Dick picky, glory holes a "Me so horny". Renato Salerno vydává nové album, které je drsným vzkazem gay kultuře

Pro někoho se Renato může stát kontroverzní postavou české teplé scény, pro jiné je moderním ztělesněním možnosti sebevyjádření. Jedni ho milují, druzí mu nemohou přijít na jméno. V obou případech ale vědí, o kom je řeč. Renato aktuálně vydal nové album HOTMAKER, ve kterém si utahuje z absurdního světa seznamovacích aplikací a dalších bizarností životního stylu gayů. Zpívá na něm v češtině, angličtině, němčině a italštině a dle jeho slov mají songy posluchače rozhicovat, ale také varovat. O tom, co přesně je předmětem těchto varovných výzev, si můžete přečíst v následujícím rozhovoru.

Renato, můžeš říct více k názvu alba HOTMAKER? Na co přesně název odkazuje?

V mojí hlavě má název dvě roviny. První z nich je snaha udělat si srandu z Michala Davida a jeho Hitmakera a druhou rovinou je skutečnost, že songy z alba jsou provokativní a mají posluchače rozpálit a rozhicovat. Cílem je vyvolat v lidech vášeň, proto tedy název HOTMAKER.

Je album dělané pro komunitu, nebo pro všechny?

Určitě pro všechny. Protože každý se s texty může ztotožnit a najít si v nich to své. Určitě je v textech promítnutý také svět gayů, do čehož jsem se pustil proto, protože na tento svět u nás v hudební tvorbě nikdo příliš neodkazuje. A věřím tomu, že se u toho gayové mohou královsky pobavit, protože tohle u nás fakt zatím nikdo neudělal. To, co na mně mí fans mají rádi, jsem se snažil vměstnat do textů alba, abych je něčím nasytil a lidi ode mě dostali opět nějaký kus zábavy a vtipu. Tentokrát ale v jiné podobě. 

Je album pozvánkou pro případného partnera? Ať už sexuálního nebo životního?

Určitě není, jsem 4,5 roku ve šťastném vztahu. Pokud narážíš na text songu Me So Horny, tak jde o track, ke kterému jsem text napsal asi za pět minut během cvičení ve fitness centru u nás v Krkonoších, kde pobývám. V jeden moment mě políbila múza, vzal jsem rychle telefon do ruky a začal psát a všechno jsem do toho songu přenesl. V podstatě to nemá být pozvánka, jako spíš satira a výsměch celému tomu absurdnímu světu dating apps. Obecně. To, co mi na tom přijde nejabsurdnější, je skutečnost, že dneska si k sobě domů každý může objednat lidskou společnost stejně snadno a stejně rychle jako třeba rohlíky. To mi přijde strašné. Vadí mi taky, jak se k sobě lidi na těchto aplikacích chovají – jednají tam s tebou jako s obyčejnou věcí!

Mají tedy posluchači tvé nové album vnímat jako výsměch?

To určitě ne. Doporučil bych přistupovat k němu jako k odlehčené zábavě a také jako k varování, což je promítnuté např. v songu Domino. Text bych shrnul jako výstrahu vůči tomu, koho si k sobě domů lidi zvou. Znám případy, kdy si k sobě domů chlap pozval společnost a nakonec skončil omámený ve vykradeném bytě. Samozřejmě se s tím nikomu nesvěřil, a to ani policii, protože tyto případy se prostě nepříjemně nahlašují a pro někoho, kdo třeba není úplně otevřený, je možnost nahlásit to úřadům zapovězená. 

Na albu zpíváš v češtině, angličtině, němčině a italštině. Musel ses na natáčení jazykově připravit?

Nemusel, ale myslím, že němčináři mě budou za mojí výslovnost kritizovat. (smích) Jde jenom o jeden song Me So Horny (Ich bin so horny), který je v němčině. Přišlo mi to zajímavé, i s ohledem na oblast, ze které pocházím – v Sudetech lidé často v řeči používají německá slova.

V songu Dick pick zpíváš o tom, aby ti lidi neposílali dick picky. Setkáváš se s tímhle chováním často?

Naštěstí ne. Protože když jsem byl ještě na škole a seznamoval jsem se, pojem dick pick ještě nebyl tak rozšířený a ještě se to moc neposílalo. 

Pak je tu také zajímavý track Glory hole, ve kterém uvádíš, že na ní (nebo na něj) čekáš celou noc. Je tím, na co čekáš, glory hole, nebo někdo za ní?

Toť otázka. (smích) To jsme si s Jordanem (Hajem, který na songu spolupracoval, poznámka autora) vlastně ani moc neřekli a neurčili jsme si, jakou roli v tom glory hole má mít. Mně přišlo vtipné, že za mnou Jordan přišel a řekl, že spolu natočíme singl a bude se jmenovat Glory hole. To mě pobavilo. Takže on si vzal na starost refrény a já sloky. 

Co ty a tvé zkušenosti s glory holes?

Žádné. (smích) Já musím vždycky vidět to, co přichází. Musím se nejprve podívat do očí, abych viděl, jestli spínač sepne. 

Kdo je předmětem kritiky v songu Červený koberce?

Pro ty, kdo méně čtou mezi řádky, jsou to lidé, kteří se po červeném koberci prochází. Nikdo konkrétní to není, je to spíš mířené na určitou sortu lidí. Na ty jedince, kteří v médiích prezentují charitu, ale ve skutečnosti lžou a dělají to vše jen na oko, aby se zalíbili. Znám hodně takových lidí a jsou to neuvěřitelní pokrytci, kteří jen kážou vodu a pijou víno. Hodně takových lidí teď přestalo být odborníky na očkování a stali se z nich samaritáni, protože se to hodí do Ukrajinou promořeného mediálního prostředí. Živí tím akorát svou popularitu, protože sláva je droga a hodně lidí je na ní závislých. Proto udělají vše pro to, aby dostali svou dávku. 

O bance, která je na špici technologického vývoje a zároveň fér1. 7. 2022

Řekl bys, že album a jeho texty věrně odráží tvou osobnost?

To ne, songy jsou spíše tou satirou, kterou jsem popsal, a vzkazem dovnitř gay komunity. Co se mě týče, jsem hodně komplikovaný a vyžaduje asi hodně času a trpělivosti mě poznat. Určitě neplatí, že bych uvnitř byl stejný, jako je můj mediální obraz. Řekl bych, že jsem milující, odhodlaný, cílevědomý a opatrný. A také nedůvěřivý.

Máš-li nějaké hatery, jak se s nimi vyrovnáváš?

Myslím, že hateři se obecně pohybují především na Facebooku, který nepoužívám. Pokud o mně v médiích něco vyjde, nikdy nečtu komentáře. To je moje zásada a pravidlo. Současně myslím, že pokud někdo vysílá cokoliv do veřejného prostoru, musí být připravený snášet kritiku. Ať je jakákoliv a od kohokoliv. 

---

Album HOTMAKER můžete streamovat zde

Na Instagramu můžete Renata sledovat pod profilem @renatosalerno, na TikToku ho najdete jako @renato.salerno

 

Zdroj: Jakub Starý, Renato Salerno