Vypadat jako lesba je sexy a „in“. Nový trend si oblíbily herečky i modelky, které tak dávají sbohem „nepohodlné ženskosti“
Straight friendly
Zdroj: iStock

Vypadat jako lesba je sexy a „in“. Nový trend si oblíbily herečky i modelky, které tak dávají sbohem „nepohodlné ženskosti“

I když stereotypizace je praxe, vůči níž je vždy namístě náležitě se vymezit, bohužel celá řada stereotypů je ve společnosti hluboce zakořeněna. A přesně to platí také o tom, jak vypadá žena, muž, gay či lesba. Ovšem moderní doba s sebou přeci jen nese určité narušování tradičních „škatulek“, aktuálně se tak pozornosti dostává zejména tomu, zda lesby – a to i ty tzv. butch, tedy ryze maskulinní – mohou být zároveň „ženské“ a „sexy“. Jak totiž naznačují aktuální hollywoodské trendy, (módní) styl, který byl historicky spojován právě s lesbami, se nyní stává trendem, který začíná „válcovat“ jinak typickou „dámskou“ módu…
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
5. 5. 2022

K ženské maskulinitě se stejně jako k mužské feminitě pojí spousta kontroverzí, a to i proto, že obě tyto varianty vyjádření sebe sama dokazují, že koncept mužství ke své existenci muže nepotřebuje (stejně jako koncept ženství není nutně spojen jen a pouze se ženami).

<Path> Tři příběhy krize středního věku: Poznáte se v nich? Jak se dostat z pocitů prázdnoty, marnosti a „ujetého vlaku“?Zdroj: Anonymní respondenti, redakce

Podle Jacka Halberstama pak maskulinitě vlastně nelze plně porozumět, pokud není vzata v potaz i maskulinita ženská, která sehrála důležitou (byť mnohými neviděnou a opomíjenou) roli při vzniku současných podob mužství. V každém případě ale nezřídka bývá na maskulinní ženy nahlíženo skrz prsty, nijak neobvyklé pak není právě ani jejich označení za lesby (které jako by v sobě snad měly mít automaticky více maskulinity). A to v rovině, která rozhodně není (či spíše donedávna nebyla) lichotivá.

Ovšem i maskulinní ženy a lesby (butch lesby nevyjímaje) mohou být sexy. A módní styl, jenž jim bývá stereotypně připisován, se nyní stává trendem, který prosazují i hollywoodské hvězdy. „Oblečení, které bylo kdysi doménou queer žen, začalo být popularizováno nejen v mainstreamové dámské pouliční módě, ale i na červených kobercích,“ jednoduše pak shrnuje queer žurnalistka Jill Gutowitz s tím, že „oblékání se jako lesba“ se prostě stalo módním hitem.

Vypadat žensky je sexy?

„V tom, jak vnímáme ženskost, a také v tom, co dělá ženskost sexy, jsme velmi ovlivněni patriarchátem a také masmédii. Pokud bychom všechny okolní vlivy odstranili a zeptali se sami sebe, co je to ženskost a co ji dělá sexy, odpovědi by se pravděpodobně významně lišily,“ vysvětluje certifikovaná vztahová koučka a odbornice na intimitu Nathalie Sommer s tím, že v dnešní společnosti existuje celá řada různých očekávání ohledně toho, co dělá něco či někoho sexy. A právě kvůli konvenčním očekáváním je nakonec řada žen nucena k tomu, aby byly někým, kým být nechtějí. „Od žen se často očekává, že budou pečující, zdrženlivé a budou vypadat a oblékat se žensky,“ tvrdí také Sommer.

Stále více žen se ale snaží zbavit tradičního pohledu na ženskost a prosazuje si vlastní standardy krásy a toho, jak vypadat sexy. Ženy tedy již nemusí být jen a pouze „ženské“, aby působily sexy. Jak Sommer uzavírá, „vše je velmi osobní volba, pro někoho něco sexy je, pro jiného ne, vše je ale o tom, jak se ten který člověk cítí ve své vlastní kůži, a o tom, jak je autentický.“ 

„Neženská“ móda jako hit

Jak vypadá dámské oblečení, si asi každý umí představit. A to navzdory faktu, že minimálně v několika posledních dekádách se řada rozdílů, které se v šatnících žen a mužů projevovaly, setřela. Jednoduše řečeno – chce-li žena oslnit, obvykle si oblékne takový oděv, který zdůrazní její fyzické přednosti a…podtrhne její ženství. Jenže v poslední době se i na červených kobercích v Hollywoodu objevují ženy, které se rozhodly zbavit vysokých podpatků ve prospěch pohodlných bot a vyměnit korzety třeba za volné svetry. Příkladů je mnoho.

Bella Hadid. Dakota Johnson. Cate Blanchett. Zendaya. Ale třeba i Kristen Stewart, která se během svého turné s filmem Spencer pojednávajícím o princezně Dianě objevovala pravidelně jen ve sportovních oblecích a košilích volného střihu. U ní však přeci jen tento typ módy onu již výše zmiňovanou „škatulku“ do jisté míry naplňuje, což se ale nedá říct o Kendal Jenner, která běhala po New Yorku v pruhované pletené vestě, volných kalhotách a mokasínech, a ani Belle Hadid, jež vyrazila do ulic Paříže v tmavých kalhotách, saku a kravatě. „Oblékám se jako malý kluk, aktuálně mě v šatech určitě nikde nepotkáte. A když se podívám ven, tak vidím stovky lidí oblečených přesně jako já, a to jen kvůli tomu, jaký dosah má Instagram,“ vysvětlila přímo.

A vlastně velmi výstižně objasnila aktuální situaci. Sociální sítě se staly hnacím motorem tohoto nového trendu, kdy celá řada heterosexuálních žen začíná prosazovat módu inspirovanou pánským šatníkem. Tedy, módu, který „patřila“ v minulosti queer ženám.

<Path> Tom Ford bez Toma Forda: Legenda pánské módy jde do důchoduZdroj: queer.de, tomford.com

Ovšem zatímco na adresu zmiňovaných dam je obecně pěna chvála, ne každý jásá. „I když je skvělé, že lesbická móda je tak oblíbená, část mě taky cítí určitý odpor. Androgynní vzhled, za který se lesby kdysi styděly a který byl kdysi vizuálním identifikátorem naší vlastní komunity, je aktuálně hlavním hitem v Urban Outfiters,“ píše tak Jill Gutowitz. Ale navzdory tomu uzavírá, že jí v důsledku dělá radost, když vidí ženy, „které konečně upřednostňují pohodlí a účelnost před diktátorskými a genderovými tradicemi“. Nakonec by ale mělo platit jediné – každý by měl nosit to, v čem se cítí dobře, bez ohledu na to, co mu říká módní diktát. A to včetně toho, dle nějž je nyní in „vypadat jako lesba“.

Zdroj: perlego.com, harpersbazaar.com, scmp.com, vogue.com

Populární
články

E-Shop