Jiří Hromada bydlí v bytě po ženě režiséra, který jej připravoval na DAMU. Obklopuje se symboly, modrou barvou a dřevem
Rozhovor
Zdroj: Alexandra Šnaid, se svolením
<Path>

Jiří Hromada bydlí v bytě po ženě režiséra, který jej připravoval na DAMU. Obklopuje se symboly, modrou barvou a dřevem

Dveře svého do modra laděného domova v srdci Prahy nám otevřel známý GLBT aktivista, herec a spisovatel Jiří Hromada. Povídali jsme si o tom, jak si zařizoval své bydlení i o životních příbězích, které se zrcadlí ve všem, co jej doma obklopuje.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
22. 4. 2022

Dívám se kolem sebe a evidentně máte rád modrou. Je to vaše oblíbená barva?

Odmalička jsem měl modrou jako inspiraci, protože víc než peklo, se mi líbilo nebe: Jsem kluk z vesnice, kde bylo překrásné nebe, klenuté nad Krušnými horami. Modrá pak znamenala ještě mou druhou lásku – rybník, řeky, potůček, který tekl kolem našeho domu… Modrá se mi vtiskla i do očí, je tedy takovou přirozenou součástí mého života, charakteru, bytí a filozofie. Já ji nespojuji s žádnou politickou stranou. Uklidňuje mě. Myslím, že každý by si měl vybrat nějakou barvu svého života.

<Path> „Vyrostl jsem v tom, že jako gay děti mít nemohu,“ popisuje gay-otec, který má syna s lesbickým párem. Dál ale touží po své rodiněZdroj: Redakce/Respondent

Kromě modré, co máte v interiéru rád?

Dřevo. Jako mladý jsem rád hodiny a hodiny bloudil lesem. Dvaceti-třiceti kilometrové procházky. Přírodní materiály a modrá, to je spojení pro mě. Když jsem získal byt, všechno, co tu bylo, jsem vystěhoval a změnil.

Vše v bytě jste si tedy dělal sám? Anebo vám někdo pomáhal například se sladěním kousků dohromady, s materiály…

Mám obrovské štěstí v životě, že mě obklopují ti, kteří umí to, co já neumím. Já umím – a to jsem si ověřil – naplánovat, namalovat, nařídit… ale řemeslník jsem mizerný! Nezatluču ani hřebík!

Nicméně rod Hromadů, to jsou řemeslníci. Pomohla mi rodina, a hodně. Než jsem se sem nastěhoval, přespával jsem v ateliéru a skoro rok se tu mezitím na tom dělalo. Jsem za to velice vděčný. Všichni byli opravdu trpěliví a ochotní udělat věci tak, jak jsem si je představoval. Do nejmenších detailů.

Kdy bylo vše hotové? Kdy jste se nastěhoval?

To byl tok 1993.

To se staráte opravdu dobře, pokud se od té doby nedělaly žádné změny…

Ano, vše, co tu je, bylo zpracováno opravdu poctivě. Na mě zbylo už jen chodit po obchodech a vybrat si sedačku, koberec…

Co vás do tohoto bytu přivedlo?

To je příběh. Já jsem na gymnáziu v Chomutově hrál ve dvou amatérských divadelních souborech. Na jednom krajském festivalu jsem získal cenu za herecký výkon a předseda poroty a režisér mosteckého divadla Antonín Novotný, který mi cenu předával, se mě zeptal: „Co chcete dělat?“ Řekl jsem, že chci na DAMU. Nabídl mi tehdy, abych jezdil jednou týdně do Mostu, že se na to společně připravíme. Nesmírně jsme se poté spřátelili nejen spolu, ale i s jeho rodinou.

Jeho žena bydlela v Praze a měli syna, který byl stejně starý jako já. Jednoho dne ale do jejich života vstoupila katastrofa: Manželka přišla domů a našla syna mrtvého. Visel na lustru, ale nebyla to sebevražda. Protože měl herectví v sobě, chtěl jen vidět, jak to vypadá. Přitáhl si zrcadlo a židle se propadla. Bohužel zemřel. Rodiče to přirozeně zničilo, takže se okamžitě přestěhovali a svůj byt vyměnili za tento, kde nyní bydlím já. Já měl totiž maminku neustále v nemocnici a žil jsem jen s ní. Často jsem tedy býval u těchto lidí, když jsem se dostal na DAMU, a byli jsme jako rodina. Byl jsem podobný jejich zesnulému synovi. Když pán zemřel a paní se přestěhovala, nabídla mi, zda bych tu nechtěl žít. A já radostně přijal.

To je velmi silný příběh. Vidím, že máte v bytě plno dekorací… Všechny pro vás něco důležitého znamenají? Jak si je vybíráte?

Já si nevybírám. Vždycky jsem byl obdařen. Mám zde i obrazy zachycující celý vývoj od Ježíše až po konec světa. Kdysi jsem měl známého, a ten měl mlýn, který se brzy stal populárním. Tento známý žil se svým mladším partnerem. Jednoho dne se dohodli, že mlýn prodají a koupí si domeček. To se ale hodně zkomplikovalo a byl z toho obrovský skandál. Podepsala se smlouva na násobně nižší cenu, než mlýn měl a tento můj známý byl navíc novou majitelkou obviněn, že obtěžoval jejího syna. I v médiích z toho byl obrovský poprask. Proběhl samozřejmě soud, a nakonec se ukázalo, že šlo o podvod. Tyto obrazy jsem dostal jako poděkování za to, že jsme se ho tehdy zastali a pomohli mu.

Vidím zde i různorodé například náboženské symboly či symboly jiných skupin a menšin. Sbíráte je?

Jsou tu symboly judaismu, arabského světa a náboženství, z Austrálie, původních obyvatel, katolické, křesťanské, samozřejmě, a kromě jiného i skutečně krásný symbol toho, co máme my, gayové – tedy antická krása soch. Antičtí umělci uměli zobrazovat nahé muže. Pro mě je krásno důležité. Proč si nedělat život krásný.

<Path> „Zpočátku jsme si s přítelkyní lakovali nehty a bylo to fajn. Přesto to bylo neudržitelné,“ vypráví mladík o konci své první láskyZdroj: Anonymní respondent, redakce

Co vás táhne k symbolům všeobecně?

Vždycky mě zajímaly dějiny a osudy určitých skupin lidí, kteří neměli zlo ve svém programu, doplňovali společnost, lidstvo svým jinakým způsobem. Tito lidé přinesli do kultury, politiky i lidstva obecně něco, co bránilo tomu nejhoršímu: Totiž tomu, že bychom byli všichni stejní. To by byla nesmírná nuda. Já jsem už od 11 let věděl, že jsem jiný. Řada lidí, které jsem v životě potkal, se za svou jinakost styděla. Báli se, skrývali se, na oko se ženili… To já jsem nikdy neudělal. Proto jsem i přirozeně začal dělat GLBT hnutí. Zajímá mě to, čím menšiny žijí: Filozofie, kultura, zvyklosti… Symboly jsou tím nejkrásnějším. Ukazují, čím ta daná menšina skutečně žila.

Na jedné z mnoha fotografií vidím, že jste měl tu čest potkat se i s Dalajlámou. To vám upřímně závidím. Máte u toho napsaný citát: „Nestačí jen konat dobro, musíme je konat také dobře.“ Je toto vaše životní motto?

Ano. A k tomu se rád řídím známou pobídkou od Gándhího: „Buď tou změnou, kterou chceš uvidět.“

Zdroj: Jiří Hromada, redakce

Populární
články

Helena Valtrová se do vedení hotelu Emblem dostala nezvykle klikatou cestou. Vystudovala práva na prestižní univerzitě ve Velké Británii, několik let působila na ministerstvu životního prostředí, kde měla na starosti evropské dotace. Její život ale postupně nasměroval do hotelnictví – a dnes je už téměř patnáct let ředitelkou nezávislého butikového hotelu v centru Prahy. Emblem pomáhala otevírat v roce 2013 a od té doby stojí za jeho vizí i každodenním chodem. Její přístup je postavený na důvěře, empatii, osobním kontaktu a důrazu na detail. V rozhovoru otevřeně mluví o tom, jak těžké je skloubit vedení rodinné značky s mateřstvím, i o tom, proč luxus už dávno není o pozlátku, ale o lidech.
LIDÉ

„Luxus už není jen o posteli a mramoru. Host chce zážitek,“ říká Helena Valtrová, která řídí jeden z nejstylovějších hotelů v Praze

Autor: Šimon Hauser
Volvo XC90 okouzlí stejně jako známý most
STYL

S Volvem XC90 přes ikonický most Öresund aneb Severská preciznost v praxi, bezpečí pro každého a malé nahlédnutí „za oponu“

Autor: Mirka Dobešová
Rodičovství zůstává pro mnohé naplněním života. Pro jiné ale není tou správnou cestou – a to je v pořádku.
TRENDY

„Když vidím, kam se svět řítí, připadá mi nefér přivádět na něj další bytost.“ Stále více lidí se rozhoduje pro život bez dětí i kvůli klimatické úzkosti

Autor: Šimon Hauser
Tomáš Rajchl ve své denní rutině nezačíná meetingy, ale meditací. „Vstávám v pět, cvičím, držím půsty. Ta struktura mi dává klid i energii tvořit.“
LIDÉ

„Každé pondělí nejím. A večer už většinou nezvedám telefon.“ Tomáš Rajchl o vnitřní hygieně a balancu mezi světem a sebou

Autor: Šimon Hauser
Emocionální blízkost, která vzniká mimo tradiční vztahové rámce, často skrze digitální komunikaci.
TRENDY

Zamilovaní, ale bez vztahu. Proč Gen Z častěji volí situationship než partnerství?

Autor: Šimon Hauser
Před sídlem Evropské komise v Bruselu.
LIDÉ

„Dezinformace není názor. Je to nástroj, jak ničit důvěru v demokracii.“ Queer aktivista varuje před novou vlnou nenávisti řízenou AI

Autor: Šimon Hauser
Víra a identita se nemusí vylučovat – místo v lavici je pro každého.
LIVING

Co Bible opravdu říká o homosexualitě? Méně, než by si homofobové přáli

Autor: Šimon Hauser
Evropská a maďarská vlajka vedle sebe jako symbol propojení a evropské solidarity s LGBTQ komunitou v Maďarsku.
AKTUALITY

Rekordní mezinárodní podpora. Na Budapest Pride přijedou zástupci Evropské komise i OSN

Autor: Šimon Hauser
Polyamorní vztah může tvořit více než dvě osoby. Pro mnohé jde o naplněný partnerský model, nikoli o krátkodobé experimentování.
LIDÉ

„Polyamorie není o sexu s kýmkoli. Je to upřímnější než většina vztahů, které jsem zažil,“ říká muž, který má dvě partnerky

Autor: Šimon Hauser
Blízkost mezi dvěma muži nemusí být nutně romantická – může jít o přátelství, které přesahuje běžné definice a zvládne i zamilování bez opětování.
LIDÉ

„Chtěl jsem ho jako partnera, on mě jen jako přítele. A přesto to funguje.“ I jednostranná láska může být začátkem, ne koncem, ukazuje příběh Vojtěcha

Autor: Šimon Hauser

E-Shop