Narodil se do ženského těla, nyní žije šťastný život jako muž a jeho partnerem je drag queen
Rozhovor
Zdroj: Sergio/se svolením
<Path>

Narodil se do ženského těla, nyní žije šťastný život jako muž a jeho partnerem je drag queen

Jakým předsudkům musí čelit a jak trnitá je cesta pro trans kolektiv v Seville? Jsou tam lidé chápaví? Má trans komunita dobrou reprezentaci ve Španělsku? Na to vše a více nám odpoví Sergio, trans muž a přítel naší oblíbené královny dragu Skorie, kterou jsme měli to štěstí poznat minulý týden.
Tomáš Herzán Tomáš Herzán Autor
27. 4. 2022

Zdravím Sergio! Prosím, představil by ses nám krátce?

Ahoj! Jmenuji se Sergio, je mi 32 let, jsem trans muž a pocházím ze Sevilly. Jsem moc rád za tento rozhovor, mluvit o tématice trans lidí je ohromně důležité, tak mě těší, že mám tuto příležitost.

Již tradičně, jak bys vystihl Sevillu ve 3 slovech?

Kultura, vášeň a flamenco.

Sevilla je všeobecně poměrně konzervativní, jak myslíš, že se tato realita promítá ve vztahu k trans lidem?

Má osobní zkušenost je taková, že ačkoliv jsem trans muž, tak jsem byl vždy začleněn do sevillské, více tradičně smýšlející místní společnosti, protože můj vzhled přímo neevokuje, že bych byl trans. Také kvůli tomu, že jsem muž, protože toxická maskulinita je ve společnosti, bohužel, stále velmi aktuální, a tak mě tyto faktory dostávají mimo hledáček, co se diskriminace týče, oproti tomu, kdybych byl žena a navíc ještě trans.

Když bychom se zaměřili na práci, domníváš se, že ve všeobecnosti mají lidé s genderovou identitou, která je považovaná za minoritní, více komplikací nalézt zaměstnání? 

Pokud jsi trans žena, tak musím bohužel říci, že ano. S trans muži je to složité, hlavně před začátkem fyzické proměny, ale poté už je to mnohem lehčí. V mém případě, pokud nezmíním, že jsem trans, tak by to nikdo neřekl. Je to smutné, ale je to tak.

Myslíš, že organizace pomáhající trans lidem mají nedostatečné prostředky a tím pádem nemohou organizovat akce či pomáhat, anebo se domníváš, že trans lidé v Andalusii mají dostatečnou podporu?

Je naprostou pravdou, že organizace nedostávají ani čtvrtinu z peněz, které by jim měly být přiděleny a pokud by nebylo každodenního boje, který vedeme prakticky neustále, neobdrželi bychom ani tuto minimální sumu. Trans kolektiv je, dle mého, v porovnání s ostatními skupinami naší komunity, ten nejvíce diskriminovaný a opomíjený.

Mají trans lidé ve Španělsku dobrou reprezentaci? Do médií se poslední dobou dostávají více a více skvostní trans umělci, avšak většinou jsou to trans ženy či nebinární trans lidé, reprezentace trans mužů je tedy v mainstreamu trochu upozaděna. Jaký na to máš názor?

Je to tak. Zviditelnění trans žen je evidentní. My, trans muži, jsme často přehlížení, což je dané naším vzhledem, který jasně a na první pohled neevokuje, že jsme součástí LGBT+ komunity, proto mohou mnozí nabýt dojmu, že vlastně ani neexistujeme. Bylo by velmi přínosné mít více představitelů trans mužů v médiích. Pomohlo by to budoucím generacím, já sám jsem nikdy neměl nikoho jako já, ke komu bych mohl vzhlížet.

Sergio a Skoria na hlavním propagačním plakátu Pridu 2021
Foto: Sergio/se svolením

Vzhledem k tomu, že tvá drahá polovička je královna dragu, řekl bys, že to nějak mění tvé vidění na genderovou identitu, či to vidíš pouze jako koníček či zaměstnání?

To je velice složitá otázka, nad kterou by se hodilo debatovat. Je pravdou, že můj přítel se věnuje dragu a je to něco, co nás ve vztahu provází dennodenně, ale pro mě osobně je to jen profese či volnočasová aktivita jako každá jiná. Rád bych ještě podotknul, že obdivuji to úsilí a práci, kterou dragu dává, jsem jeho největším fanouškem.

*Gender, neboli sociální pohlaví, odkazuje na osobní identitu, tedy to, jak se cítí člověk uvnitř. Oproti tomu pohlaví odkazuje na biologickou stránku člověka. V češtině bohužel ještě neexistuje vlastní označení pro anglické slovo gender, proto často dochází k nepochopení rozdílu.

Řekl bys, že každý trans člověk musí projít tranzicí?

Každý člověk nese svůj přechod tak, jak chce. Musíme pochopit, že pouze hormony a fyzické charakteristiky nedělají z někoho více či méně muže či ženu. Jsou osoby, které hormonální léčbu nikdy nepodstoupí, ale to je nedělá méně trans. Stejně tak existují osoby, které berou hormony, ale nezakončí svou proměnu operací. Je tolik variant, jako je trans lidí.

<Path> Putujte časem (a nedotčenou přírodou) na severu Španělska. Za jednu návštěvu poznáte paleolit i středověk, a to včetně kulis Hry o trůnyZdroj:

Jaký máš názor na boj o začlenění trans práva” do španělské legislativy*? Ulehčilo by ti to život? Pokud ano, v čem?

Trans právo je velice nutné. Lidé si myslí, že to, co požadujeme, je jakýsi „rozmar”, ale to, co nechápu, je, že kdyby se k nám společnost chovala normálně, tak bychom takové právo ani nepotřebovali. Jediné, o co žádáme, je, aby nám bylo přiznáno právo na to být, kým chceme, aniž bychom museli procházet tím, čím prochází ostatní lidé jen proto, že jsme se narodili v těle, které neodpovídá tomu, jak se cítíme uvnitř.

*Boj za La ley trans, neboli trans právo, je iniciativa usilující o změnu legislativy pro trans lidi, která by jim zaručovala snadnější procesy, mezi jinými například změnu pohlaví bez nutnosti podstoupení lékařské evaluace, ulehčení přístupu k hormonální léčbě, apod. Ke schválení došlo již v polovině minulého roku, ale stále se vedou okolo tohoto tématu různé transfobní polemiky.

K zakončení v odlehčeném duchu: jaké je tvé oblíbené místo v Seville a proč?

Abych pravdu řekl, tak nelze vybrat jen jedno, mám dvě místa, která jsou pro mě naprosto výjimečná a důležitá. První z nich je místo, kde jsme si poprvé vyznali lásku s mým přítelem, zároveň bývá označováno za jedno z nejznámějších míst v Seville, a to na náplavce pod Trianským mostem. Druhé místo se pojí s Pridem 2021, kde jsme s přítelem byli jedněmi z hlavních tváří a zahájili jsme průvod před 25 tisíci lidmi pod stavbou Las Setas*. Byl to moment, na který nikdy nezapomenu.

*Las Setas je jedno z nejznámějších turistických lákadel Sevilly, viz galerie. 

Moc děkujeme za tvou upřímnost a autenticitu, se kterou žiješ svůj každodenní život, přejeme mnoho úspěchů a krásných chvil se Skoriou.

Zdroj: Tomáš Herzán

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop