Kvůli jinému muži se otec dvou dětí rozvedl. Komunikace se syny je nyní nejcitlivějším tématem: Co chlapce nejvíc trápí?
Rozhovor
Zdroj: iStock

Kvůli jinému muži se otec dvou dětí rozvedl. Komunikace se syny je nyní nejcitlivějším tématem: Co chlapce nejvíc trápí?

Coming out na druhý pokus po téměř dvaceti letech: Tak by se dal pojmenovat příběh pana Milana, který společně se svým partnerem Markem žije v Praze. Milan nám svěřil, že opustil fungující rodinu kvůli lásce k muži a otevřeně přiznal, že se dopustil nevěry. Svůj příběh byl ochoten sdílet pod jedinou podmínkou – žádné fotografie, a to proto, že je tatínkem dvou školou povinných chlapců, kteří se se změnou ještě stále vyrovnávají.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
15. 4. 2022

Milane, jsi rozvedený. Žiješ nyní sám?

Ne, bydlel jsem nějakou dobu v domě, který jsme si postavili s manželkou. Ten jsem logicky opustil, když jsme se rozvedli. Aktuálně jsem se vrátil do Prahy – mám tady byt, který jsme předtím se ženou pronajímali. A bydlím tu se svým partnerem.

Rozvedl ses proto, že jsi gay?

Když se to řekne takhle, tak to zní hrozně jednoduše. Ale je pravda, že jsem v manželství nebyl úplně spokojený. S manželkou jsme měli krásný vztah, jsou z něj i dvě krásné děti, ale vždycky jsem měl pocit, že mi něco chybí. Celou dobu jsem vlastně tušil, co to bylo, ale on si to člověk nechce přiznat. Ne, když má doma těhotnou ženu. A pak syna. A pak čekáte druhé dítě a víš, že prostě tohle je tvoje rodina. Nechceš ji opustit. Víš, jak to myslím?

5 nejčastějších chyb v péči o pleť17. 1. 2023

Asi ano – nechtěl jsi jim ublížit…

Ano. Ale taky jsem o ně zcela sobecky nechtěl přijít. To není tak, že bych byl do manželství nějak donucený. My se měli opravdu rádi. Svého času se dá říct, že jsem se i na intimnosti těšil. Fungovalo nám to a měli jsme asi všechno, co jsme si vysnili. Doteď si myslím, že jsem si opravdu vzal nejlepší ženskou, jakou jsem mohl potkat. Je to skvělá máma mých dětí, je inteligentní a hodná. Že věci dopadly, jak dopadly, mě svým způsobem pořád mrzí.

Že jsi gay, sis přiznal kdy?

Já vlastně asi nebudu úplně gay. Spíš bisexuál, ale víc mě přitahují muži, to je pravda. Jak říkám: S exmanželkou jsem byl spokojený i po té intimní stránce. Jen ne tolik, jako jsem třeba teď s partnerem.

Ale abych ti odpověděl na otázku, řekl bych, že jsem měl takové dvě fáze. Ta druhá to byla, když jsem nastoupil do nové práce čtyři roky zpátky. Dělám v pojišťovnictví a uzavíral jsem tehdy smlouvu s jedním klientem. Nebylo na tom nic divného – obyčejná pojistka. Ale hodně jsem to zdržoval. Asi chápeš, proč. (smích) Prostě chtěl jsem s tím klientem být o něco dýl ve spojení. Legrační je, že později mi Marek – můj partner – řekl, že poznal, že to moc komplikuju a nechal mě v tom. Připadal jsem si jako blbec, ale potěšilo mě, že se mnou ten čas taky trávil rád.

Od té doby jste spolu?

To ani ne. Scházeli jsme se, ale byl jsem tehdy ještě ženatý. Nechci náš vztah datovat od doby, kdy to byla vlastně nevěra. Připadá mi to takový nečistý, nehezký. Rozvedený jsem necelé dva roky. Takže tak nějak bych datoval i náš vztah s Markem.

Jak to celé proběhlo? Cos řekl tehdy manželce? A jak to vzala? Přeci jen – jak jsi správně podotkl, byla to nevěra…

Ona naštěstí – i když je jasný, že jí to ublížilo – to přijala líp, než kdybych byl nevěrný se ženou.

To ti řekla?

Ano. Měli jsme o tom poměrně intenzivní rozhovor, a nejen jeden. Nakonec mi řekla, že vždycky cítila, že je se mnou něco jinak. Že prostě jsem nebyl jako její bývalí chlapi. Nebudu tvrdit, že to bylo úplně v pohodě a že mě vyprovodila s uzlíčkem buchet, ale unesla to a za to jí jsem dodnes vděčný. Že proti mně neštve děti, nesnaží se mi za to nějak ničit život. Už tak je to složité, když máš dva téměř puberťáky. Synům je devět a dvanáct let. Není to teď s nimi snadné a s Markem se zatím minimálně ten starší moc vídat nechce. Ale pokroky tam jsou. Myslím, že to chce jenom víc času.

Zlobí se na tebe? A mají i problém s tím, že žiješ s mužem?

Ten mladší je ještě víc ovlivnitelný. Je i tišší povaha. Promlouváme si a chápe to, Vysvětlili jsme si, jak se věci mají – že prostě lidi se můžou mít rádi bez ohledu na to, jestli jsou holka nebo kluk. A že maminku mám pořád rád, jenom jinak. Zvládl to a myslím, že si s Markem i dost dobře rozumí. S tím starším je to složité. Chodí na fotbal, kamarádí se s kluky, kteří si ze všeho dělají legraci. Nechci, aby to znělo nějak špatně vůči nim, jsou to pořád jenom děti, ale co jsem tak vypozoroval z jejich humoru, prostě třeba slovo „gay“ je pro ně urážka. Můj syn je skvělý kluk, je hodný a dobře vychovaný, jen je pod vlivem pubertálních přátel. Dává to smysl, všichni jsme si tím obdobím prošli – i já samozřejmě. Tak se to snažím prostě nechat plynout a Marka s sebou zatím neberu třeba na zápasy, a tak. Aby syn neměl pocit, že u mě není na prvním místě.

Není to s Markem třecí plocha?

Je…

Teď jsem asi píchla do vosího hnízda, že?

Tohle je pro nás teď doma téma číslo jedna, ano. Víc to raději rozebírat nechci, je to opravdu teď hodně citlivé téma.

Dobře, pojďme od dětí tedy raději dál. Hovořil jsi o dvou fázích přiznání si, že nejsi heterosexuál – jaká byla ta první? Kdy?

To je taková ta klasika, kdy se člověk nejvíc hledá…

Takže ještě jako kluk? Teenager?

Přesně tak. Když mi bylo sedmnáct, začalo mi docházet, že – když to řeknu narovinu – můj výběr obsahu pro dospělé na internetu není úplně náhoda.

Chápu. Řekls to tehdy rodičům?

Snažil jsem se jim to říct. Ale nevyšlo to. Tehdy jsem začal tak jako od lesa, že máme ve třídě kluka, kterej prostě je asi na kluky a že mu chci pomoct. Rodiče mi řekli, abych se do toho nepletl, protože ten spolužák potřebuje spíš psychiatra a jeho rodiče by se měli stydět za výchovu.

To je dost drsné… Jak jsi to nesl?

V podstatě jsem se od té doby na tohle téma uzavřel. Na hodně dlouho.

Žádných 10 tisíc kroků! Díky obyčejné krátké chůzi si lze prodloužit život a zvýšit kreativitu. Jak dlouho byste měli denně chodit?22. 12. 2022

Teď rodiče vědí, že máš partnera?

Vědí to. Samozřejmě. S Markem spolu žijeme, nebylo by možné to utajit. Ale už jsem dospělý a snesu názory okolí.

Zkritizovali tě?

Samozřejmě byli v šoku. Kdo by nebyl. Notabene když jsem rozbil rodinu. Ale brali to úplně stejně, jako kdybych odešel kvůli jiné ženě. To mě potěšilo. Zasloužil jsem si bídu za tu nevěru, je v pořádku, že mě za to zkritizovali. Morální právo bylo na jejich straně.

Vrátili jste se k té diskuzi, co jsi s nimi měl jako náctiletý?

Zabrousil jsem na to, ale naši si prý vůbec nepamatovali, že jsme něco takového probírali. Myslím, že mi skutečně tehdy věřili, že se jedná jen o spolužáka a úplně to vypustili. Mámě to pak bylo i líto, že reagovala takovým způsobem. Vyříkali jsme si to a musím říct, že jsem nesmírně vděčný za to, jakou rodinu mám.

Zdroj: Milan, redakce

Populární
články

Více jak 11 let spolu - a v posledních letech bez sexu? Proč ne?
LIDÉ

„Můj vztah s partnerem je homo verze manželství po 30 letech,“ popisuje gay, který s přítelem nemá vůbec sex. Jak jejich soužití funguje?

Autor: Mirka Dobešová
Na velikosti vždy záleží
HOT!

Na velikosti (penisu) vždy záleží. Ale komu víc – hetero mužům, ženám, nebo gayům? A proč je v případě gayů špatně „malý“, ale i „velký“?

Autor: Mirka Dobešová
To, že je vaše váha ok, neznamená, že tomu odpovídá i váš metabolismus
WELLBEING

Štíhlí tlouštíci – na první pohled neviditelný problém, který postihuje stále více lidí. Proč být "skinny fat" není žádná výhra?

Autor: Mirka Dobešová
Mladý František Bloudek
HOT!

„V Praze jsem chodíval do veřejných lázní, kde se ale scházeli především ženatí muži, kterým šlo jen o sex.“ Jak se žilo gayům za socialismu? Vypovídá dnes 74letý František

Autor: Jakub Starý
Miss Petty je první česká drag queen, která drag spojila s vlastní hudební produkcí
AKTUALITY

Česká drag queen vedle Sama Smithe. „Ten song je vzkaz pro mé dětské já,“ říká Miss Petty o písničce, která se dostala do nového playlistu Spotify

Autor: Martin Lyko
Prezident má vetovací právo, proto bude rozhodovat o tom, jaké zákony týkající se LGBT+ lidí budou nakonec v ČR platit
LIDÉ

Pavel vs. Babiš a LGBT+ práva: Co si myslí o adopci dětí gay/les páry, manželství pro všechny a 50 pohlavích?

Autor: Martin Lyko
Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období
LIDÉ

Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období

Autor: Irena Piloušková
Lékař a expert ze společnosti ViiV Healthcare Andrew Clark se na léčbu HIV zaměřuje již od 80. let minulého století.
WELLBEING

„Léčba HIV prošla velkým pokrokem. Oblastí, v níž se zatím nepodařilo pro lidi s HIV moc udělat, je stigmatizace,“ říká Andrew Clark z ViiV Healthcare

Autor: Redakce
Soutěžící Vašek
AKTUALITY

V Survivoru zasahoval lékař i zlomyslnost osudu a soutěž má první oběť. Na ostrov ale dorazily i nové (sexy) tváře a intriky se rozjíždějí naplno

Autor: Martin Lyko
Zničená budoucnost: Muž přišel o snoubenku kvůli své minulosti
LIDÉ

Zničená budoucnost: Muž přišel o snoubenku kvůli své minulosti. Na střední škole zažil více než mnoho lidí za celý život

Autor: Irena Piloušková

E-Shop