Report z Pride ve Varšavě aneb Neházejte celé Polsko do jednoho pytle!
Reportáž
Zdroj: Emil Rengle/ se svolením

Report z Pride ve Varšavě aneb Neházejte celé Polsko do jednoho pytle!

Kdybyste měli možnost vyrazit na Pride kamkoliv do světa, asi by se Varšava neobjevila vysoko na vašem seznamu. Katolická země, kde vznikají LGBT free zóny, nepůsobí jako místo, kde byste se mohli v průvodu cítit bezpečně. My jsme nakonec naše obavy překonali a na Pride se do Varšavy i díky pozvání Levi’s vydali. A stálo to za to!
Ondřej Josef Kubáček Ondřej Josef Kubáček Autor
27. 6. 2022

Když přišla nabídka, že bych za LUI mohl na pozvání Levi’s vyrazit na Pride do Varšavy, váhal jsem. Jistě by šlo o zajímavou zkušenost, ale i tak – jde o silně katolické Polsko s velmi homofobním přístupem ze strany vlády. Bude to vůbec bezpečné? Nepůjde jen o průvod party nejodvážnějších queer lidí skrze dav křižujících se starců házejících po duhových vlajkách vše, co najdou kolem? Ano, přiznávám se, že jsem prostě strčil celé Polsko do jednoho pytle a že mé předsudky byly asi stejně nevhodné jako ty, které polští političtí a církevní představitelé šíří o LGBTQ+ lidech. Moje zvědavost ale nakonec porazila obavy a pozvání jsem přijal.

<Path> Prague Pride už není jediná: Českem ještě letos projde druhá GAY PRIDE! Kde a kdy se akce odehraje a v čem bude jiná? Dozvíte se uvnitř!Zdroj:

Do letadla z Prahy do Varšavy jsem nastupoval společně s českými influencery a zároveň partnery Lubošem Kulíškem a Janem Hrdličkou – mimochodem, lepší spolucestující si nemůžete přát! V hotelových pokojích na nás čekalo milé přivítání od Levi’s v podobě lučních květin zabalených v denimu a po krátkém odpočinku jsme vyrazili na společnou večeři s lidmi, kteří byli ve Varšavě ze stejného důvodu. Společnost Levi’s pozvala influencery a redaktory z Čech, Maďarska, Rumunska a samozřejmě také z Polska. Nad jídlem se řešilo převážně to, jaká je aktuální situace pro LGBTQ+ lidi v daných zemích. A ačkoliv musím konstatovat, že se v Česku nemáme tak špatně jako v zemích východní Evropy, rozhodně to neznamená, že nemůže být ještě lépe.

Česko-polská inspirace

Po večeři jsme vyrazili na drag show, kde vystoupili nejen drag performeři, ale také zpěvačky a zpěváci a hlavně zástupci největšího polského diverzitního magazínu DUMA (Hrdost). Mluvili hlavně o překážkách a těžkostech, které museli překonat při tvorbě teprve druhého čísla. Když jsem si řekl, že LUI vychází už třináctým rokem a je na českém trhu zavedeným médiem, musel jsem nevyhnutelně dojít k závěru, že jsme v ČR opravdu napřed. Zároveň s tím vyvstalo i přání, abychom na poli LGBTQ+ práv my inspirovali naše severní sousedy, nikoliv naopak.

Letos vzdejte hold všem aktivistům – minulým současným i budoucím. Pomůže vám s tím nová Levi’s® kolekce Pride 202224. 6. 2022

Existuje však doména, kde za polskými LGBTQ+ lidmi značně ztrácíme, a tou je odvaha sebevyjádření. Troufnu si tvrdit, že jsem navštívil už hodně Pride akcí, ale tak individuální a odvážné outfity, makeup a doplňky, jsem ještě neviděl. A myslím to jen v tom nejlepším smyslu. Se svým kiltem, košilí od Alexandera McQueena a velkým černým vějířem jsem patřil k těm konzervativněji oblečeným. Došel jsem tak k názoru, že queer Poláci si musí své právo na sebevyjádření opravdu vybojovat a proto ho pak důsledně využívají.

Policie a modlitby

V den samotného duhového průvodu hrdosti se mi nesnídalo zrovna lehce. Hned za okny hotelové restaurace parkovalo minimálně pět policejních dodávek, kolem nichž postávali strážníci v neprůstřelných vestách. Navíc ten den proběhla médii zpráva o noční střelbě v gay baru v Oslu. Když jsem k tomu přičetl své předsudky vůči konzervativnímu katolickému Polsku, byla má nálada značně nejistá. A ani krátký výlet do centra města pro opalovací krém mě moc neuklidnil. Těch policejních dodávek bylo ve městě opravdu hodně. Zcela nevyhnutelně jsem tak přemýšlel nad tím, na které straně konfliktu by asi policisté stáli, kdyby přišlo na nejhorší.

Z hotelu jsme s předstihem vyrazili všichni společně k budově Paláce kultury a vědy, památce na komunistický režim vystavěný v duchu socialistického realismu. Monstrózně impozantní stavba se pro tento den stala středobodem průvodu. Od věže průvod vycházel, točil se kolem ní a pak se k ní i vracel. Co by si o tom asi myslel Josef Stalin, jehož jméno stavba chvíli nesla? To v tu chvíli opravdu nikoho nezajímalo. Cestou k Paláci zaslechla naši angličtinu náhodná kolemjdoucí – elegantní dáma v letních šatech ukázala na skupinku lidí u křižovatky a prohlásila: „Modlí se, idioti…“ Skutečně jsem pak v šumu ulic rozeznal slova nápadně připomínající modlitbu Zdrávas Maria. Na druhou stranu, co se intenzity modliteb týče, rozhodně nedosáhla té, na kterou jsme zvyklí od skupinky věřících, která se při pride v Praze schází u pomníku svatého Václava.

Vylezte si na kamion!

Věděl jsem, že součástí pozvání do Varšavy je i absolvování průvodu na voze Levi’s, který byl patnáctým vozem ze šestatřiceti. Nenapadlo mě ale, že půjde o kamiony! Když se dal průvod konečně do pohybu, má nervozita ze mě postupně opadla. Kolem našeho vozu bylo vždy minimálně osm policistů, přičemž jeden se nepatrně pohupoval do rytmu hudby, kterou pouštěl náš skvělý DJ. Šlo o mix popových hitů, polských songů a zazněla i polská verze Včelky Máji. Mým nejoblíbenějším momentem byl ten, kdy DJ pustil tradiční polonézu a účastníci průvodu kolem vozu se chytli za ruce a houpavým krokem předváděli tento tradiční polský tanec.

Kromě samotných účastníků průvodu obklopovali chodníky kolem trasy i náhodní kolemjdoucí a pozorovatelé na zahrádkách kaváren a restaurací. Na některých balkonech vyzdobených duhovými vlajkami probíhaly mini-oslavy a srdce všech si získala dáma věšící prádlo, která neodolala podmanivé hudbě a rozjela tanec tak divoce, že by jí leckterý profesionální tanečník mohl závidět. Pozornost průvodu upoutali i čtyři mladíci ve spodním prádle divoce mávající z terasy. S ostatními na voze jsme se shodli, že šlo o čtyři heterosexuály, co se chtěli předvést. A všem to udělalo velkou radost. V oknech pak seděli mladí i staří a i ti, co se tvářili trochu kysele, nakonec s úsměvy opětovali naše mávání.

Před námi jel v průvodu kamion se zástupci Pride ve městě, kde ho letos uspořádat nemohou. Šlo o žlutomodrý vůz zastupující Kyjev, kde s ohledem na probíhající ruskou agresi žádný průvod neproběhne. Varšavští pořadatelé tak letošní desátý průvod rovnosti nazvali Warsaw and Kyiv Pride 2022. Na a kolem ukrajinského vozu se shromáždilo nejen 300 zástupců z Ukrajiny, ale řada lidí vyjadřujících zemi podporu. Solidarita s Ukrajinou v Polsku rezonuje na každém kroku a pride nemohl být výjimkou.

<Path> Neonacisté vyhrožují krveprolitím na kyjevské Pride Parade. Lidská perverze je dle nich mylně nazývaná bojem za svobodu, čemuž je nutné zabránitZdroj:

Únava a euforie

Tři hodiny divokého mávání vlajkami, tance a zpěvu za třicetistupňového vedra byly nakonec docela vyčerpávající! Polevit ale nešlo. Copak si sledující na konci trasy zaslouží méně mávání a zábavy než ti na začátku? To by nebylo spravedlivé! Když jsme konečně po více než pěti kilometrové jízdě dorazili zpět k Paláci kultury a vědy, rádi jsme všichni z vozu slezli. Hlasitá hudba, ač skvělá, se pak podepsala na našich uších. V klidu a tichu našich hotelových pokojů jsme totiž všichni zjistili, že nám v nich neuvěřitelně hučí. Postupně to ale polevuje a tak doufám, že nejdéle ve středu už uslyším i na pravé ucho a ne pouze na levé.

Džíska z letošní Levi's Pride kolekce v akci!
Foto: Levi's/ se svolením

Při slézáni z vozu jsem si také znovu připomněl slogan, který společnost Levi’s zvolila pro letošní Pride. Change Continues With You – Změna pokračuje s Tebou! Nic lepšího snad ani zvolit nemohla. Skvěle totiž vystihuje situaci LGBTQ+ lidí nejen v Polsku nebo České republice, ale všude ve světě! Čekání s rukama v klíně na kroky našich politických představitelů nám mnoho nepřinese. O změnu se musíme postarat sami. A fakt, že jiné země jsou na tom hůř, není argumentem pro nečinnost už vůbec. Proto bych rád polskému týmu Levi’s poděkoval nejen za úžasnou možnost zúčastnit se průvodu hrdosti ve Varšavě, ale také za kroky, které dělá ve prospěch LGBTQ+ lidí na celém světě!

Zdroj: Redakce

Populární
články

The Ugly Duchess
AKTUALITY

Renesanční dílo „Ošklivá vévodkyně“ vůbec nezachycuje ženu. Odborníci míní, že na obraze visícím v Národní galerii je muž-transvestita

Autor: Mirka Dobešová
Marek a Josef ze Středokluk
Living 2023

Marek a Josef se z Prahy neplánovaně přestěhovali na vesnici. Jak se jim bydlí v bývalém zájezdním hostinci?

Autor: Ondřej Josef Kubáček
Requiem se odehrává během čarodějnických procesů. O oheň není ve filmu nouze
KULTURA

Krátkometrážní horor s Bellou Ramsey „trhá srdce na cucky“. Requiem si můžete pustit zdarma na YouTube, ale připravte si kapesníky

Autor: Martin Lyko
Dnes je přátelství mezi gayi a ženami úplně běžná věc bez postranních úmyslů
WELLBEING

Víte, kdo je fag hag? Z původní „zoufalky“ sloužící gayům jako krytí se stala žena, bez níž si řada gayů nedokáže svůj život představit

Autor: Mirka Dobešová
Pro dokonalé fotky kdekoliv
AKTUALITY

Fujifilm představuje kapesní fotoaparát Instax Mini 12, který vás okouzlí na první pohled!

Autor: Michal Černý
Miroslav Hradil je jedním ze zakladatelů zaměstnanecké pro-LGBT skupiny ve ŠKODA AUTO
LIDÉ

„Na předsudky a stereotypy narážejí LGBT lidé i v práci, podpůrné skupiny jim ukazují, že i na nich záleží,“ říká spoluzakladatel jedné z nich

Autor: Mirka Dobešová
Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve štědrých prostorách Top Hotelu v Praze
Living 2023

Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve stylu nejen Prahy, ale i Osla nebo Berlína!

Autor: Irena Piloušková
Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu
WELLBEING

Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu

Autor: Redakce
Marcel Gecov
Living 2023

„Lůžkoviny a ložní prádlo Lejaan vnáší do ložnic hotelový komfort,“ popisuje unikátnost české značky jeden z jejích zakladatelů

Autor: Mirka Dobešová
Ošklivý krásnému nevěří aneb Hezký to těžký maj: Nejen gay kluci o problémech s fyzickou dokonalostí
WELLBEING

Ošklivý krásnému nevěří aneb Hezký to těžký maj: Nejen gay kluci o problémech s fyzickou dokonalostí

Autor: Albert Prokop

E-Shop