„Táta mi řekl, že být gay je nepřirozené. Ale že mě má rád, a tak o tom nebudeme mluvit,“ odtáhli se rodiče osmnáctiletého Lukáše
Rozhovor
Zdroj: iStock
<Path>

„Táta mi řekl, že být gay je nepřirozené. Ale že mě má rád, a tak o tom nebudeme mluvit,“ odtáhli se rodiče osmnáctiletého Lukáše

Říct, anebo neříct rodině, jak se věci mají? Mladík z okolí Prahy sdělil rodičům, že se mu líbí muži a máma s tátou informaci přijali. Nebo se tak alespoň tvářili. Ale i po měsících od coming outu jsou vztahy tak nějak divné… Co to přesně znamená, to nám anonymně sdělil Lukáš, kterému nevadí uvedení křestního jména.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
2. 5. 2022

Kolik je ti let, Lukáši?

Je mi osmnáct let.

Jsi hodně mladý, ještě žiješ s rodiči, že ano?

Ano. Bydlím doma a studuju střední školu. Chtěl bych pak jít i na vysokou nebo vyšší odbornou, nejspíš na fyzioterapii nebo něco se zdravím, třeba jako výživový poradce. Na doktora si úplně nevěřím a nemám rád krev, ale líbí se mi dobrý přístup k tělu. Myslím, že je důležité se o sebe starat.

<Path> Rozchod, který bolí i po letech: „Věřila jsem, že za to nemůže,“ krčí rameny žena, která až roky po ukončení vztahu zacítila zraduZdroj: Anonymní respondentka, redakce

 

Říkal jsi mi, že máš hodně sourozenců. Kolik vás doma je?

Mám čtyři sourozence. Tři o dost starší, protože táta byl předtím ženatý s bývalou ženou a s ní právě měl bráchu a sestry. No a pak jsem já a brácha, který je o dva roky mladší. Kromě něj u nás bydlí jedna z mých starších sester i s její dcerou, mojí neteřinkou.

Říkals, že se vaše vztahy od začátku roku změnily a že s si myslíš, že s tím má co do činění tvoje orientace. Jak přesně jsi rodině řekl, že jsi homosexuál?

Já nad tím přemýšlel tak nějak už třeba od třinácti let. Předtím mi přišlo normální, že se bavím víc s klukama, protože jsem přece kluk. Jenže postupně mi i dál bylo dobře spíš s klukama než s holkama. Když mi bylo třináct, měl jsem nejlepšího kamaráda z nohejbalu. A musel jsem se na něj pořád koukat (smích). Vadilo mi, když si pak našel holku. Přemýšlel jsem, čím to je. Nechtěl jsem si přiznat, že jsem na kluky. Ale postupně jsem to přijal.

 

Ten kamarád věděl, že jsi do něj byl zakoukaný?

Pohádali jsme se proto, že na mě neměl čas. Ale jestli věděl, proč mi to tak vadí, to nevím. Už se nekamarádíme. Ani už nedělám nohejbal, stejně mě nikdy nebavil.

Co tě motivovalo ke coming outu? Uvědomění si, že jsi gay, anebo nějaká událost?

Asi to uvědomění. Protože jsem si v tý době zkoušel seznamky, a nakonec jsem si začal psát s jedním klukem. Hodně jsem se těšil na to rande. Tak jsem to doma chtěl říct, protože jsem od rodičů potřeboval na to rande peníze. (smích) No a máma vždycky chtěla vědět s kým a kam jdu.

Tak napřed k rande: Jak dopadlo?

Bylo to v pohodě, ale nějak to nebylo ono. On ten kluk na fotkách vypadal o dost jinak než doopravdy, takže pak už jsme se neviděli.

Aha, to mě mrzí. A teď zpět k rodičům. Jaká byla jejich reakce?

Já to řekl tehdy jen mamce. Řekla mi, že je to v pohodě. A hned to šla říct tátovi. S ním jsem o tom nemluvil osobně já. Nevím, oba mi řekli, že dobrý, ale myslím, že je to lež.

Došlo na nějaké spory?

Předtím se mnou táta trávil víc času. Víc jsme si povídali. Teď je to spíš mladší brácha, kdo se s ním víc baví.

Není to jen pocit nebo období?

Ne. Ono třeba i když přijel starší brácha s manželkou na návštěvu na Velikonoce, tak to bylo divný. Tehdy mu máma řekla, jak to je. Brácha se i docela smál, že věděl, že jsem gay, že jsem vždycky byl takovej „trouba“. Myslel to jako vtip, asi aby to odlehčil, ale mrzelo mě to. A pak máma řekla, že už se o tom ostatní u stolu nemají bavit.

Nikdo ti přímo neřekl, že ale s tebou má problém, že? Myslím tím kdokoli z rodiny…

To ani ne. Sestra, která má už dítě, moji neteřinku, se se mnou baví dokonce víc než předtím. Dokonce mi i víc svěřuje malou, což mě těší. Baví mě s ní trávit čas. Ale to ostatní je divný. Máma si dává hrozný pozor na to, co přede mnou říká a vidím to na ní. Nechce to se mnou probrat, a i uhýbá očima. Vždycky, když za ní přijdu, že si o tom popovídáme, tak nemá čas. Chová se hezky, ale je vidět, že je jí to téma nepříjemné. A táta mi řekl, že je to moje věc a že o tom nechce nic vědět. Že podle něj je to nepřirozené, ale má mě rád, tak o tom se mnou nechce mluvit. Přitom bráchovy stížnosti na manželku nebo sestřiny problémy s neteřinčiným biologickým otcem taky řeší. Mám pocit, že jsem jediný, s kým se jeho problémy neprobírají.

Vašim je nepříjemné prostě to téma jaké takové?

Podle mě jo. U nás se takové věci nikdy neřešili – jakože gay.

Představil jsi jim už nějakého partnera?

Já vlastně ještě žádného na delší dobu neměl. Byl jsem na rande ze seznamky, a tak, ale vyloženě přítele jsem si nenašel.

A až si ho najdeš, přivedeš ho domů?

Já nevím. Asi jo, protože to bude přeci můj přítel a bude ke mně patřit.

<Path> Odborník na sexuální zdraví má jasno: Sex heterosexuálů s jinými muži je „chlapský", existují ale i způsoby, jak v manželovi gaye odhalitZdroj: pinknews.com, audible.com, news.ubc.ca, cambridgepoliticalaffairs.co.uk, instagram.com, iflscience.com

 

Je něco, co bys chtěl závěrem říct? Co je pro tebe podstatné? Bavili jsme se o tom ve zprávách, že tě to celé hodně mrzí…

Já bych byl rád, aby věci nebyly tak divné. Ono je těžké rodičům říct, že něco dělají špatně, když oni nedělají nic. Je to pro mě složité. Připadám si od té doby, jako kdyby nás něco rozdělovalo. A my jsme vždycky byli hodně soudržná rodina. U nás se dělají i silvestry nebo máma pozve sousedy… Prostě u nás se vždycky hodně mluvilo a bylo tam hlučno. Ale mám dojem, jako bych do toho teď nějak nepatřil. Tak doufám, že se třeba něco změní.

Pošleš jim odkaz na tento rozhovor?

Možná. Ale fotky sem dát nechci, vím, že by se máma i táta zlobili, že s tím někam lezu. Táta má za to, že si tyhle věci mám nechávat pro sebe a máma mi řekla, že nechce, abych to lidem moc neříkal, aby mi to neublížilo, takže by asi nebyli rádi. Ale myslím, že třeba by mohli líp pochopit, jak to beru.

Doufám že ano a držím v tom palce…

Zdroj: Lukáš, redakce

Populární
články

O životě pod zemí svědčí jen hromady vykutané hlíny...
CESTOVÁNÍ

Klima se mění, nahlédněte do australského podzemního města budoucnosti, kam lidé unikají před horkem

Autor: Mirka Dobešová
Anální hrátky ocení i heteroxesuální muži
HOT!

Návod pro heteráky: Jak se připravit na anální hrátky. Je to jednodušší, než si myslíte, ale chce to myslet dopředu

Autor: Martin Lyko
Sarah Ashton-Cirillo
AKTUALITY

Transgender mluvčí ukrajinské armády se ohradila proti americkému senátorovi: „Spekulace kolem mé osoby jsou zklamáním“

Autor: Martin Lyko
Kde se pivo vaří, tam se dobře daří
Travel Trends 2023

Pivovar Rožmberk: Výlet pro milovníky skvělého jídla, luxusního piva a panenské přírody

Autor: Redakce
Oranžová ve spojení s nikotinovým sáčkem může znamenat radost na první pohled
TĚLO & MYSL

Sníte o společnosti bez tabáku a kouření? I díky Švédům se to může podařit!

Autor: Michal Černý
Elegán za každých podmínek
CESTOVÁNÍ

Budiž motor! Aneb jaké to je být králem automobilového průmyslu už více než 100 let

Autor: Michal Černý
Ve starověkém Egyptě bylo líčení samozřejmostí
LIDÉ

Jak naši předci ovlivnili stávající rituály krásy? Od egyptských antibakteriálních linek na oči až po římskou posedlost ochlupením

Autor: Mirka Dobešová
Ing. Jan Bartošek, místopředseda Poslanecké sněmovny a ščlenk KDU-ČSL
AKTUALITY

Poslanec Jan Bartošek z KDU-ČSL odmítá adopce dětí stejnopohlavními páry, ale situaci možná sám nerozumí. Ukázal to v rozhovoru v pořadu Rozstřel

Autor: Martin Lyko
Do postele „na Adama“? Ano, jásají odborníci
TĚLO & MYSL

Do postele jedině nazí: Spánek bez oblečení prospívá zdraví penisu, varlat i celého těla

Autor: Martin Lyko
Zatímco heterosexualita je samozřejmá, uvědomění si odlišnosti může trvat
LIDÉ

Sexuální orientace (ne)padá z nebe: Jak si gayové a lesby uvědomují, že s jejich sexualitou to bude „jinak“ než v případě většiny?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop