skříně (to mi bylo asi sedmnáct), rovnou jsem poznal, že to nikdy nebude klapat. Tehdy mě to hodně trápilo. Doma jsem pak už o svých věcech vůbec radši nemluvil. A když mě máma pak třeba viděla s nějakým klukem venku, ani za mnou nešla. Řekla mi to až doma, že nás potkala a že bychom se aspoň měli držet někde mimo veřejnost. Styděla se.

J: Ideální maminka. A tchyně.

Dvojí život v praxi: Doma „neschopným synem a mamánkem“, v Praze gayem, který se bojí odhalení8. 6. 2022

Vy svou tchyni znáte?

J: Osobně ne. A ani nemám zájem – po tom, jak se k mému příteli v minulosti chovala a jak se chová i nadále. Co vím, nikdy se mu ani pořádně neozvala.

Nemáte tedy teď s touto rodinou žádné spojení?

S: Nevídali jsme se. Dostali jsme akorát oznámení o sestřině svatbě. Přišlo asi před rokem a letos v květnu se to konalo. Byl jsem i pozvaný, ale na pozvánce nebylo „plus jedna“. Když jsem sestře zavolal a zeptal se, jestli můžu vzít přítele, řekla mi, že to nepřipadá v úvahu, a tak jsem nešel ani já.

Proč to nepřipadalo v úvahu? Vysvětlila vám to?

J: V podstatě proto, že jsme teplí a je to moc vidět…

S: No… Řekla to tak, že nechce, abych na sebe strhával rodinnou pozornost, což i chápu.

J: Tím, že jsi teplej a je to vidět!

S: V podstatě.

Obávala se, že by to rodiče nezvládli?

S: To se obávala právem. Já teda doufám, že by udrželi dekórum, ale asi ne, když se nad tím zamyslím.

To mě mrzí. A sestru to jistě taky muselo mrzet…

S: Jak se to vezme. Mrzelo ji, že její bratr jí nebyl na svatbě, jasně.

J: A taky ji mrzelo, že jsi teplej!

S: Můžeš to přestat opakovat?

J: Já jsem v tomhle prostě naštvanej! Přeci rodina by tohle měla zvládnout! Nemusejí mě vítat s otevřenou náručí. Ale můžou se aspoň na svatbě tvářit normálně! Fakt je ten, že mu v podstatě řekla, že ji mrzí, že se její brácha nemůže ani kvůli její svatbě aspoň trochu přemoct a přivést si třeba kamarádku, pokud s sebou někoho chce. To mě dopálilo!

Prostě aby měl ženský doprovod za každou cenu?

J: Prostě aby si mohli hrát na dokonalou rodinku a nemuseli známým ukázat syna gaye.

S: Ona sestra byla vždycky hodně ovlivnitelná rodiči. Je to hodná holka, ale nikdy nic moc nezařídila sama. Naši jí pomáhali se vším, a to i když byla ode mě o tři roky starší. Mně bylo patnáct a jezdil jsem na kroužky sám. Ji vozili i za kamarádkou na kafe, a to byla už plnoletá…  A tak to bylo vždycky.

Cupra Born – zrozena pro nevšední zážitek z jízdy12. 4. 2022

Takže přejala i jejich postoj k LGBT+ lidem?

S: Jednoznačně. Ona sama moc svých názorů vlastně nemá. Je těžké se s ní hádat, je to jako do dubu. Má naučené odpovědi a jede si svou. Tak to bylo vždycky. Prostě co řekli naši, to bylo svaté.

J: Prostě je úplně blbá!

S: Je ovlivnitelná. Naši jí řekli i to, aby se modlila, aby až po svatbě bude mít děti, taky nebyly jako my dva. Protože to může být dědičné. A ona tomu věří. Sama mi i vyčetla, že nechce mít takové děti a proč teda takový musím být…

J: Jak říkám, je blbá. Říkal jsem ti, abys jí řekl, aby se zamyslela, po kom to teda máš ty…

S: To je zbytečný…

J: Tak mě by teda její odpověď upřímně zajímala! A ať se klidně zeptá rodičů, když jsou tak chytří! Nechápu, že si lidi prostě nejsou schopní dohledat informace a bludům nejenom věří, ale i je šíří. Všichni se tu bojíme covidu, ale tahle pandemie nás obchází už odnepaměti a tupé davy to zjevně neznepokojuje… To je opravdu záhada!

Zdroj: Anonymní respondenti "J" a "S", redakce